Присъда по дело №56/2020 на Районен съд - Тетевен

Номер на акта: 5
Дата: 20 май 2020 г. (в сила от 5 юни 2020 г.)
Съдия: Ани Борисова Георгиева
Дело: 20204330200056
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 19 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

                           П Р И С Ъ Д А

№……..

гр.Тетевен ,20.05.2020г.

В ИМЕТО НА НАРОДА 

       ТЕТЕВЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД – І-ви състав на двадесети май през две хиляди и двадесета година, в открито съдебно заседание, в следния състав:

       ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНИ Г.

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:1 Ц.К.

                                           2.Е.С.                                                                                                                                               

                  Секретар  Петя Г. ,  

 

                   Прокурор  Калина Кънчева ,

 

                   Като  разгледа докладвано от съдията АНИ Г.  НОХД № 56  по описа за 2020 година и на основание данните по делото и Закона,

П  Р  И  С  Ъ  Д  И : 

ПРИЗНАВА подсъдимия М.А.М. , род. на ***г*** ,български гражданин , средно образование , работи , живее на семейни начала , неосъждан ,ЕГН **********   за ВИНОВЕН в това че: На  09.12.2018г в с. Б.И., ,Л област , умишлено е причинил средна телесна повреда  на В.П. ***  изразяваща се в травматично счупване  на лакетната кост на дясната ръка  с разместване на фрагментите  с последващо оперативно лечение , повреда причинила му затруднение на движенията  на дясната ръка  за около 5-6 месеца , поради което и на основание чл.129, ал.1 от НК, във вр. с чл.54 във вр. с чл.58а, ал.1 от НК ГО ОСЪЖДА на  8  / осем / месеца  лишаване от свобода.

  На основание чл.66, ал.1 от НК ОТЛАГА изпълнението на наложеното наказание за срок от 3 /три / години, считано от влизане на присъдата в сила.

     ОСЪЖДА  подсъдимия М.А.М., ЕГН ********** *** ,  да заплати на основание чл. 45 от ЗЗД на В.П.И. ЕГН ********** ***   сумата от 7000 лв / седем хиляди лева  /, за причинената неимуществена вреда в резултат на деянието, предмет на повдигнатото обвинение, ведно със законната лихва, считано от датата на увреждането – 09.12.2018 г. до окончателното й изплащане. ОТХВЪРЛЯ  предявения граждански иск за неимуществени вреди  за  разликата  до предевения размер от 10000 лв , а именно  разликата за сумата от 3000лв. като неоснователен и недоказан.

            ОСЪЖДА  подсъдимия М.А.М., ЕГН ********** ***  да заплати на В.П.И. ЕГН ********** ***  сумата от общо 800 лв разноски за един адвокат сторени по досъдебно производство 353 /2018г на РУ МВР Тетевен и в съдебната фаза на НОХД №56/2020г.

    ОСЪЖДА на основание чл. 189 ал.3 от НПК подсъдимия М.А.М., ЕГН ********** *** да заплати държавна такса съобразно уважения размер на гражданския иск  за  неимуществени вреди в размер на  280 лева по сметка на районен съд Тетевен ,         както и 5 лв /пет лева /за служебно издаване на изпълнителен лист .

ОСЪЖДА на основание чл. 189 ал.3 от НПК  подсъдимия М.А.М., ЕГН ********** *** да заплати направените разноски  в размер на 84 лв  по ДП № 353 /2018г на РУП-Тетевен  по сметката на на ОД на МВР-Ловеч , както и 5 лв /пет лева /за служебно издаване на изпълнителен лист .

         ПРИСЪДАТА може да се обжалва и протестира пред ЛОС  в 15 дневен срок от днес.

           Обявява, на основание чл. 310, ал. 2 от НПК, че мотивите ще бъдат изготвени в срока по чл. 308, ал. 1 от НПК

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                            СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

                                                                        2.

 

Съдържание на мотивите

                                      М О Т И В И :

            

                 НОХД №56 /2020 НА РС-ТЕТЕВЕН

 

             Срещу подсъдимия М.А.М. , род. на ***г. ,български гражданин , средно образование , работи , живее на семейни начала , неосъждан ,ЕГН ********** е повдигнато обвинение за това ,че на  09.12.2018г в с. Б.И., ,Л  област , умишлено е причинил средна телесна повреда  на В.П.И.  изразяваща се в травматично счупване  на лакетната кост на дясната ръка  с разместване на фрагментите  с последващо оперативно лечение , повреда причинила му затруднение на движенията  на дясната ръка  за около 5-6 месеца ,което е престъпление по чл.129, ал.1 от НК.

      Пострадалият  от деянието В.И. се явява лично и със  своя адвокат-повереник адв. Т.Ц.  от ЛАК   и е конституирана като частен обвинител  и граждански ищец по делото, като предевеният от него  граждански иск  за неимуществени вреди  е в размер 10 000лв.    

     Делото се гледа по реда на чл.371 т.2 от НПК и представителят на прокуратурата   районен прокурор К.К.подържа обвинението така, както е повдигнато с обвинителния акт, и пледира за наказание  от 9 месеца , намалено с 1/3 , лишаване от свобода при условията на чл. 58а , тоест 6месеца  , както и да се приложи и чл.66 от НК , като наказанието се отложи с 3г изпитателен срок, счита ,че така предявеният граждански иска ,а що се отнася до гражданския иск пледира ,че  същия е основателен и следва да се уважи съобразно практиката на съда .Частният обвинител и граждански ищец  чрез своя адвокат-повереник се солидаризира със становището на прокуратурата и моли подсъдимият да бъде признат за виновен и му бъде наложено наказание лишаване от свобода  от 9 месеца , което да бъде отложено при условията на чл. 66, ал.1 от НК за изпитателен срок от 3г.Излага аргументи относно здравословното състояние на подзащитния му след инцидента ,а именно ,че същия е преживял 2 оперативни интервенции , касае за трайно увреждане и нарушаване функциите на ръката за 5-6 месеца.

          Защитата на подсъдимия пледира ,че фактическата обстановка е такава каквато е представил прокурора , не оспорват авторството на деянието , като по отношение на гражданския иск твърди ,че следвало да има доказателства в делото , тъй като това имало значение за размера на обезщетението .

         Подсъдимият  М.А.М. . се явява в съдебно заседание лично със защитник адвокат Х.Н. от ЛАК.   

         Подсъдимия е направил  искане по реда на чл.371 т.2  от НПК и следващите делото да бъде разгледано по реда на съкратеното съдебно следствие. На подсъдимият са разяснени правата му по чл.371 ал.2 от НПК , както и доказателствата от ДП и  направените от него самопризнания ще  бъдат използвани при постановяване на присъдата, няма да се извършва разпит на свидетели и вещи лица .

         В хода на съдебното следствие подсъдимият  М.А.М. заяви, че разбира в какво е обвинен, признава вината си в извършването на посочените в обвинителния акт деяния, заяви че желае делото да се разглежда по реда на съкратено съдебно следствие  и признава фактите и обстоятелствата , които са изложени в обвинителният акт , в последната си дума съжалява за извършеното.

         От самопризнания на подсъдимия М.  по повдигнатото му обвинение и огласените чрез прочитане писмени доказателства от досъдебно  производство №353 /2018г на РУП-Тетевен , преценени поотделно и в тяхната съвкупност, съдът приема за установена следната фактическа обстановка: На 09.12.2018г св. В.П.И. посетил дома на снаха си ММН. в с. Б.И., на ул. „Т”, тъй като искал да се срещне с внуците си . Тъй като св. И. е от с. Б. , до с. Б.И с автомобил го закарал св. А.С.и около 18 ч. И. си тръгнал от дома на св. Н..Преди да се качи в автомобила В.П.И. бил нападнат от група лица ,а именно подс. М.А.М. , Л. М.М. , К.Х.М. ,  Х.М.А. , които носели в ръцете си дървени колове и му нанесли множество удари, като първия удар бил нанесен от подсъдимия М. в областта на дясната ръка , последвали и удари по тялото . След инцидента св. А.С.е съобщил за побоя над пострадалия В П.И. в 18, 21ч , което е видно и от справката от национална система 112 , районен център Монтана/л.35 от ДП /.Намесата на св. С сложила край на нападението над И. от подсъдимия и неговите близки . Св. С транспортирал  пострадалия до дома му в с. Б..Оказало се че състоянието на И. е тежко и св.А.С.заедно със сина на  пострадалия закарали И. болницата в Ябланица ,а от там ги препратили да го заведат в Тетевен , там пострадалия И. припаднал и бил транспортиран с линейка в болнично заведение в гр. Л и приет за лечение , а свидетелят Си синът на пострадали,които били с лек автомобил  карали  след линейката .

          За да постанови присъдата си Съдът прие за безсъмнено установена именно така описаната фактическа обстановка.

            Така изложената фактическа обстановка съдът прие за безспорно установена въз основа на: самопризнанието на подсъдимия М.   дадено в хода на съдебното следствие и ползвано на основание чл.372, ал.4 от НПК, от показанията на свидетелите ползвани по реда на чл.373 ал.3 НПК ,а именно В П.И. ,А.Л.С., Ц.Т.И., ММН. , депозирани в хода на досъдебното производство, надлежно приобщени към доказателствата по делото, които съдът кредитира поради тяхната  последователност,  логичност, вътрешна не противоречивост и обективност, и като подкрепящи направеното самопризнание на подсъдимия М. , събрани по реда, предвиден в НПК и в съответствие помежду си и с останалата доказателствената съвкупност, кредитирана от съда. Свидетелят А.Л.С.е пряк очевидец на развилите се събития и е  възприел изцяло действията на подсъдимия М. , на пострадалото лице – свидетел И. , както и състоянието на И.  след приключването на непристойното поведение на подсъдимия М. и другите лица , които са били с него , следствие на намесата на Синцидента е прекратен . Свидетелките  ЦТ и М. Н. потвърждават ,че пострадалият на 09.12.2018г е дошъл в с. Б.И.при св. М. Н. /снахата на пострадалия/ заедно със св. А.С  с цел  да види внучетата си . Когато пострадалия си тръгнал от дома на Н. твърдят ,че не са го изпращали , но на другия ден разбрали за побоя над него . Заявеното от тези свидетели е съответно и на показанията на пострадалото лице – свидетел В.И. се възприемат от съда изцяло, същите са логични, обективни и взаимно допълващи се, относно релевантните факти от предмета на доказване, като всеки от тях описва застъпените в настоящите мотиви фактически обстоятелства по делото, в зависимост от това на каква част от протеклите събития е станал непосредствен очевидец.

Що се отнася до показанията на свидетелите от ДП  -К.Х М. , Х.М.А. , Л. М.М.  , че във времето на побоя над пострадалия били на работа съдът не ги кредитира и се явяват защитна теза на тия лица , същите са и роднини  видно от разпита на пострадалия са в близки роднински отношения .Съдът не кредитира и показанията на св. С И. , който твърди ,че подсъдимия , Х. , К. ,М. и Л. работели като общи работници при него  на процесната дата до около 18,30 ч. , защото  по никакав начин не се потвърждава от материалите по делото имат ли трудови договори или са били работили на друго основание , липсва данни за отчетен какъвто и да е труд при този свидетел , и самият свидетел твърди ,че били работи при него до около 18,30 часа , като не може да посочи и точно време , предвид ,че инцидента е станал около 18 ч. , а обаждането на тел.112 за инцидента  е от 18,21 ч.

        При постановяване на присъдата си съдът взема предвид и заключението на вещото лице д-р М.Г.по  назначената в хода на досъдебното производство  съдебно – медицински експертиза на свидетеля В.И. което е надлежно приобщено към доказателствената съвкупност и според преценката на съда е  извършени компетентно и безпристрастно с нужните професионални знания и опит и съответства на останалите доказателства, относими към изследваните обстоятелства. От изготвената съдебно медицинска експертиза на пострадалия е видно ,че се касае за удар с тъп предмет в областта на дясната ръка и е било причинено травматично счупване на лакътна кост на дясната ръка с разместване на фрагментите  с последващо оперативно лечение , повреда причинила затруднение на движение на ръката за около 5-6м., като на 13.12.2018г е била извършено оперативно лечение на –вътрешна фискация на лъчева и лакетна кост .

      От представените документи  от ЦСМП-Л ,филиал Те видно ,че пострадалия И. е посетил центъра за спешна помощ на 09.12.2018г в 22,40ч и на същия е издаден фиш за спешна медицинска помощ .Видно от епикриза /л.18 от ДП/ от 10.12.2018г . на пострадалия ,че има рана на дясна китка  и след консулт с невролог се приема в отделението за лечение , от Епикриза от 12.12.2020г /л.19 ДП/ е видно ,че след ренгенография на дясна предмишници  е установена фрактура на улната и се приема за оперативно лечение .

              Събраният доказателствен материал е достатъчен, за да се направят крайните изводи за авторството на престъплението, изпълнителното деяние, субективната съставомерност и подбудите за осъществяването му.

               Въз основа на приетото за установено от фактическа страна, съдът направи следните правни изводи:

              Подсъдимият М. е наказателно отговорен, тъй като към момента на извършване на престъплението е бил пълнолетен и вменяем, разбирал е свойството и значението на своите действия и е могъл да ръководи постъпките си. Той е бил в състояние правилно да възприема фактите от значение за делото, тоест  отговаря на изискванията на чл. 31 от НК за наказателно отговорно лице, като е е осъществил от обективна и субективна страна престъпния състав по чл. 129, ал. 1 от НК, за това, че на 09.12.2018г в с. Б.И., ,Л  област , умишлено е причинил средна телесна повреда  на В.П.И.   изразяваща се в травматично счупване  на лакетната кост на дясната ръка  с разместване на фрагментите  с последващо оперативно лечение , повреда причинила му затруднение на движенията  на дясната ръка  за около 5-6 месеца ,което е престъпление почл.129,ал.1от НК.Престъплението е осъществено от субективна страна при форма на вината –пряк умисъл по смисъла на чл.11, ал.2 от НК, тъй като подсъдимия М.А.М. е съзнавал общественно опасния характер на деянието, предвиждал е неговите общественно опасни последици и е искал тяхното настъпване. От обективните признаци на състава на престъплението извършителят имал представа,че удря пострадалия  И. нанесъл е първия удар с дървения кол  в областта на дясната ръка .Деянието на подсъдимия е  от естество да увреди здравето на пострадалия И.  и по - конкретно да причини травматично счупванена лакетната кост на дясната ръка с разместване на фрагментите с последващо оперативно лечение , повреда причинила му затруднение на движенията на дясната ръка за около 5-6 месеца.Едновременно с това e искал, пряко се стремял към настъпването на причиненото увреждане - т.е. реализиран е и волевият момент на умишлената вина. Изводът за волевия елемент на вината, се извежда от механизмана извършване на деянието и пряката му насоченост към лицето, което неизбежно води до причиняване на реализирания вредоносен резултат, а оттук сочи на желание у обвиняемия за причиняването му.Причини за извършване на престъпното деяние са незачитане на законодателството и ниски волеви задръжки.

     Предвид разглеждането на делото по реда на глава ХХVІІ от НПК и императивната разпоредба на чл. 373, ал. 2 от НПК за извършените от подсъдимия М.  престъпление, съдът му наложи наказание при условията на чл. 58а от НК, като се съобрази с принципите за неговата законо установеност и индивидуализация.При индивидуализацията на наказанието на подсъдимия М.  , съдът прие като отегчаващо обстоятелство факта, че при извършване на деянието е проявил арогантност , като видно от съдебно-медицинската експертиза, че в резултат на удара с дървения кол  на И.  е причинено травматично счупване на лакетната кост на дясната ръка с разместване на фрагментите с последващо оперативно лечение , повреда причинила му затруднение на движенията на дясната ръка, което е наложило последващо оперативно лечение .Телесното увреждане е довело до затрудняване на движенията на лявата ръка за период от 5-6 месеца.Смекчаващи отговорността обстоятелства са , направените признания, факта, че същият е реабилитиран , тоест не е осъждан видно от приложената справка за съдимост .В конкретния случай, съобразно с чл. 54 от НК, при съвкупната преценка на обстоятелствата относно степента на обществена опасност на деянието и дееца, както и релевантните за определяне на отговорността обстоятелства, съдът следва да наложи на подсъдимия наказание лишаване от свобода за срок 1 /една година/, което е 12 месеца  съобразно пределите, предвидени за престъплението в особената част на Наказателния кодекс. Това наказание според разпоредбата на чл. 58а, ал. 1 от НК, съдът намали с една трета и наложи с присъдата си на подсъдимия М.  наказание лишаване от свобода за срок от 8/ осем/месеца .Налице са и предпоставките на чл. 66 от НК - наложеното наказание по вид и размер съответства на изискванията на цитираната разпоредба, деецът не е осъждан, а посочените по - горе смекчаващи отговорността обстоятелства убеждават, че той не е личност с висока степен на обществена опасност и за постигане на целите по чл. 36 от НК и преди всичко за поправянето и превъзпитанието на дееца не е необходимо наказанието да бъде изтърпяно ефективно. Ето защо съдът отлага изтърпяването му за срок от 3/три / години от влизане на присъдата в сила.

         По отношение на приетия за съвместно разглеждане граждански иск в наказателния процес: Съгласно чл.45 от ЗЗД всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму. Безсъмнено по делото беше установено, че в резултат от извършеното от подсъдимия престъпление по 129 ал.1 от НК пострадалия И.  е претърпял неимуществени вреди, които са непосредствена последица от увреждането, поради което и същите е необходимо да бъдат репарирани по справедливост. Същият е преживял болезнени изживявания, в резултат на причинените му от подсъдимия М.  травматично увреждане счупване  на лакетната кост на дясната ръка  с разместване на фрагментите  с последващо оперативно лечение , повреда причинила му затруднение на движенията  на дясната ръка  за около 5-6 месеца . Налице  болки, страдания, общо неразположение и дискомфорт на пострадалия , отразили се на начина му на живот в определен период от време. Предявен е от граждански ищец В.  П.И.  граждански иск против подсъдимия М.А.М. е за сумата от 10 000лв , съдът счита ,че същият е прекомерен и следва да бъде намален, като осъди подсъдимия да заплати сумата от 7000лв неимуществени вреди , а за останалата сума от още 3000лв искът е отхвърлен като неоснователен и недоказан . Съдът счита, че уважаването на граждански иск в по – висок от 7000  лева размер би било в нарушение на изискването за справедливост и съответствие между причинените вреди и дължимите за същите обезвреди. В настоящият случай от събраните по делото доказателства се установява по безспорен начин, че в резултат на извършеното от подсъдимия деяние гражданския ищец и частен обвинител И.  е претърпял физическо страдание, вследствие на нанесен удар с дървен кол  от подсъдимия като и е причинил средна телесна повреда, изразяваща се в травматично счупване на лакетната кост на дясната ръка с разместване на фрагментите с последващо оперативно лечение , повреда причинила му затруднение на движенията на дясната ръка за около 5-6 месеца. Ето защо съдът, счита, че подсъдимия М.  следва да понесе и своята гражданска отговорност за обезщетяване на претърпените от пострадалия И. неимуществени вреди, които по справедливост оценя на сумата в размер на 7000 лева, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от датата на увреждането 09.12.2018 г до окончателното й изплащане

    При този изход на делото, следва да бъде осъден подсъдимия  М. да заплати на пострадалия сумата от общо 800 лв разноски за един адвокат сторени по досъдебно производство 353 /2018г на РУ МВР Тетевен и в съдебната фаза на НОХД №56/2020г. както и да бъде осъден подс. М. на основание чл. 189 ал.3 от НПК да заплати държавна такса съобразно уважения размер на гражданския иск  за  неимуществени вреди в размер на  280 лева по сметка на районен съд Тетевен ,както и 5 лв. за служебно издаване на изпълнителен лист ,  да заплати направените разноски  в размер на 84 лв.  по ДП № 353 /2018г на РУП-Тетевен по сметката на ОД на МВР-Л , както и 5 лв за служебно издаване на изпълнителен лист .

    Съдът, счита, че така наложеното наказание по вид и размер напълно отговаря на извършеното от подсъдимия М. и така ще се осъществят целите на личната и генералната превенция .

 

     Водим от гореизложеното, съдът постанови присъдата си .

 

 

                                              Председател: