Определение по дело №588/2017 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 851
Дата: 20 октомври 2017 г.
Съдия: Димитър Михайлов Ковачев
Дело: 20171700100588
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 октомври 2017 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 851

20.10.2017г. град Перник

 

Пернишкият окръжен съд в закрито съдебно заседание на 20.10.2017г. като разгледа докладваното от съдията Димитър Ковачев гражданско дело № 588 по описа за 2017г., за да се произнесе взе предвид следното :

Постъпила е искова молба от Държавата чрез Министър на финансите  срещу В.В.А. с ЕГН **********.

С исковата молба се претендира осъждане на В.А. да заплати на държавата сумата от 45860,00 лева - представляваща паричната равностойност на вещи (енергийни продукти-540,6 куб.м. кафяви въглища), отнети в полза на държавата (на основание чл. 124 от Закона за акцизите и данъчните складове) с влезли в сила наказателни постановления за нарушения на чл. 126 от Закона за акцизите и данъчните складове.

Твърди се, че с Протокол ***г. вещите били оставени на отговорно пазене на ответника-нарушител.

На ***г. била извършена проверка, която установила липсата на отнетите в полза на държавата и оставени за пазене вещи, за което бил съставен и протокол за проверка ***.

Твърди, че с протокола за оставяне за пазене на вещите между държавата и ответника било възникнало правоотношение по договор за влог по чл. 250 ЗЗД. Представени са писмени доказателства.

ПОС с оглед изложените твърдения и представените доказателства и след преценка по реда на чл.130 ГПК намира предявеният иск за недопустим по следните съображения:

Претендира се парична равностойност на вещи – енергийни продукти по чл. 13 от Закона  за акцизите и данъчните складове, отнети в полза на държавата.

Съгласно чл. 162, ал. 2, т. 5 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс вземанията на държавата за паричната равностойност на отнети в нейна полза вещи представляват публични вземания и съгласно чл. 163 от същият кодекс те подлежат на събиране по реда установен в него от публичен изпълнител, а не по общият ред освен когато със закон е предвидено друго.

Установяването на публичните вземания става по реда предвиден в съответния закон съгласно чл. 165 и чл. 166 ДОПК. Ако в съответния закон не е предвиден органа компетентен да издаде акт за установяване на публичното вземане то това става по реда предвиден в чл. 166, ал. 2 от ДОПК.

Доколкото в закона за акцизите и данъчните складове не е определен ред и орган за установяване и събиране на публични вземания на държавата за паричната равностойност на отнети в нейна полза вещи (които са акцизни стоки), нито такъв ред е установен в закона за митниците или друг закон, то следва това да стане по реда на ДОПК.

Общ исков процес за такива вземания е недопустим поради наличието на специален ред за тяхното установяване и събиране, който ред е административен, а актовете за установяване на такива вземания подлежат на съдебен контрол по реда установен в ДОПК, но не от общите граждански съдилища.

Същевременно събирането на вземанията на държавата за паричната равностойност на отнети в нейна полза вещи се осъществява от митническите органи съгласно чл. 16, ал. 1, т. 7 от Закона за митниците.

Видно от гореизложеното предявеният иск е недопустим поради предвидения специален административен ред за установяване и събиране на публични вземания.

Водим от гореизложеното Пернишки окръжен съд   

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. 588/2017г. на ПОС.

ВРЪЩА ИСКОВА МОЛБА вх. N. 5836/18.10.2017г. по описа на ПОС.

Определението подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд с частна жалба в едноседмичен срок от връчването му на ищеца.

 

 

Съдия: