Решение по дело №390/2012 на Районен съд - Елхово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 16 януари 2013 г. (в сила от 1 февруари 2013 г.)
Съдия: Яна Вълкова Ангелова
Дело: 20122310200390
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 юли 2012 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

  19

 

гр. Ххх, 16.01.2013 г.

    В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЕЛХОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД  в публично съдебно заседание на шестнадесети януари през две хиляди и тринадесета година в състав:

 

                                          Председател: ЯНА АНГЕЛОВА

 

при секретаря М. Д. и при участието на прокурора А. С., като разгледа докладваното от съдията АНД № 390 по описа за 2012 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Р  Е  Ш   И   :

 

 

ПРИЗНАВА обвиняемата З.С.И., родена на *** година в гр. Ххх, с постоянен и настоящ адрес ***, българска гражданка, омъжена, неграмотна, безработна, неосъждана, ЕГН - ********** за ВИНОВНА в това, че на 23.10.2011 година в гр. Ххх при провеждане на избори за президент и вицепрезидент на Република България, упражнила избирателното си право два пъти /в СИК №7 и в СИК №12/ при един избор – престъпление по чл. 168, ал.2 от НК, като на основание чл.78А от НК я ОСВОБОЖДАВА  от наказателна отговорност и й налага административно наказание - ГЛОБА в размер на 1000 /хиляда/ лв.

 

ОСЪЖДА обвиняемата З.С.И., ЕГН – ********** да заплати направените в хода на ДП разноски в размер на 64.00 лв. по сметка на ОД на МВР – Ямбол и 5.00 лв. държавна такса при служебно издаване на изпълнителен лист по сметка на РС – Ххх.

 

РЕШЕНИЕТО  подлежи на обжалване и протестиране пред Ямболски окръжен съд чрез Елховски районен съд в 15-дневен срок от днес.

 

 

Районен съдия:.................

 

 

 

Мотиви към Решение № 19 от 16.01.2013 година, постановено по АНД № 390/2012 година по описа на РС – Ххх:

 

Съдебното производство е образувано по реда на чл. 376, ал. 1 от НПК, по внесено от Районна прокуратура - гр. Ххх предложение за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание на З.С.И. за извършено престъпление по чл. 168, ал.2 от НК.

В съдебно заседание предложението се поддържа изцяло от участващият по делото прокурор Саракостова.

Обвиняемата И. се явява лично в съдебно заседание, не се признава за виновна по повдигнатото против нея обвинение, желае да бъде оправдана по същото.

Служебният защитник на обвиняемата И. – адв. Д. Ил. Д. *** пледира признаване на обвиняемата за невиновна в извършване на престъпление по чл.168, ал.2 от НК. Намира обвинението за недоказано от субективна страна, поради липсата на съзнание у обвиняемата, че е упражнила избирателното си право при провеждане на избори за президент и вицепрезидент на Р България два пъти при един избор. В подкрепа на това сочи слабата грамотност на обвиняемата и усложнената процедура при избора. Твърди се и това, че обвиняемата е била подведена от членовете на секционната избирателна комисия, тъй като е била вписана в списъка и са й били предоставени бюлетини за гласуване. Защитникът се позовава и на обясненията на обвиняемата, дадени в хода на съдебното следствие, в които тя сочи, че не е наясно за какво е гласувала както в първата, така и във втората СИК.

След преценка на събраните в хода на съдебното дирене доказателства както поотделно, така и в тяхната съвкупност, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

С Решение от 15.06.2011 година на Народното събрание на Р България, обнародвано в ДВ брой 46/2011 година, на 23.10.2011 година били насрочени избори за президент и вицепрезидент на Република България.

Към датата на изборния ден обвиняемата З.С.И. притежавала право да избира президент и вицепрезидент на Република България.

От 04.07.2011 година обвиняемата З.С.И. била регистрирана в регистрите на Община Ххх с постоянен и настоящ адрес ***. До тази дата И. била регистрирана с постоянен и настоящ в град Ххх, ул. “Ххх”.

На 23.10.2011 година се провеждал първи тур от изборите за президент и вицепрезидент на Република България, както и първи тур на избори за органи на местно самоуправление /кметове на общини, населени места и общински съветници/. Обвиняемата З.И. решила да упражни избирателното си право. За целта на 23.10.2011 година, около обяд, обвиняемата З.И. отишла в избирателна секция №7, към която била назначена съответната Секционна избирателна комисия №7 в град Ххх, намираща се на улица „Ххх”. Обвиняемата била вписана към СИК №7 в избирателния списък за избор на президент и вицепрезидент на Република България, поради което упражнила своя вот за избор на президент и вицепрезидент на Република България. След като упражнила правото си на глас за избор на президент и вицепрезидент на Р България, обвиняемата И. се подписала срещу имената си в избирателния списък. Обвиняемата пожелала да упражни правото си на глас и за избор на кмет и общински съветници. След проверка в избирателния списък за избор на кмет и общински съветници, членовете на СИК №7, установили, че името на обвиняемата не е вписано в същия този избирателен списък, поради промяна в настоящия адрес на лицето в шестмесечен срок преди провеждането на изборите, а именно на 04.07.2011 година, до която дата И. била с постоянен и настоящ адрес ***. След като констатирали това, членовете на СИК №7 обяснили на обвиняемата И., че може да упражни избирателното си право за избор на кмет и общински съветници в избирателна секция към СИК №12 в град Ххх, намираща се в сградата на училище „Ххх", на чиято територия бил предишния настоящ и постоянен адрес на обвиняемата. На обвиняемата И. било обяснено също така, че там ще упражни само правото си на глас за избор на кмет и общински съветници. Непосредствено след посещението на СИК №7, И. отишла в избирателна секция, към която била назначена съответната Секционна избирателна комисия №12 в град Ххх. Обвиняемата упражнила избирателното си право за кмет и общински съветници, след което поискала да гласува за президент и вицепрезидент на Република България, без да съобщи, че вече е упражнила това свое право. По искане на обвиняемата, името на същата била дописано в избирателния списък към СИК №12 за избор на президент и вицепрезидент и била допусната да упражни правото си на глас. Обвиняемата И. упражнила втори път избирателното си право за избор на президент и вицепрезидент на Република България, като положила и подпис в избирателния списък. След като обвиняемата упражнила правото си на глас за избор на президент и вицепрезидент, председателя на СИК №12- св. М.Й., уведомила по телефона Общинска избирателна комисия гр. Ххх.

От заключението на вещото лице А.Ч. по назначената в хода на ДП, графическа експертиза, изслушано в съдебно заседание, неоспорено от страните и възприето от съда като обективно и компетентно, се установява, че подписа, положен под №295 в избирателния списък за избор на президент и вицепрезидент на Република България на I тур в Секционна избирателна комисия №7 и подписа положен под №860 в избирателния списък за избор на президент и вицепрезидент на Република България на I тур в Секционна избирателна комисия №12, са положени от обвиняемата З.С.И..

От приложената по делото справка за съдимост се установява, че обвиняемата З.С.И. не е осъждана.

Горната фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на  събраните в хода на съдебното следствие доказателства- показанията на свидетелите В. П., З. М., М. Й., П. Д., Ел. Ч., Ст. Д., Ел. К., А. А., в частност от обясненията на обвиняемата Зл. И.. В подкрепа и кореспондиращи на гласните доказателства са и писмените доказателства, събрани в хода на ДП, приобщени към доказателствения материал по делото по реда на чл.283 от НПК – заверени копия на избирателни списъци на СИК №7 и СИК №12, заключение на вещото лице, справка за съдимост на обвиняемата.

Съобразно така установената фактическа обстановка съдът приема за установено от правна страна следното:

Обвиняемата З.С.И. е осъществила от обективна и субективна страна състава на престъпление, наказуемо по чл. 168, ал.2 от НК, тъй като на 23.10.2011 година в гр. Ххх при провеждане на избори за президент и вицепрезидент на Република България, упражнила избирателното си право два пъти /в СИК №7 и в СИК №12/ при един избор.

Съгласно чл. 3 от Изборния кодекс на Република България, право да избират народни представители, президент и вицепрезидент на републиката имат българските граждани, които са навършили 18 години към изборния ден включително, не са поставени под запрещение и не изтърпяват наказание лишаване от свобода. Към 23.10.2011 година  обвиняемата И., по силата на горното изискване, е имала право на глас, в провежданият този ден първи тур на избори за президент и вицепрезидент на РБ. Същата е упражнила това свое право веднъж в СИК №7 в гр. Ххх, като е пуснала бюлетина за президент и вицепрезидент на РБ в урната, за което е била вписана в избирателния списък и е положила подписа си срещу името си, като е упражнил избирателно право отново за президент и вицепрезидент и в СИК №12 в гр. Ххх същия ден, където е била дописана в избирателния списък и където пак е пуснала бюлетина за президент и вицепрезидент, за което е положила подпис срещу името си. С горното, на 23.10.2011 година, в град Ххх, обвиняемата З.И. два пъти е гласувала при един и същи избор- за президент и вицепрезидент, с което от обективна страна е осъществила състава на престъпление по чл. 168, ал.2 от НК.

От субективна страна, деянието е извършено с пряк умисъл, при съзнавани обществено опасни последици и тяхното целене, поради което и съдът прие, че същото е реализирано и от субективна страна, с оглед на което при наличие на обективен и субективен състав, реализиран от обвиняемата И. на престъплението по чл. 168, ал.2 от НК, съдът я призна за виновна за това престъпление.

Съдът, след като съобрази квалификацията на деянието и данните за личността на извършителя намира, че са налице предпоставките за приложение на чл.78а от НК по отношение на обвиняемата З.С.И.. В санкцията на правната норма на чл. 168, ал.2 от НК законодателят е предвидил наказание “пробация” и “глоба” от петстотин до две хиляди лева. Обвиняемата не е осъждана, не е била освобождавана от наказателна отговорност  по реда на раздел IV от глава VIII от Общата част на НК. В пряк и непосредствен резултат от инкриминираното деяние не са настъпили имуществени вреди. С оглед наличието на материалноправните предпоставки, визирани в чл. 78 а, ал. 1 от НК, съдът намери, че следва да освободи З.С.И. от наказателна отговорност, като й бъде наложено административно наказание “глоба”.

При определяне конкретния размер на наказанието по чл. 78а, ал. 1 НК, съдът съобрази ниската степен на обществена опасност на дееца, социалното й положение, тежкото материално положение - безработна. Съдът намира, че целите на наказанието ще бъдат постигнати в пълна степен с налагане на административно наказание “глоба” в минимален размер, предвиден в чл. 78а, ал. 1 НК,  а именно - в размер на 1000 лева. Съдът прецени, че това наказание, наложено на обвиняемата И. би било съответно на извършеното от нея деяние и ще постигне целите както на генералната, така и специалната превенция, предвидени в ЗАНН.

На основание чл.189, ал.3 НПК  обвиняемата З.С.И. бе осъдена да заплати направените в хода на производството деловодни разноски за назначената експертиза в размер на 64.00 лв. по сметка на ОД на МВР – Ямбол и 5.00 лв. държавна такса при служебно издаване на изпълнителен лист по сметка на РС – Ххх.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 378, ал. 4, т.1  от НПК във вр. с чл. 78 а, ал. 1 от НК, съдът постанови съдебният си акт.

 

 

Районен съдия:

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

Мотиви към Решение № 19 от 16.01.2013 година, постановено по АНД № 390/2012 година по описа на РС – Ххх:

 

Съдебното производство е образувано по реда на чл. 376, ал. 1 от НПК, по внесено от Районна прокуратура - гр. Ххх предложение за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание на З.С.И. за извършено престъпление по чл. 168, ал.2 от НК.

В съдебно заседание предложението се поддържа изцяло от участващият по делото прокурор Саракостова.

Обвиняемата И. се явява лично в съдебно заседание, не се признава за виновна по повдигнатото против нея обвинение, желае да бъде оправдана по същото.

Служебният защитник на обвиняемата И. – адв. Д. Ил. Д. *** пледира признаване на обвиняемата за невиновна в извършване на престъпление по чл.168, ал.2 от НК. Намира обвинението за недоказано от субективна страна, поради липсата на съзнание у обвиняемата, че е упражнила избирателното си право при провеждане на избори за президент и вицепрезидент на Р България два пъти при един избор. В подкрепа на това сочи слабата грамотност на обвиняемата и усложнената процедура при избора. Твърди се и това, че обвиняемата е била подведена от членовете на секционната избирателна комисия, тъй като е била вписана в списъка и са й били предоставени бюлетини за гласуване. Защитникът се позовава и на обясненията на обвиняемата, дадени в хода на съдебното следствие, в които тя сочи, че не е наясно за какво е гласувала както в първата, така и във втората СИК.

След преценка на събраните в хода на съдебното дирене доказателства както поотделно, така и в тяхната съвкупност, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

С Решение от 15.06.2011 година на Народното събрание на Р България, обнародвано в ДВ брой 46/2011 година, на 23.10.2011 година били насрочени избори за президент и вицепрезидент на Република България.

Към датата на изборния ден обвиняемата З.С.И. притежавала право да избира президент и вицепрезидент на Република България.

От 04.07.2011 година обвиняемата З.С.И. била регистрирана в регистрите на Община Ххх с постоянен и настоящ адрес -  град Ххх, ул. "Ххх" №40. До тази дата И. била регистрирана с постоянен и настоящ в град Ххх, ул. “Ххх”.

На 23.10.2011 година се провеждал първи тур от изборите за президент и вицепрезидент на Република България, както и първи тур на избори за органи на местно самоуправление /кметове на общини, населени места и общински съветници/. Обвиняемата З.И. решила да упражни избирателното си право. За целта на 23.10.2011 година, около обяд, обвиняемата З.И. отишла в избирателна секция №7, към която била назначена съответната Секционна избирателна комисия №7 в град Ххх, намираща се на улица „Ххх”. Обвиняемата била вписана към СИК №7 в избирателния списък за избор на президент и вицепрезидент на Република България, поради което упражнила своя вот за избор на президент и вицепрезидент на Република България. След като упражнила правото си на глас за избор на президент и вицепрезидент на Р България, обвиняемата И. се подписала срещу имената си в избирателния списък. Обвиняемата пожелала да упражни правото си на глас и за избор на кмет и общински съветници. След проверка в избирателния списък за избор на кмет и общински съветници, членовете на СИК №7, установили, че името на обвиняемата не е вписано в същия този избирателен списък, поради промяна в настоящия адрес на лицето в шестмесечен срок преди провеждането на изборите, а именно на 04.07.2011 година, до която дата И. била с постоянен и настоящ адрес гр. Ххх, ул. “Ххх”. След като констатирали това, членовете на СИК №7 обяснили на обвиняемата И., че може да упражни избирателното си право за избор на кмет и общински съветници в избирателна секция към СИК №12 в град Ххх, намираща се в сградата на училище „Ххх", на чиято територия бил предишния настоящ и постоянен адрес на обвиняемата. На обвиняемата И. било обяснено също така, че там ще упражни само правото си на глас за избор на кмет и общински съветници. Непосредствено след посещението на СИК №7, И. отишла в избирателна секция, към която била назначена съответната Секционна избирателна комисия №12 в град Ххх. Обвиняемата упражнила избирателното си право за кмет и общински съветници, след което поискала да гласува за президент и вицепрезидент на Република България, без да съобщи, че вече е упражнила това свое право. По искане на обвиняемата, името на същата била дописано в избирателния списък към СИК №12 за избор на президент и вицепрезидент и била допусната да упражни правото си на глас. Обвиняемата И. упражнила втори път избирателното си право за избор на президент и вицепрезидент на Република България, като положила и подпис в избирателния списък. След като обвиняемата упражнила правото си на глас за избор на президент и вицепрезидент, председателя на СИК №12- св. М.Й., уведомила по телефона Общинска избирателна комисия гр. Ххх.

От заключението на вещото лице А.Ч. по назначената в хода на ДП, графическа експертиза, изслушано в съдебно заседание, неоспорено от страните и възприето от съда като обективно и компетентно, се установява, че подписа, положен под №295 в избирателния списък за избор на президент и вицепрезидент на Република България на I тур в Секционна избирателна комисия №7 и подписа положен под №860 в избирателния списък за избор на президент и вицепрезидент на Република България на I тур в Секционна избирателна комисия №12, са положени от обвиняемата З.С.И..

От приложената по делото справка за съдимост се установява, че обвиняемата З.С.И. не е осъждана.

Горната фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на  събраните в хода на съдебното следствие доказателства- показанията на свидетелите В. П., З. М., М. Й., П. Д., Ел. Ч., Ст. Д., Ел. К., А. А., в частност от обясненията на обвиняемата Зл. И.. В подкрепа и кореспондиращи на гласните доказателства са и писмените доказателства, събрани в хода на ДП, приобщени към доказателствения материал по делото по реда на чл.283 от НПК – заверени копия на избирателни списъци на СИК №7 и СИК №12, заключение на вещото лице, справка за съдимост на обвиняемата.

Съобразно така установената фактическа обстановка съдът приема за установено от правна страна следното:

Обвиняемата З.С.И. е осъществила от обективна и субективна страна състава на престъпление, наказуемо по чл. 168, ал.2 от НК, тъй като на 23.10.2011 година в гр. Ххх при провеждане на избори за президент и вицепрезидент на Република България, упражнила избирателното си право два пъти /в СИК №7 и в СИК №12/ при един избор.

Съгласно чл. 3 от Изборния кодекс на Република България, право да избират народни представители, президент и вицепрезидент на републиката имат българските граждани, които са навършили 18 години към изборния ден включително, не са поставени под запрещение и не изтърпяват наказание лишаване от свобода. Към 23.10.2011 година  обвиняемата И., по силата на горното изискване, е имала право на глас, в провежданият този ден първи тур на избори за президент и вицепрезидент на РБ. Същата е упражнила това свое право веднъж в СИК №7 в гр. Ххх, като е пуснала бюлетина за президент и вицепрезидент на РБ в урната, за което е била вписана в избирателния списък и е положила подписа си срещу името си, като е упражнил избирателно право отново за президент и вицепрезидент и в СИК №12 в гр. Ххх същия ден, където е била дописана в избирателния списък и където пак е пуснала бюлетина за президент и вицепрезидент, за което е положила подпис срещу името си. С горното, на 23.10.2011 година, в град Ххх, обвиняемата З.И. два пъти е гласувала при един и същи избор- за президент и вицепрезидент, с което от обективна страна е осъществила състава на престъпление по чл. 168, ал.2 от НК.

От субективна страна, деянието е извършено с пряк умисъл, при съзнавани обществено опасни последици и тяхното целене, поради което и съдът прие, че същото е реализирано и от субективна страна, с оглед на което при наличие на обективен и субективен състав, реализиран от обвиняемата И. на престъплението по чл. 168, ал.2 от НК, съдът я призна за виновна за това престъпление.

Съдът, след като съобрази квалификацията на деянието и данните за личността на извършителя намира, че са налице предпоставките за приложение на чл.78а от НК по отношение на обвиняемата З.С.И.. В санкцията на правната норма на чл. 168, ал.2 от НК законодателят е предвидил наказание “пробация” и “глоба” от петстотин до две хиляди лева. Обвиняемата не е осъждана, не е била освобождавана от наказателна отговорност  по реда на раздел IV от глава VIII от Общата част на НК. В пряк и непосредствен резултат от инкриминираното деяние не са настъпили имуществени вреди. С оглед наличието на материалноправните предпоставки, визирани в чл. 78 а, ал. 1 от НК, съдът намери, че следва да освободи З.С.И. от наказателна отговорност, като й бъде наложено административно наказание “глоба”.

При определяне конкретния размер на наказанието по чл. 78а, ал. 1 НК, съдът съобрази ниската степен на обществена опасност на дееца, социалното й положение, тежкото материално положение - безработна. Съдът намира, че целите на наказанието ще бъдат постигнати в пълна степен с налагане на административно наказание “глоба” в минимален размер, предвиден в чл. 78а, ал. 1 НК,  а именно - в размер на 1000 лева. Съдът прецени, че това наказание, наложено на обвиняемата И. би било съответно на извършеното от нея деяние и ще постигне целите както на генералната, така и специалната превенция, предвидени в ЗАНН.

На основание чл.189, ал.3 НПК  обвиняемата З.С.И. бе осъдена да заплати направените в хода на производството деловодни разноски за назначената експертиза в размер на 64.00 лв. по сметка на ОД на МВР – Ямбол и 5.00 лв. държавна такса при служебно издаване на изпълнителен лист по сметка на РС – Ххх.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 378, ал. 4, т.1  от НПК във вр. с чл. 78 а, ал. 1 от НК, съдът постанови съдебният си акт.

 

 

Районен съдия: