Решение по дело №1073/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 260655
Дата: 29 октомври 2020 г. (в сила от 4 януари 2021 г.)
Съдия: Атанас Василев Славов
Дело: 20203100101073
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                         /...................2020 год.,  гр. Варна

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, VI-ти състав в публичното съдебно заседание, проведено на ДВАДЕСЕТ И ОСМИ ОКТОМВРИ ПРЕЗ ДВЕ ХИЛЯДИ И ДВАДЕСЕТА ГОДИНА в състав:

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: АТАНАС СЛАВОВ

 

при секретаря ГАЛИНА СТЕФАНОВА по гр. Дело № 1073 по описа за 2020 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 336 и сл. от  ГПК в вр. чл.5 от ЗЛС.

Производството е образувано по предявен И.Б.В.К. - прокурор в Окръжна прокуратура - гр. Варна ПРОТИВ Р. Д. К., ЕГН:********** ЦЕНТЪР ЗА НАСТАНЯВАНЕ ОТ СЕМЕЕН ТИП с.Т. ул.Г.Р. № … с правно основание чл.5 ЗЛС, във вр. с чл.336 ГПК

В исковата молба ищеца твърди, че ответницата страда от„Тежка умствена изостаналост“. Ответника е с 92 % степен на увреждане. Умствената изостаналост е пречка той да се грижи за своите работи и да извършва действия в свой собствен интерес.

В исковата молба е заявен петитум, с който ищеца моли съда да постанови решение, с което постави ответника Р. Д.К. под ПЪЛНО запрещение, с произтичащите от това законни последици.

С исковата молба са представени писмени доказателства и са направени доказателствени искания.

В съдебно заседание ищеца редовно призован, се представлява от Прокурор в Окръжна прокуратура Варна, който поддържа иска. Моли съда да го уважи със всички произтичащи от това последици.

В срока по чл.131 от ГПК ответника, представляван от директора на ЦНСП с Тополи не е депозирал отговор.

В съдебно заседание редовно призован явява се лично и се представлява от настойника си. Намира иска за основателен и моли съда да се уважи.

С ответника, по реда на чл.337 от ГПК, съдът не установи словесен контакт. Ответника не може да говори, издава само звуци без значение. Ответника е неориентиран за време, за място и собствената си личност.

Контролиращата страна в процеса ДСП-Варна, редовно призовани не се явяван и не се представляват.

При преценка на събраните доказателства, съдът приема за установена следната ФАКТИЧЕСКА ОБСТАНОВКА:

Ответника Р.Д.К. е настанен в Център за настаняване от семеен тип в с. Тополи, със Заповед № 97/28.05.2015 год. на Директора на ДСП Варна.

Ответника Р.Д.К. страда от „тежка умствена изостаналост; епилепсия. Той е с 92% степен на увреждане Съгласно Експертно решение № 00454 от заседание № 17 от 30.01.2018 г. на ТЕЛК - МБАЛ „Св. Марина" ЕАД - гр. Варна.

От разпитаната свидетелка съдът установи, че тя се грижи за ответника в дома. Той не може да говори, комуникира само с жестове,, но с него дори и по този начин не може да се общува. Храни се самостоятелно, но за всичко останало се нуждае от помощ.

Тази фактическа обстановка съдът установи от събраните по делото гласни и писмени доказателства, които кредитира.

Така установената фактическа обстановка налага следните правни изводи:

Предявеният иск е допустим.

Съгласно чл.337 от ГПК право на иск за поставяне под запрещение има всяко „заинтересовано лице” и прокурора.

Производството по делото е образувано по искате на прокурора, поради и което предявения иск е допустим.

Разгледан по същество, искът е основателен:

Съгласно чл. 5, ал. 1 от ЗЛС, непълнолетните, които, поради слабоумие или душевна болест, не могат да се грижат за своите работи, се поставят под пълно запрещение и стават недееспособни.

С оглед събраните доказателства може да се направи обоснован извод, че в конкретния случай поради наличието на заболяване ответника не е в състояние да разбира свойството и значението на постъпките си и да ги ръководи, както и сам да се грижи за своите интереси и дела и да ги защитава.

Налице са както медицинския, така и социалния критерий, с оглед на което така предявеният иск с правно основание чл. 5 ЗЛС следва да бъде уважен.

В настоящият случай, се касае за лице, което страда от умствена изостаналост, което опорочава неговата вола и това заболяване е необратимо, т.е не предполага положителни промени. Дефектът във волята е пречка на ответника да се грижи за своите работи, да взема решения, да защитава морални и материални интереси. При тази пасивност в поведението, наред с установената умствена изостаналост предвид липсата на положителна прогноза за подобряване на състоянието, искането за поставяне под запрещение се явява основателно.

Съдът е компетентен да реши с оглед медицинските и други данни дали лицето следва да бъде поставено под запрещение и какво да бъде то с оглед изискванията на закона.

Съдът следва да се съобрази с заключение на вещото лице, че ответника следва да бъде поставен под ограничено запрещение.

От разпита на ответницата в съдебно заседание съдът констатира, че здравословното й състояние е тежко и не позволява на ответника да взема решение при условия на живот. Непълнолетните могат да бъдат поставяне само под пълно запрещение.

С оглед разпоредбата на чл. 338, ал. 3 от ГПК, след влизане на решението в сила, препис от същото следва да се изпрати на органа по настойничество

Воден от горното, Варненски окръжен съд,

 

Р   Е   Ш   И :

 

ПОСТАВЯ ПОД ПЪЛНО ЗАПРЕЩЕНИЕ Р. Д. К., ЕГН:********** ЦЕНТЪР ЗА НАСТАНЯВАНЕ ОТ СЕМЕЕН ТИП с.Т. ул.Г.Р. № …  по иска на И.Б.В.К. - прокурор в Окръжна прокуратура - гр. Варна на основание чл. 5 от ЗЛС.

Решението подлежи на обжалване двуседмичен срок от редовното му връчване на страните с въззивна жалба, чрез първоинстанционния съд пред Варненски апелативен съд.

След влизане на решението в сила, препис от решението да се изпрати на Органа по настойничество и попечителство при Община Варна, за назначаване на настойник на поставеното под запрещение лице.

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: