Определение по дело №635/2016 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 3165
Дата: 29 септември 2016 г.
Съдия: Мария Кирилова Терзийска
Дело: 20163100900635
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 28 април 2016 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№………./…...09.2016 г.

 

гр.  Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание на 29.09.2016 г., в състав:

 

                       СЪДИЯ: МАРИЯ ТЕРЗИЙСКА

 

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело635 по описа за 2016 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано след постановено Определение № 1465/26.04.2016 г. на ВОС по т.д. № 515/2016 г.

В производството по т.д. № 515/2016 г. е предявен иск от В.М. против „ПАЗАРИ” ЕАД за установяване недопустимост, респективно вписване на несъществуващо обстоятелство по партидата на ответното дружество, а именно заличаване на прокура. Искът е с правно основание чл. 29 от ЗТР.

Наред с иска по чл. 29 от ЗТР, с уточняващата молба са заявени за разглеждане и осъдителни искове против ответното дружество за изплащане на дължимо обезщетение за неспазен срок за предизвестие при прекратяване на договора както и обезщетение по чл. 18 от договора за търговско управление. Така предявените осъдителни искове са предявени в условията на евентуалност, а именно в случай, че съдът уважи иска по чл. 29 от ЗТР.

С цитираното по-горе определение от 26.04.2016 г., предвид констатация на съда за редовност на иска по чл. 29 от ЗТР и нередовност на предявения иск в условията на евентуалност, производството по нововъведения иск е разделено и образувано т.д. № 635/2016 г. по описа на съда.

Във връзка с дадени на ищеца указания за отстраняване на нередовности по настоящите искове е постъпила молба вх. № 20790/21.07.2016г., в която ищецът изрично поддържа, че исковете са предявени в условията на евентуалност и с оглед разрешението на спора по т.д. № 515/2016 г., тъй като счита, че договорът за прокура не е прекратен поради обстоятелството, че не е получавал уведомление за оттегляне на пълномощия и за прекратяване на договора.

Постъпил е отговор от „ПАЗАРИ” ЕАД гр. Варна, в който наред с останалите, се изразяват и доводи за недопустимост на исковете, които не се споделят от настоящата инстанция. Според ответника тъй като между оттеглянето на прокурата и прекратяването на договора между принципала и прокуриста нямало взаимовръзка, то отсъства преюдициалност на спора по т.д. № 515/2016 г. от една страна, а от друга, тъй като ответникът не твърдял прекратяване на договорните отношения, точно обратно, то и отсъствал правен интерес от предявяване на иска.

Ищецът поддържа, че желае разглеждане на осъдителните искове единствено в хипотеза на отхвърлена претенция по чл. 29 от ЗТР. С коригиращата искова молба по т.д. № 515/2016 г. е предприел допустимо съединяване на искове, поради което и съдът е разделил производствата без да прекратява това по осъдителния иск. Въпросът дали двата юридически факта – упълномощителната сделка, респективно оттеглянето на пълномощното и вторият – двустранен договор могат да съществуват паралелно, дали са прекратени и какви са последиците е въпрос по същество на спора, а не по допустимостта на иска. Волята на ищеца, така, както е заявена в исковата молба е съдът да се произнесе по присъждане на обезщетение в случай, че приеме прекратена прокурата и прекратен договорът между принципала и прокуриста. А обстоятелството, че основните твърдения на ищеца по т.д. № 515/2016 г. се свеждат до отсъствие на валидно оттегляне на упълномощаването и действащ договор за прокура обосновават и предявяване на осъдителните претенции в условията на евентуалност.

В допълнителната искова молба обаче ищецът като настоява, че главно поддържа непрекратено действие на прокурата и двустранния договор, прави изменение според него на иска като въвежда на практика нов иск – ако се установи, че договорът за прокура не е прекратен моли за присъждане на дължимо възнаграждение по договора за посочения период и размер, и на посоченото основание по чл. 3 от Договора.

Такова изменение на иска не следва да се приема, тъй като се заявява нов по основание и петитум иск, а не се изменя основанието или петитума на вече предявените осъдителни искове. Предметните предели на исковото производство, очертават и подлежащите на изследване факти – налице ли е валидно прекратен договор за прокура и респективно дължи ли се претендираното обезщетение като последица от това.

В допълнителния отговор се заявява нередовност на въведената нова главна претенция с допълнителната искова молба /тази за заплащане на дължимо възнаграждение/, но доколкото съдът приема, че изменението на иска не следва да се допуска, а ищецът може да предяви в самостоятелно производство тези си права, въпросът за нередовността не се разисква.

Процедурата по размяна на книжа е приключила с подаване на допълнителен писмен отговор от ответника.

Налице са предпоставки за спиране на настоящото производство до приключване с влязъл в сила съдебен акт на това по т.д. № 515/2016 г.

Становището на ответника както бе посочено по-горе е за отсъствие на преюдициалност на двете производства, но преюдициалност е налице поради предприетото процесуално поведение от ищеца по предявяване на осъдителните искове в условие на евентуалност спрямо този по чл. 29 от ЗТР, т.е. по волята на ищеца съдът е сезиран да се произнесе по иска в условията на евентуалност само ако отхвърли главния, предмет на производството по т.д. № 515/2016 г. Отделно от това ищецът обвързва претенцията с условието, че договорът за прокура е прекратен поради оттегляне на упълномощаването /така л.9 втори абзац от петитума/, а валидността на действията по оттегляне на пълномощното е предмет на иска по чл. 29 от ЗТР

С оглед изложеното изхода от спора по т.д. № 515/2016 г. по описа на съда е с преюдициално значение спрямо настоящото производство.

 

Водим от горното, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

НЕ ПРИЕМА предприето с допълнителната искова молба от страна на ищеца В.Й.М. изменение на иска чрез въвеждане на нов по основание и петитум иск.

УКАЗВА, че иск за заплащане на дължимо по действащ договор възнаграждение може да се предяви в самостоятелно производство.

СПИРА производството по настоящото дело до приключване с влязъл в сила съдебен акт на това по т.д. № 515/2016 г. по описа на съда.

Определението в частта, в която е постановено спиране на производството може да се обжалва от страните с частна жалба пред Варненски апелативен съд в едноседмичен срок от връчването му.

 

 

                                               СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: