Определение по дело №276/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 329
Дата: 15 юли 2019 г. (в сила от 23 юли 2019 г.)
Съдия: Лидия Крумова Кътова
Дело: 20191400200276
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 9 юли 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

Гр.Враца 15.07.2019 година

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в публично съдебно заседание на петнадесети юли две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЛИДИЯ КРУМОВА

СЪД.ЗАСЕДАТЕЛИ:  М.Ц.

         М.П.

                           

с участието на секретаря Лилия Горчева и прокурора Николай Лалов, като разгледа докладваното от съдия Л. КРУМОВА ЧНД № 276 по описа за 2019 година, въз основа на Закона и доказателствата, и на основание чл.446 от НПК, вр.чл.67, ал.1, т.2, вр. чл. 191 от ЗИНЗС,

 

                О П Р Е Д Е Л И:

 

ЗАМЕНЯ РЕЖИМА на изтърпяване на наказанието "Лишаване от свобода“ за срок от 8 /осем/ години и 8 /осем/ месеца, определен по отношение на осъдения О.Р.Ю., с ЕГН **********, по НОХД № 1375/2018 год. на Варненския окръжен съд за деяния по чл.198, ал.2, т.2, пр.1, вр. чл. 198, ал.1, вр. чл. 63, ал.1, т.1, вр. чл. 20, ал.2 от НК и по чл. 152, ал.3, т.2, вр. ал.1, т.2, вр. чл. 63, ал.1, т.2 НК от "Общ" на "Строг".

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване в 7-дневен срок, считано от днес пред Софийски апелативен съд.

ПРЕПИС от определението, след влизането му в сила, да се изпрати на Началника на Затвора гр.Враца, за изпълнение.

 

 

                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                      1.

                   СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

                                      2.

 

           

МОТИВИ

по ЧНД № 276/2019 г. по описа на Окръжен съд гр.Враца

 

 

Производството е по реда на чл.445-446 от НПК и е образувано по предложение на началника на Затвора гр.Враца за замяна режима за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода за срок от осем години и осем месеца от „общ“ на „строг“ по отношение на лишения от свобода О.Р.Ю., с ЕГН **********.

Съгласно предложението, лишеният от свобода О.Ю. изтърпява наказание „лишаване от свобода“ за срок от 8 години и 8 месеца по присъда на Варненския окръжен съд, по НОХД №1375/2018г. за извършени деяния по чл.198, ал.2, т.2, пр.1, вр. чл. 198, ал.3, т.1 от НК и по чл. 152, ал.3, т.2, вр. ал.1, т.2 НК, при първоначално определен „общ“ режим. Л.св. О.Ю. е постъпил в Поправителен дом за непълнолетни младежи /ПДНМ/ към Затвора гр. Враца на 27.11.2018год. за изпълнение на наложеното му наказанието.

В предложението се твърди, че осъденият Ю. е допуснал грубо нарушение на установения затворнически ред, тъй като на 07.07.2019г. е избягал от ПДНМ, заедно с още две лица, лишени от свобода -  И.К.Н. и М.Г.А.. На това основание се поддържа, че са налице основанията на чл.67, ал.1, т.2 от ЗИНЗС и се прави искане за замяна на режима на изтърпяване на наказанието от „общ“ на „строг“.

    В съдебно заседание представителят на Затвора гр.Враца – НАЧАЛНИК А.К. поддържа предложението за замяна на режима от „общ“ на „строг“. Счита, че с извършеното бягство от ПДНМ към Затвора г. Враца, осъденият  Ю. е извършил грубо нарушаване на установения в ЗИНЗС ред.

Участващият в съдебното производство прокурор от Врачанска окръжна прокуратура счита предложението за основателно и моли да бъде уважено.

    Служебният защитник на осъденото лице - адв.Б.Д., развива съображения, че осъденият Ю. е непълнолетен и по отношение на него е неприложима разпоредбата на чл. 67, ал.1, т.2 ЗИНЗС така, както е внесено предложението. Твърди, че приложимата разпоредба за режима на непълнолетните е уреден в чл. 191 ЗИНЗС и по отношение на осъдения Ю. не са налице предпоставките на този текст.  Прави искане предложението на началника на Затвора гр.Враца за замяна на режима от „общ“ на „строг“ по отношение на осъдения О.Ю. да бъде оставено без уважение.

    Осъденият Ю. поддържа изложеното от неговия служебен защитник, като първоначално изразява становище, че е съгласен режима му да бъде заменен от Общ на Строг. В обясненията си изразява съжаление за извършеното от него нарушение. Подробно описва как са избягали от поправителния дом заедно с останалите две лица – М.А. и И.Н., както и къде са били задържани от полицейските служители. В последната си дума моли съдът да остави без уважение предложението за замяна на режима му в по-тежък.

    По делото е приложено затворническото досие на осъдения О.Р.Ю. и е приета като писмено доказателство докладна записка от инспектор В.Г.П..

    Врачанският окръжен съд, след като обсъди изложените в предложението доводи и се запозна с материалите по делото и след преценка на изразените в съдебно заседание становища, приема за установено следното:

    Предложението, по повод на което е образувано настоящото производство, изхожда от компетентен орган, имащ право да сезира съда за произнасяне по реда на чл.445 и чл.446 от НПК, а именно началника на Затвора гр.Враца, където лишеният от свобода Ю. изтърпява наказанието си. Компетентен да се произнесе по него е именно ВрОС, тъй като е окръжният съд по местоизпълнение на наказанието.

    Видно от приетите по делото доказателствени материали, съдържащи се в затворническото досие на л.св. Ю. и приетата докладна записка, лишеният от свобода О.Р.Ю., с ЕГН ********** е осъден с присъда № 2 от 11.01.2019год. на Варненския окръжен съд,  по НОХД №1375/2018год. за престъпления по чл.198, ал.2, т.2, вр. чл. 198, ал.1, вр. чл. 20, ал.2, вр. чл. 63, ал.1, т.1, НК и по чл. 152, ал.3, т.1, вр. ал.1, т.2, вр. чл. 63, ал.1, т.2 НК и същият изтърпява общо увеличено наказание „лишаване от свобода“ за срок от осем години и осем месеца. Допълнително, с протоколно определение от 10.04.2019год. на осъдения Ю. е определен първоначален режим на изтърпяване на наложеното наказание -  „общ“. Изпълнението на наказанието в ПДНМ към Затвора гр. Враца е започнало на 29.01.2019год., като преди това от 27.11.2018год. л.св. Ю. е преведен в Поправителния дом към Затвора Враца за изпълнение на МН“Задържане под стража“.

    На 07.07.2019г. осъденият Ю., заедно с осъдените И.К.Н. и М.Г.А. успели да избягат от спално помещение № 5, в което били настанени за изтърпяване на наложените им наказания, чрез направена дупка в гредореда на тавана. Липсата на тримата лишени от свобода била установена на 07.07.2019год. в 7,10 часа от постовия надзирател на ПДНМ мл. инспектор А. И. при извършената от него сутрешна проверка. За случая веднага бил уведомен инспектор В.Г.П. – ДГН към Затвора Враца, който с докладна записка своевременно уведомил началника на Затвора Враца. Незабавно е организирано претърсване по горещи следи в околностите на ПДНМ, като била обявена тревога. За бягството инсп. П. уведомил и ОД на МВР Враца, като изготвил бърза телеграма №2/07.07.2019год. до ДНСП Сектор-Издирване с пълно описание на издирваното лице. В резултат на своевременно организираната и проведена съвместна с ОД на МВР Враца акция, още същият ден л.св. О.Ю., заедно с другите двама избягали от Поправителния дом били задържани по пътя между с.Борован и гр. Бяла Слатина. За задържането му и прекратяване на издирването е изпратена телеграма №5/07.07.2019год.

    Горната фактическа обстановка се установява от приложената докладна записка от инсп.В. П., обясненията на л.св. О.Ю. и от съдържащите се в затворническото му досие писмени материали, включващи копие от телеграмата за издирване и телеграмата за задържане на лицето.

    Съдът  кредитира обясненията на осъдения Ю. в които описва как са извършили бягството от ПДНМ заедно с другите двама лишени от свобода, с какво са се придвижили и къде са били задържани от полицейските служители.

     С оглед приетата фактология, съдът прави следните правни изводи:

    Съгласно разпоредбата на чл.67, ал.1, т.2 от ЗИНЗС, режимът на изтърпяване на наказанието може да бъде заменен в по-тежък, ако лишеният от свобода грубо или системно нарушава установения ред и влияе отрицателно върху останалите лишени от свобода.

Събраните и обсъдени по-горе доказателства дават основание на съда по безспорен начин да приеме, че с бягството си от ПДНМ към Затвора Враца, осъдения Ю. е допуснал грубо нарушение на установения вътрешен ред в затвора. Съгласно чл.97, т.10 от ЗИНЗС на осъдените е забранено да се придвижват не по установения ред във и извън района на местата за лишаване от свобода. Всичко това дава основание да се приеме, че извършеното от него е изключително грубо нарушение, което влияе изключително негативно върху останалите лишени от свобода и представлява сериозна опасност за реда и сигурността в затвора.

В тази връзка, неоснователни са доводите на служебния защитник, че по отношение на л.св. Ю. не са налице предпоставките за замяна на режима му в по-тежък. Безспорно е, че в разпоредбата на чл. 191 ЗИНЗС се урежда какъв режим може да бъде определян на осъдените непълнолетни. Чл.191, ал.2 ЗИНЗС урежда определянето на първоначалния режим за непълнолетните, който е общ, а ал.3 на същия член е изключение за определяне на по-тежък „строг“ режим, като в нея са изброени изключенията, при които това би могло да стане. Във всички случаи обаче разпоредбата на чл. 191 ЗИНЗС във всичките й хипотези касае определянето на първоначален режим при постановяване на съдебния акт, както и при какви режими могат да търпят непълнолетните наказанието лишаване от свобода. Именно поради това, тази разпоредба е относима в случая само дотолкова, доколкото в нея се посочва, че непълнолетните могат да търпят „строг“ режим, в какъвто се иска да му бъде променен режима. Приложимата разпоредба за изменение на режима в по-тежък поради груби или системни нарушения е именно чл. 67, ал.1, т.2 ЗИНЗС, която е приложима и в конкретния случай.

    С оглед изложеното съдът прие, че са налице предпоставките на чл.67, ал.1,т.2 от ЗИНЗС и на основание чл.446 от НПК допусна замяна на режима на изтърпяване на наказанието „лишаване от свобода“ за срок от осем години и осем месеца спрямо лишения от свобода О.Р.Ю. от „общ“ на „строг“.

    При горните мотиви, съдът постанови определението си.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: