Разпореждане по дело №1021/2022 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 169
Дата: 12 януари 2023 г.
Съдия: Елка Ангелова Братоева
Дело: 20227170701021
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 22 декември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р     А     З     П     О     Р     Е     Ж     Д     А     Н     Е

 

  169  12. Януари 2023г., гр. Плевен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛЕВЕН, трети състав

На шести януари  2023г. в публично съдебно заседание в състав:

Председател: съдия Елка Братоева

Съдебен секретар: Милена Кръстева

 

Като разгледа докладваното от съдия БРАТОЕВА Административно дело № 1021/ 2022г. по описа на съда и на основание доказателствата по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

Образувано е по жалба на С.С.И., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в ЗООТ – Плевен при Затвора Плевен с искане с посочено правно основание чл. 276 ЗИНЗС за прекратяване на незаконосъобразни действия и бездействия на затворническата администрация, представляващи нарушение на забраната по чл.3 ЗИНЗС и извършването на действия с цел прекратяване на нарушението.

След постъпилото уточнение от жалбоподателя следва да се приеме, че жалбата е насочена срещу незаконосъобразни действия и бездействия на Началника на ЗООТ – Плевен, изразяващи се в преместването на лишения от свобода от ЗООТ – Плевен  в ЗООТ – Плевен 3 и спирането му от работа, което счита, че е извършено без основание и без негово съгласие и е нарушено правото му на труд в МЛС като е настанен да търпи наказанието си в по-неблагоприятни битови условия – недостатъчна жилищна площ, лоши санитарни условия, липса на кухня за приготвяне на храна и обособено помещение за непушачи, при психологическа несъвместимост с останалите лишени от свобода / пушачи, лица с липса на хигиенни навици, с ниско образование, с психологически проблеми и страдащи от зависимости/. Счита, че така не е спазено диференцираното разделение, подложен е на отрицателно влияние, оставен е без възможност за работа въпреки желанието му, без участие в образователни и специализирани програми, затруднени са контактите със сина му на 1г. и възможностите за ресоциализация, тъй като ЗООТ – Плевен 3 е отдалечен от гр. Плевен. Счита, че спрямо него е упражнена репресия в нарушение на чл.3 ЗИНЗС, тъй като не са спазени правата му на лишен от свобода, с оглед факта, че е със среден към нисък риск от рецидив, което му дава възможност за работа на външен обект, причинено му е безпокойство и безсъние. За преустановяване на незаконосъобразните действия и бездействия на затворническата администрация иска съдът да  разпореди на Началника на ЗООТ – Плевен да бъде преместен в ЗООТ – Плевен  или ЗООТ – Плевен 2 и да му бъде дадена възможност за работа – ежедневно – по щат или по чл. 80 от ЗИНЗС.

Ответникът – Началникът на Затвора Плевен, чрез юрисконсулт П. изразява становище за недопустимост и неоснователност на жалбата като прилага доказателства – докладни записки и заповеди за преместване на ищеца и спирането му от работа, на които се основават действията като сочи, че преместването и спирането от работа на л.св. от външен работен неохраняем обект е извършено на осн. чл. 46 т.3 ППЗИНЗС, което е посочено като правно основание в издадената заповед и обосновано в докладната записка на ИСДВР с оглед сигурността в местата за лишаване от свобода. Наложено е поради постъпила информация за предстоящо повдигане на обвинение срещу лицето за извършено престъпление и временно до изясняване на правния му статут. Няма разлика в третирането на лишените от свобода и в начина на изтърпяване на наказанието им в ЗООТ – Плевен групи 1, 2 и 3. Единствената специфична особеност при преместването на лишените от свобода в ЗООТ – Пл. гр.3 е наличие на по-висока степен на сигурност на охраната и контрол. Условията за провеждане на свиждане са еднакви. След преместването И. е продължил да провежда свиждания с близките си в условията на пряк контакт, за което са представени билети и картон за провеждане на свижданията. Към 23.12.2022г. жалбоподателят е настанен в спално помещение с площ 24,5 кв. м., в което са настанени общо 4 л.св., което е ремонтирано и отговаря на всички хигиенни изисквания. Осигурено е хранене в затворническата столова на ЗОЗТ „Вит“, в ЗИНЗС не съществува задължение за осигуряване на кухненски бокс за приготвяне на храна от лишените от свобода. Жалбоподателят се ползва от всички права за лицата, изтърпяващи наказание лишаване от свобода в затворническо общежитие от открит тип, включително и за свиждане два пъти месечно по график. В ЗООТ гр.3 съществува възможност за полагане на труд в зеленчукопроизводството, което осигурява сезонна заетост. Поради зимните метеорологични условия и липса на свободна длъжност към момента не е предложена работа на жалбоподателя, но ответникът се ангажира при наличие на подходяща работа да му бъде предложена такава. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Производството е по чл. 276 от ЗИНЗС и като ответник се призовава началника на затвора за незаконосъобразни действия и бездействия на затворническата администрация, в т.ч. и на началника на ЗООТ към същия затвор.

Като съобрази приетите по делото доказателства, становищата на страните и приложимия закон и след извършена служебна проверка за законосъобразност на извършените действия и бездействия според твърденията на жалбоподателя, съдът намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Искането е процесуално ДОПУСТИМО.

Разгледано по същество е НЕОСНОВАТЕЛНО.

По нареждане на Началника на ЗООТ „Плевен“ към Затвора Плевен л.св. С.С.И. ***.2022г., а от 08.12.2022г. е освободен от работа, за което бил уведомен устно. Това се установява от твърденията на ищеца и писменото становище на ответната страна.

И двете действия се основават на издадени заповеди на Началника на ЗООТ „Плевен“. Със Заповед № Л3130/07.12.2022г. на осн. чл. 46 т.3 от ППЗИНЗС и във връзка с докладна записка № В9637/07.12.2022г. л.св. С.И. *** 3, считано от 07.12.2022г. Със Заповед № Л-3133/08.12.2022г. на осн. чл. 40, чл. 77 и чл. 172 от ЗИНЗС л.св. С.И. е освободен от длъжност „общ работник“ от фирма „Метаком СЛЗ Инвест“ АД, считано от 08.12.2022г. и преведен в ЗООТ „Плевен“ – неработещи. Двете заповеди не са били връчени на жалбоподателя. Оспорени са в заведени съдебни производства пред Административен съд - Плевен, съответно АД № 1022/22г. срещу заповедта за преместване и АД № 1023/22г. срещу заповедта за спиране от работа, които към момента са висящи и съдебните състави не са се произнесли по допустимостта и основателността на жалбите.

Според цитираната в заповедта за преместване Докладна записка № 9637/07.12.2022г. до Началника на ЗООТ – Плевен от Антон Вълов инспектор РД в Затвора Плевен по повод получено писмо от ОСО на ОП – Ловеч за предстоящо повдигане на обвинение по образувано досъдебно производство № 11/2021г. срещу л.св. С.И., който към момента изтърпява наказание л.св. 2г. и 6 м. с остатък – 2г.1м. и 10д. и предвид друго приведено за изтърпяване наказание по НОХД № 2378/2020г. на РС Плевен в размер на 2г. и 4м. л.св., по което все още няма получено определено общо наказание, както и факта, че е подсъдим и по НОХД № 1342/2022г. на РС – Плевен като към момента няма получен акт с наложено наказание, заради посочените неприключили съдебни и досъдебни производства срещу л.св. е предложено да бъде преместен от ЗООТ „Плевен“ гр.1 в ЗООТ „Плевен“ гр.3 на осн. чл. 46 т.3 от ППЗИНЗС с оглед осигуряване безопасността на лицето и сигурността в МЛС до изясняване на правния му статус.

Съгласно чл. 46 т.3 ППЗИНЗС – преместването на лишените от свобода от една група в друга става по нареждане на началника на затворническото общежитие при възникване на психологическа несъвместимост, конфликти със служители или други лишени от свобода или при наличието на други важни съображения, свързани с ресоциализацията, с безопасността на лицето и сигурността в местата за лишаване от свобода.

Съгласно чл. 172 ал.2 ЗИНЗС работата, която трябва да изпълнява лишеният от свобода, се определя от администрацията съобразно съществуващите възможности, като се вземат предвид възрастта, полът, здравословното му състояние и работоспособност, изискванията на сигурността, професионалната квалификация и предпочитанията му.

В случая преместването от ЗООТ – Плевен гр.1 в ЗООТ Плевен гр. 3 и спирането му от работа се е наложило поради - сигурността в местата за лишаване от свобода, предвид наличните висящи наказателни производства срещу лицето, предстоящо произнасяне по групиране на наложени за изтърпяване наказания л.св. и повдигане на обвинение, откъдето може да се направи извод за повишена обществена опасност на л.св.

Видно от справката на Началник Сектор ЗООТ – Плевен Вх. № 100/05.01.2023г. л.св. С.И. е постъпил  на 28.02.2022г. с взета мярка за неотклонение задържане под стража по НОХД № 1342/2022г. на РС – Плевен. С начало на наказанието 02.08.2022г. е започнал изтърпяване на наложено наказание л.св. в размер на 2г.6м. по ЧНД № 1460/2022г. на РС – Плевен. На 08.09.2022г. е разпределен от Началника на Затвора – Плевен да търпи наказанието си в ЗООТ – Плевен гр.1 и съобразно плана на присъдата и желанието му е назначен на работа съгласно чл. 80 ЗИНЗС. Впоследствие от 10.10.2022г. е преназначен на външен работен обект – фирма „Уолтопия“ АД – Летница, а от 14.10.2022г. по негово желание е преназначен на работа във външен неохраняем работен обект – фирма „Метаком СЛЗ Инвест“ – АД.

И към момента на приключване на съдебното дирене жалбоподателят е подсъдим по НОХД № 1342/2022г. на РС – Плевен, обвиняем по ДП № 42188/2018г. на СРП и по ДП № 11/2021г. на ОСО при ОП – Ловеч.

Междувременно с Определение № 839/24.2022г. по ЧНД № 2191/2022г. на РС Плевен, което е влязло в сила на 09.12.2022г., е налице произнасяне по групиране на наложените на л.св. наказания по пет наказателни производства като е определено едно общо най-тежко наказание – 2г. и шест месеца при първоначален общ режим и е оставено без уважение искането на прокуратурата за увеличаване на определеното общо най-тежко наказание на осъдения И. като е приспаднато изтърпяното наказание от 4 м. и 9 д. лишаване от свобода. Началника на Затвора Плевен е уведомен за определението на съда с писмо от Районна прокуратура – Плевен Вх. № В9899/16.12.2022г., с което не е настъпила съществена промяна в статута на осъдения.

Според справката и трите групи 1, 2 и 3 са към ЗООТ – Плевен и няма разлика в третирането на лишените от свобода от открит тип и в начина на изтърпяване на наложените наказания в ЗООТ – Плевен гр. 1, 2 и 3. Единствената специфична особеност при преместването на лишените от свобода в ЗООТ – Плевен гр.3 е наличието на по-висока степен на сигурност на охраната и контрол с оглед разпоредбите на чл. 46 т.3 от ППЗИНЗС. Свижданията в ЗООТ Плевен се провеждат съгласно чл. 73 ал.13 ППЗИНЗС в пряк контакт с посетителите. Видно от приложените картон за свиждания и билети за свиждания, С.И. и след преместването в ЗООТ – Плевен гр.3 е продължил да провежда регулярно свиждания с близките си със същия интензитет, както преди преместването – два пъти месечно. Срещал се е с майка си Теменужка Илиева, която полага грижи за едногодишния му син. Последните посещения са от 04.12.22г., 18.12.22г., 27.12.22г. и 01.01.22г., на 22.12.22г. се е срещнал и с адвоката си. С оглед на това не е препятствана възможността му за контакти със семейството и едногодишния му син.

Помещението в ЗООТ – Плевен гр.3, в което е настанен жалбоподателя, според собствените му обяснения е обособено към сградата на ЗОЗТ „Вит“ към Затвора Плевен, намира се извън град Плевен в м. Кайлъка, в близост до Затвора Плевен, но е обособено и отделено от ЗОЗТ „Вит“, като не се допуска пряк контакт с лишените от свобода, изтърпяващи наказанието си в затворническото общежитие от закрит тип.  Според справките от ответника в него се настаняват лица от открит тип, като не се допуска дискриминация на каквато и да било основа, включително по етническа принадлежност, здравословно състояние или други признаци. Към 23.12.2022г. в спалното помещение, където е настанен И., пребивават общо четири лишени от свобода от открит тип, като помещението е с площ 24,5 кв. м. в съответствие с изискването на чл. 43 ал.4 ЗИНЗС за осигурена площ от 4 кв.м. на човек. Помещението е ремонтирано преди около година. Прозорците са със стандартни размери, съобразно площта на помещението и осигуряват достатъчен приток на дневна светлина. Има достъп до самостоятелен санитарен възел – баня и тоалетна с осигурена постоянно течаща топла вода. Помещението се отоплява с локално парно през зимния период. Осигурен е достъп до медицинско и стоматологично обслужване и фитнес площадка на открито. Настанените в ЗООТ – Плевен гр.3 л. св. се хранят в затворническата столова към ЗОЗТ „Вит“, отделно от другите лишени от свобода.  Няма обособен самостоятелен кухненски бокс, но и няма такова законово изискване. Жалбоподателят не оспорва така изложената от затворническата администрация информация за условията в ЗООТ – Плевен гр.3 и признава, че след подаване на неговата жалба настанените лица в помещението действително са били редуцирани до 4 човека, с което твърдяното нарушение на чл. 43 ал.4 ЗИНЗС е прекратено. Осигурените битови и хигиенни условия в помещението са добри и отговарят на законовите изисквания.

Възможността за полагане на труд в ЗООТ Плевен гр.3 е в градинарството и зеленчукопроизводството, което е сезонна работа и не позволява постоянна трудова заетост на л.св., затова, поради липсата на свободна длъжност и зимните метеорологични условия към момента не е предложена такава работа на И..  Декларира се готовност при възможност да бъде предложена подходяща работа на жалбоподателя.

Преместването на лишения от свобода от група 1 в група 3 в рамките на ЗООТ – Плевен и спирането му от работа на външен неохраняем обект е извършено по нареждане на началника на затворническото общежитие и обусловено от преценка с оглед осигуряването на сигурността в местата за лишаване от свобода, предвид множеството осъждания и висящи производства на лишения от свобода, които сочат на повишена обществена опасност на лицето. Такава преценка е допустима и в съответствие с чл. 46 ЗИНЗС и чл. 172 ППЗИНЗС, според които сигурността в местата за лишаване от свобода е сред фактическите основания, при които се извършва преместване на лишените от свобода от една в друга група на затворническото общежитие, съответно е фактор и при преценката за предоставяне на подходяща работа на лишения от свобода.

При преместването му в група 3 жалбоподателят продължава да търпи наказанието си при същите условия на лишен от свобода от открит тип, заедно с други лишени от свобода от същата категория, при спазване изискванията за минимална жилищна площ и добри битови и хигиенни условия – осигурено отопление и приток на дневна светлина и проветрение, с постоянен достъп до санитарен възел с течаща топла вода, осигурено хранене. Липсват данни за психологическа несъвместимост с останалите лишени от свобода, с които е настанен в едно помещение. Независимо от отдалечеността на ЗООТ Плевен, гр.3 от гр. Плевен не е препятствана възможността му да провежда свиждания с близките си както и до момента на преместването му, с което не е утежнено положението му на осъден и то е съответно на наказанието, което търпи и определения с присъдата „общ режим“.

В ЗООТ – Плевен група 3 също е налице възможност за полагане на труд, макар и сезонно. Правото на труд в местата за лишаване от свобода, не е безусловно, респективно произтичащото от това задължение за администрацията не е императивно. То зависи от съществуващите възможности, като се вземат предвид и други обстоятелства – възрастта, полът, здравословното състояние и работоспособност, изискванията на сигурността, професионалната квалификация и предпочитанията на лишения от свобода. В случая към момента заради зимния сезон обективно няма възможност да бъде предложена работа на жалбоподателя в единствената съществуваща такава опция в ЗООТ гр. 3 в градинарството и зеленчукопроизводството, но с настъпването на активния сезон ще му бъде предложена подходяща работа. Изискванията на сигурността според преценката на затворническата администрация към момента не позволяват да му бъде предложена работа на външен неохраняем обект, каквато е изпълнявал досега. Това е и основанието, което е наложило преместването му в група 3 на ЗООТ – Плевен и спирането от работа. Ето защо към момента не е налице неизпълнение на произтичащо от закона задължение за затворническата администрация.

Съгласно забраната на чл. 3 ЗИНЗС осъдените и задържаните под стража не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. За нарушение се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност. Изброяването в закона е неизчерпателно, поради което всякакви твърдяни нарушения на ЗИНЗС или ППЗИНЗС относно условията за изтърпяване на наказанието подлежат на преценка за наличие на нарушение на забраната за жестоко, нечовешко или унизително отношение и могат да бъдат обект на защита по реда на чл. 276 ЗИНЗС.

Съгласно чл. 276 ал.1 ЗИНЗС всеки лишен от свобода или задържан под стража може да иска: 1. прекратяването на действия и бездействия на орган по изпълнение на наказанията или на длъжностно лице, представляващи нарушение на забраната по чл. 3; 2. извършването на действия с цел прекратяване или предотвратяване на нарушение на забраната по чл. 3. Липсата на изрично формулирано в нормативен акт задължение за извършване на фактически действия не е пречка искането да бъде уважено, за да се прекрати нарушението на чл. 3.

В настоящия случай съдът счита, че не са налице твърдяните действия и бездействия на затворническата администрация, тъй като преместването на лишения от свобода в друга група на затворническото общежитие от открит тип и спирането му от работа са извършени в съответствие с разпоредбите на ЗИНЗС и ППЗИНЗС, при наличие на основания свързани със сигурността в МЛС с оглед повишената обществена опасност на лицето и се основават на изрично издадени заповеди на началника на ЗООТ, а след преместването му лишения от свобода не е поставен при неблагоприятни условия на изтърпяване на наказанието, уронващи човешкото му достойнство в нарушение на забраната на чл.3 ЗИНЗС.

Твърденията в жалбата са неоснователни и недоказани, поради което искането следва да се отхвърли.

При този изход на делото на осн. чл. 143 ал.3 АПК в полза на бюджета на ответника следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в минимален размер – 80 лв. съгласно чл. 27ж от Наредбата за заплащане на правната помощ.

Водим от горното и на основание чл. 280 ал.2 т.1 от ЗИНЗС съдът

 

 

Р   А   З   П   О   Р   Е   Д   И :

 

ОТХВЪРЛЯ искането на С.С.И., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в ЗООТ – Плевен гр.3 при Затвора Плевен с правно основание чл. 276 ЗИНЗС за прекратяване на незаконосъобразни действия и бездействия на затворническата администрация – Началника на ЗООТ - Плевен, представляващи нарушение на забраната по чл.3 ЗИНЗС и изразяващи се в преместването на л.св. от ЗООТ – Плевен гр.1 в ЗООТ – Плевен гр.3 и спирането му от работа и извършването на действия с цел прекратяване на нарушението, а именно съдът да  разпореди на Началника на ЗООТ – Плевен да бъде преместен в ЗООТ – Плевен  или ЗООТ – Плевен 2 и да му бъде дадена възможност за работа – ежедневно – по щат или по чл. 80 от ЗИНЗС.

ОСЪЖДА С.С.И., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в ЗООТ – Плевен гр.3 при Затвора Плевен, да заплати на ГДИН – София 80 лв. за юрисконсултско възнаграждение.

РАЗПОРЕЖДАНЕТО подлежи на обжалване с частна жалба в тридневен срок от обявяването му пред тричленен състав на Административен съд – Плевен.

ПРЕПИС от разпореждането да се изпрати незабавно на страните. 

 

 

С Ъ Д И Я:/П/