Решение по дело №3425/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261052
Дата: 17 февруари 2021 г. (в сила от 17 февруари 2021 г.)
Съдия: Елена Тодорова Иванова
Дело: 20191100503425
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 13 март 2019 г.

Съдържание на акта

                                              РЕШЕНИЕ

 

                                                         гр.София, 17.02.2021 г.

 

                                                        В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Гражданско отделение, ІV-В състав в публичното заседание на осми октомври през две хиляди и двадесета година в състав:

                                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: Елена Иванова                    

                                                                                           ЧЛЕНОВЕ: Златка Чолева

                                                                                                                Димитър Ковачев

при секретаря Цветослава Гулийкова в присъствието на прокурора ..................... като разгледа докладваното от съдията Иванова гр.дело N: 3 425 по описа  за 2019 година и за да се произ-несе, взе предвид следното:

 

              Производството е по реда на чл.240, ал.1 ГПК.

              С неприсъствено решение № 252272 от 24.10.2017 г., постановено по гр.д.№ 11 174/ 2017 г. по описа на СРС, ІІІ ГО, 144 състав е признато за установено по искове, предявени от „Ф.И.” ЕАД, ЕИК ******** срещу О.Б.Г., ЕГН **********, че О.Б.Г. дължи на „Ф.И.” ЕАД на основание чл.422 ГПК във връзка с чл.99, ал.1 ЗЗД и чл.240, ал.1 ЗЗД сумата 265,03 лева, представляваща главница по договор за потребителски кредит № ********* от 11.06.2015 г., ведно със законната лихва за периода от 28.11.2016 г. до изплащане на вземането, на осно-вание чл.422 ГПК във връзка с чл.99, ал.1 ЗЗД и чл.240, ал.2 ЗЗД сума в размер на 34,60 лева, представляваща възнаградителна лихва по договора за периода от 26.06.2015 г. до 21.03.2016 г.;на основание чл.422 ГПК във връзка с чл.86 ЗЗД сумата 37,55 лева – представляваща обез-щетение за забава за периода от 26.06.2015 г. до 18.11.2016 г., както и сума в размер на 166,39 лева, представляваща такса за периода от 26.06.2015 г. до 21.03.2016 г., да които е из-дадена заповед за изпълнение на парично задължение по чл.410 ГПК на 02.12.2016 г. по гр.д. № 67915/2016 г. по описа на СРС, 144 състав.

              Със същия акт ответницата О.Б.Г. е осъден да заплати на „Ф.-Т.И.” ЕАД на основание чл.78, ал.1 ГПК деловодни разноски за исковото и заповедното производства в размер на 600,00 лева.

              Срещу така постановения съдебен акт е постъпила молба за неговата отмяна, пода-дена от ответника О.Б.Г.,***, действащ чрез назначения му слу-жебен защитник адв.З., в която се поддържа, че допуснатите съществени нарушения на процесуалните и материалните права от страна на СРС са довели до ограничаване правото на защита на молителя, като са го лишили от правото да участва по делото и да получи спра-ведлив съдебен процес. Твърди се и че в случая е налице ненадлежно връчване на преписа от исковата молба и призовките за съдебното заседание, както и невъзможност на ответника-молител да узнае своевременно за връчването на преписа от исковата молба или призовките за съдебното заседание поради особени непредвидени обстоятелства – видът и степента на уврежданията на здравето му, рецидивирането на заболяването му, които не са му позволя-вали да разбере, че това са факти от действителността, и са причина по време на съдебното производство той да е бил в невъзможност да ръководи действията си и да защити правния си интерес. Сочи се и че заради спецификите на заболяването му О.Г. е бил и в невъзможност да узнае /да разбере/ своевременно за връчването на преписа от исковата молба или призовките по делото, поради обостряне на здравословното му състояние, което е довело до халюцинации, които представляват погрешно възприемане на реалността. Под-държа се и че е налице и невъзможност на молителя О.Г. да се яви лично или чрез повереник в насроченото открито съдебно заседание, поради особени непредвидени обстоятелства – влошеното си здравословно състояние и не е могъл да извършва самос-тоятелно съответните съдопроизводствени действия; че неявяването му е резултат от обек-тивна и непреодолима фактическа невъзможност това да бъде сторено, по същите причини е бил и в невъзможност да упълномощи адвокат, да предприеме съответните процесуални действия поради което е бил лишен от възможността да защити правата и законните си интереси в рамките на съдебното производство, поради наличие на особени непредвидено обстоятелства, които не е могъл да преодолее.

              Моли съда да се отмени атакуваното неприсъствено решение и да върне делото на СРС за разглеждането му по общия исков ред.

              Ответникът по молбата – „Ф.И.” ЕАД, *** не е депозирал отговор на същата и не е взел становище по нея.

              Софийски градски съд, ГО, ІV-В състав, като прецени доводите на молителя и събра-ните до делото доказателства в съответствие с изискването на чл.235, ал.2 ГПК, намира за установено следното:

              Молбата за отмяната на неприсъствено решение № 252272 от 24.10.2017 г., постано-вено по гр.д.№ 11 174/2017 г. по описа на СРС, ІІІ ГО, 144 състав по чл.240, ал.1 ГПК от 09.10.2018 г. е подадена в срок и е процесуално допустима.

              Преценявайки основателността на молбата с оглед наведените в нея твърдения, СГС, ГО, ІV-В състав приема следното:

              С разпоредбата на чл.240, ал.1 ГПК е уреден специален ред за защита срещу непри-съствено съдебно решение на лимитивно установени основания. В същата е предвидена от законодателя възможността в едномесечен срок от връчването на неприсъственото решение страната, срещу която то е постановено, да поиска от въззивния съд неговата отмяна, ако е била лишена от възможност да участва в делото, поради: ненадлежно връчване на преписа от исковата молба или призовките за съдебно заседание – т.1; невъзможност да узнае своевременно за връчването на преписа от исковата молба или призовките за съдебното засе-дание поради особени непредвидени обстоятелства – т.2 и невъзможност да се яве лично или чрез повереник поради особени непредвидени обстоятелства, които страната не е могла да преодолее – т.3.

              От находящите се по гр.д.№ 11 174/2017 г. по описа на СРС, ГО, 144 състав книжа се констатира, че в това производство съобщение до ответника по чл.131, ал.1 ГПК с дата: 14.03.2017 г., заедно с препис от исковата молба и приложенията към нея, са получени лично от ответника О.Б.Г. на 30.03.2017 г.,  като отговор на исковата молба не е постъпил в законния едномесечен срок. Видно е и че призовката за насроченото за 24.10. 20117 г. открито съдебно заседание е получена от ответника лично на 01.09.2017 г., както и че О.Б.Г. не се е явил в последното и не е изпратил свой процесуален представител.   

              Съгласно данните от приетото експертно решение № 2342 от 23.06.2015 г. на ТЕЛК за общи заболявания при „V МБАЛ – София” ЕАД на О.Б.Г. са признати 71 % трайна неработоспособност за срок от три години, с водеща диагноза: параноидна ши-зофрения. Констатира се и че същият има и синдром на зависимост към седативни и сънот-ворни средства.

              Във връзка с наведените от страна на молителя твърдения относно здравословното му състояние по делото е допусната и изслушана съдебно-психиатрична експертиза /СПЕ/, изготвена от вещото лице доктор М.С. на база личен преглед на освидетелст-вания и представените по делото и находящите се в досието му в ЦПЗ „Проф.Никола Шип-ковенски” ЕООД медицински документи. От приетото заключение на същата, неоспорено от страните, се установява, че О.Б.Г. страда от параноидна шизофрения с голяма давност, което заболяването е започнало около 20-годишната му възраст с поведен-чески отклонения и параноидна симптоматика, протича непрекъснато и към момента е на-лице устойчив личностов дефицит /шизофренна промяна на личността/. Видно е и че това заболяване е същинско психично – ендогенна психоза и се приравнява към продължително разстройство на съзнанието в юридически смисъл; че личностният дефицит говори за хрони-чен или изходен стадий на заболяването, както и че с оглед наличните данни вещото лице приема, че освидетелстваният Г. не е можел да разбира свойството и значението на действията си, не е можел да се грижи за своите работи и да защитава интересите си. Нали-чието на непрекъснат ход на заболяването и личностова промяна обуславят нарушение на способността на О.Г. да разбира смисъла и значението на получените съдебни книжа по делото, както и да разбира свойството и значението на действията си и да ръководи постъпките си, да разбира смисъла на съдебното производство, да участва в него и да защи-тава правата си, както за посочения период – от получаване на препис от исковата молба с приложенията на 30.03.2017 г. до датата на откритото съдебно заседание от 24.10.2017 г., така и към настоящия момент.

              Съгласно дадените от вещото лице доктор С. пояснения по реда на чл.200, ал.2 ГПК при О.Г. е налице начална трансформация на интелектуалното развитие, както и че освен личностовата промяна и непрекъснатото протичане на заболяването му, допълнително утежняващ фактор за неговото състояние е и зависимостта му към бензодиазе-пини /диазепам/, което допълнително уврежда когнитивните и паметовите му способности.

              Съдът дава вяра на заключението на изслушаната СПЕ, като пълно, обективно, обос-новано и компетентно изготвено, несъдържащо вътрешни противоречия, както и противоре-чия с други ангажирани по делото доказателства.

              Кредитираните от съда доказателства, обсъдени по-горе в съдебния акт, обосновават безспорния извод, че в случая не е налице хипотезата на чл.240, ал.1, т.1 ГПК, тъй като връч-ването на преписа от исковата молба и на призовката за откритото съдебно заседание е из-вършено в съответствие с изискванията на Глава Шеста от ГПК, а че са налице предпос-тавките на разпоредбата на чл.240, ал.1, т.2 ГПК. Непрекъснатият ход на съществуващото психично заболяване у О.Г., личностовата промяна у същия и увредените когни-тивни и паметови способности, обуславят наличието на особени непредвидени обстоятелст-ва по смисъла на цитираната норма, които не биха могли да бъдат преодолени по волята на това лице и които обосновават обективна невъзможност последният да узнае своевременно, като извърши осъзнато възприемане на връчването на преписа от исковата молба и на при-зовката за съдебното заседание като правни действия и правни последици, като факти от обективната действителност към посочените моменти на 2017 г. Последното важи и относно предпоставките, установени в чл.240, ал.1, т.3 ГПК.

              В своята съвкупност изложеното мотивира въззивният съд да приеме, че ответникът по гр.д.№ 11 174/2017 г. по описа на СРС е бил лишен от възможността да упражни правото си на защита и да участва в производството по това дело, предвид което поради наличието на кумулативната даденост на елементите от фактическия състав на разпоредбата на чл.240, ал.1, т.2 и т.3 от ГПК постановеното неприсъствено решение по гр.д.№ 11 174/2017 г. по опи-са на СРС, ІІІ ГО, 144 състав следва да бъде отменено, а делото – върнато на СГС за ново разглеждане от друг състав от етап на връчване на препис от исковата молба с приложенията на ответника.

              Воден от горното, Съдът

 

                                                    Р    Е    Ш    И:    

 

              ОТМЕНЯ постановеното на 24.10.2017 г. неприсъствено решение № 252272 по гр.д. № 11 174/2017 г. по описа на СРС, ІІІ ГО, 144 състав на основание чл.240, ал.1, т.2 и т.3 ГПК.

 

              ВРЪЩА делото на Софийски районен съд за ново разглеждане от друг състав от фазата на връчване на препис от исковата молба и приложенията на ответника за отговор по чл.131, ал.1 ГПК.

 

              Решението не подлежи на обжалване.

 

 

                        

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                         ЧЛЕНОВЕ: 1.                            2.