Решение по дело №4346/2015 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 1372
Дата: 29 октомври 2015 г. (в сила от 29 октомври 2015 г.)
Съдия: Ивайло Йосифов Иванов
Дело: 20154520104346
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 28 юли 2015 г.

Съдържание на акта

   Р Е Ш Е Н И Е

        

         гр.Русе, 29.10.2015 г.

          В ИМЕТО НА НАРОДА

РУСЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, XIII – ти граждански състав, в открито заседание на двадесет и първи октомври през две хиляди и петнадесета година, в състав:

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: Ивайло Йосифов

при участието на секретаря Д.И., като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 4346 по описа за 2015 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Молбата е с правно основание чл.19, ал.1 от ЗГР.

Молителят М.Г.И., действащ в качеството на баща и законен представител на малолетното дете З. И.,  родено на *** г. в гр.Атина, Република Гърция, е депозирал молба, с която моли съда да допусне промяна в имената на детето като към тях бъде добавено бащиното име „М.”. Обосновава искането си с наличието на важни обстоятелства и императивни законови изисквания досежно формиране имената на българските граждани.

Заинтересованите лица – Община Русе и Русенската районна прокуратура са изразили становище за основателност на молбата.

Съдът, като взе предвид събраните по делото доказателства и становищата на страните, намира за установено следното:

От представеното удостоверение за раждане се установява, че детето З. И. е родено на *** г. в гр.Атина, Република Гърция. При раждането си е записано само с две имена – собствено и фамилно без да е включено неговото бащино име. Съгласно чл.53, ал.1 от КМЧП името на едно лице и неговата промяна се уреждат от отечественото право на това лице. По тази причина в случая имената на детето е следвало да бъдат формирани в съответствие с разпоредбата на чл.9, ал.1 от ЗГР. Тя предвижда, че името на всеки български гражданин, роден на територията на Република България, се състои от собствено, бащино и фамилно име. Нормата е императивна /вж. постановеното по чл.290 от ГПК решение № 200 от 14.04.2010 г. на ВКС по гр. д. № 25/2009 г., IV г. о., ГК/. Ако съответното лице – български гражданин е родено в чужбина, както е в случая, отклонение се допуска само по отношение на наставката при бащиното и фамилното име и при окончанието на имената съобразно пола на детето /арг. от чл.9, ал.2 от ЗГР/, но не и по отношение на това дали името на българския гражданин следва да включва бащино име или не.  По изложените съображения съдът намира, че с молбата се цели името на детето да бъде приведено в съответствие с изискванията на закона, поради което тя следва да бъде уважена. В името на детето З. И. следва да бъде включено и неговото бащино име – „М.”, формирано съгласно чл.13 от ЗГР.

Мотивиран така, Русенският районен съд

                                  Р    Е   Ш   И :

ДОПУСКА промяна в имената на малолетния З. И., с ЕГН **********, действащ чрез своя баща и законен представител М.Г.И., с ЕГН **********, като занапред носи и  бащиното име „М.”.

Препис от решението да се изпрати на Община Русе за отразяване в регистрите и актовете за гражданско състояние и регистъра на населението.

Решението не подлежи на обжалване.

                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: /П/