Решение по дело №666/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 926
Дата: 19 май 2023 г.
Съдия: Анелия Илиева Харитева
Дело: 20237180700666
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 март 2023 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

№ 926/19.5.2023г.

 

Град Пловдив, 19.05.2023 година

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ, ХХІІ касационен състав, в публично заседание на двадесет и шести април две хиляди двадесет и трета година в състав:

Председател: Анелия Харитева

       Членове: Любомира Несторова

Георги Пасков

при секретар Севдалина Дункова и с участието на прокурора Бойка Лулчева, като разгледа докладваното от съдия Харитева а.н.д. № 666 по описа на съда за 2023 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Касационно производство по чл.63в ЗАНН, във връзка с чл.208 и сл. от АП

Образувано е по касационна жалба на „Джо 78“ ЕООД срещу решение № 2 от 03.01.2023 г., постановено по а.н.д. № 5379 по описа на Районен съд Пловдив за 2022 година, с което е потвърдено наказателно постановление № 16-003326 от 09.09.2022 г. на директора на Дирекция „Инспекция по труда“ (ДИТ) Пловдив, с което на основание чл.414, ал.3 КТ на „Джо 78“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: град Пловдив, ул. „Димитър Страшимиров“ № 19, ет.1, ап.2, представлявано от управителя Е.П.П., е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лева за нарушение на чл.63, ал.3 КТ.

Според касатора обжалваното решение е неправилно поради нарушение и несъответствие с материалния закон, съществено нарушение на процесуалните правила, явна несправедливост на наложеното наказание. Иска се отменя на обжалваното решение и на наказателното постановление или връщане на делото за ново разглеждане. Претендира разноски за двете съдебни инстанции.

Ответникът чрез процесуалния си представител оспорва касационната жалба и моли тя да се остави без уважение, тъй като изложените в нея твърдения са неоснователни, решението е правилно, районният съд е обсъдил всички доказателства. Моли да се остави в сила решението на първата инстанции и претендира юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура Пловдив дава заключение да се остави в сила първоинстанционното решение като правилно, а жалбата е неоснователна.

Административен съд Пловдив, ХХІІ касационен състав, намира, че касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 АПК, от страна по делото, за която решението е неблагоприятно, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 АПК, е неоснователна поради следните съображения:

За да потвърди наказателното постановление, районният съд е приел, че актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са издадени от компетентни органи, без да са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, засягащи правото на защита на дружеството, а описаното в наказателното постановление нарушение отговаря напълно на посоченото в АУАН, при съставяне на АУАН и издаване на наказателното постановление не са нарушени сроковете по чл.34 ЗАНН. Според районния съд при съставяне на АУАН са спазени изискванията на чл.40 ЗАНН, като за случая е неприложима хипотезата на чл.40, ал.3 ЗАНН. За неоснователно е прието възражението за липса на датата на издаване на АУАН и на датата на неговото връчване на управителя на дружеството. Според районния съд са налице всички задължителни реквизити по л.42 и чл.57 ЗАНН, изрично са посочени писмените материали, установяващи извършването на нарушението, точно е посочена нарушената законова разпоредба, както в АУАН, така и в наказателното постановление са посочи всички индивидуализиращи нарушението белези. Законосъобразен според районния съд е изводът на наказващия орган, че с действията си дружеството е допуснало нарушение на чл.62, ал.3 КТ и че нарушението е извършено на 14.06.2022 г., първият ден, следващ деня, в който действието е следвало да бъде извършено, тъй като нарушението е чрез бездействие. Според районния съд в случая нарушението не се изразява в неизпълнение на дадено предписание, а в неизпълнение на законова норма и неспазване на определен от КТ срок, поради което като неоснователно е преценено възражението, че нарушението е отстранено един ден след издаване на предписание. Според районния съд в случая е приложена коректната санкционна норма, а наложената имуществена санкция е в предвидения минимален размер. Като неоснователно е преценено възражението за наличие на маловажен случай, защото законодателят изрично е изключил възможността случаи като процесния да се третират като маловажни с нормата на чл.415в, ал.2 КТ, а отстраняването на нарушение е сторено над два месеца след извършването му и не по собствена инициатива на работодателя, а в резултат на активните действия на контролните органи, като останалите смекчаващи отговорността обстоятелства (че нарушението е извършено за първи път и дружеството няма установено трайно поведение към незачитане на обществения ред и закона) са съобрази от наказващия орган при определяне на наказанието.

Решението е правилно. Въз основа на правилно установени факти и след преценка на всички събрани по делото доказателства районният съд е направил обосновани и съответни на материалния закон изводи, които се споделят от настоящата инстанция и няма да бъдат преповтаряни.

Изводът на районния съд за липса на допуснати съществени нарушения на процесуалните правила в хода на административнонаказателното производство пред наказващия орган е напълно обоснован и подкрепен от събраните по делото доказателства. Пред настоящата инстанция не са представени доказателства, които да оборват този извод. Правото на защита на дружеството-нарушител не е нарушено по никакъв начин, упълномощеният представител на дружеството е разбрал за какво административно нарушение ще бъде ангажирана административнонаказателната отговорност на дружеството, следователно не е налице такова нарушение на процесуалните правила, което би могло да бъде квалифицирано като съществено и което да е основание за отмяна на наказателното постановление на това основание.

Както правилно е отбелязал това районният съд, описанието на нарушение е достатъчно пълно и ясно както в акта за установяване на административно нарушение, така и в наказателното постановление, като е налице пълна идентичност между текстовете на двата акта относно съществените елементи на извършеното нарушение и относно нарушителя. Противно на поддържаната защитна теза както в АУАН, така и в наказателното постановление съвсем конкретно, точно и ясно е посочено, че в предвидения 7-дневен срок от прекратяване на трудовия договор – до 13.06.2022 г. включително, както и до 11.07.2022 г. (датата на проверката), от страна на работодателя не е изпратено уведомление за прекратяване на трудовия договор. В този смисъл напълно неоснователни и недоказани са възраженията за неправилност на изводите на районния съд относно спазването на изискването за форма, на материалния закон и на процесуалните правила от страна на наказващия орган.

Не е налице твърдяното нарушение на чл.28 ЗАНН. В случая е налице специална норма – чл.415в, ал.2 КТ, съгласно която не са маловажни нарушенията на чл.61, ал.1, чл. 62, ал. 1 и 3 и чл.63, ал.1 и 2. В настоящия случай нарушението е по чл.63, ал.3 КТ, попада в приложното поле на специалната норма на чл.415в, ал.2 КТ, която е императивна и специална по отношение на нормата на чл.28 ЗАНН, чието приложение се изключва при конкуренцията между двете правни норми с оглед правния принцип Lex specialis derogat legis generali, съществуващ от римско време и възприет от съвременните правни системи. В този смисъл районният съд е приложил правилно материалния закон и изводите му относно невъзможността за приложение на чл.28 ЗАНН се споделят напълно от настоящата инстанция.

Предвид всичко изложено, касационната инстанция намира, че не е налице касационно основание по чл.348, ал.1, т.1 НПК и обжалваното решение следва да бъде ос­тавено в сила като допустимо, обосновано и правилно. С оглед изход на делото на дружеството не се дължат разноски. Затова и на основание чл.221, ал.2 АПК Административен съд Пловдив, ХХІІ касационен състав,

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 2 от 03.01.2023 г., постановено по а.н.д. № 5379 по описа на Районен съд Пловдив за 2022 година.

Решението е окончателно.

 

                                                                       Председател:

 

                                                                       Членове: 1.

 

                                                                                          2.