Решение по дело №2888/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 204
Дата: 18 февруари 2022 г.
Съдия: Даниела Динева Драгнева
Дело: 20217040702888
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 декември 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер 204               Година 18.02.2022             Град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, ХVІ-ти състав, на двадесети януари две хиляди двадесет и втора година, в публично заседание, в състав:

                                                            

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Даниела ДРАГНЕВА                                           ЧЛЕНОВЕ:  1.Веселин ЕНЧЕВ

                                                                                                        2.Димитър ГАЛЬОВ

 

 

Секретаря: С. Х.

Прокурор: Х. Колев

като разгледа докладваното от съдия Драгнева касационно наказателно административен характер дело номер 2888 по описа за 2021 година и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по касационна жалба подадена от Х.Д.И. с ЕГН ********** *** срещу решение № 768/21.01.2021г., постановено по н.а.х.д. № 4189/2020г. по описа на Районен съд Бургас. Счита решението за неправилно. Заявява, че не се е укривал и отклонявал от местопроизшествието. Посочва, че към момента на извършване на ПТП не е разбрал, че е извършил такова, затова и не е спрял веднага, а когато е спрял е останал да изчака органите на реда и дори е потърсил собственика на пострадалото МПС. Иска се отмяна на съдебното решение и на наказателното постановление, или само отмяна на постановлението в частта за нарушение на чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП.

Ответникът – ОД на МВР гр.Бургас, сектор „Пътна полиция“, редовно уведомен, не изразява становище по касационната жалба.

Прокурорът от Окръжна прокуратура Бургас дава заключение за основателност на касационната жалба.

Административен съд Бургас намира, че касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в срока по чл.211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването.

Разгледана по същество жалбата е частично основателна.

С обжалваното решение Районен съд Бургас е изменил наказателно постановление № 21-0769-001671/17.06.2021г., издадено от началника на група в сектор “ПП“ към ОД на МВР гр.Бургас, в частта, в която на Х.И., за нарушение на чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП, на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП е наложено административно наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от 2 месеца, като е намалил срока на наказанието лишаване от право да управлява МПС на 1 месец. Наказателното постановление е потвърдено в останалата част, в която на Х.И. за нарушение на чл.5, ал.1, т.1 от ЗДвП, на основание чл.185 от с.з. е наложена глоба в размер на 20 лв., а за нарушение на чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП, на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 100 лв. Съдът не е установил съществени процесуални нарушения при съставянето на АУАН и при издаване на НП. Преценил е, че нарушенията и обстоятелствата, при които са извършени, са описани по недвусмислен и достъпен начин в акта и наказателното постановление. По същество е обоснован извод, че при съставяне на наказателното постановление правилно е приложен и материалния закон. Обстоятелствата по извършване на нарушенията са приети за изцяло доказани, поради което е прието, че е налице основание за ангажиране на административнонаказателната отговорност на нарушителя и за двете нарушения. Относно наложеното на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП наказание „лишаване от право да управлява МПС“, съдът е приел, че при определяне размера му, следва да се отчете, че така наложеното наказание би се явило предпоставка за огромна финансова тежест на лицето, поради условията на пандемия и икономическа криза и МПС няма да може да се използва във връзка с търговската дейност на дружеството. Приел е, че в този случай минималния размер на наказанието би бил достатъчен за постигане целите на чл.12 от ЗАНН и е намалил същия от 2 месеца на 1 месец.

Съгласно чл.63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на  обжалваното решение с материалния закон, следи служебно.

Възраженията на касатора са частично основателни.

Правилно първоинстанционния съд е приел, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да са довели до ограничаване правото на защита на санкционираното лице. АУАН е съставен в момента на констатиране на административните нарушения – 03.04.2021г., подписан е от актосъставителя и свидетеля при установяване на нарушенията. Той е надлежно връчен на касатора,  който го е подписал и е изложил писмени възражения. Наказателното постановление е издадено от компетентен орган на 17.06.2021г., в предвидения в чл.34, ал.3 от ЗАНН, 6-месечен давностен срок.

В издаденото наказателно постановление е посочено, че на 03.04.2021г. около 14,00 ч. в гр.Бургас, ж.к.“Зорница“ касатора, като водач на посечения товарен автомобил, като преминава покрай паркирания в дясно от него правомерно паркиран лек автомобил, при опит за паркиране, с дясната си част блъска и счупва ляво странично огледало, като не спира и не установява последиците от ПТП. Въз основа на така изложената фактическа обстановка Х.И. е санкциониран за две административни нарушения, като за първото нарушение на чл.5, ал.1, т.1 от ЗДвП, му е наложена глоба в размер на 20 лева, на основание чл.185 от ЗДвП, а за второто нарушение на чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП са му наложени глоба в размер на 100 лева и лишаване от право на управление на МПС за срок от 2 месеца, на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП.

Правилно в обжалваното решение е прието, че от събраните по делото доказателства се установява, че касатора е нарушил нормата на чл.5, ал.1, т.1 от ЗДвП, съгласно която всеки участник в движението по пътищата с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени вреди. Х.И., като водач на МПС, при паркиране, е причинил имуществени вреди на правилно паркиран лек автомобил с рег.№ А4435НС, като му е счупил лявото странично огледало и правилно му е било наложена глоба в размер на 20,00 лева, на основание чл.185 от ЗДвП.

Правилно първоинстанционния съд е приел и че касатора е извършил и второто му вменено административно нарушение на нормата на чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП, като това се установява и от ангажираните свидетелски показания на Владислава Велкова – присъствала при извършване на нарушението. Правилно съдът не е кредитирал свидетелските показания на свидетеля Т. Т., тъй като те са в противоречие с писмените възражения на касатора направени при съставения АУАН. Видно от възраженията, касаторът сам е посочил „не съм имал съприкосновение с посочения автомобил автомобил движещ се зад мен имаше съприкосновение“ , и правилно съдът е приел, че начина по който е процедирал, отричайки участието си в ПТП, изключва версията че е изчакал два часа на място. В този смисъл, следва да се има в предвид и че факта, че при пристигането на контролните органи на мястото на ПТП, касатора се е намирал в близост, не обосновава извода, че той е изпълнил задължението си по чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП, тъй като той не е бил на мястото на произшествието, а в стопанисвания от него магазин.

За така установеното административно нарушение, правилно на касатора са наложени предвидените в нормата на чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП, при условията на кумулативност две административни наказания – глоба и лишаване от право да управлява МПС, но техният размер е неправилно определен. Съгласно посочената норма наказва се с лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 до 6 месеца и с глоба от 50 до 200 лева, водач който наруши задълженията си като участник в ПТП. Съгласно чл.27 от ЗАНН, административното наказание се определя съобразно с разпоредбите на този закон в границите на наказанието, предвидено за извършеното нарушение, като при определяне на наказанието се вземат предвид тежестта на нарушението, подбудите за неговото извършване и другите смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства, както и имотното състояние на нарушителя. В случая, наказващият орган е определил размер на глоба от 100,00 лева, а на лишаването – 2 месеца, без да изложи никакви мотиви, какво обуславя така определения размер на наказанията, различен от минимално установения от законодателя, като мотивите за определяне размера на наказанието е недопустимо да се извеждат по тълкувателен път.

Правилно първоинстанционния съд е намалил размера на наложеното на касатора наказание лишаване от право да управлява МПС от 2 на 1 месец, но неправилно е потвърдил размера на наложената глоба от 100,00 лева, като от съда не са изложени никакви мотиви какво точно обосновава размера на едното наказание да съответства на минимално предвидения от законодателя, а размера на другото да е по-висок.

По делото липсват доказателства, от които да се направи обоснования извод, че така определеният размер на глобата е правилен и законосъобразен, поради което настоящият съдебен състав, след като съобрази тежестта и характера на нарушението, намира, че с оглед целите на административните наказания, визирани в разпоредбата на чл.12 от ЗАНН, на лицето следва да бъде определен размер на наложената имуществена санкция в минималния предвиден от законодателя в нормата на чл.175, ал.1 от ЗДвП – 50,00 лева, поради което обжалваното решение, следва да бъде отменено в частта в която е потвърдено наказателното постановление, с което на касатора е наложена глоба в размер на 100,00 лева на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП и вместо него се постанови друго с което да се измени наказателното постановление, като му се наложи глоба в размер на 50,00 лева. Съдебното решение в останалата му част, следва да бъде оставено в сила, като правилно и законосъобразно.

Мотивиран от изложеното Административен съд гр.Бургас, ХVІ-ти състав

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ решение № 768/08.11.2021г. постановено по н.а.х.д. № 3817/2021г. по описа на Районен съд Бургас, В ЧАСТТА в която е потвърдено наказателно постановление № 21-0769-001671/17.06.2021г. издадено от началник група към ОД на МВР гр.Бургас, сектор „Пътна полиция“ Бургас, В ЧАСТТА, в която на Х.Д.И. с ЕГН ********** за нарушение на чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП и на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 100,00 лева и вместо него постановява:

ИЗМЕНЯ наказателно постановление № 121-0769-001671/17.06.2021г. издадено от началник група към ОД на МВР гр.Бургас, сектор „Пътна полиция“ Бургас, В ЧАСТТА, в която на Х.Д.И. с ЕГН ********** за нарушение на чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП и на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 100,00 лева като ОПРЕДЕЛЯ размера на глобата от 50,00 лева.

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 768/08.11.2021г. постановено по н.а.х.д. № 3817/2021г. по описа на Районен съд Бургас, в останалата му част.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.                           

 

 

  2.