Определение по дело №1534/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1607
Дата: 18 април 2019 г. (в сила от 30 април 2019 г.)
Съдия: Величка Велева Маринкова
Дело: 20191100201534
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 10 април 2019 г.

Съдържание на акта

П  Р  О  Т  О  К  О  Л

      гр. София, 18.04.2019 година

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Наказателно отделение, 3 състав в публично съдебно заседание на осемнадесети април две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕЛИЧКА МАРИНКОВА

 

Секретар: Весела Венева

Прокурор: Георги Мирчев

Сложи за разглеждане докладвано от съдия МАРИНКОВА НЧД № 1534

по описа за 2019 година.

 

На именното повикване в 15,15 часа се явиха:

 

         ЛИШЕНИЯТ ОТ СВОБОДА Н.А. се явява лично, доведен от затвора.

 

         ЗА НАЧАЛНИКА НА ЗАТВОРА гр.София се явява мл. юрк. инсп.Д.М.с представена в днешно съдебно заседание заповед за упълномощаване.

 

СТРАНИТЕ (поотделно): Да се даде ход на делото.

 

         СЪДЪТ намира, че са налице процесуалните предпоставки за даване ход на делото в днешно съдебно заседание, поради което

О П Р Е Д Е Л И:

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.

 

СНЕМА САМОЛИЧНОСТ НА ЛИШЕНИЯ ОТ СВОБОДА, въз основа на наличните по делото писмени данни:

         Н.А. *** на *** г., български гражданин, без образование, неженен, осъждан, ЕГН: **********.

 

         СЪДЪТ разясни правата на лишения от свобода в рамките на настоящото производство.

 

         ЛИШЕНИЯТ ОТ СВОБОДА А.:  Разбрах правата си. Няма да правя отводи на състава на съда, прокурора и секретаря.

 

ПРОКУРОРЪТ: Нямам искания по доказателствата.        

 

ПРЕДСТАВИТЕЛЯТ НА НАЧАЛНИКА НА ЗАТВОРА мл. юрк. инсп. М.: Представям актуална справка за фактическо изтърпяното наказание „лишаване от свобода“ към настоящия момент.

 

ПРОКУРОРЪТ: Запознат съм със справката. Да се приеме.

 

ЛИШЕНИЯТ ОТ СВОБОДА А.:  Да се приеме. Нямам доказателствени искания.

 

СЪДЪТ прилага по делото представената справка, като по нейното приемане ще се произнесе в края на съдебното следствие.

 

         СЪДЪТ като взе предвид, че са изпълнение изискванията на чл. 271 до чл. 275 от НПК и на основание чл. 276 от НПК

О П Р Е Д Е Л И:

         ДАВА ХОД НА СЪДЕБНОТО СЛЕДСТВИЕ.

 

         ДЕЛОТО се докладва с прочитане молбата на лишения от свобода Н.А. с искане за условно предсрочно освобождаване на същия от изтърпяване на остатъка на наложеното му наказание „лишаване от свобода“, което търпи в момента.

 

ЛИШЕНИЯТ ОТ СВОБОДА А.:  Поддържам молбата си. На този етап нямам други искания.

 

         ПРОКУРОРЪТ: Няма да соча доказателства.

 

         ПРЕДСТАВИТЕЛЯТ НА НАЧАЛНИКА НА ЗАТВОРА мл. юрк. инсп. М.: Няма да соча доказателства.

 

СЪДЪТ на основание чл. 283 от НПК

О П Р Е Д Е Л И :

ПРОЧИТА и ПРИЕМА събраните по делото писмени доказателства, включително и днес представените такива от представителя на Началника на затвора.

 

Счита делото за изяснено от фактическа и правна страна и на основание чл. 286 от НПК

О П Р Е Д Е Л И:

ПРИКЛЮЧВА СЪДЕБНОТО СЛЕДСТВИЕ.

ДАВА ХОД НА СЪДЕБНИТЕ ПРЕНИЯ.

ЛИШЕНИЯТ ОТ СВОБОДА А.:  Искам от съда да ме освободи условно предсрочно. Съжалявам много. Осъзнал съм грешката си и затова моля съда да ме освободи. Имам две деца, ученици са и съм глава на семейство.

 

         ПРОКУРОРЪТ: Намирам за основателна молбата на осъдения Н.А. предвид еднопосочните и положителни становища на затворническата администрация. Намирам, че са налице всички законови предпоставки по чл. 70, ал. 1, т. 1 от НК за неговото УПО.

На първо място, същият е изтърпял повече от ½ от наложеното му наказание, като към днешна фактическата изтърпяна част от наложеното му наказание от 4 години „лишаване от свобода“ е в размер на 2 години, 4 месеца и 5 дни. Рискът от рецидив е в ниски стойности, редуциран е от 28 на 25 пункта. Поощряван е многократно по реда на ЗИНЗС и правилника за неговото приложение, постигнати са целите на наказанието, визирани в чл. 36 от НК. Корекционната работа е дала много добри резултати и корекционният процес към настоящия момент е завършил. Приложен е в цялост принципа на прогресивната система. Същият изтърпява наказанието при лек режим в затворническо общежитие от открит тип.

 

ПРЕДСТАВИТЕЛЯТ НА НАЧАЛНИКА НА ЗАТВОРА мл. юрк. инсп. М.: Становището на Началника на затвора е, че са налице и двете предпоставки за прилагане института на УПО.

На първо място, лишеният от свобода е изтърпял повече от ½ от наложеното наказание. На следващо място, считаме, че е налице и втората кумулативно изискуема от закона предпоставка, а именно същият е дал достатъчно данни за поправяне и превъзпитание в рамките на пенитенциарното заведение. Съображенията за това становище са следните:

На първо място, осъденият е работил през целия период на изтърпяване  на присъдата си в ЗО „Казичене“ на външни обекти, със занижен контрол и охрана, като никога не е допуснал никакви нарушения на  реда. Награждаван е многократно за това свое поведение. Служи за пример на общността в общежитието. Не е наказван никога, не е допускал нарушения, оценката на риска от вреди е в ниски стойности, оценката на риска от рецидив е с ниски стойности, няма изразени проблемни зони, по които да е наложително да се работи по плана на присъдата, с оглед на което считаме, че целите на наказанието, визирани в чл. 36 от НК са постигнати.

 

         На основание чл. 297, ал.1 от НПК ПРЕДСЕДАТЕЛЯТ на състава дава последна дума на лишения от свобода.

 

ЛИШЕНИЯТ ОТ СВОБОДА А.: Съжалявам много.

 

СЪДЪТ след като изслуша становището на страните и се запозна със събраните по делото доказателства намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Производството е по реда на чл.437 и следващите от НПК във връзка с чл.70 от НК. Образувано e по молба на лишения от свобода Н.А. с искане за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на остатъка от наказанието „лишаване от свобода“, което търпи към настоящия момент, а именно 4 години „лишаване от свобода“, наложено му във връзка с извършено престъпление по чл.199, ал.1, т.3 от НК и по-точно грабеж придружен с причиняване на средна телесна повреда на две лица.

Видно от  материалите по делото същият търпи това наказание, считано от 14.12.2016 г., когато е приведено в изпълнение наказанието, като към настоящия момент същият е изтърпял фактически 2 години, 4 месеца и  5 дни, от работа - 7 месеца и 5 дни, или общо - 2 години, 11 месеца и 11 дни. При това положение установява се, че е изтърпял повече от ½ от наложеното му наказание.

Това, което обаче прави впечатление е, че от тези 2 години и 4 месеца, които той фактически е търпял наказание „лишаване от свобода“, 6 месеца трябва да бъдат приспаднати и фактически са зачетени под формата на мярка за неотклонение „задържане под стража“. С други думи периодът от време в рамките, на който спрямо лишения от свобода се прилагат съответните мерки за неговото превъзпитание, т.е. корекционния режим не е 2 години и 4 месеца, а е по-малък.

Прави впечатление също така, че в рамките на този период от време, в който той фактически търпи наказание „лишаване от свобода“ след влизане в сила на присъдата, с която му е наложено наказание, са налице данни, че действително рискът от рецидив при него е в рамките на ниските стойности, но над средните стойности за ниските граници, които по принцип варират от 0 до 40 точки. В настоящия случай първоначалните данни сочат на 28 точки риск от рецидив. За периода от време, през който А. търпи наказание „лишаване от свобода“ този риск е спаднал само с 3 точки и то единствено отчетени в две области, за които има данни, че е имало проблеми още от началото, а именно: умение за мислене и отношение към правонарушението.

Видно от материалите по делото рискът от рецидив при него се е запазил в рамките на 28 точки до м. септември 2018 г., когато е бил изготвен доклад във връзка със замяна на режима на изтърпяване на наказанието от общ на лек. Едва за първи път тогава са отбелязани редукции в зоните „отношение към правонарушението“ и „умение за мислене“, като в първата зона е отбелязано спад от 1 точка, а във втората от 2 точки, макар в предходните доклади, изготвени по повод на различни процедури да не е отбелязано къде са основните проблеми, свързани с уменията за мислене. В тези предходни доклади има данни единствено касаещи проблемната зона „отношение към правонарушението“. Следва да се отбележи обаче, че така и не става ясно на база на какво е преценено, че следва да бъде занижен рискът, касаещ тази зона, тъй като във всички доклади, налични в досието на лишения от свобода е отбелязано едно и също обстоятелство, а именно, че той не отрича отговорност, признава вина за извършеното, каквото той заявява и в днешно съдебно заседание, но счита, че присъдата е малко завишена и има нагласа да търпи присъдата си безпроблемно. Същите констатации са били направени и в предходен доклад, а именно в доклада от м. ноември 2017 г., когато при тези констатации, в тази зона са посочени три точки, а след това в доклада от м.септември 2018 г. те са спаднали на две, без да е ясно на база на какво, тъй като отново е направена същата констатация- т.е. все още се сочи, че лишеният от свобода счита наложеното му наказание за завишено.

Същите констатации се съдържат и в материалите, които са приложени във връзка с настоящата молба на лишения от свобода за УПО на същия, а именно отново в доклада е записано, че при него е налице спад от една точка в зоната :отношение към правонарушението“ - от три, на две точки, но този път, обаче е отразено, че лишеният от свобода признава участието си в извършеното правонарушение, приема отговорност и признава вината си, без обаче да е отбелязано, че вече счита наказанието си за завишено. Не става ясно, при това положение защо и след като има промяна в отношението на лишения от свобода към правонарушението, не е налице спад в точките, а същите са останали на ниво две и не е ясно защо при едни и същи показатели към м. септември 2018 г. и към м. април 2019 г. се дават различни становища от страна на администрацията. През м. септември 2018 г. становището на затворническата администрация е било, че при риск от рецидив от 25 точки, съответно от нисък риск от вреди, присъдата продължава да се изпълнява и съответно подлежи все още на изпълнение. При същите констатации през м. април 2019 г. затворническата администрация счита, че планът на присъдата вече е изпълнен и корекционната работа е завършила, макар да няма намаляване на точките при риска от рецидив.

Изводи, които не се споделят от съда, според който тези констатации са формално записани, единствено и само с оглед подадената молба от страна на лишения от свобода, който както вече бе посочено в рамките на времето, през което търпи наказанието е успял да свали риска от рецидив само с 3 точки, а риска от вреди към обществото продължава според констатациите на затворническата администрация да е среден, клонящ към нисък.

Да, действително данните по делото са, че същият спазва дисциплината в рамките на съответното затворническо заведение, не е наказван, награждаван е, но следва да се има предвид, че спазването на реда и дисциплината е задължение на лишения от свобода и не може единствено и само за това да бъде премиран и да се счита, че се е поправил и превъзпитал. Следва да се има предвид също така, че извършеното от него престъпление е с изключително висока степен на обществена опасност, с пострадали две отделни лица, на които са причинени средни телесни повреди и поради тази причина няма как да се приеме, че наказанието, което той тепърва предстои да изтърпи, а именно в размер на 1 година и 1 месец е в такива размери, че да позволява УПО на А. от изтърпяване на остатъка на това наказание при останалите налични данни по делото. Още повече, че той е признал своята вина и извършването на деянието и към момента на постановяване на присъдата, тъй като производството е било по реда на съкратената процедура по чл. 371, т. 2 от НПК и този смисъл заявеното от него през цялото време, че признава извършеното, включително и в днешно съдебно заседание, по никакъв начин не може да се отчете като положителен аспект, съответно като напредък в работата със същия и съответно да бъде отчетен положителен резултат в следствие на изтърпяването на наказанието „лишаване от свобода“.

Именно, поради тези съображения този съдебен състав не се съгласява със становището на затворническата администрация, че са налице и другите визирани в закона предпоставки, а именно лишеният от свобода с поведението си да е доказал, че се е поправил и превъзпитал и че са изпълнение в цялост и пълнота целите на наказанието, визирани в разпоредбата на чл. 36 от НК.

В тази връзка съдът счита, че молбата следва да бъде оставено без уважение.

Така мотивиран

СЪДЪТ

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на лишения от свобода Н.А.А. с искане за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание „лишаване от свобода“, което търпи към настоящия момент.

Определението подлежи на обжалване и протест пред САС в 7-дневен срок от днес.

         Протоколът изготвен в съдебно заседание, което приключи в 15,33 часа.

                                                                

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                      

 

                                                                           СЕКРЕТАР: