Разпореждане по дело №28/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1457
Дата: 6 февруари 2020 г.
Съдия: Радостин Георгиев Петров
Дело: 20203100900028
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 8 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

 

№ ………/06.02.2020 г.

гр.  Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание, в състав:

 

СЪДИЯ: РАДОСТИН ПЕТРОВ

 

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело № 28 по описа за 2020г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Постъпилата искова молба, въз основа на която е образувано производството по настоящото дело, не отговаря на изискванията на чл.127, ал.1 и чл.128, т.2 от ГПК и с уточняващите молби вх. № 1829/20.01.2020г. и вх. № 4010/05.02.2020г. нередовностите не са отстранени напълно, което налага на ищеца да се дадат конкретни указания и възможност за нейното поправяне по реда на чл.129, ал.2 от ГПК.

Не е ясно според заявения петитум в исковата молба и уточняващите молби дали сумите се претендират в евро или лева, а както е и изрично изяснено в TP № 4/2014 г. на ОСГТК на ВКС, стойностите могат да се различават с оглед момента към който се прави съответното преобразуване на валутата, а и зависи от курса на избраната банка. Валутният курс е цената на паричната единица на една страна, изразена в паричната единица на друга страна. В България той не е нито административно определен, нито може да бъде определян едностранно от едната от страните по правоотношението или от съда. Съгласно чл. 12, ал. 1 от Валутния закон, Българската народна банка котира ежедневно курсовете на отделни чуждестранни валути към лева, които се ползват за счетоводни и статистически цели. Обявеният в чл. 29 ЗБНБ фиксиран курс на еврото към лева се отнася и намира приложение само в отношенията между БНБ, в качеството й на централна банка, от една страна, и физическите и юридическите лица, от друга страна. Единствено за централната банка възниква задължението да поддържа пълна конвертируемост на лева към еврото като резервна валута по фиксиран в ЗБНБ курс. Всички останали правни субекти не са адресати на тази разпоредба, поради което могат свободно да уговарят курса на еврото към лева. Обменният курс установява количествена връзка между различните валути и то към точно определен момент. Той е променлива величина, която може да се измени радикално до момента на неговия падеж. Поради неговата променливост съдът не може да се произнася за задължения, посочени едновременно в повече от една валута - няма как да се гарантира, че равностойността между тях ще е същата към датата на падежа по курса на избраната банка. (В този смисъл определение на ВКС №394/12.11.2019г. по гр.д. №3832/2019г., IV г.о.)

С оглед горното и на основание чл.129, ал.2 от ГПК съдът

 

Р А З П О Р Е Д И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ искова молба вх. №352/07.01.2020г. на ПИЕЛКОМ 300 ЕООД, като

ДАВА на ищеца едноседмичен срок, считано от датата на получаване на съобщението с писмена молба с препис от същата за ответника, да отстрани следните нередовности на исковата си молба:

да уточни претенцията си и да формулира изричен петитум като посочи дали претендира сумите в лева или евро, а при условие, че исковете са предявени в условията на евентуалност да посочи тяхната поредност;

да посочи дали оттегля или се отказва от иска за горницата над 31271.47 лева с равностойност 15988.85 евро до първоначално претендираните 59521.42 лева.

ДА СЕ ПРЕДУПРЕДИ ищеца, че при неотстраняване изцяло и в срок на посочените нередовности, исковата молба, ведно с приложенията, ще бъде върната, а производството по образуваното въз основа на нея дело, ще бъде прекратено, съобразно чл.129, ал.2 от ГПК.

Препис от настоящото разпореждане ДА СЕ ВРЪЧИ на ищеца на посочения в исковата молба адрес.

След изтичане на срока, респ. изправяне на посочената нередовност, делото да се докладва на съдията - докладчик.

РАЗПОРЕЖДАНЕТО не подлежи на обжалване.

                   

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: