Решение по дело №30/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 36
Дата: 18 февруари 2020 г.
Съдия: Трайчо Георгиев Атанасов
Дело: 20203100600030
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 10 януари 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

Номер ………………                             Година  2020                        Град Варна

 

Варненският окръжен съд                                          Наказателно отделение

 

На тринадесети февруари                               Година две хиляди и двадесета

 

В публично заседание в следния състав:

                      

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: Мая Нанкинска

                            ЧЛЕНОВЕ:    Трайчо Атанасов

Красимир Гайдаров

 

Съдебен секретар : Родина Петкова

Прокурор : Антония Иванова

като разгледа докладваното от съдия Атанасов

ВНОХД № 30 по описа на съда за 2020 г.,

за да се произнесе взе предвид:

 

Предмет на въззивното производство е присъдата по НОХД № 798/19 г. на Районен съд Варна, двадесет и трети наказателен състав, постановена на 25.11.2019 г., с която подсъдимата Х.С.Б. е призната за виновна и осъдена по чл.201 вр. чл.26 ал.1 вр. чл.55 ал.1 т.2 б.“Б“ от НК, като и е наложено наказание „Пробация“ с приложение на мерките по чл.42А ал.2 т.1 и т.2 от НК с продължителност от по 9 /девет/ месеца.

В тежест на подсъдимата са били възложени и съдебните и деловодните разноски по делото.

Бил е отхвърлен предявеният от ощетеното ЮЛ  „Електромаркет“ ООД – Варна граждански иск срещу подсъдимата поради изтекла погасителна давност.

За да вземе решението си първоинстанционният съд е приел в съответствие с внесеното обвинение, че за периода от 31.10.2012г. до 06.02.2013г. в гр.Варна подсъдимата в качеството си на длъжностно лице е присвоила сума в общ размер на 13 588,78 лева собственост на „Електромаркет“ ООД – Варна.

Въззивното производство е по протест на прокурора  срещу приложението на чл.55 от НК, с искане да бъде наложено наказание „Лишаване от свобода“, както и наказание по реда на чл.37 ал.1 т.7 от НК.

По връчения препис от протеста не са подавани възражения.

В съдебно заседание подсъдимата се представлява от адв. П.Н. ***, който моли да се потвърди присъдата на ВРС.

Представителят на въззивната прокуратурата подкрепя протеста.

Спор по фактическото обвинение между страните  няма. Безспорно установено от фактическа страна е, че подсъдимата в качеството си на длъжностно лице – „Ръководител на търговски екип“  е вземала пари от касите на дружеството под предлог, че заплаща задължения към доставчици, но ги е оставяла у себе си, а на доставчиците плащала със закъснение по следващи техни фактури. Така е била присвоена и сумата от 13, 588,78 лева.

 

Окръжният съд намира, че позоваването на обвинението на несправедливост на присъдата е неоснователно и същата следва да бъде потвърдена.

С протеста се твърди, че въпреки продължителното във времето разследване, същото не е основание за занижената наказателна репресия спрямо подсъдимата. Счита се, че деянието е с висока степен на обществена опасност от гледна точка на продължаваната престъпна дейност и съставомерния резултат.

Подобно виждане не се споделя от състава на ВОС. Безспорен факт е неразумната продължителност на наказателното производство изразена в повече от шест години протекло досъдебно производство, през което време подсъдимата е била подложена на наказателна репресия. Това обстоятелства само по себе си следва да се счита, като изключително смекчаващо отговорността основание и  водещо до определяне на наказанието по реда на чл.55 от НК. Наред с  това съдът е отчел и други смекчаващи отговорността обстоятелства – добри характеристични данни и липса на предходна съдимост. Не са отчетени отегчаващи наказателната отговорност обстоятелства и ВРС е стигнал до единствено възможния законосъобразен извод за  възможността целите на наказанието да се постигнат с налагане на наказание „Пробация“. Степента на обществена опасност на деянието е отчетена от законодателя и е намерила отражение в санкционната норма на НК. Механизма на осъществяване на престъпното деяние не разкрива белези на някаква изключителност спрямо обикновените случаи на длъжностно присвояване. Напротив механизма на присвояване е елементарен и лесно доказуем, поради което обществената опасност не би могла да се отчита като обстоятелство препятстващо приложението на чл.55 от НК. Макар, че ВРС не го е посочил изрично степента на обществена опасност на подсъдимата в контекста на изискването на чл.54 от НК при определяне на наказанието е ниска. Това се извежда  от липсата на предходна съдимост, добрите характеристични данни и липсата на данни за каквито и да било престъпни прояви.

ВОС споделя изложеното от ВРС, че данните за личността и липсата на извършени противоправни деяния от страна на подсъдимата водят до извода че налагане на наказание по реда на чл.37 ал.1 т.6 и т.7 от НК се явява несъразмерно тежко и извода за приложение на чл.55 ал.3 от НК е правилен и законосъобразен.

Правилно е и отхвърлянето на приетия за съвместно разглеждане в наказателния процес граждански иск от ощетеното ЮЛ „Електромаркет“ ООД – Варна срещу подсъдимата. Изтекла е погасителната давност предвидена в чл.110 от ЗЗД, доколкото вземането е станало изискуемо от деня на откриване на дееца – в случая 18.03.2013г. когато е била депозирана жалбата в Районна прокуратура – Варна.

При цялостната служебна проверка не се откриха основания за отмяна, или изменение на първоинстанционния съдебен акт.

Присъдата на ВРС като правилна и законосъобразна следва да бъда потвърдена, а протестът оставен без уважение.

 

По изложените съображения настоящият състав на Варненския окръжен съд като въззивна инстанция

 

                                                     Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА присъдата на Районния съд в гр.Варна, двадесет и трети наказателен състав, постановена на 25.11.2019 г. по НОХД № 798/2019 г.

 

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                ЧЛЕНОВЕ: