Решение по дело №50/2021 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 91
Дата: 19 юли 2021 г. (в сила от 19 юли 2021 г.)
Съдия: Мария Кирилова Божкова
Дело: 20217120700050
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 април 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

     Р Е Ш Е Н И Е

гр.Кърджали, 19.07.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд Кърджали, в съдебно заседание на седми юли две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:  АНГЕЛ МОМЧИЛОВ

                                                                             ЧЛЕНОВЕ:   АЙГЮЛ ШЕФКИ

                                                                                                   МАРИЯ БОЖКОВА

                      

при секретаря Мелиха Халил

и с участието на Бонка Василева – прокурор в ОП Кърджали

като разгледа докладваното от съдия БОЖКОВА к.а.н.д.№ 50 по описа за 2021 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал.1, предл. 2-ро от ЗАНН,  във вр. с чл. 208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба на „Устра – Бетон“ ООД с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление:******, подадена от процесуален представител, упълномощен от управителя на търговското дружество. Оспорва се Решение № 260067/ 05.03.2021 г. по а.н.д. № 1125/ 2020 г. по описа на РС – Кърджали.

Твърди се, че решението е постановено при допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила и делото следва да бъде върнато на друг състав на Районен съд - Кърджали за ново разглеждане на спора по същество, при спазване на изискваната на ЗАНН и НПК.

Посочва се, че с оспореното пред РС – Кърджали наказателно постановление, на „ Устра – Бетон“ ООД е наложена имуществената санкция в размер на 1 500 (хиляда и петстотин) лева, тъй като не е сключило трудов договор на 12.05.2020г. с лицето Ю. С. С. с ЕГН: **********, преди постъпването му на работа като *** на обект „Реконструкция и модернизация на нов цинков завод - строителни работи на територията на бивш завод ОЦК-Кърджали - нарушение по чл. 61, ал. 1 КТ във вр. с чл.1, ал. 2 от КТ.

В жалбата се сочи, че съдът, със свое определение от 07.01.2021г., допуска до разпит като свидетели лицата Б. Я. А. с ЕГН **********, О. А. К. с ЕГН ********** и Ю. С. С. с ЕГН **********.

В хода на съдебното производство свидетелят Б. А. така и не е разпитан. Становището е, че по този начин съдът е осуетил възможността на касатора да реализира защитата си, респективно – да представи доказателства и да направи относими доказателствени искания. Твърди се, че произнасяйки се по съществото на спора без да е разпитан допуснатия до разпит свидетел Б. Я. А., съдът е допуснал съществено процесуално нарушение по смисъла на чл. 348, ал. 1, т. 2, във вр. с, ал. 3, т. 1 от НПК, довело до ограничаване процесуалните права на касатора. В съдебно заседание, редовно призован, касаторът не се представлява. От процесуален представител по пълномощие е постъпило становище за даване ход на делото, изявление че същото е изяснено от фактическа страна и съображения за незаконосъобразност на оспореното решение.

Ответникът – Директорът на Дирекция „ Инспекция по труда“ – Кърджали, редовно призован, не се явява. Пълномощникът на същия изразява становище за неоснователност на касационната жалба и правилност на оспореното решение. Претендира юрисконсултско възнаграждение и представя писмена защита с изложени съображения за неоснователност на касационната жалба.

Представителят на ОП – Кърджали дава мотивирано заключение за неоснователност на касационната жалба и правилност и законосъобразност на оспореното решение.

Касационният съд, след проверка на оспореното решение, констатира следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от страна по а.н.д. № 1125/ 2020 г. по описа на РС – Кърджали, за която оспореното решение е неблагоприятно, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, е неоснователна по следните съображения:

С оспореното решение РС – Кърджали е потвърдил Наказателно постановление, № 09-002431/ 11.09.2020 г., издадено от Директор на Дирекция „Инспекция по труда” гр.Кърджали, с което на „Устра – Бетон“ ООД с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление:******, в качеството му на работодател, за нарушение на чл. 61, ал. 1 от КТ, във вр. с чл. 1, ал. 2 от КТ, на основание чл.416, ал.5, във вр. чл.414, ал.3 от КТ е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 1500 лв. Със същото решение касаторът е осъден да заплати на ответника юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лв.

РС – Кърджали е приел, че АУАН и наказателното постановление са съставени правилно и законосъобразно, от компетентен орган, съдържат необходимите реквизити по чл.42 и чл.57 от ЗАНН. Нарушението е пълно описано с всички относими към конкретния състав признаци, посочени са времето, мястото и обстоятелствата, при които е било извършено, както и доказателствата, които го подкрепят, индивидуализиран е и нарушителя. В проверяваното решение се съдържат мотиви, че описаната в акта и наказателното постановление фактическа обстановка става ясно какво деяние е осъществено от жалбоподателя, кога е извършено и каква е неговата правна квалификация, като не е налице съществено нарушение на процесуалните правила, което да ограничава правото на защита на нарушителя и да опорочава атакуваният акт до степен, налагаща отмяната му. Районният съд е приел, че е безспорно доказано извършеното нарушение, описано в АУАН и НП. В оспореното решение са изложени подробни мотиви относно наличието на трудово правоотношение между „ Устра – Бетон“ ООД – касатор в настоящото производство и лицето Ю. С. С. Също така се съдържат съображенията на Районния съд защо приема, че съществуващите отношения между посочените по-горе лица са трудовоправни, а не гражданскоправни.

Решението е правилно. Не се установиха изложените касационни основания за неговата отмяна.

При правилно установена фактическа обстановка РС –Кърджали обосновано е направил извод за законосъобразност на наказателното постановление на директора на ДИТ – Кърджали. В съответствие със събраните писмени и гласни доказателства решаващият съд е приел, че е доказано извършването на описаното в наказателното постановление нарушение на чл. 61, ал. 1 от КТ, във вр. с чл. 1, ал. 2 от КТ.

В касационната жалба е въведен довод, че РС – Кърджали е допуснал съществено нарушение на съдопроизводствените правила, като не е разпитал допуснатото като свидетел лице – Б. Я. А.

Настоящият състав на АС – Кърджали не споделя този довод, поради следните съображения:

В проведените открити съдебни заседания в производството пред РС – Кърджали, на 05.11.2020 г.; 03.12.2020 г. и 28.01.2021 г., са извършени необходимите и възможни  процесуални действия по установяване на постоянния и настоящ адрес, както и по призоваване на допуснатия до разпит А. Последните действия, видно от върнатите призовки, се оказали безрезултатни. При това положение заличаването на лицето като свидетел не е довело до постановяване на решението при непълнота на доказателствата. Това е така, защото са събрани достатъчно писмени и гласни доказателства относно факта, че Ю. С. е осъществявал трудова дейност в полза на „ Устра – Бетон“ ООД. Тези доказателства са: декларация по чл.402 от КТ от Ю. С., в която е посочил от кога полага труд в дружеството, какъв е характера на трудовата дейност, работното време, трудовото възнаграждение, дата на изплащане. Книга за ежедневен инструктаж, от която се установява, че Ю. С. С. е инструктиран от 12.05.2020г. всяка сутрин от И. Р. Я., с вписване - задължително носене на ЛПС - маска, и отбелязано в книгата на 14.05.2020г., 15.05.2020г. и т.н. - извършване на изкопни работи, като са спазени почивни дни определени за всички работещи. Книга за влизане и излизане на обект „Ново цинково произвоство" - ***, от която е видно, че на 12.05.2020г. и следващите работни дни, Ю. С. С. е бил на обекта и е полагал труд заедно с останалите работещи, спазвайки определени часове на влизане и излизане в обекта. Писмени обяснения, дадени от Б. А. на 29.05.2020г., в които удостоверява, че с В. К. са се договорили със собственика на фирма „Устра”- С., да работят като *** при ремонта на ОЦК, като все още нямал сключен трудов договор, но предстояло да сключи такъв. Дадените пред РС – Кърджали показания на свидетелите О. К. и Ю. С. С., които удостоверяват извършената работа, работното време и почивките, заплащането на труда. Св. К. заявява пред съда, че не е имал сключен граждански договор, като са били на нещо като изпитателен срок – да види работодателя как се справят с възложената им работа.

От изложеното се установява, че оспореното решение, с което е потвърдено, като законосъобразно, наказателното постановление на директора на Д „ ИТ“ – Кърджали е правилно, валидно и допустимо и следва да се остави в сила.

При този изход на делото претенцията на ответника за присъждане на юрисконсултско възнаграждение се явява основателна и следва да се уважи, като се присъди такова в размер на 80 лв., определено съобразно чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ, във вр. с чл. 37 от Закона за правната помощ.

Ето защо и на основание чл. 221, ал. 2, предл.1-во от АПК, във вр. с чл.63, ал.1, предл. 2-ро от ЗАНН, Административният съд

      

 

Р    Е    Ш    И  :

 

 

Оставя в сила Решение № 260067/ 05.03.2021 г., постановено по а.н.д. № 1125/ 2020 г. по описа на РС – Кърджали.

Осъжда „Устра – Бетон“ ООД с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление:****** да заплати на Изпълнителна агенция „ Главна Инспекция по труда“ – София юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лв. (осемдесет лева).

          Решението е окончателно.

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                        ЧЛЕНОВЕ: 1.    

 

                                                                                         2.