Решение по дело №5375/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 2216
Дата: 30 декември 2019 г. (в сила от 14 януари 2020 г.)
Съдия: Дарин Николаев Йорданов
Дело: 20194520105375
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

2216

                                 

гр. Русе, 30.12.2019 г.

 

                                   В    И М Е Т О    Н А    Н  А Р О Д А

 

РУСЕНСКИЯТ  РАЙОНЕН  СЪД  Х-ти   граждански състав в публично заседание на 18.12.2019  година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ДАРИН ЙОРДАНОВ

 

при секретаря ШИРИН СЕФЕР  

като разгледа докладваното от съдията гр.дело 5375 по описа  за 2019 година, за да се произнесе, съобрази следното: 

          Предявени са обективно съединени искове за признаване на уволнение за незаконно и отмяната му, за възстановяване на работа и за заплащане на обезщетение по чл. 225 от КТ, които искове са с правна квалификация  чл. 344, ал. 1, т. 1, т.2 и т 3 от КТ.

          Претенцията на ищеца се основава на твърдения, че се е намирал в трудово правоотношение с ответника, че същият го е прекратил със заповед, която му била връчена на ***г., че това е станало по време на ползване на отпуск за временна нетрудоспособност, че е уведомен да се яви при работодателя по друг повод и тогава му била връчена уволнителната заповед, че поради изненадата забравил да предостави на работодателя болничния лист, а направил това на следващия ден, че след уволнението е останал без работа и поради това му се дължи обезщетение, което след уточнение от ищеца се претендира в размер на 2823 лв. за периода от ***г. до приключването на делото, но за не повече от 6 месеца.

Ответникът е подал отговор, с който оспорва исковете Основава възраженията си на твърдения, че е налице основанието, на което е прекратил трудовия договор с ищцата – по чл.71, ал.1 от КТ и поради това ищецът не се ползва със закрилата по чл.333 от КТ, съответно обстоятелството дали е бил или не в отпуск по болест е без значение. Претендира присъждане на разноски за юриск. възнаграждение.

          Съдът, за да се произнесе съобрази следното:

          Не се спори, че страните са били в трудово правоотношение. Това е видно и от представените тр. договор №….г. Същият е сключен на 06.02.2019 г. и е по реда на чл.70 от КТТрудов договор със срок за изпитване“. Уговореният срок за изпитване е шест месеца в полза на работодателя и изтича на 06.08.2019 г. Със заповед №***г. трудовото правоотношение е прекратено на основание чл.71, ал.1 от КТ, считано от ***г. При това положение е видно, че е било налице прекратителното основание по чл.71,ал.1 от КТ, т. к. тази законова разпоредба изисква единствено волеизявление в рамките на договорения срок на страната, в чиято полза е уговорена опцията за изпитване – „До изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие“. Възражението на ответника за процесуално нарушение поради неспазена закрила при уволнение, поради това че същото е по време на ползване на разрешен отпуск, е неоснователно. Съгласно чл.333, ал.1, т.4 от КТ работодателят може да уволни работник или служител, който е започнал ползуването на разрешения му отпуск само след предварително разрешение на инспекцията по труда, но не при всяко уволнение, а само в случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 (ал.1 на чл.333 от КТ). Тези случаи се отнасят за уволнение при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата (чл.328, ал. 1, т.2 от КТ); намаляване на обема на работата(чл.328, ал. 1, т.2 от КТ); липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата (чл.328, ал. 1, т.5 от КТ); промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях (чл.328, ал. 1, т.11 от КТ);  дисциплинарно уволнение (чл. 330, ал. 2, т. 6 от КТ). Процесното уволнение е друго основание и за същото не се прилага закрилата по чл.333 от КТ. С оглед на това предявените искове са неоснователни и следва да се отхвърлят.

          На основание чл.78 от КТ ищеца дължи на ищеца разноски за юриск възнаграждение по делото, което съдът определя в минимален размер по чл.23, т.1 от Наредбата за заплащане на правната помощ.

По изложените съображения съдът

 

Р        Е        Ш        И       :

 

ОТХВЪРЛЯ предявените от Р.С.Р., ЕГН:********** *** против Агенция „Пътна инфраструктура“-София искове - за признаване на уволнението му по заповед №***г. за незаконно и за отмяната му; за възстановяване на предишната работа; и за заплащане на обезщетение по чл. 225 от КТ в размер на 2823 лв. за периода от ***г. до приключването на делото, но за не повече от 6 месеца

ОСЪЖДА Р.С.Р., ЕГН:********** *** да заплати на Агенция „Пътна инфраструктура“-София сумата в размер на 50 лв. – юриск. възнаграждение по делото.

          Решението подлежи на въззивно обжалване пред Русенски Окръжен съд в двуседмичен  срок от 30.12.2019 г.

Препис от решението да се връчи на страните по делото.

 

Районен съдия: