Решение по дело №8686/2017 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 53
Дата: 13 януари 2018 г. (в сила от 7 февруари 2018 г.)
Съдия: Калина Кръстева Филипова
Дело: 20174430108686
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 10 ноември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№……. 

гр.***, 13.01.2018 г.

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

        

         ***ският районен съд, VI-ти гр.състав, в публичното заседание на  четиринадесети декември през две хиляди и седемнадесета година в състав:

              ПРЕДСЕДАТЕЛ: КАЛИНА ФИЛИПОВА

 

при секретаря Румяна Конова, като разгледа докладваното от съдията ФИЛИПОВА гр.дело № 8686 по описа за 2017 г. и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл.19 ал.1 ЗГР.

Образувано е по молба от К.Х.А. ЕГН ********** чрез пълномощника адв.Т.К. от ***, за промяна на името й от К.Х.А. на К.Й.А..

В молбата се излага, че молителката е родена в семейство на ***, като в удостоверението й за раждане, издадено въз основа на акт за раждане №*** г. на Община ***, майка й била посочена като Ф.А.А., а  баща й като Й.А.А.. Излага, че в акта й за раждане са били направени редица промени, като съгласно писмена молба от ***г., подадена от нейния баща Х., от К. И.И. била преименувана на К. Х.А.. По време на възродителния процес с молба от ***г. била преименувана на К.Й.А., с баща Й.А.А. и майка Л.М.А.. С молба от ***г. се преименувала отново на К.Х.А., които имена били посочени и в настоящето й удостоверение за раждане. Излага доводи, че живее в *** от близо петнадесет години, където работи. Има син Я.А.. Срещала големи проблеми при намирането на работа, пътувания и контактите си със средата, в която живеела  и работела поради името си. При подаването на документи за работа често получавала учтиви откази по електронна поща, независимо, че имала квалификацията, необходима за мястото. При едно от посещенията си при свой бъдещ работодател служителите останали изненадани, че не била мъж с името А.. Другото съображение било, че синът й, внуците и съпругата на сина й били с фамилията А.. Поради изложеното счита, че са налице важни обстоятелства по смисъла на закона, поради което моли съда да уважи депозираната от нея молба.

В проведеното по делото о.с.з. процесуалния представител на молителката моли съда да уважи депозираната молба.

Заинтересованата страна Община *** в проведеното по делото о.с.з не изпраща представител. Не изразява становище по молбата.

Районна прокуратура ***, редовно призована за съдебно заседание, не изпраща представител. В писмено становище представител на ПлРП сочи, че молбата е основателна и като такава следва да бъде уважена.

Съдът, след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства, и по вътрешно убеждение, прие за установено от фактическа страна следното:

Представено е заверено копие от акт за раждане на молителката, от който се установява, че същата е родена на *** г., като първоначално е била с три имена К.И.И.. Съгласно писмена молба от ***г., подадена от нейния баща Х. А.от К. И.И.била преименувана на К. Х.А.. С молба от ***г. била преименувана на К.Й.А., с баща Й.А.А. и майка Л.М.А.. С молба от ***г. се преименувала отново на К.Х.А., като в акта за раждане на молителката е отбелязано, че с писмена молба от ***г. имената на майката се възстановяват на Ф.А.А.. Представено е удостоверение за раждане на молителката К.Х.А. ЕГН **********, от което се установява, че към настоящия момент същата е с имена К.Х.А. ЕГН **********.

По делото е представено заверено копие от международен паспорт №***, валиден до *** г., от което се установява, че молителката е посочена като А., К.Х..

Представено е копие от удостоверение за раждане по акт за раждане №*** от ***г. на Я.К.А. ЕГН **********, в което като майка е посочена К.Х.А., ЕГН **********.

Представено е заверено копие от свидетелство за съдимост от дата 12.10.2017 г., издадено от Бюро за съдимост при РС гр.*** на К.Х.А. ЕГН **********, с майка Ф.А.А., род.на *** г. и баща Й.А.А., род.на *** г., в удостоверение на това, че същата не е осъждана.

Представено е заверено копие от удостоверение изх.№*** г., издадено от ОП гр.*** след извършване на проверка в УИС на ПРБ и и ЕИСПП, видно от което към 11.10.2017 г. спрямо същата няма образувани и неприключили наказателни производства и повдигнати обвинения за престъпления от общ характер.

Така установената фактическа обстановка, налага следните правни изводи:

При така установената фактическа обстановка, съдът намира предявената искова молба  за допустима и основателна.

Предявеният   от молителката иск е иск  за промяна на собствено, бащиното и фамилното име, който намира правното си основание в чл.19  ал.1 от ЗГР  и се развива в производство по чл.530 и сл. от ГПК. Предвид обстоятелството, че физическото лице се идентифицира, обозначава, отграничава от другите правни субекти в обществото със своето име, с което се легитимира, а от това произтичат редица права и задължения за него,  то и възможностите за промяна са строго определени от закона и се допускат само при определени обстоятелства. Името е призвано да обезпечи и определени обществени функции, в т.ч. и да индивидуализира личността при участието и  социалния живот. Юридически то е уредено с императивни правни норми. Законодателят определя името като съставно, състоящо се от три части - собствено, бащино и фамилно, като всяка от тези части се използва при различни условия на социално общуване.  Правото на иск, като субективно право  и като средство за правна защита  се предоставя на правният субект, който  реално и ефективно може да постигне удовлетворяване, осъществяване  и задоволяване на индивидуалните права, които действително притежава  и които са  признати от правна норма. Няма спор, че  молителката е носител на субективното право на иск за промяна на имената по съдебен ред.

Самото име е словесно наименование, чието притежаване е административно задължително за всяко физическо лице - чл.8 ал.1 т.1 от ЗГР, като начинът на образуването му се регламентира  императивно в чл.12 и сл. от ЗГР, като възможности за свободен избор и промяна съществуват предимно по отношение на собственото/личното/ име. В съдебната практика се приема, че собственото име е част от личното самоопределяне на всяко лице, поради което субективното му желание да носи определено собствено име съставлява „важно обстоятелство” по смисъла на чл.19 ал.1 от ЗГР и обуславя промяната на това име /Решение№19/08.02.2012г. по гр.дело№486/2011г. - IIIг.о. ВКС/. Разпоредбата на чл.13 ЗГР предвижда, че бащиното име на всяко лице се образува от собственото име на бащата и се вписва с наставка „-ов” или „-ев” и окончание съобразно пола на детето, освен когато собственото име на бащата не позволява поставянето на тези окончания или те противоречат на семейните, етническите или религиозните традиции на родителите. Фамилното име на физическо лице се формира по предвидените в чл.14 от ЗГР начини, а именно - от фамилното или от бащиното име на бащата с наставка „-ов” или „-ев” и с окончание съобразно пола на лицето, освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго. Разпоредбата на чл.13 от ЗГР и чл.14 от ЗГР са императивни и не може да бъдат дерогирани от субективното отношение към тях на носителя на правото на име. Т.н. „важни обстоятелства” по смисъла на чл.19 ал.1 от ЗГР следва да се преценяват в контекста на всеки отделен случай,  но по отношение на бащиното и фамилното име тази преценка е ограничена от посочените императивни изисквания.

Нормата на чл.19 от ЗГР, изисква за промяна собственото, бащино или фамилно име на молителя, те да са осмиващи, опозоряващи или обществено неприемливи или други важни обстоятелства да налагат това.

В случая, според съда, е налице последната хипотеза.

При раждането на молителката, същата е посочена в акта за раждане с имената  К.И.И.. Съгласно писмена молба от ***г., подадена от нейния баща Х. А.от К.И.И.била преименувана на К. Х.А.. С молба от ***г. била преименувана на К.Й.А., с баща Й.А.А. и майка Л.М.А.. С молба от ***г. се преименувала отново на К.Х.А., като в акта за раждане на молителката на ***г. е направено отбелязване, че с писмена молба от ***г. имената на майката се възстановяват на Ф.А.А..

От доказателствата по делото се установява, че първоначално промяната на собствено, бащино и фамилно име е станало по искане на родителитe на молителката (конкретно баща й) и без нейното съгласие, т.е. не е неин личен избор. Впоследствие името на молителката е променено по време на възродителния процес с молба от ***г., като близо шест години същата е носела имената К.Й.А.. По същото време се е родил и синът на молителката, което се установява от представеното копие от удостоверение за раждане по акт за раждане №*** от ***г. на Я.К.А.ЕГН **********. Впоследствие по своя молба от ***г. молителката е възстановила своите имена, като и понастоящем същата се нарича К.Х.А.. Тези имена на молителката не са нито осмиващи, нито позорящи, но от представените по делото доказателства се установява, че същата живее понастоящем в ***, където наличното разминаване между имената на молителката и на членовете на семейството й й създава определен социален и емоционален дискомфорт. Съдът намира за основателно и искането да се смени, освен собственото име на молителката, и нейното бащино и фамилно име.

От представените по делото акт за раждане на молителката, удостоверение за раждане и свидетелство за съдимост се установява, че собственото, бащиното и фамилното име на бащата не е възстановено, същият е отбелязан като Й.А.А.. Същевременно в съдебната практика /така например в решение № 205 от 17.07.2012 г. на ВКС по гр. д. № 654/2011 г., IV г. о., ГК/ се приема, че фамилното име на лицето определя принадлежността му към семейството - към фамилия с определен произход, значение, история, възраст; определя принадлежността му към рода; към корените на родословието му. Членовете на едно семейство обичайно носят еднакво фамилно име, сочещо родствената им връзка в обществото; принадлежността им към фамилията, в каквато насока са и изложените от молителката доводи досежно фамилното име на нейния син и на членовете на неговото семейство. Разликата във фамилните имена на членовете на семейството им създава неизбежно затруднения както в социален план, така и при индивидуализацията им и обозначаването на родовата им принадлежност, поради което се явява важно обстоятелство по смисъла на  чл. 19 ЗГР, даващо основание за промяна на фамилното име.

Изложените дотук обстоятелства съдът намира за важни обстоятелства, налагащи промяна в имената. В закона не са посочени изрично какви обстоятелства трябва да се преценяват като важни, за да са основание за промяна на името. Съобразно константно приетото в съдебната практика, такива обстоятелства могат да бъдат носенето от лицето на различни имена в различни периоди от време в резултат на станала не по волята му промяна, разликата във фамилното име на родители и деца, независимо дали последните са пълнолетни и т.н. Предвид гореизложеното, съдът намира, че са налице предпоставките на чл.19 ЗГР - важни причини, предпоставящи желаната от молителката промяна в собственото, бащиното име и фамилното име, като пречки да бъде допусната не са установени. Ето защо и в съответствие с правомощията си, съдът счита за правилно да допусне промяна в собственото, бащиното име  и фамилното име на К.Х.А. ЕГН **********, като занапред същата  носи  имената К.Й.А..

От друга страна, от представените към молбата писмени доказателства не се установява с депозирането й молителката да цели да избегне наказателно преследване.

            Съдът следва да изпрати преписи от решението на длъжностното лице по гражданското състояние при Община *** за отразяване на допуснатата промяна в собственото, бащиното и фамилното име на молителката в акта за раждане и в регистъра за населението.

Така мотивиран, съдът намира, че молбата е основателна и следва да бъде уважена.

Водим от горното, съдът

Р Е Ш И:

 

ДОПУСКА ПРОМЯНА на собственото, бащиното име и фамилното име на К.Х.А., родена на *** ***, с Акт за раждане №0918/*** ***, ЕГН **********, с адрес: ***, като занапред същата да  носи  имената К.Й.А..

Решението подлежи на въззивно обжалване пред ***ски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му от страните.

След влизане на решението в законна сила копие от същото да се изпрати на длъжностното лице по гражданското състояние при Община *** за отбелязване на промяната в регистъра на населението.

 

          

РАЙОНЕН  СЪДИЯ: