Решение по дело №59/2009 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 8 септември 2009 г. (в сила от 8 септември 2009 г.)
Съдия: Валери Николов Раданов
Дело: 20097210700059
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 юли 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

****

гр. Силистра, 08.09.2009 г.

 

Административен съд – Силистра, в открито заседание на втори септември две хиляди и девета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:    Маргарита Славова

ЧЛЕНОВЕ:               Светослав Славов

                             Валери Раданов.

при секретаря Стефка Димитрова и с участието на прокурора Теодор Желев разгледа КАНД № 59 по описа на съда за 2009 г., докладвано от съдия Раданов, и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

С решение № 20 / 05.06.2009 г. по АНД № 293 / 2008 г. Тутраканският районен съд (ТРС) е потвърдил наказателно постановление № 1712 / 01.07. 2008 г. на началника на РПУ – Тутракан, с което, за нарушение на чл. 103 и чл. 100, ал. 1, т. 1 ЗДвП, на касатора е наложена санкция по чл. 175, ал. 1 ЗДвП – глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 месеца.

Касаторът ***, с ЕГН **********, моли съда да отмени горепосоченото решение и потвърденото с него наказателно постановление, позовавайки се на съществени нарушение на процесуалните правила.

Ответникът РУ на МВР – Тутракан – редовно призован, не се явява представител и не представя становище по делото.

Прокурорът дава заключение, според което жалбата е частично основателна.

Съдът прие за установено следното:

В мотивите на оспореното решение ТРС е направил следните фактически констатации: около 00,15 часа на 08.04.2008 г. от посока с. **** към с. ***** се движел лек автомобил с несъобразена за терена и условията скорост. Актосъставителят подал сигнал със стоп палка, но водачът на автомобила не спрял, а преминал покрай патрула със същата скорост и продължил в посока с. ****, а от там и към главния път Русе – Силистра. Патрулът включил звуковия и светлинния сигнал на служебния автомобил и започнал преследване на нарушителя. По време на преследването индивидуализирали лекия автомобил – ***, марка „****“, **** на цвят, с рег.№ СС*****АК, който е собственост на касатора. Малко след като напуснал землището на с. ***, водачът на **** свърнал вдясно, изключил фаровете на автомобила и навлязъл в орна земя (нива), вследствие на което било невъзможно патрулната кола да го преследва по-нататък.

Изтъква се като отменително основание фактът, че защитникът на касатора не е бил допуснат от съда във въззивното производство поради това, че адвокатската му карта не е била заверена за 2009 г. Такъв факт обаче не е отразен в протокола от съдебното заседание пред ТРС. Ако последният наистина е пропуснал да удостовери въпросния факт, активно легитимираната страна е трябвало да се възползва от процедурата по чл. 312 НПК във връзка с чл. 84 ЗАНН. Тази процедура обаче не е проведена, поради което отменителното основание се явява недоказано.

Касаторът изтъква като отменително основание и големия интервал от време между датата на нарушението и датата на съставяне на акта за установяване на административното нарушение (почти два месеца). Това обаче е правноирелевантно за делото, тъй като чл. 34, ал. 1 ЗАНН регламентира тримесечен срок за съставянето на акта, считано от датата на откриване на нарушителя.

Не съответства на фактическата действителност твърдението на касатора, че актът за установяване на административното нарушение е съставен от лице, „нямащо отношение към случая“. Актосъставителят е участвал пряко при установяването на нарушението, което е изрично отбелязано в мотивите на оспореното решение на ТРС.

Останалите отменителни основания са отбелязани съвсем общо, без да е надлежно конкретизирано съответното нарушение, допуснато от ТРС. Това е равносилно на непосочване на касационни основания. Недопустимо е тези основания да бъдат конкретизирани едва в съдебно заседание, тъй като това е равносилно на предявяване на нова касационна жалба след изтичането на срока за касационно обжалване. Следователно не подлежат на обсъждане от съда развитите в съдебно заседание отменителни основания, които не са инвокирани в жалбата.

С оглед на гореизложеното, касационната жалба се явява неоснователна, поради което на основание чл. 221, ал. 2, пр. 1 АПК във връзка с чл. 63, ал. 1 ЗАНН съдът

РЕШИ:

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 20 / 05.06.2009 г. по АНД № 293 / 2008 г. на Тутраканския районен съд.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 ЧЛЕНОВЕ:  1.                                 2.