Определение по дело №357/2018 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 429
Дата: 24 юли 2018 г. (в сила от 15 август 2018 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20181400200357
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 13 юли 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

24.07.2018 г.

 

Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно заседание на 24.07.2018 г. в състав:

                                                                             Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА

 

с участието на секретаря: ВИОЛЕТА ВЪЛКОВА

и прокурора: ВЛАДИМИР ДИЛКОВ , като разгледа докладваното от СЪДИЯ АГНЕСА СТАВАРОВА

ЧНД N 357 по описа за 2018 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано въз основа на молба от И.С.С., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване от останалата част от наказанието лишаване от свобода.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения И.С.С..

В съдебно заседание осъденият поддържа молбата.

Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца А.М. - инспектор "СДВР" в Затвора гр.Враца, съгласно Заповед № 66/02.04.2018 год. изразява становище за неоснователност на искането. Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание лишаване от свобода и неизтърпяната част от същото.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище да не се уважи молбата.

Участващият служебен защитник адв.К. счита молбата за основателна, тъй като молителят отговаря на всички изисквания по чл.70 НК за УПО.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

    Лицето И.С.С. е осъден по НОХД № 1190/2013 год. по описа на РС гр.Враца на 5 години и 6 месеца "лишаване от свобода", намалено на 4 години "лишаване от свобода" с Решение по ВНОХД № 213/14 г. от 14.07.2014г. на ОС гр.Враца.

    Начало на наказанието - 27.09.2015 год. Фактически е изтърпял - 2 години, 9 месеца и 27 дни. От работа - 6 месеца и 1 ден.  Всичко изтърпял - 3 години, 3 месеца и 28 дни. Остава за изтърпяване - 8 (осем) месеца и 2 (два) дни.

    От 22.07.14г. до 27.09.15г. е изтърпял общо наказание от 1 година и 4 месеца с помощта на 1 месец и 25 дни от работа.

    Доказателствата сочат, че осъденият И.С.С. е изтърпял повече от половината от наложеното му наказание, съгласно изискванията на чл. 70, ал. 1, т. 1 НК.

    От приложения доклад за оценка на риска е видно, че първоначално регистрирания риск от рецидив е със средни стойности - 55 точки. Дефицитни зони са: Нагласи-не се признава за виновен и отрича да е извършител на престъплението, смята наложеното наказание за незаконосъобразно, налице са нагласи в подкрепа на криминалното поведение;

    Образование и обучение-има сериозни дефицити при грамотността, няма професионална квалификация и завършена образователна степен;

    Умения за мислене - не разпознава проблемите си и не може да изгради адекватни способи за тяхното решение. Не се замисля за възможните негативни последствия от предприетите действия. С ригидно мислене.

    В условията на контролирана среда рискът от вреди е нисък за служителите и останалите лишени от свобода. Нисък е рискът от суицид и самоувреждане. Нисък е рискът от вреди за обществото, определящ се от користния характер на извършените престъпления.

    В изготвения план на присъдата като цели са заложени включване в образователен процес и ограмотяване, формиране на трудови навици, посещения на организирани мероприятия и прилагане на прогресивната система по време на изтърпяване на наказанието - смяна на режима и преместване в ЗООТ.

    При препланирането на присъдата като цели са заложени спазване на ЗИНЗС и недопускане на дисциплинарни нарушения, затвърждаване на трудовите навици и формиране на критично отношение към досегашното криминално поведение.

    Междинната оценка на риска от рецидив запазва средните си стойности като го повишава до 64т. Дефицитни зони са "Нагласи", "Образование и обучение", "Начин на живот и обкръжение" и "Умения за мислене".

    Рискът от вреди е нисък за служителите. Рискът от вреди се повишава до среден за останалите лишени от свобода, тъй като е констатирано участие на л.св.С. в конфликтна ситуация и употреба на физическа агресия. Нисък е рискът от суицид и самоувреждане. Нисък е рискът от вреди за обществото.

    В условията на ЗООТ за изтеклия период от изтърпяване на присъдата рискът от вреди запазва стойностите си за всички категории. Л.св.С. е склонен към импулсивно и необмислено поведение. Реагира ситуативно на външни стимули като не се замисля за възможните последици от действията си. В конфликтни ситуации не разполага с налични умения за овладяване на гнева.

    Л.св. С. няма примерно поведение, има извършени дисциплинарни нарушения, за което е наказан със заповеди №114/12.05.2017 г. и №91/02.04.2018 г. за участие в побой и употреба на сила при разрешаване на възникнал конфликт. През последните две години не е награждаван.

    По отношение на извършеното престъпление продължава да е с трайно формирани оневинителни нагласи. Отрича да има участие в престъплението. Приема присъдата за незаконосъобразна. Омаловажава размера на нанесените материални щети. Не е склонен да ограничава поведението си в съответствие с установените норми и правила в затвора и обществото. Доказателство за това е участието му в конфликтна ситуация в контролирана среда и разнородността на извършваните престъпления в миналото.

    Работил на външни работни обекти, където се справя относително добре с изпълнението на трудовите си задължения, като полага нискоквалифициран труд. Към момента работи на работен обект към фирма "Реклин" ООД.

    Договорените цели и дейности в плана на присъдата не са изпълнени в пълен обем.

    В направление индивидуално - корекционната работа с л.св.С. е планирано да продължи в посока промяна в нагласите, формиране на критично отношение към досегашното криминално поведение, правилно формулиране на проблемите и създаване на алтернативи за тяхното решаване ,както и за затвърждаване на трудовите навици.

     Дисциплинарно нарушение,допуснато от лицето,говори че не е готов самостоятелно,без надзор и корекционна работа да спазва  режимните изисквания, установените норми и правила в общуването в соцеалното обкръжение за  постигане на устойчив модел на поведение.

    Към настоящия етап от изтърпяване на присъдата л.св.С. все още не е дал достатъчно категорични доказателства за промяна в нагласите си за водене на законосъобразен начин на живот. Ниското образователно ниво и липсата на професионална квалификация понижават възможностите му за осигуряване на постоянна работа след освобождаването му от МСЛ. Последващите от това вероятни финансови затруднения и податливостта му на отрицателно въздействие са фактори, определящи продължаване на престъпната дейност в обществото. Предстои работа в зоните "Нагласи" и "Умения за мислене", с цел формиране на просоциални нагласи, разпознаване на проблемите и набелязване на законосъобразни стъпки за тяхното решаване.

    Тези данни се съдържат в представения доклад от затворническата администрация.

    Този съд прие, че не са налице достатъчно и безспорни доказателства за наличие за втората материално-правна предпоставка по чл.70 НК за УПО. От съдържанието на текущия доклад и от дадената справка е видно, че през този период не е взел участие за изпълнение на поставените в плана цели и задачи. Същият трябва да показва действия за самоконтрол, които да са напълно осъзнати, без да е необходимо странично въздействие. Притежава дефицит  в зоните  "Нагласи" и "Умения за мислене".

    Съдът приема, че поправителните процеси не са достатъчни, за да се направи извод за трайна промяна на личността на осъдения. Той не осъзнава напълно вината си, както е отразено в доклада, което е индикация  за голяма вероятност отново да извърши подобно престъпление, отличаващо се с голяма обществена опасност. Продължава да има дефицитни зони, които са фигурирали и в началото на изтърпяване на наказанието. Поправянето изисква не само формална нагласа според интереса в контролирана среда. Поначало изисква цялостен превъзпитателен и самопревъзпитателен процес, в който осъдения да е изградил отрицателно отношение към извършеното от него, да показва истинско съзнание за укоримост към деянието, да показва  прогресивно поведение за самоконтрол и че за в бъдеще без съмнение няма да има каквито и да са прояви на противоправно поведение. Данните сочат на липса на достатъчно убедителни доказателства, че няма да извърши нови деяния, поради наличие на определени свързани с това дефицити.

    На основание горните доводи, съдът приема, че не отговаря на изискванията на чл. 439а НПК, поради липса на втората материално-правна предпоставка, по чл.70 НК за условно предсрочно освобождаване от неизтърпяната част на наложеното наказание, защото не се е поправил в желана степен и не е дал доказателства за реалното си поправяне.

    Воден от горното и на основание чл. 441 НПК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

    Не уважава молбата за УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО ОСВОБОЖДАВАНЕ на осъдения И.С.С. - роден на *** ***, жител и живущ ***, българин, български гражданин, женен, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, с ЕГН **********, от изтърпяване на наложеното наказание "Лишаване от свобода" в размер на 4 (четири) години, определено по ВНОХД № 213/14г. на ОС гр.Враца, с остатък в размер на 8 (осем) месеца и 2 (два) дни.

ОПРЕДЕЛЯ на осъдения И.С.С. 6-месечен срок, след който може да подаде нова молба за УПО.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване в 7-дневен срок от днес, пред САС.

Препис от определението да се изпрати на Затвора-Враца, след влизането му в законна сила.

 

 

                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: