Определение по дело №719/2018 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 3470
Дата: 4 октомври 2018 г.
Съдия: Диана Димитрова Митева
Дело: 20183100900719
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 17 май 2018 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№………./……….10.2018 г.

гр.  Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание на 04.10.2018 г., в състав:

СЪДИЯ: ДИАНА МИТЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело № 719 по описа за 2018 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по приета за разглеждане редовна искова на „Юробанк България” АД ЕИК000694749, гр.София срещу В. и С. НИКОВИ за установяване на дължимост  на вземания по издадена заповед за незабавно изпълнение, удостоверяваща  изискуеми вземания по договор за банков ипотечен кредит.

В хода на размяна на книжата ответниците са възразили за действителността на договора, като са се позовали на неравноправни клаузи, наложени в ущърб на потребителите. Същевременно са посочили, че спор относно валидността на договарянето вече е предявен пред съд и се разглежда в  производство по гр.д.6469/16г на СГС.

В изпълнение на задълженията си да следи служебно за пречки по упражняване на правото на иск, съдът съобрази следното:

Видно от приложен препис от съдебен акт и служебна спрвка за обявени актове на страниците на съдилищата, се установява, че между същите страни е воден и все още не е приключил спор за установяване на нищожност на определени клаузи  от същия банков договор и следващите го споразуминия между страните. Този спор е бил заведен преди началото на заповедното производство и съответно позоваването на аналогични възражения не е преклудирано за длъжниците. Същевременно, доколкото вече  висящото исково производство има за предмет валидност на основанието от което произтичат и правата, предявени за защита в настоящия процес, връзката между двете дела несъмнено е преюдициална. Този предмет изцяло би се покрил със защитата на ответниците с инцидентен установителен иск, което и налага съдът да им осигури аналогична защита и да зачете крайният акт по по-рано заведеното дело така, както ако установителния иск би бил съединен в настоящото производство. От друга страна, продължаването на процедурата по размяна на книжа би поставила начало на преклузивни срокове за упражняване на правата на страните, обусловени до голяма степен от резултата от обжалването на първото решение. Ето защо съдът намира, че висящото преюдицално производство формира пречка за движение на делото още на тази предварителна фаза на размяна на книжа.

По тези съображения  съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

           

Спира на осн. чл. 229 ал.1 т.4 ГПК  производството по т.д. 719/18г на ВОС, т.о., образувано по иск на заявител-кредитор за установяване на дължимост  на вземания по издадена заповед за незабавно изпълнение, удостоверяваща  изискуеми вземания по договор за банков ипотечен кредит  до приключване на производство по иск за установяване на нищожност на клаузи от същия договор, предявен по гр.д. 6469/16г на СГС, 10 състав.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред Варненски апелативен съд в седмичен срок от връчването на препис на насрещни страни( чрез пълномощниците по делото адв. П. и адв. Иванова  с пълномощно към молбата за спиране).

ДЕПОЗИРАНИЯТ в срок ОТГОВОР по исковата молба да се докладва след възобновяване на производството.

Указва на страните, че спорът може да бъде решен чрез медиация или по друг начин за постигане на извънсъдебна спогодба, а при постигане на съдебна спогодба половината от  държавна такса, дължима от осъдената страна ще бъде опростена. 

С оглед наличието на насрещни дела между страните съдът счита, че спорът им е подходящ за отнасяне за уреждане чрез съдействие на медиатор. Медиацията е доброволна и поверителна процедура за извънсъдебно разрешаване на спорове, при която трето лице – медиатор помага на страните сами да постигнат споразумението. Само някои от ползите за страните при прилагане на този метод са: по- евтина и по-бърза процедура, страните контролират резултата и крайното решение е резултат само на волята на участниците, но не и на медиатора, процедурата е поверителна както по отношение на документите, така и на крайния резултат и междинните стъпки, позволява запазването на търговските отношения между страните и не-рядко служи за основа на бъдещо партньорство, обикновено приключва със споразумение което страните доброволно изпълняват, тъй като е основано само на техни взаимни интереси.  Списък на медиаторите по Единния регистър е общо достъпен на интернет-сайта на Министерство на правосъдието. Център за медиация за района на ВОС е разположен на 4 етаж в сградата, в която се помещава Съдебно-изпълнителна служба при Pайонен съд Варна на адрес: гр. Варна, ул. „Ангел Кънчев" №12 (http://vos.bg/bg/court/mediation-centre) и предоставя безвъзмездно възможност на страните по делата да разрешат правния спор доброволно, посредством медиация и със съдействието на медиатор, всеки работен ден от 9 до 17 ч.

 

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: