Определение по дело №175/2011 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 март 2011 г.
Съдия: Росен Василев
Дело: 20111200500175
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 9 февруари 2011 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

Номер

44

Година

30.10.2015 г.

Град

Кърджали

В ИМЕТО НА НАРОДА

Окръжен Съд - Кърджали

На

10.30

Година

2015

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Тонка Гогова Балтова

Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Тонка Гогова Балтова

Фирмено дело

номер

20155100800013

по описа за

2015

година

и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 595 и сл. от ГПК, във вр. с чл. 18, чл. 37 и сл. от Закона за юридическите лица с нестопанска цел.

Постъпило е заявление с вх. № Ф- 170 от 14.10.2015 г. за регистрация на сдружение с нестопанска цел за осъществяване на дейност в обществена полза. Със заявлението е представен протокол от учредително събрание, проведено на 02.10.2015 г., от който е видно, че седем физически лица са взели решение да учредят сдружение с нестопанска цел по смисъла на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, с наименование „Минало незабравимо”, със седалище и адрес на управление с. Тихомир, ул. „Възраждане” № 2, община Кирково, Кърджалийска област. Приложен е приетия Устав на сдружението, спесимен на представляващия сдружението, свидетелства за съдимост на членовете на Управителния съвет и уведомително писмо на Информационно обслужване за уникалност на наименованието на сдружението.

За да се произнесе по искането, съдът съобрази следното:

В охранителното производство съгласно разпоредбата на чл. 602 от ГПК при вписване на юридическото лице регистърният съд извършва проверка на подлежащите на вписване обстоятелства. Съгласно разпоредбата на чл. 18 ал. 1 от Общите разпоредби на ЗЮЛНЦ, на вписване в регистъра за юридическите лица с нестопанска цел подлежат следните обстоятелства: необходимото съдържание на учредителния акт или устава; адресът; имената и длъжностите на лицата, представляващи юридическото лице с нестопанска цел; определянето за извършване на общественополезна дейност; общият размер на първоначалните имуществени вноски, ако такива са предвидени; прекратяването на юридическото лице с нестопанска цел; преобразуването; имената, съответно наименованието, както и адресът на ликвидаторите и заличаването на юридическото лице с нестопанска цел. Разпоредбата на чл. 20 ал. 1 от Закона определя задължителното съдържание на устава.

След като се запозна с изложеното в заявлението, подадено от надлежно лице, и представените доказателства, съдът приема, че не са налице предпоставките за извършване на исканото вписване на учреденото Сдружение, поради следните съображения:

Съдът счита, че приетия Устав на Сдружението не отговаря на изискванията на ЗЮЛНЦ. Съгласно разпоредбата на чл. 2 от ЗЮЛНЦ, юридическите лица с нестопанска цел свободно определят целите си и могат да се самоопределят като организации за осъществяване на дейност в обществена или в частна полза като определянето се извършва с устава, учредителния акт или с изменение в тях. Определянето за осъществяване на общественополезна дейност е неотменяемо след вписването на това обстоятелство в регистъра за юридическите лица с нестопанска цел в района на окръжния съд по седалището на юридическото лице с нестопанска цел. Съгласно представените документи, направено е искане за регистриране на юридическо лице с нестопанска цел, което се е определило като такова за извършване на общественополезна дейност. С оглед на това в учредителните документи е необходимо да бъдат спазени не само общите изисквания към юридическите лица с нестопанска цел /по Глава първа от ЗЮЛНЦ/ и специфичните такива за вида ЮЛ- сдружение /тези по Глава втора, раздел първи ЗЮЛНЦ/, но също така и специалните изисквания към ЮЛ с нестопанска цел, които са се самоопределили като такива за извършване на общественополезна дейност /по Глава Трета, раздел първи от ЗЮЛНЦ/. В случая са налице несъответствия с някои от тези изисквания:

На първо място, съдът констатира, че в приетия Устав е налице несъответствие и повторение в номерацията на отделните разпоредби- така, на стр. 2 от Устава чл. 9 урежда срока на учредяване на сдружението, а на стр. 3- чл. 9 урежда правата и задълженията на членовете на сдружението. По същия начин се повтарят и разпоредбите на чл. 10 на стр. 3 от Устава, веднаж уреждащ задълженията на членовете, а след това- непрехвърлимостта на членствените права. Налице са и две разпоредби, посочени като чл. 32 от Устава- първата касае книгите на сдружението, а втората- контролът на дейността на УС.

На следващо място, съдът констатира, че в разпоредбата на чл. 9 т. 5 от Устава е предвидено, че всеки член на сдружението има право „да се ползва от имуществото на сдружението и от резултатите от дейността му”, което противоречи не само на основните дейности и цели на сдружението, но и на определянето му като такова за осъществяване на общественополезна дейност, за които дружества Законът в разпоредбата на чл. 38 ал. 1 определя за какво разходват имуществото си.

В Устава е налице противоречие относно това кой ще извършва евентуална ликвидация. Така в чл. 15 т. 7 е предвидено, че Общото събрание назначава ликвидаторите при прекратяване на сдружението, а в чл. 37 ал. 2- е предвидено, че ликвидацията се извършва от Управителния съвет на сдружението.

Съдът констатира и това, че в разпоредбата на 37 ал. 3 от Устава е предвидено, че останалото след удовлетворяване на кредиторите имущество по решение на Управителния съвет се разпределя между членовете на сдружението или се преотстъпва безвъзмездно на други сдружения със сходни цели. Това правило в своята първа част е в пряко противоречие със забраната по чл. 43 ал. 2 ЗЮЛНЦ, поради което и съгласно чл. 37 ал. 2 ЗЮЛНЦ вписването следва да бъде отказано. Допълнителен аргумент в тази насока е и разпоредбата на чл. 38 ал. 1 ЗЮЛНЦ, установяваща ограничение на кръга на възможните дейности на юридическите лица с нестопанска цел за обществена полза и същевременно ограничаваща и възможните начини на разходване на тяхното имущество само за реализирането на тези дейности. Съгласно чл. 43, ал. 2 ЗЮЛНЦ при ликвидация имущество не може да се прехвърля по какъвто и да е начин на учредители, настоящи и бивши членове, както и на останалите лица, посочени в същата алинея, а съгласно чл. 44, ал. 1 допустимо е в устава/учредителния акт да се предвиди ред за разпределяне на останалото след ликвидацията имущество. При тълкуване на двете разпоредби във взаимната им връзка се налага извод, че макар и да е допустимо учредителите или членовете на сдружението да определят в устава начина на разпределяне на останалото след ликвидацията имущество, то свободата в тази насока е ограничена от забрана това имущество да бъде придобивано от тях самите.

Налице е несъответствие в разпоредбите на чл. 16 ал. 3 и ал. 5 от Устава на сдружението. Така, в ал. 5 на чл. 16 се предвижа, че времето от публикуването на съобщението за откриването на Общото събрание не може да бъде по- малко от 30 дни, а в ал. 3 е прието, че свикването на общото събрание се извършва чрез покана до членовете и обява, поставена на мястото за обявления в сградата, в която се намира управлението на сдружението. Или, от така приетите разпоредби не става ясно къде и как се извършва публикация на съобщението за Общото събрание, след като то се свиква с покана и обява. Освен това от разпоредбата на чл. 25 ал. 1 т. 2 от Устава се вижда, че се изисква членовете на Управителния съвет да притежават подходяща професионална квалификация и опит, без да става ясно какви са те. И не на последно място следва да се посочи, че по делото не е представено актуално уведомително писмо от Информационно обслужване за резервиране на наименованието на сдружението. Такова е представено с изх. № 623540/24.03.2015 г., валидно за срок от пет месеца, който е изтекъл още на 24.08.2015 г., респ. далеч преди подаване на заявлението.

По така изложените съображения съдът намира, че следва да бъде отказано вписването на заявените обстоятелства.

Водим от изложеното съдът

Р Е Ш И:

ОТКАЗВА вписване в регистъра за юридическите лица с нестопанска цел /сдружения и фондации/ при Кърджалийския окръжен съд на сдружение с нестопанска цел за извършване на дейност в обществена полза с наименование „Минало незабравимо”, със седалище и адрес на управление с. Тихомир, ул. „Възраждане” № 2, община Кирково, Кърджалийска област.

Решението може да се обжалва с частна жалба пред Пловдивския апелативен съд в едноседмичен срок от съобщението.

Председател: