Решение по дело №74/2019 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 24 септември 2019 г. (в сила от 24 септември 2019 г.)
Съдия: Светлана Костадинова Драгоманска
Дело: 20197220700074
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е  133

 

гр. Сливен, 24.09.2019 г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – СЛИВЕН, в публично заседание на осемнадесети септември,  две  хиляди  и  деветнадесета  година,  в състав:

             

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:   СВЕТЛАНА  ДРАГОМАНСКА

                                                  ЧЛЕНОВЕ:   ГАЛЯ ИВАНОВА

                                                                           ИГЛИКА  ЖЕКОВА   

 

При участието на секретаря ВАНЯ КОСТОВА и на прокурора ХРИСТО КУКОВ, като разгледа докладваното от съдия СВЕТЛАНА ДРАГОМАНСКА  касационно административно-наказателно дело № 74 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе, съобрази следното: 

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ във връзка с чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/.      

Образувано е по касационна жалба от „ПИ ЕС ПИ“ ЕООД – гр. София, подадена против Решение № 78 от 21.02.2019 г., постановено по АНД № 1518/ 2018 г. по описа на Районен съд – Сливен, с което е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 20-002377 от 14.11.2018 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда” – Сливен, с което на „ПИ ЕС ПИ“ ЕООД, за нарушение на чл. 63, ал. 2 от Кодекса на труда КТ/ и на основание чл. 416, ал. 5 във връзка с чл. 414, ал. 3 от КТ, е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лева.

В касационната жалба жалбоподателят твърди, че решението на Районния съд е незаконосъобразно. Изложени са съображения, че: Районният съд не е съобразил, че описаната в АУАН и НП фактическа обстановка не отговаря на обективната действителност; по време на проверката работникът не е престирал работна сила, а е било извършвано интервю за работа и се е провеждал инструктаж; в случай че е налице нарушение, има основание за приложение на чл. 415в от КТ. Жалбоподателят се позовава и на чл. 28 от ЗАНН. Моли обжалваното решение да бъде отменено с произнасяне по същество с решение, с което да се отмени процесното НП.

В съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован, не се представлява.

Ответникът по касационната жалба, редовно призован, не изпраща представител.

Представителят на Окръжна прокуратура – Сливен, дава заключение за неоснователност на жалбата.  

Касационната жалба е подадена в предвидения в чл. 211, ал. 1 от АПК преклузивен срок, от надлежна страна и при наличие на правен интерес, поради което е допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

За да потвърди обжалваното НП като законосъобразно, Районният съд, след като е обсъдил и преценил събраните по делото доказателства, е приел за установено, че описаното в АУАН административно нарушение е извършено от дружеството; направил е извод, че при съставяне на АУАН и издаване на НП не са допуснати процесуални нарушения, които да доведат до отмяна на НП; счел е, че наложената на дружеството имуществена санкция е правилно определена; счел е, че не са налице основания за прилагането на чл. 28 от ЗАНН.

Обжалваното съдебно решение е валидно, допустимо и правилно.  Районният съд правилно е приел, че процесното НП е законосъобразно.

Видно от установената по делото фактическа обстановка, на 23.10.2018 г. от 14,30 ч. до 15,00 ч. е била извършена проверка от служители на Дирекция “Инспекция по труда” Сливен по спазване на трудовото законодателство на „ПИ ЕС ПИ“ ЕООД в обект на контрол – с.-м. работи /СМР/ във връзка с реализация на Национална програма за енергийна ефективност на м. ж. с. на територията на община С., бл. …, кв. „К.“, гр. С.. При проверката на място е било установено, че лицето И.А.И. предоставя работна сила като р. с., извършвайки дейност– с. на южната част на сградата, с определено работно място, работно време, трудово възнаграждение и длъжност, които обстоятелства лицето е декларирало писмено. На 25.10.2018 г. на контролния орган са били представени: трудов договор от 23.10.2018 г., сключен между „ПИ ЕС ПИ“ ЕООД и И.А. И., и справка за приети и отхвърлени уведомления по чл. 62, ал. 5 от КТ с Изх. № от 23.10.2018 г. в 15:27 ч., в която е посочено заверено уведомление за сключен договор с лицето И.А. И.. Въз основа на представените документи, от проверяващите е констатирано, че „ПИ ЕС ПИ“ ЕООД в качеството си на р. е допуснал до работа лицето И.А.И.преди да му предостави копие от уведомлението по чл. 62, ал. 3 от КТ, заверено в ТД на НАП, с което е нарушена разпоредбата на чл. 63, ал. 2 от КТ. За констатираното, на дружеството е съставен на 01.11.2018 г. АУАН. АУАН е съставен в отсъствие на нарушителя, след изпълнение на процедурата по чл. 40, ал. 2 от ЗАНН, и е връчен на 05.11.2018 г. по реда на чл. 416, ал. 3 от КТ – чрез изпращане по пощата с препоръчано писмо с обратна разписка. В срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН са направени писмени възражения по акта. Въз основа на съставения акт, на 14.11.2018 г. е издадено процесното НП, в което наказващият орган е счел за неоснователно подаденото срещу АУАН възражение и е приел за установено, че е извършено от дружеството посоченото в акта нарушение.

С оглед установените по делото факти, Районният съд при правилно приложение на материалния закон обосновано е приел, че жалбоподателят е извършил административното нарушение, за което законосъобразно е ангажирана имуществената му отговорност. При извършената проверка е констатирано, че лицето И.А.И. е престирал труд като р. на дружеството, поради което за работодателя е било налице задължение след като сключи с наетия работник писмен трудов договор, да изпрати уведомление за същия до съответната ТД на НАП /арг. от чл. 62, ал. 3 от КТ/ и да предостави на работника преди постъпването му на работа екземпляр от сключения трудов договор и копие от уведомлението по чл. 62, ал. 3, заверено от ТД на НАП /арг. от чл. 63, ал. 1 КТ/. От доказателствата по делото е установено, че касационният жалбоподател е допуснал до работа лицето И. А. И., без да изпълни задължението си да му предостави преди това копие от уведомлението по чл. 62, ал. 3 от КТ, заверено от ТД на НАП. Представената на контролния орган справка за приети и отхвърлени уведомления по чл. 62, ал. 5 от КТ е с Изх. № 223888183498082 от 23.10.2018 г. в 15:27 ч.– след приключване на проверката, извършена от служителите на Дирекция “Инспекция по труда” Сливен. С оглед на изложеното, законосъобразно е прието, както от Районния съд, така и от наказващия орган, че жалбоподателят е нарушил забраната по чл. 63, ал. 2 от КТ. За нарушение на тази забрана, в КТ е предвидена административнонаказателната разпоредба на чл. 414, ал. 3, която в разглеждания случай е приложена законосъобразно от наказващия орган, както правилно е приел и Районният съд.

Противно на твърденията на жалбоподателя, от събраните по делото доказателства не може да се направи обоснован извод, че лицето И.А.И. не е престирал труд по време на проверката. В тази връзка Районният съд правилно е кредитирал свидетелските показания на проверяващите служители, които са в съответствие със съдържанието на декларацията, попълнена от лицето И. А. И. Констатациите в съставения АУАН не са оборени от установените факти в хода на съдебното производство. Събраните в първоинстанционното производство гласни доказателства, както и писмените такива, кореспондират с констатациите в съставения АУАН. АУАН е редовно съставен – съдържа съществените реквизити, предвидени в разпоредбата на чл. 42 от ЗАНН и се ползва с предписаната му от закона доказателствена сила /чл. 416, ал. 1, изр. 2 от КТ/.

Неоснователно е извършеното от жалбоподателя позоваване на чл. 28 от ЗАНН. Тази разпоредба е неприложима за процесното административно нарушение. В КТ – в нормата на чл. 415в, е предвидена изрично отговорност за маловажно нарушение. Нормата на чл. 415в от КТ е специална по отношение на общите правила, предвидени в ЗАНН, включително и по отношение на общата разпоредба на чл. 28 от ЗАНН. Специалната правна уредба в КТ изключва прилагането на общата уредба по ЗАНН. В тази връзка неоснователно е и твърдението на жалбоподателя за наличие на основание за приложение на чл. 415в от КТ.  В ал. 2 на чл. 415в от КТ е предвидено изрично, че нарушението на чл. 63, ал. 2 от КТ не е маловажно.

По изложените съображения, Районният съд правилно е потвърдил процесното НП, издавайки валидно, допустимо и в съответствие с материалния закон решение, при чието постановяване не са допуснати посочените от касационния жалбоподател нарушения, поради което същото следва да бъде оставено в сила.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН във връзка с чл. 221, ал. 2, изр. 1, пр. 1 от АПК, Административен съд – Сливен

 

Р          Е          Ш          И:

 

ОСТАВЯ  В  СИЛА  Решение № 78 от 21.02.2019 г., постановено по АНД № 1518 / 2018 г. по описа на Районен съд – Сливен.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:                            

 

 

 

                                                                            ЧЛЕНОВЕ: