Решение по дело №852/2023 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 566
Дата: 6 декември 2023 г.
Съдия: Елка Ангелова Братоева
Дело: 20237170700852
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 октомври 2023 г.

Съдържание на акта

Р       Е       Ш     Е       Н      И      Е

 

№566

 

гр. Плевен,06.12.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛЕВЕН, трети касационен състав, на десети ноември две хиляди двадесет и трета година в публично съдебно заседание в състав:

Председател: ЕЛКА БРАТОЕВА

Членове:       ЦВЕТЕЛИНА КЪНЕВА

                     НЕДЯЛКО И. 

                          

С участието на Прокурор от Окръжна прокуратура - Плевен:

АННА БАРАКОВА

При секретар: БРАНИМИРА МОНОВА

 

Като разгледа докладваното от съдия Братоева Касационно административно-наказателно дело № 852/2023 г. по описа на съда, на основание доказателствата по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 208 и следващите от Административно-процесуалния кодекс вр. чл.63в от  Закона за административните нарушения и наказания.

Образувано е по касационна жалба на „Гласмеджик“ ЕООД – гр. Варна, ЕИК ********* с управител С.О. чрез адв. Б.С. от Адвокатска колегия – гр. София срещу Решение № 374/13.07.2023 г., постановено по а.н.д. № 751/2023 г. на Районен съд – Плевен.

С решението си съдът е потвърдил НП № 691691-F682466/16.02.2023 г. на Началник Отдел „Оперативни дейности“-Велико Търново, Дирекция „Оперативни дейности“ в ГД „Фискален контрол“ към ЦУ на НАП, с което на основание чл.185, ал.2 от ЗДДС на „Гласмеджик“ ЕООД гр. Варна е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 3000 лева за нарушение на чл.7, ал.1 от Наредба № Н-18/13.12.2006 г. на МФ, затова че при извършена проверка на 17.10.2022 г., в 16.10 часа, в търговски обект по смисъла на §1, т. 41 от ДР на ЗДДС – сервиз за възстановяване на пукнатини на автостъкла, находящ се в гр. Плевен, бул. „България“ № 18, стопанисван и експлоатиран от „Гласмеджик“ ЕООД е установено, че в обекта се извършва търговска дейност, но горепосоченото лице, в качеството си на данъчно задължено лице по чл. 3 от Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. на МФ не е изпълнило задължението си да монтира, въведе в експлоатация и използва фискално устройство, чрез което да регистрира и отчита приходите от извършените продажби на предлаганите услуги в обекта, заплатени в брой, с което е нарушило разпоредбите на чл. 7, ал. 1 от същата наредба.

Касаторът обжалва решението с доводи за неговата неправилност поради нарушение на материалния закон – касационно отменително основание по чл. 348 ал. 1 т. 1 от НПК.   Счита, че в мотивите на решението не е проведено обсъждане на събраните по делото доказателства, а е извършено формално изброяване на събраните писмени доказателства, без да се посочи каква е доказателствената им стойност и да се посочи, кои факти по делото поддържат или оборват. Навежда доводи, че обекта представлява гараж, собственост на физическо лице и не е собствен, нито е отдаден под наем на „Гласмеджик“ ЕООД. Твърди, че при издаване на визираните в делото АУАН и НП са допуснати множество съществени и груби нарушения на императивни законови разпоредби на чл. 42 ЗАНН и чл. 57 от ЗАНН, определящи задължителните за посочените актове реквизити. Сочи, че непосочване на обстоятелствата, при които е извършено нарушението, неговото описание, доказателствата, които го потвърждават изправят пред невъзможност за извършване на аналитично сравнение, с оглед установяване съставомерността на нарушението, за което е наложено наказанието, а недоказването по установения от закона начин на всички елементи от обективна страна на деянието е самостоятелно основание за отмяна на наказателното постановление. Органите по приходите не са събрали годни доказателства, водещи до извод, че дружеството е извършило конкретното административно нарушение. Твърди, че дружеството никога не стопанисвало обект, не притежава нотариален акт за собственост и не е осъществявало търговска дейност на територията на гр. Плевен. При извършването на проверката проверяващите не са събрали доказателства, че обекта е собственост или се стопанисва под наем от дружеството, защото подобна констатация за това би противоречала на истината. Моли да бъде отменено решението, а по същество - да бъде отменено НП. Претендира разноски по делото в размер на 1300 лева, представляващи разход за адвокатско възнаграждение, за което представя платежни документи.

Ответникът по касация – Началник отдел „Оперативни дейности“ – гр. Велико Търново, чрез юрисконсулт М.Ж., оспорва касационната жалба  и моли съда да постанови решение, с което да потвърди решението на първоинстанционния съд като правилно и законосъобразно. Претендира юрисконсултско възнаграждение в минимален размер. Прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение и моли да бъдат намалени разноските до минимума.

Прокурорът от Окръжна прокуратура - Плевен дава заключение, че касационната жалба е неоснователна и предлага съда да се произнесе с решение, с което да бъде оставено в сила решението на Районен съд – Плевен като правилно и законосъобразно.

Настоящият състав на Административен съд – Плевен, като прецени допустимостта и основателността на касационната жалба, доводите на страните, както и след служебна проверка на осн. чл. 218 ал.2 АПК за валидност, допустимост и съответствие на решението с материалния закон, въз основа на установените факти, приема следното от правна страна:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211 ал.1 АПК, от надлежна страна и затова е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество, жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Решението на Районен съд – Плевен е валидно, допустимо и правилно с оглед доказателствата по делото и закона.

За да потвърди НП като законосъобразно обосновано съдът е приел за безспорно доказано описаното нарушение, за което законосъобразно е ангажирана отговорността на дружеството. Посочена е датата, мястото на нарушението, описано е нарушението с всички негови съставомерни признаци, обстоятелствата при които е извършено и установено, посочени са нарушените разпоредби и основанието за налагане на санкцията, доказателствата, които го подкрепят. Не се констатират нарушения в хода на административно-наказателното производство.

Приобщените по делото писмени и гласни доказателства установяват съпричастността на „Гласмеджик“ ЕООД – Варна, представлявано от С.А.О. към установеното нарушение. Извършената услуга – сервизна дейност, поправка на автостъкла се рекламира в сайта на дружеството, където е посочен обекта като сервиз, адреса  в гр. Плевен, телефон на лицето за контакт П. А.О., извършило услугата, приело плащането и неиздало документ от фискално устройство, поради липса на такова в обекта. Проверката е извършена по подаден сигнал от клиент за извършена услуга от името на „Гласмеджик“ ЕООД, за което не била издадена касова бележка или друг документ. Връзката с лицето е установена чрез телефона, посочен в сайта. Сервизът представлява гараж с необходимите инструменти и оборудване. Услугата е извършена от П. А.О. – брат на собственика на дружеството, а гаражът, в който се извършва сервизната дейност е собственост на майката. И двамата са свързани лица с управителя и собственик на дружеството. П. О. е попълнил декларация при проверката, в която посочва, че от 01.03.2022г. работи за „Гласмеджик“ ЕООД в сервиз за автостъкла, на разположение с посочен телефон за връзка, месечно получава възнаграждение в размер на 355 лв. в брой.

Сключен трудов договор с дружеството няма, работи като медицински асистент по трудово правоотношение с друг работодател на двучасов работен ден, което не изключва възможността и позволява в останалото време да извършва сервизна дейност в посочения обект – гараж, при повикване. Не е декларирал доходи от дейността като физическо лице по ЗОДФЛ. При проверката е констатирано, че над гаража е поставена рекламна табела на дружеството „Гласмеджик“ ЕООД с посочен предмет на дейност – ремонт на автостъкла и телефон за връзка с представителя П. О.. Той присъствал при проверката като в протокола вписал възражение, че касови бележки и фактура се издават в офиса на фирмата във Варна. Може да се направи извод, че предоставената сервизна услуга от П. О. е извършена от името и за сметка на „Гласмеджик“ ЕООД и затова обосновано е ангажирана отговорността на дружеството за установеното нарушение – извършване на търговска дейност в обекта, без да е изпълнил задължението си да монтира, въведе в експлоатация и използва фискално устройство за регистриране и отчитане на приходите от извършени продажби на услуги при заплащане в брой.

Изложените факти и обстоятелства не дават основание да се приеме, че сервизната услуга в обекта се извършва от името и за сметка на П. О. и не е установена никаква съпричастност на „Гласмеджик“ ЕООД към извършеното нарушение, каквато е поддържаната защитна теза на дружеството след връчването на акта.

По тези съображения решението на Районен съд – Плевен е правилно и следва да се остави в сила.

При този изход на делото на осн. чл. 63д ал.3 ЗАНН в полза на ответника следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в минимален размер от 80 лв. за касационното производство съгласно чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ .

Водим от горното и на основание чл. 221 ал.2 от АПК съдът

 

 

Р       Е       Ш     И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 374/13.07.2023 г. на Районен съд - Плевен, постановено по а.н.д. № 751/2023 г. по описа на съда.

ОСЪЖДА „Гласмеджик“ ЕООД – гр. Варна, ЕИК ********* представлявано от С.А.О.  да заплати на ТД на Национална агенция по приходите – Велико Търново сумата 80 лв., представляваща юрисконсултско възнаграждение за касационната инстанция.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

ПРЕПИС от решението на осн. чл. 138 ал.1 АПК да се изпрати на страните и Окръжна прокуратура – Плевен.

                          

                  

       

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  /П/        ЧЛЕНОВЕ: 1.   /П            2./П/