Решение по дело №112/2014 на Районен съд - Чирпан

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 12 май 2014 г. (в сила от 2 юни 2014 г.)
Съдия: Женя Тончева Ивaнова
Дело: 20145540200112
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 април 2014 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

номер                                             12.05.2014 г.                           град Чирпан

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Районен съд Чирпан                                             Четвърти наказателен състав

На тридесети април                                 две хиляди и четиринадесета година

В публичното заседание в следния състав:

 

                            Председател: ЖЕНЯ ИВАНОВА

 

Секретар: М.Х.

като разгледа докладваното от съдията Женя Иванова

а.н.дело № 112 по описа за 2014 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

Образувано е по жалба на М.С.Г. против наказателно постановление № 354 / 13 от 12.08.2013г. на началника на РУП – Чирпан към ОДМВР – Стара Загора.

 

Жалбата е подадена в срок от надлежна страна и е редовна и допустима. В същата се изразява несъгласие с издаденото наказателно постановление.

 

В съдебно заседание, жалбоподателят, поддържа жалбата по наведените в нея съображения.

Въззиваемата страна РУП – Чирпан, редовно призовани, не изпращат представител и не вземат становище по жалбата.

 

Съдът като извърши цялостна проверка на законосъобразността на обжалваното наказателно постановление и след като обсъди и прецени събраните доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено следното:

 

С обжалваното наказателно постановление (НП) на М.С.Г. са наложени следните наказания: на основание чл. 179, ал. 2, пр. 1 ЗДвП – глоба в размер на 150 лева, на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 ЗДвП – глоба в размер на 100 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 5 месеца, на основание чл. 185, предл. 1 ЗДвП – глоба в размер на 20 лева, за това че на 21.07.2013 год. около 07.40 часа в с. Зетьово по ул. Освобождение до Дом 8, посока запад – изток, е управлявал лек автомобил Опел „Вектра” с рег. № СТ4941ВА, като се е движил с несъобразена скорост спрямо пътните условия и на ляв завой е излязъл от пътното платно и се е блъснал в електрически стълб, не е спазил задължението да остане на ПТП, управлявал с изтекъл АУАН. С тези свои действия нарушил: чл. 20, ал. 2, предл. първо ЗДвП, чл. 123, ал. 1, т. 2, б.”б” ЗДвП и чл. 157, ал.6 ЗДвП.

В наказателното постановление е посочено, че същото е издадено въз основа на акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № 354 с дата 21.07.2013 г.

 

По делото са разпитани като свидетели С.К.С. (актосъставител), Б.Р.Р. (свидетел по акта) и Г. Ж. З. (приятел на жалбоподателя). От техните показания се установява, че жалбоподателят управлявайки МПС в с. Зетьово се е блъснал в уличен стълб, след което прибрал колата в двора на къщата, в която живеел. По сигнал на кмета на селото, св. С. и св. Р. пристигнали на място. При тестване за алкохол на водача, пробата била положителна. Бил му съставен АУАН. Съдът кредитира показанията на свидетелите като взаимодопълващи се, като единственото съществено разминаване, което констатира е между показанията на С. и Р. досежно факта, като са пристигнали на мястото, дали водачът на автомобила е бил там (по разказа на св. Р.) или ги е „чакал” на заведението и кметът му звъннал да дойде (по разказа на св. С.). Доколкото и св. Запрянов разказа, че М.Г. е останал на място да изчака полицаите, съдът приема този факт за установен, като по отношение на него дава вяра на показанията на Р. и Запрянов, а не на С..

 

При така установеното от фактическа страна, съдът намира, от правна страна, следното:

По делото липсват доказателства за материалната компетентност на актосъставителя и на органа, издал наказателното постановление. Непредставянето на такива доказателства, което е в тежест на въззиваемата страна (РУП – Чирпан) е абсолютно основание за отмяна на обжалваното постановление.

 

Отделно от горното, съдът констатира, че при съставянето на АУАН и издаването на НП са допуснати следните съществени процесуални нарушения (неотсраними в съдебна фаза):

Нито в АУАН, нито в НП, нарушението по чл. 20, ал. 2, предл. първо ЗДвП, за което на жалбоподателя е наложена санкция по чл. 179, ал. 2, предл. първо ЗДвП, не е описано по изискуемия от закона начин (чл. 42, т. 4 ЗАНН и чл. 57, ал. 1, т. 5 ЗАНН). Причиняването на ПТП е съставомерен елемент на деянието за квалифицирането му като административно нарушение по чл.179, ал.2, предл. първо от ЗДвП. В случая описанието на нарушението не съдържа всички факти и обстоятелства от съставомерен характер - не е изрично посочено в какво точно се изразява ПТП – то по см. на легалната дефиниция на понятието по §6, т.30 от ДР на ЗДвП. Недопустимо е тези фактически обстоятелства да се извличат по пътя на формалната, правната или житейската логика – същите е следвало да намерят обективен израз в съдържанието на наказателното постановление при описанието на нарушението.Установяването на фактите, обуславящи произнасянето на санкциониращия орган по обвинение за административно нарушение, е възложено от закона в негова тежест. В случая надлежни писмени доказателства относно причинено ПТП по см. §6, т.30 от ДР на ЗДвП /напр. протокол за ПТП/, не се съдържат в административнонаказателната преписка; не са представени в съдебното производство по чл.59 от ЗАНН. С презумтивната материална доказателствена сила на АУАН по чл.189, ал.2 от ЗДвП е обвързан единствено административнонаказващият орган, като в съдебното производство тези констатации нямат обвързваща доказателствена сила. В този смисъл са решение 157 / 09.04.2013 г. по КАНД № 100 / 2013 год. по описа на Административен съд  – Стара Загора, решение   79 / 06.02.2014 г. по КАНД № 631 / 2013 год. по описа на Административен съд – Стара Загора и др.. Отделно от това, съдебната практика на ВКС по наказателни дела безпротиворечиво приема, че за да е налице движение с несъобразена скорост, съгласно чл. 20, ал.2 от ЗДвП, съществен елемент от фактическия състав е посочването на конкретната скорост, за да може да се прецени, дали същата е била съобразена, но нито в АУАН, нито в НП е отразена каквато и да било скорост на движение на автомобила на жалбоподателя. Също така е налице явно несъответствие между фактическото и юридическото формулиране на административното обвинение, тъй като жалбоподателят е санкциониран за нарушение на чл.20, ал.2, предложение първо от ЗДвП („Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране на скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия…”), докато според обстоятелствената част на НП скоростта му на движение не е била съобразена с пътните условия. Тези непълноти и противоречия водят до ограничаване на правото на защита на жалбоподателя с последица отмяна на наказателното постановление в частта му касаеща нарушението по чл. чл.20, ал.2, предложение първо от ЗДвП.

 

На следващо място, по делото не се събраха никакви доказателства, че жалбоподателят е извършил останалите две нарушения по чл. 123, ал. 1, т. 2, б.”б” ЗДвП и чл. 157, ал.6 ЗДвП, за които също е наказан с обжалваното наказателно постановление.

По отношение на нарушението по чл. 123, ал. 1, т. 2, б.”б” ЗДвП - нито в обстоятелствената част на АУАН и НП, нито в свидетелските показания се съдържат данни за настъпило ПТП с пострадали лица (дори по правилата на логиката може да се направи извод само за материални щети), а жалбоподателят е обвинен, че не е изпълнил задължението си по чл. 123, ал. 1, т. 2, б.”б” ЗДвП, като водач на пътно превозно средство, участник в пътнотранспортно произшествие с пострадали, да остане на мястото на произшествието и да изчака пристигането на представител на Министерството на вътрешните работи или на следствието. При това положение, не може да се направи извод, че жалбоподателят е адресат на тази норма, а оттук, че я е нарушил, следователно неправилно е санкциониран на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 ЗДвП.

По отношение на нарушението по чл. 157, ал.6 ЗДвП – по делото няма представена справка, от която да е видно, че на жалбоподателя е бил съставен АУАН и отнет контролния талон. Извод за това не може да се направи от показанията на разпитаните по делото свидетели, нито за това, че Г. не е представил такъв при поискване. Дори свидетелят С., който е актосъставителят, заяви, че на 100 % процента е изискал от лицето свидетелство за управление на МПС, но не помни дали го е представи – „би трябвало да го е представил” (стр. 3, абзац първи от съдебния протокол от 30.04.2014 г.) Следователно нарушението е недоказано, а жалбоподателят неправилно е санкциониран на основание чл. 185 предл. 1 ЗДвП.

 

В заключение, констатираното по - горе налага обжалваното наказателно постановление да бъде отменено изцяло като незаконосъобразно.

 

Водим от горните мотиви, съдът  

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 354 / 13 от 12.08.2013г. на началника на РУП – Чирпан към ОДМВР – Стара Загора, с което на М.С.Г., ЕГН: **********, са наложени следните наказания: на основание чл. 179, ал. 2, предл. 1 ЗДвП – глоба в размер на 150 лева, на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 ЗДвП – глоба в размер на 100 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 5 месеца, на основание чл. 185 предл. 1 ЗДвП – глоба в размер на 20 лева, за извършени нарушения по чл. 20, ал. 2, предл. първо ЗДвП, чл. 123, ал. 1, т. 2, б.”б” ЗДвП и чл. 157, ал.6 ЗДвП, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд Стара Загора в 14-дневен срок от получаване на съобщението.

 

 

 

           

                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: