Определение по дело №669/2023 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 1235
Дата: 12 септември 2023 г.
Съдия: Веселка Велкова Златева
Дело: 20237150700669
Тип на делото: Касационно частно административно дело
Дата на образуване: 11 юли 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

 

   1235/12.9.2023г.

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК, X – административен състав, в закрито съдебно заседание в състав:                                                                   

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:     Веселка Златева

                                                                      ЧЛЕНОВЕ: 1. Десислава Кривиралчева

 2. Георги Петров

                                                                                

като разгледа докладваното от съдия Златева ЧКАД № 669 по описа на съда за 2023 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 229 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), вр. с чл. 281 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС).

Образувано е по частната жалба на Н.Н.А.,***, срещу разпореждане № 1278/16.06.2023 г. постановено по адм. дело № 526/2023 г. на Административен съд – Пазарджик, с което е отхвърлено искането на А. за прекратяване на незаконосъобразни действия на Началника на Затвора – Пазарджик във връзка с отказа му да осигури на лицето физическа активност и спорт всеки ден по един час извън времето, определено за престой на открито. Релевирани са доводи за неправилност на обжалваното определение, по които се претендира отмяната му.

Ответникът – началникът на Затвора – Пазарджик в представен писмен отговор чрез процесуалния си представител юрк. Р. Р., излага становище за неоснователност на частната жалба.

Административен съд – Пазарджик, Х-ти състав, приема частната жалба за допустима, като подадена от легитимирано лице, в законоустановения срок, а разгледана по същество за неоснователна, по следните съображения:

Производството пред първоинстанционния съд е образувано по жалбата на Н.Н.А. с искане да бъдат преустановени незаконосъобразни действия на Началника на Затвора – Пазарджик във връзка с отказа му да осигури на жалбоподателя физическа активност и спорт всеки ден по един час извън времето, определено за престой на открито. С оспореното разпореждане съдът е отхвърлил жалбата като е приел, че с оглед събраните по делото доказателства, не се обосновава извод за наличие на фактически действия/бездействия на Началника на Затвора – Пазарджик, които да са в нарушение на забраната по чл. 3 и като такива да попадат в обхвата на защитата по чл. 276, ал. 1 от ЗИНЗС. Посочено е, че до нарушение на чл. 3 от ЗИНЗС би се стигнало при нарушение на чл. 86, ал. 1, т. 1 от ЗИНЗС, каквото в случая не е налице. Посочено е, че осигуряването на допълнителен час на ден навън извън регламентирания по чл. 86, ал. 1, т. 1 от ЗИНЗС представлява правна възможност, а не неизменно право на лишените от свобода.

Така постановеното определение е правилно.

Разпоредбата на чл. 276 от ЗИНЗС, на която е основано искането, предвижда в ал. 1, че всеки лишен от свобода или задържан под стража може да иска прекратяването на действия и бездействия на орган по изпълнение на наказанията или на длъжностно лице, представляващи нарушение на забраната по чл. 3, както и извършването на действия с цел прекратяване или предотвратяване на нарушение на забраната по чл. 3. Според ал. 2 на с. р. липсата на изрично формулирано в нормативен акт задължение за извършване на фактически действия не е пречка искането по ал. 1 да бъде уважено, за да се прекрати нарушението на чл. 3. Предвид посочената правна регламентация допустимостта на искането по чл. 276, ал. 1 ЗИНЗС е обусловена от това, твърдяното фактическо действие да е такова, нарушаващо забраната по чл. 3 от ЗИНЗС. С посочената разпоредба е въведена забрана осъдените и задържаните под стража да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение (ал. 1 на чл. 3 от ЗИНЗС) като според ал. 2 за нарушение се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност. Правилно в обжалваното разпореждане е приета неприложимост на разпоредбата на чл. 276 от ЗИНЗС, доколкото от доказателствата по делото не може да бъде направен извод за наличие на фактически действия/бездействия на Началника на Затвора – Пазарджик, които да са в нарушение на забраната по чл. 3.

Разпоредбата на чл. 164, ал. 1 от ЗИНЗС предвижда, че по възможност на всеки лишен от свобода се осигуряват условия за участие в спортни игри и упражнения по един час на ден извън времето, определено за престой на открито. Нормата не е императивна и не създава задължение на администрацията да го изпълни точно в този обем. Изпълнението на разпоредбата е според възможностите на съответното място за лишаване от свобода, респ. задържане под стража при съобразяване с наличната материална база, брой лишени от свобода и други обстоятелства, според всеки конкретен случай. В този смисъл е и разпоредбата на чл. 151, ал. 5 ППЗИНЗС, съгласно която на всеки лишен от свобода освен престоят на открито се осигурява по възможност физическа или спортна активност.

Предвид изложеното инстанцията по същество правилно е приела, че  сочените за незаконосъобразни действия/бездействия по неосигуряване по един час на ден извън времето, определено за престой на открито, за упражнения на лишения от свобода, не попадат в хипотезата на чл. 3 от ЗИНЗС, следователно защитата срещу тях не може да бъде реализирана по реда на чл. 276, ал. 1 и сл. от ЗИНЗС.

По изложените съображения съдът приема, че разпореждането е правилно и при постановяването му не са допуснати нарушения, представляващи касационни основания за неговата отмяна, поради което следва да бъде оставено в сила.

Воден от горното и на основание чл. 221, ал. 2 АПК във вр. чл. 236 АПК Административен съд – Пазарджик

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА разпореждане № 1278/16.06.2023г., постановено по адм. дело № 526/2023 г. на Административен съд – Пазарджик.

Определението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/      

   

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1./п/

 

 

 

                              2.   /п/