Решение по дело №513/2019 на Районен съд - Ботевград

Номер на акта: 223
Дата: 14 ноември 2019 г. (в сила от 30 ноември 2019 г.)
Съдия: Недко Цолов Петров
Дело: 20191810200513
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е №223

град Ботевград, 14.11.2019 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            БОТЕВГРАДСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, 6-и състав, в публичното съдебно заседание на четиринадесети ноември две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕДКО ПЕТРОВ

 

            при секретаря Християна Коцева и в присъствието на прокурор .........., като разгледа докладваното от съдия Петров НАХД № 513 по описа за 2019 година, въз основа на закона и данните по делото

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ПРИЗНАВА обвиняемия В.М.В. роден на *** ***, ЕГН **********, българин, български гражданин, не женен, основно образование, учащ задочна форма в 12-ти клас в ТПГ „****“ - гр.Ботевград, неосъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на глава осма от НК, с постоянен и настоящ адрес:***

            за ВИНОВЕН за това, че на 13.05.2019 год. в гр.Ботевград, в апартамент находящ се на ул.„**** № 50, вх.„А“, ет.4, ап.4, без надлежно разрешително, издадено съгласно Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите ЗКНВП е държал високорисково наркотично вещество - коноп е общо нето тегло 13.93 грама с процентно съдържание на активен компонент - тетрахидроканабинол 23.99 % на стойност 83.58 /осемдесет и три и 58 ст./ лева съгласно Постановление № 23 на МС от 29.01.1998 год. за определяне цената на наркотичните вещества, като конопа е включен в Приложение № 1 към чл.3, т.1 от Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични, в сила от 10.11.2011 г., издадена въз основа на чл.3, ал.2 от ЗКНВП, а именно Списък I - „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина, съгласно Приложение I от Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични/“ и случаят е маловажен, поради което и на основание чл.354а, ал.5, вр. ал.3, т.1 от НК и чл.78а, ал.1 и ал.5 от НК го ОСВОБОЖДАВА от НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ като му налага административно наказание ГЛОБА в размер на 1000 /хиляда/ лева.

ОТНЕМА в полза на държавата на основание чл.354а, ал.6, вр. чл.53, ал.2, б. „а” от НК наркотичното вещество - предмет на престъплението.

ПОСТАНОВЯВА на основание чл. 112, ал. 4 от НПК приложените по делото хартиени и полиетиленови пликове(опаковки) да останат по делото.

ОСЪЖДА обвиняемия В.М.В. да заплати по сметка на РС Ботевград сумата от 181.19 лева – разноски по делото.

Решението може да се обжалва и протестира пред Софийски окръжен съд в петнадесет дневен срок от днес.

                                  

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

 

           

 

МОТИВИ към решение по НАХД № 513/2019 г. по описа на РС-Ботевград, 6 състав

 

Ботевградската районна прокуратура е внесла постановление с предложение В.М.В. да бъде освободен от наказателна отговорност като му бъде наложено административно наказание по чл.78а от НК за извършено от него престъпление по чл.354а, ал.5, вр. ал.3, т.1 от НК, фактически изразяващо се в това, че на *** ***, ЕГН **********, българин, български гражданин, не женен, основно образование, учащ задочна форма в 12-ти клас в ТПГ „****“ - гр.Ботевград, неосъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на глава VIII от НК, с постоянен и настоящ адрес:***, да бъде освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по предявеното му обвинение по досъдебно производство № 166/2019 год. по описа на РУ Ботевград - за това, че на 13.05.2019 год. в гр.Ботевград, в апартамент находящ се на ул.„**** № 50, вх.„А“, ет.4, ап.4, без надлежно разрешително, издадено съгласно Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите ЗКНВП е държал високорисково наркотично вещество - коноп е общо нето тегло 13.93 грама с процентно съдържание на активен компонент - тетрахидроканабинол 23.99 % на стойност 83.58 /осемдесет и три и 58 ст./ лева съгласно Постановление № 23 на МС от 29.01.1998 год. за определяне цената на наркотичните вещества, като конопа е включен в Приложение № 1 към чл.З, т.1 от Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични, в сила от 10.11.2011 г., издадена въз основа на чл.З, ал.2 от ЗКНВП, а именно Списък I - „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина, съгласно Приложение I от Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични/“ и случаят е маловажен.

Пред РС-Ботевград делото е протекло по реда на глава ХХVІІІ от НПК.

В съдебно заседание БРП, редовно уведомена, не изпраща представител.

Пред първоинстанционния съд се явява адв. А., защитник на обвиняемия, който моли съда да постанови съдебен акт като се има предвид ранната възраст на  обвиняемия и обстоятелството, че не е осъждан,  и с оглед целите по чл.36 от НК се иска РС-Ботевград да му наложи наказание при условията на чл.78а от НК към законовия минимум.

Обвиняемият В.М.В., редовно призован, не се явява.

Съдът, като обсъди доводите на страните и като прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства, намира за установено следното от фактическа страна:

Обвиняемият В.М.В. ***. на 12.05.2019 год., обв.В. заедно със свой приятел посетили гр.София, откъдето обв.В. си закупил педнадесет грама суха тревиста маса - коноп, която смятал да използва за лична употреба. Още същия ден, двамата се прибрали в гр.Ботевград и изпушили една цигара, която приготвили от закупената тревиста маса. След това обв.В. се прибрал в дома си и оставил останалата част от закупената тревиста маса, опакована във фолио и поставена в кутия от цигари, на бюрото в стаята, която обитавал.

На 13.05.2019 год. около 09.30 часа полицейските служители при РУ Ботевград - св.Г. ****- полицейски инспектор при „Териториална полиция“, св.****- инспектор „ДПС“, св.****- инспектор в група „Криминална полиция“, св.**** - младши инспектор при „Териториална полиция“, св.****- инспектор в група „Охранителна полиция“ решили да извършат проверка на адрес:***. За целта позвънили на вратата. Последната била отворена от обв.В.. В жилището се намирала и майката на обвиняемият - св.****. Полицейските служители обяснили на обв.В., че извършват проверка във връзка с установяване притежанието на забранени от закона вещи и предмети. Обв.В. ги поканил в дома си. Първоначално на зададения му от полицейските служители въпрос, дали притежава такива вещи, обв.В. отговорил отрицателно, но в последствие им казал, че на бюрото в стаята си държал суха тревиста маса, поставена в кутия за цигари, която ползвал за лична употреба.

С протокол за доброволно предаване от 13.05.2019 год. обв.В.М.В. предал на св.****- полицейски служител при РУ Ботевград един брой кутия от цигари с надпис „PARLIAMENT“, съдържаща зелена суха тревиста маса с характерен мирис, увита в прозрачно фолио.

С протокол за доброволно предаване от 13.05.2019 год., полицейският служител - св.****предал на водещия разследването разследващ полицай - един брой кутия от цигари с надпис „PARLIAMENT“, съдържаща зелена суха тревиста маса с характерен мирис, увита в прозрачно фолио.

Входа на разследването била назначена и изготвена физикохимична експертиза, от заключението на която, с категоричност се установило, че държаната от обв.В. растителна маса, представлява високорисково наркотично вещество - коноп с нето тегло 13.93 грама, с процентно съдържание на активен компонент тетрахидроканабинол 23.99 %.

Посоченото наркотично вещество - коноп е високорисково, включено в Списък I - „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредният ефект от злоупотреба с тях, забранени за приложение в хуманитарната и ветеринарната медицина“, съгласно Приложение № 1 към чл.З т.1 от Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични във връзка с чл.З, ал.2 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите (ЗКНВП).

Съгласно Закона за контрол на наркотичните вещества и прекурсорите (чл.З и чл.7) за държането на такъв вид високорисково наркотично вещество, каквото държал обв.В.В. се изисквало надлежно разрешително, каквото обвиняемият нямал.

Съгласно Приложение № 2 към член единствен на Постановление № 23 на МС от 29 януари 1998 год, за определяне на цени на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството, стойността на един грам коноп, пласиран на улицата е 6 /шест/ лева, поради което е установено, че държания от обвиняемия В. коноп възлизал на обща стойност 83.58 /осемдесет и три и 50 ст./ лева.

С приемо-предавателен протокол № 63651 от 27,06.2019 год., зелената тревиста маса, представляваща коноп, била предадена на съхранение в отдел НОП - Централно митническо управление.

С постановление от 18.07.2019 год. на водещия разследването разследващ полицай, обвиняемия В.М.В. бил привлечен към наказателна отговорност за извършено престъпление по чл.354а, ал.5 вр. ал.З, т.1 НК. При разпита си като обвиняем - обв.В. се възползва от правото си да не дава обяснения.

Общата стойност на коноп с нетно тегло от 13,93 грама установен в хода на досъдебното производство е 83,58 /осемдесет и три лева и петдесет и осем стотинки/ лева.

Възприетата за безспорна фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на следните доказателства и доказателствени средства за тяхното установяване (приобщени към доказателствения материал по делото по реда на чл.378, ал.2 от НПК): сведения, снети от В.М.В./л.9/, разпит на обвиняем /л.16/, разпити на свидетелите ****/л.20/, ****/л.21/, ****/л.22/, както и от приложените по делото писмени доказателства: докладна записка/л.6-7/, протокол за доброволно предаване/л.8,35/, протокол за оценка на наркотично вещество /л.32/, протокол №179/15.05.2019г. на ОДМВР – София, /л.28-30/, свидетелство за съдимост на обв. /л.40,41/.

Съдът кредитира изцяло показанията на свидетелите ****. Същите възпроизвеждат преки възприятия за случилите се факти на 13.05.2019г. на инкриминираното място и час. Разказът им е последователен и непротиворечив като същевременно се подкрепя и от отразеното в писмените доказателства. От тази доказателствена съвкупност по несъмнен начин се установяват обстоятелствата относно време, място и начин на държане на инкриминираното вещество, както и начините за откриването и приобщаването им към доказателствения материал. В своята съвкупност всички доказателства по делото сочат, че намерения у В.М.В. обект съдържа растителна маса (коноп) като същият е бил намерен в кутия на цигари, находяща се на бюро в стая в жилище на ул. ,,****‘‘№ 50, вх.“А“, ет.4, ап.4, обитавано от обвиняемия, който сам е съобщил за това обстоятелство на полицейските служители.

Експертното заключение по делото съдът възприе като компетентно дадено и съобразно със специалните познания на вещите лица в съответните области на науката. Поради това съдът го кредитира безусловно. Въз основа на физико-химичната експертиза съдът установи съдържанието, теглото, процента на изследвания обект.

Въз основа на приетата за установена фактическа обстановка и направения по-горе доказателствен анализ, съдът достигна до следните правни изводи : по делото е безспорно установено, както от обективна, така и от субективна страна, че обвиняемия В.М.В. е осъществил състава на престъплението по чл.354а, ал.5, вр. ал.3, т.1 от НК като на 13.05.2019 год. в гр.Ботевград, в апартамент находящ се на ул.„**** № 50, вх.„А“, ет.4, ап.4, без надлежно разрешително, издадено съгласно Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите ЗКНВП е държал високорисково наркотично вещество - коноп е общо нето тегло 13.93 грама с процентно съдържание на активен компонент - тетрахидроканабинол 23.99 % на стойност 83.58 /осемдесет и три и 58 ст./ лева съгласно Постановление № 23 на МС от 29.01.1998 год. за определяне цената на наркотичните вещества, като конопа е включен в Приложение № 1 към чл.З, т.1 от Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични, в сила от 10.11.2011 г., издадена въз основа на чл.3, ал.2 от ЗКНВП, а именно Списък I - „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина, съгласно Приложение I от Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични/“ и случаят е маловажен.

Целият наличен по делото доказателствен материал е еднопосочен и непротиворечив по отношение на това, че във фактическа власт на В.М.В. върху инкриминираните количества наркотично вещество – той ги е държал в дома си, поради което е реализирал от обективна страна състава на вмененото му деяние.

Конопът /марихуаната/ има наркотично действие, няма легална употреба, пазар и производство в страната и е поставен под контрол съгласно Единна Конвенция на ООН по упойващите вещества, ратифицирана и от Република България и е включен и в Приложение № 1 към чл.3, ал.2 от Закон за контрол върху наркотичните средства и прекурсорите „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарна медицина”.

От субективна страна престъплението е извършено при пряк умисъл, тъй като обвиняемият е съзнавал какво държи в себе си, осъзнавал е обществено - опасния характер на деянието си, предвиждал е и е искал настъпването на обществено - опасните последици. Действията на В.М.В. материализират неговото субективно отношение към извършеното и сочат, че в съзнанието му са били оформени ясни представи, че държи пакетчета с наркотично вещество.

След анализ на събрания по делото доказателствен материал съдът е категоричен в констатацията си, че извършеното от В.М.В. представлява маловажен случай на престъплението по чл.354а, ал.3 от НК. За решаващия си извод съдът съобрази не само стойността на наркотичното вещество, което е в пъти под минималната работна заплата за страната, а и всички обстоятелства по делото, отнасящи се до деянието и дееца. Обвиняемият не е осъждан или освобождаван от наказателна отговорност, сам е казал, че държи в дома си коноп; по делото няма данни за други незавършени наказателни производства срещу В.М.В.. Изводът за маловажност на случая следва и от характера на конкретното деяние и възможността му да засегне обществените отношения, които са обект на престъпленията от този вид. В процесния случай наркотичното вещество е в занижено количество. Обвиняемият сам е съобщил за наличието му пред полицейските служители и е оказал пълно съдействие на разследващите органи в хода на досъдебното производство. В съвкупност всички тези обстоятелства разкриват много ниска степен на отрицателно въздействие върху обществените отношения, чието охраняване цели състава на престъплението по чл.354а, ал.3 НК.

Въз основа на изложените съображения съдът прие, че от обективна и субективна страна В.М.В. е осъществил състава на престъплението по чл. 354а, ал.5, вр. ал. 3 от НК.

При определяне на вида и размера на наказанието на обвиняемото лице по този текст от закона съдът съобрази няколко релевантни обстоятелства. На първо място В.М.В. не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл.78а от НК - видно от приложената по делото справка за съдимост съдебното му минало е необременено. С престъплението по чл.354а, ал.5 от НК не са причинени имуществени вреди. При доказана съставомерност на деянието законодателят е предвидил наказание глоба до хиляда лева.

Така изброените обстоятелства налагат безспорния извод, че в конкретната хипотеза спрямо обв. В.М.В. са налице основанията на чл.78а от НК, поради което той следва да бъде освободен от наказателна отговорност като му се наложи административно наказание „глоба”.

            С оглед предвиденото в особената част на НК наказание за престъплението по чл.354а, ал.5, вр. ал.3, т.1 от НК, нормата на чл.78а, ал.5 от НК в случая се явява приложима.

            За да се определи административното наказание и неговия справедлив размер съдът изходи, както от отегчаващите, така и от смекчаващите обстоятелства, като съобрази обективните и субективни особености на конкретно извършеното, както и обществената опасност на дееца, които обстоятелства не дават отражение върху съставомерността на деянието, за което В.М.В. е признат за виновен. В конкретния случай смекчаващи отговорността обстоятелства са чистото съдебно минало на В.М.В., сътрудничеството, което е оказал на полицейските служители не следва да се вземат в предвид от съда като смекчаващи отговорността обстоятелства, тъй като те вече един път са били отчетени при квалификацията на деянието по чл.354а, ал.5 от НК и при прилагане института на освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по чл.78а от НК, поради което не може същите обстоятелства да бъдат взети в предвид повторно и при индивидуализацията на наказанието. По отношение на отегчаващите отговорността обстоятелства този съдебен състав не намери такива.  Водим от гореизложените съображения и с оглед съотношението на смекчаващите към отегчаващите отговорността обстоятелства, както и на тяхната относителна тежест, настоящият съдебен състав счита, че на В.М.В. следва да се наложи административно наказание „глоба” в минимален размер, предвиден в закона. С оглед нормата на чл.78а, ал.1 и ал.5 от НК настоящият съдебен състав прие, че следва да наложи на обвиняемия административно наказание „глоба” в размер на 1000 /хиляда/ лева. Съдът счита, че този размер на административното наказание се явява справедлив и би изпълнил целите на наложеното наказание – превантивната и възпиращата роля.

На основание чл.354, ал.6, вр. чл.53, ал.2, б. „а” от НК от НК съдът счете, че следва да постанови отнемане в полза на държавата на инкриминираното наркотично вещество, тъй като то се явява предмет на конкретното престъпление, притежаването му е забранено, а и в особената част на НК това е изрично предвидено в нормата на чл.354а, ал.6 от НК.

На основание чл. 112, ал. 4 от НПК съдът счете, че следва приложените по делото хартиени и полиетиленови пликове(опаковки) да останат по делото.

По делото има доказателства за направени разноски за доказване на обвинението срещу обвиняемия. Поради това в случая следва на основание чл.189, ал.3 от НПК подсъдимия В.М.В. да бъде осъден да заплати по сметка на РС Ботевград за разноски за вещи лица сумата общо в размер на 181.19 лв. /сто осемдесет и един лева и деветнадесет стотинки/.

Така мотивиран  съдът постанови решението си.

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Съдържание на мотивите

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

град Ботевград, 14.11.2019 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          БОТЕВГРАДСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, 6-и състав, в публичното съдебно заседание на четиринадесети ноември две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕДКО ПЕТРОВ

 

          при секретаря Християна Коцева и в присъствието на прокурор .........., като разгледа докладваното от съдия Петров НАХД № 513 по описа за 2019 година, въз основа на закона и данните по делото

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ПРИЗНАВА обвиняемия В.М.В. роден на *** ***, ЕГН **********, българин, български гражданин, не женен, основно образование, учащ задочна форма в 12-ти клас в ТПГ „****“ - гр.Ботевград, неосъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на глава осма от НК, с постоянен и настоящ адрес:***

            за ВИНОВЕН за това, че на 13.05.2019 год. в гр.Ботевград, в апартамент находящ се на ул.„**** № 50, вх.„А“, ет.4, ап.4, без надлежно разрешително, издадено съгласно Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите ЗКНВП е държал високорисково наркотично вещество - коноп е общо нето тегло 13.93 грама с процентно съдържание на активен компонент - тетрахидроканабинол 23.99 % на стойност 83.58 /осемдесет и три и 58 ст./ лева съгласно Постановление № 23 на МС от 29.01.1998 год. за определяне цената на наркотичните вещества, като конопа е включен в Приложение № 1 към чл.3, т.1 от Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични, в сила от 10.11.2011 г., издадена въз основа на чл.3, ал.2 от ЗКНВП, а именно Списък I - „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина, съгласно Приложение I от Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични/“ и случаят е маловажен, поради което и на основание чл.354а, ал.5, вр. ал.3, т.1 от НК и чл.78а, ал.1 и ал.5 от НК го ОСВОБОЖДАВА от НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ като му налага административно наказание ГЛОБА в размер на 1000 /хиляда/ лева.

ОТНЕМА в полза на държавата на основание чл.354а, ал.6, вр. чл.53, ал.2, б. „а” от НК наркотичното вещество - предмет на престъплението.

ПОСТАНОВЯВА на основание чл. 112, ал. 4 от НПК приложените по делото хартиени и полиетиленови пликове(опаковки) да останат по делото.

ОСЪЖДА обвиняемия В.М.В. да заплати по сметка на РС Ботевград сумата от 181.19 лева – разноски по делото.

Решението може да се обжалва и протестира пред Софийски окръжен съд в петнадесет дневен срок от днес.

                              

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

 

         

 

МОТИВИ към решение по НАХД № 513/2019 г. по описа на РС-Ботевград, 6 състав

 

Ботевградската районна прокуратура е внесла постановление с предложение В.М.В. да бъде освободен от наказателна отговорност като му бъде наложено административно наказание по чл.78а от НК за извършено от него престъпление по чл.354а, ал.5, вр. ал.3, т.1 от НК, фактически изразяващо се в това, че на *** ***, ЕГН **********, българин, български гражданин, не женен, основно образование, учащ задочна форма в 12-ти клас в ТПГ „****“ - гр.Ботевград, неосъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на глава VIII от НК, с постоянен и настоящ адрес:***, да бъде освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по предявеното му обвинение по досъдебно производство № 166/2019 год. по описа на РУ Ботевград - за това, че на 13.05.2019 год. в гр.Ботевград, в апартамент находящ се на ул.„**** № 50, вх.„А“, ет.4, ап.4, без надлежно разрешително, издадено съгласно Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите ЗКНВП е държал високорисково наркотично вещество - коноп е общо нето тегло 13.93 грама с процентно съдържание на активен компонент - тетрахидроканабинол 23.99 % на стойност 83.58 /осемдесет и три и 58 ст./ лева съгласно Постановление № 23 на МС от 29.01.1998 год. за определяне цената на наркотичните вещества, като конопа е включен в Приложение № 1 към чл.З, т.1 от Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични, в сила от 10.11.2011 г., издадена въз основа на чл.З, ал.2 от ЗКНВП, а именно Списък I - „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина, съгласно Приложение I от Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични/“ и случаят е маловажен.

Пред РС-Ботевград делото е протекло по реда на глава ХХVІІІ от НПК.

В съдебно заседание БРП, редовно уведомена, не изпраща представител.

Пред първоинстанционния съд се явява адв. А., защитник на обвиняемия, който моли съда да постанови съдебен акт като се има предвид ранната възраст на  обвиняемия и обстоятелството, че не е осъждан,  и с оглед целите по чл.36 от НК се иска РС-Ботевград да му наложи наказание при условията на чл.78а от НК към законовия минимум.

Обвиняемият В.М.В., редовно призован, не се явява.

Съдът, като обсъди доводите на страните и като прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства, намира за установено следното от фактическа страна:

Обвиняемият В.М.В. ***. на 12.05.2019 год., обв.В. заедно със свой приятел посетили гр.София, откъдето обв.В. си закупил педнадесет грама суха тревиста маса - коноп, която смятал да използва за лична употреба. Още същия ден, двамата се прибрали в гр.Ботевград и изпушили една цигара, която приготвили от закупената тревиста маса. След това обв.В. се прибрал в дома си и оставил останалата част от закупената тревиста маса, опакована във фолио и поставена в кутия от цигари, на бюрото в стаята, която обитавал.

На 13.05.2019 год. около 09.30 часа полицейските служители при РУ Ботевград - св.Г. ****- полицейски инспектор при „Териториална полиция“, св.****- инспектор „ДПС“, св.****- инспектор в група „Криминална полиция“, св.**** - младши инспектор при „Териториална полиция“, св.****- инспектор в група „Охранителна полиция“ решили да извършат проверка на адрес: ул.“**** № 50, вх.“А“, ет.4, ап.4 в гр.Ботевград. За целта позвънили на вратата. Последната била отворена от обв.В.. В жилището се намирала и майката на обвиняемият - св.****. Полицейските служители обяснили на обв.В., че извършват проверка във връзка с установяване притежанието на забранени от закона вещи и предмети. Обв.В. ги поканил в дома си. Първоначално на зададения му от полицейските служители въпрос, дали притежава такива вещи, обв.В. отговорил отрицателно, но в последствие им казал, че на бюрото в стаята си държал суха тревиста маса, поставена в кутия за цигари, която ползвал за лична употреба.

С протокол за доброволно предаване от 13.05.2019 год. обв.В.М.В. предал на св.****- полицейски служител при РУ Ботевград един брой кутия от цигари с надпис „PARLIAMENT“, съдържаща зелена суха тревиста маса с характерен мирис, увита в прозрачно фолио.

С протокол за доброволно предаване от 13.05.2019 год., полицейският служител - св.****предал на водещия разследването разследващ полицай - един брой кутия от цигари с надпис „PARLIAMENT“, съдържаща зелена суха тревиста маса с характерен мирис, увита в прозрачно фолио.

Входа на разследването била назначена и изготвена физикохимична експертиза, от заключението на която, с категоричност се установило, че държаната от обв.В. растителна маса, представлява високорисково наркотично вещество - коноп с нето тегло 13.93 грама, с процентно съдържание на активен компонент тетрахидроканабинол 23.99 %.

Посоченото наркотично вещество - коноп е високорисково, включено в Списък I - „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредният ефект от злоупотреба с тях, забранени за приложение в хуманитарната и ветеринарната медицина“, съгласно Приложение № 1 към чл.З т.1 от Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични във връзка с чл.З, ал.2 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите (ЗКНВП).

Съгласно Закона за контрол на наркотичните вещества и прекурсорите (чл.З и чл.7) за държането на такъв вид високорисково наркотично вещество, каквото държал обв.В.В. се изисквало надлежно разрешително, каквото обвиняемият нямал.

Съгласно Приложение № 2 към член единствен на Постановление № 23 на МС от 29 януари 1998 год, за определяне на цени на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството, стойността на един грам коноп, пласиран на улицата е 6 /шест/ лева, поради което е установено, че държания от обвиняемия В. коноп възлизал на обща стойност 83.58 /осемдесет и три и 50 ст./ лева.

С приемо-предавателен протокол № 63651 от 27,06.2019 год., зелената тревиста маса, представляваща коноп, била предадена на съхранение в отдел НОП - Централно митническо управление.

С постановление от 18.07.2019 год. на водещия разследването разследващ полицай, обвиняемия В.М.В. бил привлечен към наказателна отговорност за извършено престъпление по чл.354а, ал.5 вр. ал.З, т.1 НК. При разпита си като обвиняем - обв.В. се възползва от правото си да не дава обяснения.

Общата стойност на коноп с нетно тегло от 13,93 грама установен в хода на досъдебното производство е 83,58 /осемдесет и три лева и петдесет и осем стотинки/ лева.

Възприетата за безспорна фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на следните доказателства и доказателствени средства за тяхното установяване (приобщени към доказателствения материал по делото по реда на чл.378, ал.2 от НПК): сведения, снети от В.М.В./л.9/, разпит на обвиняем /л.16/, разпити на свидетелите ****/л.20/, ****/л.21/, ****/л.22/, както и от приложените по делото писмени доказателства: докладна записка/л.6-7/, протокол за доброволно предаване/л.8,35/, протокол за оценка на наркотично вещество /л.32/, протокол №179/15.05.2019г. на ОДМВР – София, /л.28-30/, свидетелство за съдимост на обв. /л.40,41/.

Съдът кредитира изцяло показанията на свидетелите ****. Същите възпроизвеждат преки възприятия за случилите се факти на 13.05.2019г. на инкриминираното място и час. Разказът им е последователен и непротиворечив като същевременно се подкрепя и от отразеното в писмените доказателства. От тази доказателствена съвкупност по несъмнен начин се установяват обстоятелствата относно време, място и начин на държане на инкриминираното вещество, както и начините за откриването и приобщаването им към доказателствения материал. В своята съвкупност всички доказателства по делото сочат, че намерения у В.М.В. обект съдържа растителна маса (коноп) като същият е бил намерен в кутия на цигари, находяща се на бюро в стая в жилище на ул. ,,****‘‘№ 50, вх.“А“, ет.4, ап.4, обитавано от обвиняемия, който сам е съобщил за това обстоятелство на полицейските служители.

Експертното заключение по делото съдът възприе като компетентно дадено и съобразно със специалните познания на вещите лица в съответните области на науката. Поради това съдът го кредитира безусловно. Въз основа на физико-химичната експертиза съдът установи съдържанието, теглото, процента на изследвания обект.

Въз основа на приетата за установена фактическа обстановка и направения по-горе доказателствен анализ, съдът достигна до следните правни изводи : по делото е безспорно установено, както от обективна, така и от субективна страна, че обвиняемия В.М.В. е осъществил състава на престъплението по чл.354а, ал.5, вр. ал.3, т.1 от НК като на 13.05.2019 год. в гр.Ботевград, в апартамент находящ се на ул.„**** № 50, вх.„А“, ет.4, ап.4, без надлежно разрешително, издадено съгласно Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите ЗКНВП е държал високорисково наркотично вещество - коноп е общо нето тегло 13.93 грама с процентно съдържание на активен компонент - тетрахидроканабинол 23.99 % на стойност 83.58 /осемдесет и три и 58 ст./ лева съгласно Постановление № 23 на МС от 29.01.1998 год. за определяне цената на наркотичните вещества, като конопа е включен в Приложение № 1 към чл.З, т.1 от Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични, в сила от 10.11.2011 г., издадена въз основа на чл.3, ал.2 от ЗКНВП, а именно Списък I - „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина, съгласно Приложение I от Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични/“ и случаят е маловажен.

Целият наличен по делото доказателствен материал е еднопосочен и непротиворечив по отношение на това, че във фактическа власт на В.М.В. върху инкриминираните количества наркотично вещество – той ги е държал в дома си, поради което е реализирал от обективна страна състава на вмененото му деяние.

Конопът /марихуаната/ има наркотично действие, няма легална употреба, пазар и производство в страната и е поставен под контрол съгласно Единна Конвенция на ООН по упойващите вещества, ратифицирана и от Република България и е включен и в Приложение № 1 към чл.3, ал.2 от Закон за контрол върху наркотичните средства и прекурсорите „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарна медицина”.

От субективна страна престъплението е извършено при пряк умисъл, тъй като обвиняемият е съзнавал какво държи в себе си, осъзнавал е обществено - опасния характер на деянието си, предвиждал е и е искал настъпването на обществено - опасните последици. Действията на В.М.В. материализират неговото субективно отношение към извършеното и сочат, че в съзнанието му са били оформени ясни представи, че държи пакетчета с наркотично вещество.

След анализ на събрания по делото доказателствен материал съдът е категоричен в констатацията си, че извършеното от В.М.В. представлява маловажен случай на престъплението по чл.354а, ал.3 от НК. За решаващия си извод съдът съобрази не само стойността на наркотичното вещество, което е в пъти под минималната работна заплата за страната, а и всички обстоятелства по делото, отнасящи се до деянието и дееца. Обвиняемият не е осъждан или освобождаван от наказателна отговорност, сам е казал, че държи в дома си коноп; по делото няма данни за други незавършени наказателни производства срещу В.М.В.. Изводът за маловажност на случая следва и от характера на конкретното деяние и възможността му да засегне обществените отношения, които са обект на престъпленията от този вид. В процесния случай наркотичното вещество е в занижено количество. Обвиняемият сам е съобщил за наличието му пред полицейските служители и е оказал пълно съдействие на разследващите органи в хода на досъдебното производство. В съвкупност всички тези обстоятелства разкриват много ниска степен на отрицателно въздействие върху обществените отношения, чието охраняване цели състава на престъплението по чл.354а, ал.3 НК.

Въз основа на изложените съображения съдът прие, че от обективна и субективна страна В.М.В. е осъществил състава на престъплението по чл. 354а, ал.5, вр. ал. 3 от НК.

При определяне на вида и размера на наказанието на обвиняемото лице по този текст от закона съдът съобрази няколко релевантни обстоятелства. На първо място В.М.В. не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл.78а от НК - видно от приложената по делото справка за съдимост съдебното му минало е необременено. С престъплението по чл.354а, ал.5 от НК не са причинени имуществени вреди. При доказана съставомерност на деянието законодателят е предвидил наказание глоба до хиляда лева.

Така изброените обстоятелства налагат безспорния извод, че в конкретната хипотеза спрямо обв. В.М.В. са налице основанията на чл.78а от НК, поради което той следва да бъде освободен от наказателна отговорност като му се наложи административно наказание „глоба”.

          С оглед предвиденото в особената част на НК наказание за престъплението по чл.354а, ал.5, вр. ал.3, т.1 от НК, нормата на чл.78а, ал.5 от НК в случая се явява приложима.

          За да се определи административното наказание и неговия справедлив размер съдът изходи, както от отегчаващите, така и от смекчаващите обстоятелства, като съобрази обективните и субективни особености на конкретно извършеното, както и обществената опасност на дееца, които обстоятелства не дават отражение върху съставомерността на деянието, за което В.М.В. е признат за виновен. В конкретния случай смекчаващи отговорността обстоятелства са чистото съдебно минало на В.М.В., сътрудничеството, което е оказал на полицейските служители не следва да се вземат в предвид от съда като смекчаващи отговорността обстоятелства, тъй като те вече един път са били отчетени при квалификацията на деянието по чл.354а, ал.5 от НК и при прилагане института на освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по чл.78а от НК, поради което не може същите обстоятелства да бъдат взети в предвид повторно и при индивидуализацията на наказанието. По отношение на отегчаващите отговорността обстоятелства този съдебен състав не намери такива.  Водим от гореизложените съображения и с оглед съотношението на смекчаващите към отегчаващите отговорността обстоятелства, както и на тяхната относителна тежест, настоящият съдебен състав счита, че на В.М.В. следва да се наложи административно наказание „глоба” в минимален размер, предвиден в закона. С оглед нормата на чл.78а, ал.1 и ал.5 от НК настоящият съдебен състав прие, че следва да наложи на обвиняемия административно наказание „глоба” в размер на 1000 /хиляда/ лева. Съдът счита, че този размер на административното наказание се явява справедлив и би изпълнил целите на наложеното наказание – превантивната и възпиращата роля.

На основание чл.354, ал.6, вр. чл.53, ал.2, б. „а” от НК от НК съдът счете, че следва да постанови отнемане в полза на държавата на инкриминираното наркотично вещество, тъй като то се явява предмет на конкретното престъпление, притежаването му е забранено, а и в особената част на НК това е изрично предвидено в нормата на чл.354а, ал.6 от НК.

На основание чл. 112, ал. 4 от НПК съдът счете, че следва приложените по делото хартиени и полиетиленови пликове(опаковки) да останат по делото.

По делото има доказателства за направени разноски за доказване на обвинението срещу обвиняемия. Поради това в случая следва на основание чл.189, ал.3 от НПК подсъдимия В.М.В. да бъде осъден да заплати по сметка на РС Ботевград за разноски за вещи лица сумата общо в размер на 181.19 лв. /сто осемдесет и един лева и деветнадесет стотинки/.

Така мотивиран  съдът постанови решението си.

 

                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: