Решение по дело №894/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 788
Дата: 28 май 2021 г.
Съдия: Галина Георгиева Радикова
Дело: 20217040700894
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 април 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш  Е  Н   И   Е  № 788

 

гр. Бургас, 28 май 2021г.

 

 

В     ИМЕТО     НА     НАРОДА

 

Административен съд гр.Бургас, ХІV състав, в съдебно заседание на двадесети май, през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА РАДИКОВА

                                                                ЧЛЕНОВЕ: ЗЛАТИНА БЪЧВАРОВА

                                                                                 АТАНАСКА АТАНАСОВА

При секретар И. Г. и с участието на прокурора АНДРЕЙ ЧЕРВЕНЯКОВ, изслуша докладваното от съдия ГАЛИНА РАДИКОВА КАХД № 894/2021 г.

Производството е по реда на чл.63, ал.1 ЗАНН във вр. с чл. 208 и сл. АПК.

Образувано е по касационна жалба, подадена  от Е.А. Х., чрез процесуален представител адв. Т.Т.,  против решение № 260009/02.03.2021г., постановено по НАХД № 81/2020 по описа на Районен съд – гр.Поморие.

С решението е  потвърдено Наказателно постановление №5055/2019 от 16.03.2020г., издадено от Началник на “Митническо разузнаване и разследване ” в Централно митническо управление, с което на осн. чл.123, ал.6 от ЗАДС на Е.А. Х. е наложено административно наказание глоба в размер на 700лв. и на осн. чл.124, ал.1 от ЗАДС в полза на държавата, като предмет на нарушението, са отнети 30 кутии цигари марка „Marlboro Gold“ съдържащи по 20 къса цигари всяка; 30 кутии цигари марка „PARLIAMENT“ съдържащи по 20 къса цигари всяка и 27 кутии цигари марка „Marlboro“ съдържащи по 20 къса цигари всяка, всички съдържащи надпис „Duty free“, с общ размер на акциза 313,94лв.

Жалбоподателката иска отмяна на съдебното решение и отмяна на наказателното постановление. Твърди, че:  в решението липсва произнасяне по всички поставени проблеми с жалбата- ниска обществена опасност, наличие на съществени процесуални нарушения; в наказателното постановление липсва индивидуализация на акцизната стока; налице са разминавания между констатациите в АУАНН и наказателното постановление (едва в наказателното постановление е посочено, че Е.Х. е нарушила забраната на чл. 99, ал.2, т.4 от ЗАДС без това да е посочено в АУАН); налице е разминаване между записаното в АУАН, където цигарите са с надпис „FOR DUTY FREE SALE ONLY“, а в наказателното постановление надписа им „DUTY FREE“.

Претендира присъждане на разноски.

В съдебното заседание, чрез процесуалния си представител адв. Т., поддържа жалбата и направените с нея искания. Заявява претенция за присъждане на разноски по представен списък.

Ответникът по касационната жалба не се явява, не изпраща представител и не изразява становище по спора.

Представителят на Окръжна прокуратура Бургас счита, че решението на районния съд следва да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно.

Касационната жалба е допустима.

Подадена е в срока по чл.211 от АПК, от страна, с право и интерес от обжалването.

Разгледана по същество е неоснователна.

С наказателното постановление, Е.А. Х. е санкционирана за това, че на 12.11.2019г. около 17,30ч. държи в стая в имот, намиращ се в гр. Поморие, ул.“Генерал Столетов“№25, акцизни стоки- цигари- 30 кутии цигари марка „Marlboro Gold“ съдържащи по 20 къса цигари всяка; 30 кутии цигари марка „PARLIAMENT“ съдържащи по 20 къса цигари всяка и 27 кутии цигари марка „Marlboro“ съдържащи по 20 къса цигари всяка, всички съдържащи надпис „Duty free“.

Деянието е квалифицирано като нарушение по чл. 123, ал.6 от ЗАДС. 

За да потвърди наказателното постановление, първоинстанционният съд е преценил, че при издаване на наказателното постановление материалният закон е приложен правилно.

Съдът правилно е установил фактическата обстановка, която не се оспорва от страните и е изложил съображения по приложението на закона, които настоящия състав на съда изцяло споделя и към които препраща на осн. чл. 221, ал.2, предл. последно от АПК.

Възраженията, наведени с касационната жалба са неоснователни.

1.             Не представлява съществено процесуално нарушение липсата на мотиви относно процесуалната законосъобразност на наказателното постановление. След като съдът е пристъпил към проверка на материалноправаната законосъобразност на акта, е повече от очевидно, че не е намерил допуснати съществени процесуални нарушения.

2.            Не отговаря на истината твърдението, че съдът не е изложил съображения по обществената опасност на деянието. Такива са изложени по приложението на чл.126б, ал.2 от ЗАДС и чл.28 от ЗАНН. Невъзможно е да бъде извършена преценка за наличието на предпоставки за приложението на посочените норми, без съдът да отчете обществената опасност на деянието.

3.            Неоснователно е възражението за липса на индивидуализация на акцизната стока. Същата е индивидуализирана по вид и търговско наименование, която индивидуализация е достатъчна за определяне на пазарната стойност и от там на дължимия акциз.

4.            Не е налице твърдяното несъответствие между констатациите в АУАНН и наказателното постановление. Двата акта съдържат констатации за едни и същи факти. Посочена е и санкционната норма на чл. 123, ал.6 от ЗАДС, която не е бланкетна и съдържа всички елементи от състава на нарушението. Поради това, дали като нарушена ще бъде посочена разпоредбата на  чл. 99, ал.2, т.4 от ЗАДС или не е без значение, както за правилното квалифициране на деянието, така и за упражняване на правото на защита.

5.            Не се отразява върху възможността за ефективно упражняване на правото на защита и преценката за извършено нарушение и заявеното разминаване между записаното в АУАН, където цигарите са с надпис „FOR DUTY FREE SALE ONLY“, а в наказателното постановление надписа им „DUTY FREE“.

И двата надписа съдържат обозначението DUTY FREE“, какъвто елемент съдържа  разпоредбата на чл. 123, ал.6 от ЗАДС- „облепени с бандерол DUTY FREE, съответно с надпис, който задължително съдържа думите DUTY FREE“.

Т.е. в случая липсва каквото и да е съмнение, че намерените у касаторката стоки са били забранени за държане- факт, констатиран както в АУАН, така и в наказателното постановление.

Предвид изложеното съдът намира, че обжалваното решение не страда от пороци, които да предпоставят извод за отмяна.

Затова  и на основание чл.221 и чл. 222 от АПК във вр. чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, Административен съд гр. Бургас,

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 260009/02.03.2021г., постановено по НАХД № 81/2020 по описа на Районен съд – гр.Поморие.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  

 

 

ЧЛЕНОВЕ: