Решение по дело №43/2020 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 123
Дата: 31 март 2020 г. (в сила от 21 август 2020 г.)
Съдия: Искра Петьова Касабова
Дело: 20201420200043
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е №

Гр.В. 31.03.2020г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Врачански районен съд, ІV - наказателен състав в публично заседание на 04.03.2020г.година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИСКРА КАСАБОВА

 

При секретаря Ц.Ц.като разгледа докладваното от съдията НАХД43 по описа за 2020 г. на ВРС, въз основа на закона и доказателствата

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ №19-0967-001741 от 23.12.2019г. на Началник група към ОДМВР В., с-р Пътна полиция В., с което на Б.  А.  Б. ***, с ЕГН **********, на основание чл.179, ал.2, пр.1 от ЗДвП е наложено административно наказание „ГЛОБА“ в размер на 200/двеста/ лева, за извършено нарушение на чл.20, ал.2 от ЗДВП, като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО, на основание чл.63, ал. 1 от ЗАНН.

 

            РешенИЕТО подлежи на  обжалване в 14/четиринадесет/дневен срок от уведомяването пред Врачански административен съд.

 

                                                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ:      

 

            М  О  Т  И  В  И

Б.  А.  Б. ***, с ЕГН ********** е обжалвал НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ №19-0967-001741 от 23.12.2019г. на Началник група към ОДМВР В., с-р Пътна полиция В., с което на основание чл.179, ал.2, пр.1 от ЗДвП му е наложено административно наказание „ГЛОБА“ в размер на 200/двеста/ лева, за извършено нарушение на чл.20, ал.2 от ЗДВП.

В жалбата и в съдебно заседание чрез процесуален представител адв.Г.Асенов се иска отмяна на НП, поради липса на вина за настъпилото ПТП от страна на жалбоподателя и настъпило случайно деяние.

Ответникът по делото не ангажира становище по жалбата.

Производството по делото е по реда на чл.59-63 ЗАНН.

Анализирайки събраните по делото доказателства съдът приема за установено следното:

На 11.12.2019г. жалбоподателя Б.  А.  Б. *** пътувал с посока на движение от гр. О.към гр. В.. Около 16:00 часа движейки се по път ВТОРИ КЛАС №15 в община В. на км. 1+000 в близост до така нареченото „ученическо градче“  и управлявайки  собственият си лек автомобил марка „ХЮНДАЙ“ модел „И 20“ с регистрационен номер ***претърпял ПТП с материални щети като се блъснал в дясно по посока на движението си извън пътното платно в метален стълб от мрежата на Автобусен Транспорт В., като се спрял в бетонна отводнителна канавка. Според жалбоподателя причината за възникналото ПТП  е внезапно излязлото на пътя му куче.

След удара МПС -то преустановило движението си, а жалбоподателя останал на място до идване на екип ПП при ОД на МВР – В..За установяване на настъпилото ПТП били изпратени служителите на ОД на МВР - В. свидетелите М.А.Т. и А.Ю.Й. и двамата  на длъжност мл. автоконтрольор към ОДМВР В., С-Р ПЪТНА ПОЛИЦИЯ В.. При пристигането на място около 20.30ч. те установили, че ПТП-ТО е настъпило около 16.00 часа на път ІІ -15 в община В. на км. 1+000 в посока гр.В. в близост до „ученическото градче“. След проведен разговор с жалбоподателя, той им обяснил, че причина за случилото се е внезапно излязло на пътя куче. Служителите на СПП  извършили оглед на участвалия в ПТП – то автомобил, същите не констатирали следи от удар от куче по автомобила, а само причинените материални щети по автомобила и стълба в следствие на ПТП– то. Извършили заснемане на същите след, което бил изготвен Протокол от ПТП.

За констатираното нарушение М.А.Т. на длъжност „младши автоконтрольор” при С-ПП-ОДМВР гр.В. в присъствието на св.А.Ю.Й. и на жалбоподателя съставил АУАН серия- GA №142116/11.12.2019г. за това, че: на същата дата около 16.00 часа жалбоподателя Б.А.Б. ***, като водач на собственият си лек автомобил - ХЮНДАЙ И 20 с per № ***, движейки се с посока на движение от гр.О.към гр.В. при несъобразена скорост с релефа на пътя и характера и интензивността на движението, в следствие на което реализира ПТП с материални щети като се блъска в дясно по посока на движението си извън пътното платно в метален стълб и се спира в бетонна отводнителна канавка, което нарушение квалифицирал по чл.20, ал.2 от ЗДвП. В три дневният срок по ЗАНН жалбоподателя подал възражение до АНО, което обаче небило възприето от последния.

Последвало издаването на атакуваното НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ №19-0967-001741 от 23.12.2019г. на Началник група към ОДМВР В., с-р Пътна полиция В. в което дословно са пренесени констатациите от АУАН, като за извършеното нарушение по чл.20, ал.2 от ЗДвП, на основание на чл.179 ал.2 пр.1 от ЗДвП е наложено административно наказание - ГЛОБА в размер на 200/двеста/ лева на жалбоподателя.

  Горната фактическа обстановка се потвърждава от показанията на разпитаните по делото свидетели М.А.Т. и А.Ю.Й., както и от доказателства приложените с административно-наказателната преписка и събрани в хора на съдебното производство.

Съдът намира жалбата подадена в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН, разгледана по същество, същата е процесуално допустима,  но неоснователна по следните съображения:

На първо място съдът приема, че както АУАН, така и НП са издадени от компетентните органи и в рамките на техните правомощия и компетенции и при спазване на предвидената в ЗАНН процедура.

Административно – наказателната отговорност на жалбоподателят е ангажирана за нарушение на чл.20 ал.2 от ЗДвП. Съгласно посочената за нарушена разпоредба, водачът на пътно превозно средство е длъжен при избиране скоростта на движението да се съобразява с атмосферните условия, с релефа, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъде в състояние да спре пред всяко предвидимо препятствие.

Изводимо от изложеното, е че водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението.

От описаната в АУАН и впоследствие в наказателното постановление фактическа обстановка е видно, че същите съдържат изискуемите реквизити по чл.42 и чл.57 ЗАНН. Констатираното от служителите на ОД на МВР В., сектор „Пътна полиция” В. административно нарушение на чл.20, ал.2 от ЗДвП е надлежно индивидуализирано, като са посочени дата и място на извършването му, описано е нарушението и от фактическа страна, посочена е конкретната законова разпоредба, нарушена с деянието и съответната санкционна норма, въз основа, на която следва да се ангажира административнонаказателната отговорност на нарушителя. Посочени са всички необходими елементи, които определят и индивидуализират административното нарушение, вменени във вина на нарушителя.

В хода на съдебното следствие, при преценка на цялата доказателствена съвкупност, се установяват достатъчно данни за извършването на нарушението по чл.20, ал.2 от ЗДвП, изразяващо се в това, че на посочените в АУАН и НП дата, час и място, жалбоподателят, като водач на лек автомобил, е управлявал с несъобразена с пътните условия скорост, при което е загубил контрол над МПС, излязъл е в дясно по посоката на движение си извън пътното платно и се е блъснал в  дясно в метален стълб, след което се е спрял в крайпътната бетонна отводнителна канавка, с което е реализирал ПТП с материални щети по лекия автомобил и стълб на „Тролейбусен транспорт“ ЕООД. В случая не се констатират основания за приложение на разпоредбата на чл.28 от ЗАНН, тъй като установеното нарушение, както и обстоятелствата по същото /реализираното ПТП с материални щети/ разкриват висока степен на обществена опасност /за здравето и живота на участниците в движението, за целостта на превозните средства и изградените по пътя инфраструктурни обекти/, следователно не е налице маловажност на случая.

При така установените факти от контролните органи основните възражения на жалбоподателя, касаят установената фактическа обстановка, в частност механизма на настъпване на ПТП, констатациите на контролните длъжностни лица за пътната ситуация и изводите им довели до ангажиране на административно наказателната му отговорност.

Съдът намира за неоснователно възражението на жалбоподателя. Вярно е че разпитаните свидетели не са били очевидци на случая, но и двамата свидетелите бяха единодушни, че при пристигането си не са установили нито куче, нито удар от куче по автомобила. Категорично от кредитираните свидетелски и писмени доказателства се установи, че несъобразената с пътните условия скорост, с която е управлявал жалбоподателя, е причина последният да загуби контрол над МПС – то си и да не може да спре навреме, да излезе вдясно от пътя по посока на движението си и да се блъсне извън пътното платно в метален стълб след което да се спре в крайпътна канавка и така да осъществи ПТП с материални щети.

Жалбоподателят чрез процесуалният си представител възразява срещу констатациите на контролните органи и твърди, че се е движил със съобразена с характера и интензивността на движение скорост, тъй като отсечката е била права, пътя сух и с добра видимост в светлата част на деня, но не е имало как да съобрази поведението на внезапно излязлото на пътя куче, в следствие на което е предприел спасителна маневра като е навил волана на дясно  и е последвало възникналото ПТП. Защитата  акцентира и на незаконността на издаденото НП с оглед неприлагането на разпоредбата на чл.15 от НК.

В правната доктрина и съдебната практика еднозначно се приема , че за да бъде изключено виновно поведение на водача е необходимо кумулативното наличие на няколко предпоставки : първо деецът да е съобразил предписанията на  правно регламентираната дейност, която осъществява при управлението на МПС. Второ да са налице условия, при които той да е поставен в невъзможност да изпълни задълженията си и да предотврати настъпването на вредните последици. С оглед общият правен принцип, че: „Никой неможе да черпи права от собственото си неправомерно поведение“ - водачът на МПС не би могъл да се позове успешно на случайното деяние, щом е допуснал нарушение на правилата за движение на пътя, намиращи се в пряка причинна връзка с настъпилият съставомерен резултат в следствие, на които нарушения сам се е поставил в невъзможност да предотврати  настъпването на общественоопасните последици.

Поради това, че жалбоподателя е допуснал нарушение на правилата за движение относно режима на скоростта, които са довели до настъпване на съставомерните последици, то и разпоредбата на чл.15 от НК в разглеждания случай е неприложима.

Възраженията в тази насока съдът неприема за основателния и подкрепени от събраният доказателствен материал напротив, ако жалбоподателя беше съобразил своето поведение с задълженията въведени от закона, то той и при положение, че е управлявал както твърди със скорост съобразена със всички посочени в чл.20 ал.2 от ЗДвП, предпоставки при сух път, при ясно време и добра видимост, в светлата част на деня и ненатоварен трафик е щял да „бъде в състояние да спре пред всяко предвидимо препятствие“ в това число и неочаквано излязлото на пътя куче, за което по делото доказателства гласни или писмени не се събраха освен твърденията на жалбоподателя в жалбата и възражението. Поради това, съдът намира, че правилно и с оглед компетенциите на АНО е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя Б., за извършеното нарушението, поради което  правилно е бил санкциониран на основание чл.179, ал.2, пр.1 от ЗДвП съгласно, която норма които поради движение с несъобразена скорост ….. причини ПТП се наказва с глоба 200 лв., ако деянието не съставлява престъпление”; -  с глоба в абсолютно предвидения размер, при което за настоящата инстанция не са налице основания и възможности за нейното изменение.

С оглед изложеното съдът счита, че НП като законосъобразно следва да бъде потвърдено.

Затова и съдът ПОТВЪРДИ НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ №19-0967-001741 от 23.12.2019г.на Началник група към ОДМВР В., с-р Пътна полиция В., на основание чл.63, ал.1 ЗАНН.

 

По гореизложените съображения съдът постанови решението си.

 

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: