Решение по дело №64/2020 на Окръжен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 октомври 2020 г.
Съдия: Валя Йорданова Младенова
Дело: 20201300900064
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 21 септември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е        №32

 

гр.Видин, 15.10.2020 година

 

В    И  М  Е  Т  О    Н  А     Н  А  Р  О  Д  А

 

             Видинският окръжен съд гражданска колегия в открито 

заседание  на  четиринадесети  октомври

две хиляди и двадесета година в състав:     

                                    

                                                      Председател:  В. М.     

                                                            

при секретаря    Ар.Ангелова ............................. и в присъствието на  прокурора    .....................  като разгледа докладваното от съдия  В. М.  търговско дело №  64

 по описа за 2020   година и за да се произнесе, взе предвид следното:      

 

         Производството е по реда на чл.625 и сл.  във вр чл.632 ал.1 от Търговския закон.

         Делото е образувано по молба от  "*" ЕООД, ЕИК * със седалище и адрес на управление в гр.В., ул. *№*, представлявано от управителя И.М.М., ЕГН **********, с постоянен адрес: ***, чрез адв.Л.И. И., личен номер * на ВАК, с адрес на адвокатска кантора: гр.В., ул. „*" № *,тел. *

Съдебен адрес:***, тел. **********, адв.Л.И.И.

Подържат, че дружеството "*" ЕООД, ЕИК * е създадено през м.ноември 2018 година с основен предмет на дейност покупка на стоки или други вещи с цел продажба в първоначален, преработен или обработен вид; продажба на стоки и услуги; продажба на стоки от собствено производство; търговско представителство и посредничество. Дружеството не е осъществявало дейност през 2018 година. През 2019 година е започнало дейност по продажба на стоки, което е осъществявана чрез създадени по реда на ЗЗД дружества по чл.358 с участието на други търговски дружества.

През 2019 година като едноличен собственик на капитала на търговско дружество „*“ ЕООД, ЕИК*,  са проведени преговори с чуждестранни производители на стоки и инвеститори, с цел създаване на мрежа от търговски обекти в цялата страна за продажба на специфичен вид стоки. Предвид одобрен от бъдещите партньори бизнес план, и за неговото реализиране дружеството е поело ангажимент да предложи правно-организационната форма, чрез която да се осигури самостоятелност във всеки един търговски обект в страната и да осигури необходимата кадрова обезпеченост на бъдещата търговската дейност. Предвид поставените кратки срокове е решено да се търси възможност за партньорство или придобиване на действащи търговци, които разполагат с необходимия ресурс. Във тази връзка е осъществен контакт с търговци, осъществяващи дейност по продажба на стоки и разполагащи с регистрирани по съответния ред и действащи дружества създадени по реда на ЗЗД. От извършен анализ на тяхната дотогавашна дейност е установено, че същите разполагат с достатъчен брой работници и служители, наличните активи покриват задълженията към доставчици и разполагат с парични средства за покриване на краткосрочните и текущите задължения към него момент. След проведени преговори е постигнато съгласие за прехвърляне на цялата дейност на така създадените дружества, ведно с притежаваните към момента права и задължения и работници и служители, като е решено същото да стане чрез прехвърляне правото на участие на „*" ЕООД в действащите дружества по ЗЗД и чрез придобиване на дяловете на другия съдружник ** ЕООД.

По посочения по горе начин към м.март 2020 г. е осигурена необходимата правно-организационна форма и кадрови ресурс за започване на търговска дейност с партньорите, приели предложения бизнес план и изразили готовност да участват чрез инвестиране на стоки и средства, като се очаквало последните да предприемат необходимите действия за осигуряване на необходимия ресурс за организиране производството и доставката на стоките, с цел бъдещата им реализация в страната от дружествата по ЗЗД.

След посочената дата и във връзка с настъпилата икономическа обстановка на територията на страната и Европейския съюз свързана с обявяването на извънредна епидемична обстановка поради разпространение на Ковид 19 и наложените ограничения, и нарушено нормалното функциониране на доставките и продажбите на стоки и услуги, бъдещата дейност е отложена първоначално за няколко месеца, а поради липса на яснота за продължителността на създалата се обстановка, за неопределено време.

Поради горното от датата на придобиване м.март 2020 година до м.юли.2020г. всички дружества по ЗДДС, в които участва * ЕООД запазили числеността на назначените в тях работници и служители с посочената по-горе цел, като през посочения период предвид липса на започване на дейност, се прилагат различни варианти работниците да продължат да получават работните си заплати, за да не се стига го прекратяване на трудовите правоотношения, предвид очакваната реализация на намеренията на дружеството. През цялото това време дружеството търпи единствено разходи, предвид посочената липса на възможност да извършва търговска дейност, очаквайки нейното стартиране, зависещо изцяло единствено от изпълнение на поетите ангажименти от бъдещите партньори.

Предвид липсата на търговски обекти и складова база, както и за неизвършване на разходи за съхранение на стоки, след придобиване на дружествата наличните към датата на придобиване стоки са продадени на трети лица, като към настоящия момент последните не са изпълнили задължението си за плащане.

Поради изчерпване на паричните средства и за покриване на текущите разходи през м.юни дружеството е привлякло средства от трети лица, във връзка с което е издаден запис на заповед от 15.06.2020г., чийто падеж към настоящия момент е настъпил, но дружеството не е в състояние да ги изпълни поради липса на парични средства и активи.

Дружеството предприело действия по прекратяване на трудовите правоотношения с работниците и служителите, поради липса на възможност да заплаща трудовите им възнаграждения.

В резултат на посоченото по - горе към настоящия момент дружеството не е в състояние да развива търговска дейност, не притежава парични средства и активи и е невъзможно продължаването на дейността му.

         „*" ЕООД има публично-правни задължения към държавата, свързано с търговската му дейност, осъществявана чрез участие в дружества по реда на ЗЗД, на основание дължими от последните данъци и осигурителни вноски.

При извършена от „*" ЕООД годишна инвентаризация на разчети, активи и пасиви се установило, че към 14.09.2020 г. дружеството има задължения към кредитори в общ размер на 9 342 000 лева, от които публични задължения в общ размер на 156 000 лева и задължения по търговски сделки в размер на 5 290 000 лева.

Към посочената дата дружеството не разполага с дълготрайни материални активи (ДМА), не притежава налични недвижими имоти, не разполага с парични средства или други ликвидни краткосрочни активи, като финансовото му положение е тежко.

Поради изложеното считат, че „*" ЕООД е в обективното състояние на неплатежоспособност, а именно невъзможност да изпълни задължение по търговска сделка с настъпил падеж, възникналите публичноправни задължения към държавата, включително задължения за заплащане на трудови възнаграждения на назначените в ДЗЗД работници и служители, без възможност за дългосрочно подобрение на финансовото му състояние.

Отделно, Дружеството е спряло плащанията по смисъла на чл. 608, ал. 3 от ТЗ, доколкото повече не разполага с текущи средства да заплаща задълженията си към кредитори, работници и служители и държавата.  Последното извършено от дружеството плащане е на 20.08.2020г., на основание трудово възнаграждение на работници и служители в дружества по ЗЗД.

Дори да не се приеме, че дружеството е неплатежоспособно, то е свръхзадължено по смисъла на чл. 742 от ТЗ.

Дружеството няма изготвен годишен финансов отчет тъй като не е осъществявало дейност през 2018г..

Обективното икономическо състояние на дружеството не позволява неговото оздравяване и удовлетворяване на кредиторите, поради което отлагане на фазата на осребряване на масата на несъстоятелността само ще доведе до калкулиране на излишни разходи, увеличаване на задлъжнялост  намаляване степента на удовлетворяване на кредиторите.

С оглед на гореизложеното, считат, че са налице предпоставките за откриване на производство по несъстоятелност на Дружеството, както и за обявяването му в несъстоятелност.

Молят  съда да се  открие производство по несъстоятелност и поради възможността продължаване дейността на дружеството да увреди масата на несъстоятелността да обяви длъжника в несъстоятелност, със следващите се от това последици- да се обяви неплатежоспособност на дружеството и се определи началната дата, да се открие производство по несъстоятелност, да се допусне общ запор и възбрана върху имуществото, да се лиши управителя от правомощия, да се обяви длъжника в несъстоятелност и да се спре производството.

        На основание чл. 195 от Гражданския процесуален кодекс е поискано назначаването на съдебно - счетоводна експертиза.

              Видинският окръжен съд като взе предвид постъпилата молба,приложените към делото доказателства  и съобрзявайки ги в съвкупност, прие  за установено следното :

         Ищецът   "*" ЕООД, ЕИК * със седалище и адрес на управление в гр.В., ул. **№ *,представлявано от управителя И. М. М., ЕГН **********  е завел искова молба в ОС гр.В. с правно основание по чл.625 от ТЗ и в изпълнение на законовото си задължение по чл.626, ал.1 и 2 от ТЗ ,за откриване на производство по несъстоятелност .

По делото са представени –отчет за приходи и разходи, баланс към 14.09.2020, запис на заповед с падеж 15.08.2020, списък на кредиторите, уведомление по ДОПК.

 Икономическата експертизата дава следното Заключение:

Размер на задълженията на ищеца към 14.09.2020г. е-9 342 х. лв

Размер на задълженията на ищеца към бюджета са - 156 023,65лв.

Стойност на АКИВИТЕ по баланса на към 31.12.2019г. са 720х.лв. и към 14.09.2020г. са 8 819 х. лв

Ищецът не разполага с дялови участия, ценни книжа , няма предоставени заеми на други лица.

Показателите за ликвидност към 14.09.2020год. изразяват невъзможността на дружеството да погаси своите задължения поради не платежоспособност , няма налични парични средства.

Коефициентите на ликвидност към 14.09.2020год. са с малки стойности, които показват, че дружеството изпитва големи финансови затруднения и не могат да покрият стойността на задълженията си към момента на подадената молба за откриване производство по несъстоятелност.

Последно плащане направено с РКО № 521 на 20.08.2020год. - изплатена работна заплата на служител в размер на 263,10лв.

Ищецът е приключил 2019год. със загуба в размер на 9 х. лв. , отчетният период - 14.09.2020год. загубата е в размер на 515 х. лв.

Ищецът е извършвал търговска дейност до 30.03.2020год. - от предоставената информация.

От изготвеният финансов отчет на дружеството към 14.09.2020год. е видно, че финансовите затруднения на дружеството имат траен необратим характер.

Дружеството не е в състояние да покрие задълженията които са възникнали към физическите лица в размер ,не е в състояние да издължи задълженията към доставчиците

Показателите за ликвидност към14.09.2020. изразяват невъзможността на дружеството да погаси своите задължения поради неплатежоспособност.

Коефициентите на ликвидност към 14.09.2020 са с малки стойности,които показват,че дружеството изпитва големи финансови затруднения и не могат да покрият стойността на задълженията си към момента на подадената молба за откриване производство по несъстоятелност.

Ищецът е извършвал търговска дейност до 30.03.2020год. .

Съдът като разгледа молбата, подадена по реда на чл.607а ал.1 от ТЗ и приложените към нея писмени доказателства, както и събраните в хода на производството доказателства, преценени поотделно и в съвкупност, в съответствие със задължението си по чл.235 ал.1-3 от ГПК, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

Молбата за откриване на производството по несъстоятелност на **" ЕООД, ЕИК ** със седалище и адрес на управление в гр.В., ул. *№ *, представлявано от управителя И.М.М., ЕГН ********** длъжник е допустима.

Спазени са изискванията на чл.628 ал.3 ТЗ и следва да бъде разгледана по същество.

Съгласно чл.607а ал.1 ТЗ производство по несъстоятелност се открива за търговец, който е неплатежоспособен, а за да бъде открито производство по несъстоятелност, трябва да са налице материално-правните и формални предпоставки, предвидени в чл.608 ал.1 от ТЗ, чл.625 ал.1 ТЗ и чл.631 ТЗ, съответно чл.742 ал.2 ТЗ: да е подадена писмена молба до съда от лицата посочени в чл.625ал.1 ТЗ /формална предпоставка/; длъжникът да е търговец по смисъла на ТЗ; да е налице неизпълнено изискуемо парично задължение по търговска сделка или публично-правно задължение към държавата и общините, свързано с търговската му дейност, или задължение по частно държавно вземане; да е налице неплатежоспособност на длъжника по смисъла на чл.608 ал.1 ТЗ /евентуално да се установи свръхзадължеността му, съгласно чл.742 ал.1 ТЗ, тъй като е търговско дружество/; затрудненията на длъжника да не са временни, а състоянието на неплатежоспособност да е обективно и трайно/ арг. от чл.631 ТЗ/.

Настоящето производство  по реда на чл.625 от ТЗ е образувано по молба на длъжник, който твърди, че е в състояние на неплатежоспособност. Молбата е подадена от оправомощено лице и към нея са приложени изискуемите по чл.628 ал.1 от ТЗ документи.

Търговското качество на молителя е безспорно, тъй като се касае за еднолично дружество с ограничена отговорност, вписано в търговския регистър.

 Ето защо следва изводът, че е налице една от материално-правните предпоставки за откриване на производството по несъстоятелност и формалната- молба до съда.

Следващата предпоставка е свързана с наличието на неплатежоспособност на търговеца.

 Разпоредбата на чл.608 от ТЗ свързва неплатежоспособността с невъзможността  за изпълнение на три категории парични вземания- изискуемо парично задължение по търговска сделка или публично-правно задължение към държавата и общините, свързано с търговската му дейност или задължение по частно държавно вземане.

От заключението на назначената и приета като доказателство по делото съдебно-икономическа експертиза се установява задлъжнялост на дружеството и изпадането му в състояние на неплатежоспособност.

Коефициентите на ликвидност към  14.09.2020г. са малки стойности, които показват, че фирмата изпитва големи финансови затруднения и не могат да покрият стойността на задълженията си към момента на подадената молба за откриване на производство по несъстоятелност.

Търговецът  е в състояние на свръхзадълженост по смисъла на чл.742 ал.1 от ТЗ, тъй като  не разполага с имущество, което да покрие паричните му задължения.

Коефициентите за бърза  незабавна и абсолютна ликвидност ,  изчислени към 14.09.2020г. са под единица, което потвърждава становището, че дружеството е в състояние на неплатежоспособност.

Съдът намира, че са налице всички материално-правни предпоставки за откриване на производство по несъстоятелност на *" ЕООД, ЕИК ** със седалище и адрес на управление в гр.В., ул. ** № *,представлявано от управителя И.М.М., ЕГН ********** ,поради което молбата следва да бъде уважена.

По отношение началната дата на неплатежоспособността, следва да бъде съобразено заключението на в.л., като Съдът приема, че началната дата на неплатежоспособността е 20.08.2020 година.

 Към тази дата  дружеството е в невъзможност за плащане, т.е. не е в състояние да изпълни изискуемо парично задължение по търговска сделка.

По отношение на реда, по който следва да бъде открито производство по несъстоятелност:

 От доказателствата по делото и заключението на вещото лице се установява, че длъжникът е преустановил търговската си дейност, не разполага с имущество, достатъчно за покриване на задълженията без опасност за интересите на кредиторите, както и  с такова за покриване на разноските по несъстоятелността .В определения от съда срок нито молителят, нито някое от лицата по чл.625 от ТЗ или друг от кредиторите, са предплатили по реда на чл.629б от ТЗ  сума, необходима за началните разноски на производството по несъстоятелност, поради което същото следва да бъде открито при условията на чл.632 ал.1 от ТЗ, т.е.  да се обяви длъжника в неплатежоспособност, определи началната и дата, да се открие производство по несъстоятелност, да се допусне обезпечение, да се постанови прекратяване дейността на предприятието му и да се спре производството по делото.

При това положение не следва да бъде назначаван и временен синдик.

Тъй като молбата за откриване на производство по несъстоятелност е подадена от длъжника и съгласно чл.620 ал.1 от ТЗ държавна такса не се събира предварително, то на основание чл.620 ал.3 от ТЗ държавната такса в размер на  250 лева следва да се събере от масата на несъстоятелността.

Воден от гореизложеното и на основание чл.630 ал.2 ТЗ, съдът

 

                                        Р   Е   Ш   И :

 

         ОБЯВЯВА НЕПЛАТЕЖОСПОСОБНОСТТА на *" ЕООД, ЕИК ** със седалище и адрес на управление в гр.В., ул. **№ *, представлявано от управителя И.М.М., ЕГН **********

ОПРЕДЕЛЯ за начална дата на неплатежоспособността 20.08.2020година.

ОТКРИВА ПРОИЗВОДСТВО ПО НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ на **" ЕООД, ЕИК ** със седалище и адрес на управление в гр.В., ул. ***№**, представлявано от управителя И.М.М., ЕГН ********** 

ОБЯВЯВА В НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ  длъжникът „**" ЕООД, ЕИК ** със седалище и адрес на управление в гр.В., ул. **№ ** представлявано от управителя И.М.М., ЕГН ********** и постановява  ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДЕЙНОСТТА МУ - на осн.чл.630 ал.2 от ТЗ.

ПРЕКРАТЯВА правомощията на органите на длъжника.

ЛИШАВА длъжника от правото да управлява и да се разпорежда с имуществото, включено в масата на несъстоятелността.

ЗАДЪЛЖАВА, на основание чл.9 от ТЗ „**" ЕООД, ЕИК *** със седалище и адрес на управление в гр.В., ул. **№**, представлявано от управителя И.М.М., ЕГН **********,при изписване на фирмата да вписва  добавката  “в несъстоятелност”.

ДОПУСКА ОБЕЗПЕЧЕНИЕ  чрез налагане на общ запор и възбрана върху имуществото на  „**" ЕООД, ЕИК ** със седалище и адрес на управление в гр.В., ул. **№**, представлявано от управителя И.М.М., ЕГН **********

СПИРА производството по несъстоятелност на „**" ЕООД, ЕИК ** със седалище и адрес на управление в гр.В., ул. ***№ ** представлявано от управителя И.М.М., ЕГН ********** По т.д № 64/2020 година по описа на  Видинския окръжен съд.

Решението подлежи на вписване в търговския регистър и на незабавно изпълнение.

Препис от решението да се изпрати на Агенция по вписванията към министъра на правосъдието.

Делото да се докладва след изтичане на срока по чл.632 ал.2 от ТЗ.

Решението може да се обжалва в 7-дневен срок от вписването му в търговския регистър пред  СОФИЙСКИ  АПЕЛАТИВЕН СЪД.

 

                                                           ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: