Решение по дело №353/2023 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 647
Дата: 21 февруари 2024 г.
Съдия: Ирена Илкова Янкова
Дело: 20237240700353
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 декември 2023 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

     647                  21.02.2024 година   град Стара Загора

 

 

                        В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на първи февруари две хиляди двадесет и четвърта година, в състав:

 

 

                                                                   Председател:   БОЙКА ТАБАКОВА  

 

                                                                                                                                                                       Членове:   ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                                                          РАЙНА ТОДОРОВА

 

 

           при секретар: Албена Ангелова

           и с участието на прокурор Гриша Мавров

           като разгледа докладваното от съдия Ирена Янкова к. а. н. д. № 353 по описа за 2023 г., за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.  

Образувано е по касационна жалба на началник група в сектор „ Пътна полиция“ РУ Казанлък при Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи – Стара Загора чрез пълномощника му главен юрисконсулт М.А. против решение № 260/09.11.2023 г. постановено по АНД № 870/2023 г. по описа на Казанлъшкия районен съд, с което е отменено наказателно постановление №23-0284-001048  от 26.06.2023 г. на  началник група в сектор „Пътна полиция“ РУ Казанлък при Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи – Стара Загора, в частта, с която на Р.Б.Ч. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 2000.00 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца на основание чл.174,ал.3 от ЗДвП.

В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в нарушение и при неправилно приложение на закона и при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила – касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 във връзка с ал. 2 и ал. 3 от НПК във връзка с чл.63в от ЗАНН. Твърди, че неправилно съдът бил приел, че талонът за изследване не бил подписан от лицето, което се приравнявало на невръчен талон. По подробно изложени в жалбата съображения е направено искане обжалваното съдебно решение да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да бъде потвърдено като законосъобразно наказателно постановление №23-0284-001048  от 26.06.2023 г. на  началник група в сектор „ Пътна полиция“ РУ Казанлък при Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи – Стара Загора

Ответникът по касационната жалба – Р.Б.Ч.,  редовно и своевременно призован, за него се явява адв. П., редовно упълномощена, която оспорва касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага съдебното решение да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно.

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл. 218, ал. 2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

          Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен, и е процесуално допустима.

         Разгледана по същество, жалбата е изцяло неоснователна, като в тази връзка касационната инстанция намира обжалваното пред нея  решение за правилно.

Производството пред Казанлъшкия районен съд се е развило по жалба на Р.Б.Ч. ***, против наказателно постановление №23-0284-001048  от 26.06.2023 г. на  началник група в сектор „ Пътна полиция“ РУ Казанлък при Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи – Стара Загора , с което на Р.Б.Ч.  на основание чл. 53 от ЗАНН във връзка с чл. 174, ал. 3, предл. второ ЗДвП са наложени съответно парична глоба в размер на 2000.00 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца и на основание чл.183, ал.1,т.1 пр.1,2  от ЗДвП за нарушение на чл.100,ал.1, т.1 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 10 лева.

        За да отмени обжалваното пред него НП, съставът на РС – Казанлък  е приел от фактическа страна констатираното в НП, изразяващо се в следното: на 25.05.2023 г., около 02, 50 часа в гр. Казанлък по ул. „Генерал Гурко“ № 13 в посока юг- север, е управлявал лек автомобил „**************„ с рег.№ *******, собственост на Д.М.К., като  водачът категорично е отказал да бъде тестван за употреба за алкохол с техническо средство – Алкотест  7510 Дрегер, фабричен номер  ARРМ0704. Издаден бил талон за медицинско изследване № 0152532 за изследване и 7 бр. холограмни стикери. Освен това Ч. не  е носил свидетелството за управление на МПС и контролен талон към СУМПС. Тази обстановка съдът приел за установена от събраните гласни и писмени доказателства   

      От правна страна въззивният съд е приел, че не била спазена разпоредбата на чл. 6,ал.6 от Наредба № 1 от 19.07.2017 година и талонът за медицинско изследване не бил връчен срещу подпис на лицето. С оглед на което и приел, че е нарушено правото на защита на лицето и ограничена възможността да докаже, че не е употребил алкохол. Според съда липсата на подпис се приравнява на липса на връчен талон за медицинско изследване и се  отразява негативно на лицето за упражняване на правото му да даде кръв.

       Според разпоредбата на чл 174, ал.3 от ЗДвП водач на моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол в кръвта и/или с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози или не изпълни предписанието за изследване с доказателствен анализатор или за медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му, и/или химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от две години и глоба 2000 лв.  Съгласно чл. 174, ал. 4 от ЗДвП редът, по който се установява употребата на алкохол, се определя от министъра на здравеопазването, министъра на вътрешните работи и министъра на правосъдието. Съгласно чл. 2 от Наредба №1 от 19.07.2001 г. за реда за установяване употребата на алкохол или друго упойващо вещество от водачите на моторни превозни средства (Наредба № 1/2001 г.), когато от водача е взета некачествена проба или се оспорват показанията на техническото средство, употребата на алкохол или друго упойващо вещество се установява с лабораторно изследване. Съгласно чл. 6 от НАРЕДБА № 1 от 19.07.2017 г. за реда за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози при съставянето на акт за установяване на административно нарушение за установена с техническо средство концентрация на алкохол над 0, 5 на хиляда и при попълването на протокола по чл. 5, ал. 2 за установяване на наркотични вещества или техни аналози контролният орган попълва и талон за изследване по чл. 4, ал. 3 в три екземпляра, като първият се предоставя на водача, вторият се прилага към акта, съответно протокола, а третият остава за отчет.

     Изрично е посочено, че в случай че не приема показанията на техническото средство за установяване употребата на алкохол, лицето избира дали установяването да се извърши с доказателствен анализатор или с медицинско и химическо или химико-токсикологично лабораторно изследване. Контролният орган отразява в талона за изследване обстоятелствата по чл. 3, ал. 2, т. 1, 3 и 4, а обстоятелството по чл. 3, ал. 2, т. 2 се отразява от лицето. Контролният орган връчва на лицето срещу подпис талона за изследване, като вписва: мястото, където да се извърши установяването; срока на явяването – до 45 минути, когато нарушението е извършено на територията на населеното място, в което се намира мястото за установяване с доказателствен анализатор или за извършване на медицинско изследване и за вземането на кръв и урина за химическо или химико-токсикологично лабораторно изследване, и до 120 минути – в останалите случаи. Крайният срок за явяване на лицето се определя от контролния орган в зависимост от отдалечеността на мястото за извършване на установяване с доказателствен анализатор или на медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо или химико-токсикологично лабораторно изследване и възможността за ползване на обществен или друг превоз за отиване до него.

     В случая,  видно от талона за медицинско изследване, лицето е избрало да бъде установена концентрация на алкохол в кръвта му чрез медицинско изследване и се е подписал. Но не е видно  на лицето да му е връчен  този талон за медицинско изследва , без който медицинското заведение няма основание да вземе проби за кръв  за изследване. Правилно е прието от съда, че е ограничено правото на нарушителя да докаже, че не е  употребило алкохол.  Наистина липсата на подпис се приравнява на липса на връчен талон, каквито мотиви е изложил районният съд. С оглед на което и не може да се докаже, че лицето е отказало  да изпълни  предписанието за  медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му.

С оглед горното жалбата се явява изцяло неоснователна. Въззивното решение като правилно и законосъобразно следва да се остави в законна сила.

От ответника по касация  се претендират разноски пред тази инстанция, поради което и такива да му се присъдят в размер на 700 /седемстотин/ лева.

         Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 260/09.11.2023 г. постановено по АНД № 870/2023 г. по описа на Казанлъшкия районен съд като законосъобразно.

 

        ОСЪЖДА  Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи  да заплати на Р.Б.Ч. с ЕГН ********** съдебно-деловодни разноски в размер на 700 /седемстотин / лева.

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

 

 

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                

 

                                                                                ЧЛЕНОВЕ: 1.  

 

 

                                                                                                 2.