Решение по дело №2812/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 252
Дата: 9 януари 2024 г.
Съдия: Мария Илиева Златанова
Дело: 20237180702812
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 ноември 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 252

гр. Пловдив, 09 януари 2024 год.

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХХVІ състав, в открито заседание на четиринадесети декември, през две хиляди двадесет и трета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

          ЧЛЕНОВЕ:  МИЛЕНА НЕСТОРОВА-ДИЧЕВА

                                ДАРИНА МАТЕЕВА

при секретаря Дарена Йорданова и участието на прокурора ГИНКА ЛАЗАРОВА, като разгледа докладваното от Председателя КАНД № 2812 по описа на съда за 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на Глава Дванадесета от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1, пр. 2 от ЗАНН.

Обжалвано е Решение № 85/10.10.2023 г., постановено по АНД № 276/2023 г. по описа на Районен съд – гр.Карлово, I н.с., с което е потвърдено Наказателно постановление № К-ЗМВР-9/12.04.2023 г. на началник РУ Карлово, с което на В.Ц.Ц., ЕГН **********, на основание чл.257,ал.1 от ЗМВР е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 500 лв. за нарушение по чл.64,ал.1 от ЗМВР.

Жалбоподателят В.Ц.Ц., чрез процесуалния си представител адвокат Н., излага касационни основания за неправилност и необоснованост на  съдебното решение. Оспорва да е доказано извършването на вмененото нарушение. Иска отмяна на решението и отмяна на НП.

Ответникът по касационната жалба Началник РУ Карлово, редовно призован не се явява и не дава становище по жалбата.

Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура гр. Пловдив, дава заключение, че решението на ПРС е правилно.

Пловдивският административен съд, като провери законосъобразността на обжалваното решение и с оглед обхвата на служебната проверка по чл. 218, ал. 2 от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1, пр. 2 от ЗАНН, намери за установено следното:

Касационната жалба е подадена в рамките на преклузивния срок по чл. 211, ал. 1 от АПК и от лице, имащо правен интерес - страна във въззивното производство, за която решението е неблагоприятно, поради което е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество, същата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Районният съд е бил сезиран с жалба против Наказателно постановление № К-ЗМВР-9/12.04.2023 г. на началник РУ Карлово, с което на В.Ц.Ц., ЕГН **********, на основание чл.257,ал.1 от ЗМВР е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 500 лв. за нарушение по чл.64,ал.1 от ЗМВР.

От фактическа страна е установено, че на 23.03.2023г. около 5,30 часа в гр.Баня пред хотел „Царска баня“ В.Ц. не е изпълнил разпореждане рег.№ 281р-12049/2020г. да не притеснява по никакъв начин почиващите в „Специализирана болница за рехабилитация“ и в другите балнеолечебни заведения в гр.Баня. Ц. се покатерил на стълба на втория хотелски етаж и извършвал воайорски действия пред прозореца на една от стаите.

Съставен е АУАН, който е подписан без възражения от лицето, а въз основа на това и обжалваното НП.

За да го потвърди, районният съд е приел, че не са налице допуснати съществени процесуални нарушения при съставяне на АУАН и при издаване на НП, нарушението е описано ясно и точно и е установено по несъмнен начин. Правната квалификация е правилна, а размерът на наказанието съответства на обществената опасност на деянието и на деецът.

Решението е правилно. Въззивният съд е направил подробен анализ на всички събрани по делото доказателства и въз основа на тях е стигнал до обосновани и правилни изводи. Противно на възражението на жалбоподателя, нарушението не само е установено и доказано, но и не е отречено от извършителя в хода на административнонаказателното производство, видно от дадените от него писмени обяснения. Защото несъмнено е установено, че жалбоподателят е взел стълба и е надничал през прозорец на хотелска стая в хотел „Царска баня“, където една жена се преобличала и след това си тръгнал. Така е записано в писмените обяснения. Тоест, друга причина за надничането през прозореца, освен преобличането на жена, няма. Последното от фактическа страна е достатъчно, за да се приеме, че воайорство има и с това не е изпълнено даденото преди това писмено полицейско разпореждане да не притеснява почиващите и да не извършва воайорски действия. Възражението, че нарушение няма, тъй като за да се приеме, че има воайорство е необходимо да е получена сексуална възбуда, е неоснователно, тъй като не е вярно подобно твърдение. Достатъчно е удоволствието от наблюдението на друго лице, най-често голо или търсенето на такова удоволствие, без значение до каква степен то е било постигнато и има ли възбуда или няма. Предвид  фактическата обстановка, според събраните гласни и писмени доказателствени средства, съдът приема, че именно такова е било намерението на санкционираното лице, доколкото от субективна страна намерението ясно е установено от обясненията на Ц..

По отношение на съответствието на наложеното наказание с тежестта на нарушението, районният съд е мотивирал, че максималният размер на наказанието не е несъразмерен, предвид характера на нарушението и установената повтаряемост в действията от подобен характер. Към това следва да се добави като утежняващо обстоятелство мястото на извършване на нарушението, а именно балнеосанаториум, където посетителите провеждат лечение или/и почивка, като нарушаването на спокойствието тук е в по-висока степен укоримо от обикновената градска среда. Касае се освен това, за малко населено място, където традиционно начинът на мислене е по-консервативен и възприятията на хората в по-висока степен се засягат от действия от въпросния вид. Затова и максималният размер на наказанието не е незаконосъобразен, а е съответен на нарушението.

Ето защо решението ще се остави в сила.

Водим от горното, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 85/10.10.2023 г., постановено по АНД № 276/2023 г. по описа на Районен съд – гр.Карлово, I н.с.

Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: