Определение по дело №4418/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1761
Дата: 9 октомври 2018 г. (в сила от 25 октомври 2018 г.)
Съдия: Сияна Генадиева Генадиева
Дело: 20183110204418
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 2 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

    

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

1761/9.10.2018г.

 

гр. Варна 09.10.2018г.

 

Варненски районен съд – тринадесети  състав в закрито заседание 09.10.2018 година в състав:

 

ПРЕДСЕДЕТЕЛ:  Сияна Генадиева

 

като разгледа докладваното от съдията ЧНД №4418 по описа на Варненския районен съд за 2018г. 13 състав,

За да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано на осн. чл. 243 ал.3 от НПК по жалба на П.А.Ж. срещу постановление на прокурор при ВРП за прекратяване на наказателното производство по досъдебно производство № 3185/2017г. по описа на  4 РПУ при ОДМВР – Варна.

При проверка на обосноваността и законосъобразността на описаното по-горе постановление на ВРП, съдът констатира следното:

С постановление от 23.03.2018 год. прокурор при ВРП е прекратил наказателното производство по досъдебно производство № 3185/2017г. по описа на  4 РПУ при ОДМВР – Варна, образувано срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.209, ал.1 от НК. Копие от постановлението не е било изпращано или връчвано на тъжителката макар производството по делото да е инициирано от нея.

При произнасянето си прокурора е приел от фактическа страна за установено следното:

Досъдебното производство е водено, с оглед извършено престъпление по чл.209 ал.1 от НК, за това, че на 23.02.2017 г. в гр.Долни Чифлик, обл.Варна, с цел да набави за себе си имотна облага, е било възбудено и поддържано у П.А.Ж. заблуждение /че ще заплати сумите, които изиграва на игралните автомати, намиращи се в игралната зала, в която работела Ж./, вследствие на което е била причинена на „Наба Ийстгруп" ООД - Варна имотна вреда в размер на 6700.00 лева.

Според прокурора на 01.02.2017 г. св.П.Ж. започнала работа като крупие в игрална зала „Монте Карло" /«Наба Ийст груп» ООД-Варна/, която се намирала в гр.Д.Чифлик, обл.Варна, ул."Тича" 14. На 23.02.2017 г., около 09.00 часа, в игралната зала отишла св.Бахар Али Ахмед. Тя започнала да играе, като изразходвала сумата около 300 лева. Свидетелките Ж. и Ахмед се уговорили, че последната желае още да игра, като в последствие ще заплати изразходваната сума пари.

 В хода на разследването било установено, че така била изиграна сумата от 6700 лева от св.Ахмед, без да заплати тази сума на св.Ж..

В досъдебното производство е била разпитана и управителя на игралната зала - св.Даринка Кънчева Михалева. В повторния си разпит от 10.01.2018 г. е заявила, че като управител на обект игрална зала „Монте  Карло" в гр.Д.Чифлик, към настоящия момент сумата от 6700 лева е изплатена напълно и няма претенции към никого. Единствено е отразено в    протокола за разпит, че при извършване на служебната си дейност,   св.Ж. е извършила нарушение на правилата в игралната зала, въпреки  че изрично е била инструктирана, че не следва да пуска суми за игра на  кредит. Също така е била инструктирана, че при подобни липси тя следва да ги покрие. Прокурора е преценил, че отношенията между страните са гражданско правни.

Прокурора в постановлението си приема, че липсва състав на деяние по чл.209, ал.1 от НК. Независимо, че в постановлението на прокурора е отразена фактическата обстановка, цитирано по- горе, съдът намира, че на настоящия етап не могат да бъдат споделени изводите за липса на осъществен състав на престъплението по чл.209 ал.1 от НК, както и за друго престъпление от общ характер.

Измамата по смисъла на НК предполага наличие на установени няколко групи обстоятелства, а именно: деецът умишлено и с конкретни действия да е въвел в заблуждение лицето, от което се стреми да получи имотна облага, че ще му извърши някаква услуга (или достави определена стока, извърши определена работа и пр.), същият да не е имал намерение и възможност да изпълни поетия ангажимент, като поемането му е единствено с цел да набави за себе си имотна облага и в резултат на тези негови действия пострадалият да е мотивиран да извърши определено имуществено разпореждане в полза на дееца. 

От съществено значение за определяне на това дали се касае за осъществена измама или са налице гражданско- правни отношения между страните, е сформираната от дееца воля по отношение на пострадалите и резултата от конкретно осъщественото въздействие. Такива указания са били даване в хода на разследването но реално такова не е било проведено с цел установяване действителната воля на Митев.

Първия порок от които страда както самото разследване така и постановлението на прокурора е изместването на предмета на доказване. Жалбата с която е сезиран прокурора и по която е разпоредено образуването на досъдебното производство касае  извършване на измамливи действия от страна на св.Ахмед спрямо тъжителката Ж.. Именно за това действие е образувано и досъдебното производство. Неясно защо обаче предмета на разследване е изместен и вместо да се разследва дали тъжителката е измамена фокуса е изместен към това дали на игралната зала са нанесени щети и в тази посока за прекратяване на производството е уведомена само управителката на игралната зала. Ноторно известно е, че дори и да има в игрална зала незаплатени залози, то няма реална вреда, защото това не са действителни загуби, такива би имало ако е била изплатена печалба. 

Никои не е разследвал дали тъжителката е била въведена в заблуждение от свид.Ахмед и дали действията са съставомерни по чл. 209 от НК. Липсва произнасяне на прокурора по тези факти, както дори и копие от постановлението за прекратяване на досъдебното производство не и е било изпратено. Не е ясно каква е волята на прокурора по отношение на евентуално извършени измамливи действия спрямо тъжителката.

Още при образуване на досъдебното производство прокурора е дал конкретни указания които е следвало да се изпълнят в хода на разследването, като посредством установеното да се изгради извод за съставомерност на действията на Ахмед. Нито едно от указанията не е изпълнено, като изобщо не е проведено разследване за това за което е било образувано делото.

Доколкото по делото няма разследване за извършено престъпление по чл. 209 от НК с пострадал тъжителката Ж., то съдът не може да даде конкретни указания по прилагане на закона, освен да бъде проведено разследване за това за което е образувано досъдебното производство. Също така при произнасянето си прокурора следва да анализира фактите и да посочи извършени ли са измамливи действия спрямо тъжителката Ж. и те съставомерни ли са по чл. 209 от НК.

Предвид изложеното, съдът намери, че произнасянето на прокурора  не е съобразено с нормата на чл.243 ал.1 т.1 от НПК и се явява необосновано, поради което следва да бъде отменено.

Водим от гореизложеното и на основание чл.243 ал.5 от НПК, съдът

                            О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

ОТМЕНЯ  постановление на прокурор при ВРП от 23.03.2018 год. С което е прекратено наказателното производство по досъдебно производство № 3185/2017г. по описа на  4 РПУ при ОДМВР – Варна.

Досъдебно производство 3185/2017г. да бъде върнато на ВРП ведно с препис от настоящото определение, след влизането му в сила.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО   подлежи на обжалване или протест  пред ВОС в седмодневен срок от съобщаването.

 

                                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ :