Решение по дело №19726/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260543
Дата: 24 септември 2020 г. (в сила от 10 март 2021 г.)
Съдия: Веселин Пламенов Атанасов
Дело: 20185330119726
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 10 декември 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  №260543

 

24.09.2020г., гр. Пловдив

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

            ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ГК, XVII – ти съдебен състав в открито съдебно заседание на двадесет и трети юли две хиляди и двадесета година  в състав:

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕСЕЛИН АТАНАСОВ

 

            при участието на секретаря Василена Стефанова като разгледа докладваното от съдия гражданско дело № 19726 по описа за 2018г. на съда, за да се произнесе взе предвид следното.

            Предмет на делото е иск с правна квалификация чл. 415 вр. с чл. 422 ГПК вр. с чл. 53 ТЗ.

            Ищец Е.Б.С. с ЕГН ********** с адрес: *** чрез адв. Я.Р. иска да се признае за установено по отношение на И.Б.Б. с ЕГН ********** с адрес: ***, че последния дължи сумите за които е била издадена заповед № 9217/29.11.2016г. за изпълнение на парично задължение въз основа на документ по чл. 417 ГПК по ч.гр.д. № 16107/2016г. по описа на РС – Пловдив както следва: 20 000 лева дължими по запис на заповед от ***с падеж 30.11.2013г. ведно със законната лихва за забава от датата на подаването на заявлението по чл. 417 ГПК- 28.11.2016г. до окончателното му изплащане.

            Ищецът поддържа, че на ***ответника е издал запис на заповед за сумата от 20 000 лева с падеж 30.11.2013г., който запис бил редовен от външна страна и разполагал с всички предвидени от закона реквизити. Във връзка с издадената заповед по чл. 417 ГПК в срока по чл. 414 ГПК И.Б. възразил, което обусловило и правния интерес на ищеца да предяви настоящия иск. Ангажират се доказателства. Претендират се разноски.

            Ответник И.Б. чрез адв. И. М. оспорва претенцията заявява възражения както за неавтентичност на документа, така и за неговата неистиност предвид обстоятелството, че записа на заповед съдържал различни почерци в текстовата част, бил бланкетен, възразява са за погасяване на вземането по давност. Падежът бил антидатиран, невярна била и посочената дата на издаване. Прави се възражение за злоупотреба с бланков подпис. Посочва се че с оглед търговската дейност на дружество „Маклер-2002“ АД са подписвани множество документи, сред които и процесния запис на заповед. Заявява се, че ищецът не сочи наличието на каузално правоотношение по повод на което е издаден процесния запис на заповед, както и че били образувани повече от 15 идентични дела по реда на чл. 417, т.9 ГПК базирани на издадени в полза на ищеца записи на заповед за стотици хиляди левове. Иска се отхвърлянето на предявения иск. Ангажират се доказателства. Претендират се разноски.

            Съдът след като се запозна с твърденията на страните поотделно и в съвкупност и на основание чл. 12 ГПК намира за установено от фактическа и правна страна следното.

            Със заповед № 9217/29.11.2016г. за изпълнение на парично задължение въз основа на документ по чл. 417 ГПК  издадена по ч.гр.д. № 16107/2016г. по описа на РС – Пловдив е разпоредено ответника да заплати на ищеца сумата от 20 000 лева дължими по запис на заповед от ***с падеж 30.11.2013г. ведно със законната лихва за забава от датата на подаването на заявлението по чл. 417 ГПК- 28.11.2016г. до окончателното му изплащане.

            В срока по чл. 414 ГПК е подадено възражение срещу заповедта във връзка с което е предявен настоящия иск поради което и същият се явява допустим.

            Видно от представения по делото запис на заповед издаден на 24.01.2020г. ответник И.Б.Б. се е задължил безусловно и неотменимо да заплти в полза на ищец Е.Б.С. сумата от 20 000 лева с падеж 30.11.2013г. като заявлението по чл. 417 ГПК е подадено на 28.11.2016г., т.е преди изтичането на 3-годишната погасителна давност на менителничното притезание. Следователно, възражението на ответника за погасяване по давност на вземането се отхвърля като неоснователно.

            Отхвърля се като неоснователно и възражението на ответника затова че ищецът не сочел каузално правоотношение по което да докаже, че е изправна страна. Първо, ищецът няма задължение да сочи каузално правоотношение, а ответникът се брани с правоизключващи възражения, които черпи от евентуално каузално правоотношение, което ако смяташе за необходимо следваше да въведе в спорния предмет след което да се разпредели доказателствената тежест. Второ, по делото спорния предмет не е разшираен и касае единствено редовността на записа на заповед като едностранна сделка и като частен писмен свидетелстващ документ. Трето, не може да се очаква ищецът да въвежда каузално правоотношение след като се позовава на абстрактната сделка, а съда да го санкционира за несправяне с доказателствената тежест за нещо кое дори той не твърди.

            По редовността на документа.

            Видно от приетото по делото заключение на вещото лице М.С. подписа положен за „издател“ в процесния запис на заповед е изпълнен от ответника, а текстовете „Пловдив“ и „Белград 2“ са изпълнени от ищеца. Съдът кредитира заключението като компетентно и безпристрастно като независимо, че вещото лице е участвало по експертизи по други дела между страните, то това обстоятелство не може да компрометира заключението.

            По делото е приета тройна съдебно-почеркова експертиза от вещи лица от друг съдебен район – ОС-Стара Загора, П.П., Г.М. и И.И. всички вписани в списъка на вещите лица и всички експерти – криминалисти, специалисти в областта на графическото и техническото изследване на документи. От заключението на тройната експертиза се установява с категоричност, че ответник И.Б. е изпълнил подписа срещу реквизита „Издател“, ръкописно изписания буквен и цифров текст с които са изпълнени редовете на запис на заповед от ***с издател И.Б.Б. за сумата от 20 000 лева в полза на Е.Б.С. е изпълнен от ответника. Експертизата потвърждава и че текстовете „Пловдив“ и „Белград“ са изписани от ищеца.

            Тройното заключение е обосновано, пълно, изгответно от незаинтересовани вещи лица, които подробно обосновавата методологията за достигане изводите си поради което и съдът изцяло кредитира заключението.

            По делото е прието и допълнително заключение на тройнаа съдебно-почеркова експертиза като сравнителните образци са взети пред вещите лица и съдебния състав. Според допълнителното заключение ръкописно изписаният цифров текст „**********“ на ред трети, „20 000“ на ред девети, „30.12.2013“, на ред 11 и „24.01.2010“ на ред 15 в процесния запис на заповед от ***с издател И.Б.Б. за сумата от 20 000 лева в полза на Е.Б.С. е изпълнен от ответника. Вещита лица отново са категорични в заключението си, в открито съдебно заседание го защитава и отхвърлят всички възражения на ответника относно авторството на изходящите от ответника изявления.

            Следователно, по делото несъмнено е установено, че процесния запис на заповед е редовен частен свидетелстващ документ с достоверна дата и подписан от ответника. Този документ не съдържа неистински волеизявления до колкото изписаното в текстовата му част извън „Пловдив“ и „Белград“ изхожда ответника. Категорично се установи авторството на волеизявлението на ответника, както и фактът че последния съзнателно се е задължил по записа на заповед към ищеца. Не се доказа наличието на менителничен бланкет, не се доказаха и останалите възражения на ответника във връзка с подписването на процесния запис на заповед по повод обработка на документооборота в дружество „Маклер-2002“ АД.

            Ето и защо предявения иск е основателен и доказан и като такъв следва да се уважи изцяло. На основание чл. 78 ГПК следва да се присъдят разноски на ищеца за настоящата инстанция в размер на сумата от 400лева за държавна такса. Искането за присъждане на адвокатско възнаграждение не прецизирано с точен размер като е заявено основанието на чл. 38, ал.1, т.3 ЗА поради което в тази му част е неясно и съдът го отхвърля тъй като не може да извлече от представения списък на разноски каква сума се претендира. Относно разноските в заповедното производство – такива не се присъждат, тъй като в заповедта по чл. 417 ГПК заповедния съд не ги е присъдил.

            Съдът констатира постъпило заявление от вещи лица П.Г.П., Г.Г.М. и И.З.И. с което е поискано издаването на изпълнителен лист за сумата от общо 880 лева – разпределена съгласно протоколно Определение от 10.06.2020г., която сума представлява допълнително възнаграждение за което вещита лица са представили задължителната по чл. 29, ал.2 и чл. 31, ал.2 от Наредба № 1/16.01.2008г. и Правилника за вещите лица – справка-декларация относно отработеното време и часове при изготвяне на експертизите.

            Искането е основателно тройното основно и допълнително заключение на вещите лица е допуснато по почин на ответника. Последният е бил уведомен в о.с.з от 10.06.2020г. за задължението си да внесе възнаграждението на вещите лица, бил е повторно уведомен затова на 13.08.2020г. като до момента няма доброволно внасяне на сумите. Размерът на последните не е оспорен. Ето защо ответника следва да бъде осъден да заплати на вещите лица сумите от 530 лева за П.П., 230 лева за Г.Г.М. и 220 лева за И.З.И., следва ответника да бъде осъден и за сумата от 100 лева в полза на трите вещи лица за сторените от тях разноски за транспортни разходи.

            Така мотивиран съдът 

 

Р Е Ш И :

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО, ЧЕ И.Б.Б. с ЕГН ********** с адрес: *** ДЪЛЖИ В ПОЛЗА на Е.Б.С. с ЕГН ********** с адрес: *** сумата за която е била издадена заповед № 9217/29.11.2016г. за изпълнение на парично задължение въз основа на документ по чл. 417 ГПК по ч.гр.д. № 16107/2016г. по описа на РС – Пловдив както следва: 20 000 лева дължими по запис на заповед от ***с падеж 30.11.2013г. ведно със законната лихва за забава от датата на подаването на заявлението по чл. 417 ГПК- 28.11.2016г. до окончателното му изплащане;

ОСЪЖДА И.Б.Б. с ЕГН ********** с адрес: *** да заплати в полза на Е.Б.С. с ЕГН ********** с адрес: *** сумата от 400 лева разноски за настоящата инстанция;

ОСЪЖДА И.Б.Б. с ЕГН ********** с адрес: *** да заплати в полза на вещо лице – г. П.Г.П. с ЕГН:**********, с адрес: *** на основание чл.81 ГПК сумата от 530 лева възнаграждение за изготвянето на тройна съдебно почеркова експертиза вх. № 11050/13.02.2020г. и допълнителна експертиза вх. № 20864/09.04.2020г. по гр.д. № 19726/2019г. по описа на РС – Пловдив;

ОСЪЖДА И.Б.Б. с ЕГН ********** с адрес: *** да заплати в полза на вещо лице – г. Г.Г.М. ЕГН **********,*** на основание чл.81 ГПК сумата от 230 лева възнаграждение за изготвянето на тройна съдебно почеркова експертиза вх. № 11050/13.02.2020г. и допълнителна експертиза вх. № 20864/09.04.2020г. по гр.д. № 19726/2019г. по описа на РС – Пловдив;

ОСЪЖДА И.Б.Б. с ЕГН ********** с адрес: *** да заплати в полза на вещо лице – г. И.З.И. *** на основание чл.81 ГПК сумата от 230 лева възнаграждение за изготвянето на тройна съдебно почеркова експертиза вх. № 11050/13.02.2020г. и допълнителна експертиза вх. № 20864/09.04.2020г. по гр.д. № 19726/2019г. по описа на РС – Пловдив;

ОСЪЖДА И.Б.Б. с ЕГН ********** с адрес: *** да заплати общо в полза на П.Г.П. с ЕГН:**********, с адрес: ***, Г.Г.М. ЕГН **********,*** И.З.И. *** сумата от 100 лева, която представляват транспортни разходи на вещите лица за явяването им в открити съдебни заседания на 26.02.2020г. и 10.06.2020г.

 

Да се издадат изпълнителни листове в полза на вещите лица за присъдените суми.

 

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от съобщаването му на страните, а в частта му за присъждане на разноски в полза на вещите лица решението има характер на разпореждане и подлежи на обжалване съгласно чл. 407 ГПК.

 

                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/ ВЕСЕЛИН АТАНАСОВ

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА.

В.С.