Решение по дело №346/2020 на Районен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 12 август 2020 г. (в сила от 16 септември 2020 г.)
Съдия: Росен Димитров Костадинов
Дело: 20203420200346
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е №246

гр. Силистра, 12.08.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Силистренският районен съд в открито заседание на четиринадесети юли, две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСЕН КОСТАДИНОВ

 

при секретаря Красимира Петкова като разгледа докладваното от районния съдия АНД № 346 по описа на съда за 2020 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производство по чл. 59 и сл. от ЗАНН.

 

Жалбоподателят Г.Б.А. с ЕГН ********** *** е недоволна от Наказателно постановление (НП) № 26/30.04.2020 г. на Директора на ОД на МВР гр.Силистра. Счита, че е наказана в нарушение правилата на Закона за административните нарушения и наказания, тъй като не е извършвала административно нарушение.

Административнонаказващият орган (АНО) не се явява в съдебно заседание. В съпроводителното писмо предлага НП да бъде потвърдено.

 

Жалбата е допустима, т. к. е подадена в срока по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН, разгледа по същество е неоснователна.

Съдът, след като взе предвид становищата на страните и обсъди събраните по делото доказателства прие за установено следното:

В Република България, с Решение на Народното събрание от 13.03.2020г. било обявено извънредно положение във връзка с разпространението на коронавирусната инфекция (COVID-19). В последствие срокът на извънредното положение е бил удължен до 13 май 2020т.

На основание чл.63 ал.1 от Закона за здравето със Заповед № РД-01-197/ 11.04.2020г. Министъра на здравеопазването (с която се допълва друга негова заповед № РД-01-124/13.03.2020г. за въвеждането на противоепидемични мерки) е допълнена т.9 по силата на която „Всички граждани, когато се намират в закрити или на открити обществени места (в това число в транспортни средства за обществен превоз, търговски обекти, паркове, църкви, манастири, храмове, зали, улици, автобусни спирки и др.) са длъжни да имат поставена защитна маска за лице за еднократна или многократна употреба или друго средство, покриващо носа и устата (в т.ч. кърпа, шал и др.).За целите на тази мярка обществени са и местата, и пространствата, които са свободно достъпни, и/или са предназначени за обществено ползване (в т.ч. всички места на които се предоставят обществени услуги).“    

На 16.04.2020 г. в с.Средище, общ.Кайнарджа, обл.Силистра, около 12,30 часа по ул.“Хан Тервел“№3 пред магазин на ЕТ „Гунди- Севилен Махмуд“, Г.Б.А. се намирала на открито обществено място и не е поставила защитна маска на лицето си, в отклонение от въведените по административен ред противоепидемични мерки. Горните обстоятелства са били възприети от полицейските служители И.Р. и К.И. . При тези факти свид.Р. съставил АУАН на Г.А. за нарушение на чл.209а, ал.1, във вр. с чл.63 ал.1 от Закона за здравето.

Въз основа на акта е издадено атакуваното наказателно постановление, като на основание чл.53 ЗАНН и чл.209а ал.4 прдл.“второ“ ЗЗ, АНО на основание чл.209 ал.1 е постановил наказание “Глоба” в размер на 300 лева. Директора на ОД МВР-Силистра възприел същите фактически и правни констатации, като обсъдил невъзможността за квалифициране на административното нарушение за маловажно.

Тези факти се установяват по категоричен начин от писмените и гласни доказателства- показанията на свидетелите. Безспорно се доказва, че на 16.04.2020г., около 12,30 часа Г.А. се движила на улицата пред магазина. В този период в страната с оглед ограничение разпространението на коронавирусната инфекция (COVID-19) са действали различни противоепидемични мерки, въведени по административен ред със заповеди на Министъра на здравеопазването, включително и тази по т.9 наложена със Заповед № РД-01-197/ 11.04.2020г. за задължително носене на маски на открити обществени места. Съдържанието на заповедта е била разпространена чрез средствата за масово осведомяване и е била известна на жалбоподателя, видно от показанията на свидетелите.

По случая прокуратурата е постановила отказ да образува досъдебно производство от 29.04.2020г..

 

При съставянето на АУАН не са били допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. При издаване на НП са спазени изискванията на ЗАНН. Правомощията на актосъставителя и АНО произтичат по силата на закона.   

 Съда намира, че описаното деяние в съставения против жалбоподателя акт и в издаденото наказателно постановление съдържат всички обективни и субективни признаци на административното нарушение по чл.209а ал.1, във вр. с чл.63 ал.1 от Закона за здравето. Жалбоподателя с бездействието си е осъществил административното нарушение, като не е изпълнил задължението си да носи маска или друго средство, покриващо носа и устата (в т.ч. кърпа, шал и др.) на открито обществено место, така както повелява Заповед № РД-01-197/ 11.04.2020г. на Министъра на здравеопазването издадена на основание чл.63, ал.1 от ЗЗ.

Възраженията на жалбоподателя, че не е извършила административното нарушение съда намери за неоснователни. За да избегне отговорността Г.А. е лансирала различни версии:- във възраженията при съставяне на акта, че махнала старата си маска, за да я замени с друга по- чиста;- при обжалване на НП, че в това време се е хранела;- пред съда първоначално втората от версиите, а в последствие и двете едновременно. Всички тези твърдения на жалбоподателя се опровергават от свидетелските показания. Явно е, че Г.А. е била без маска, както и че в момента не се хранела.

 

При изписване дата, на заповедта (№ РД-01-197) АНО е допуснал грешка, като за месец на издаването и е посочен март, което е явно невъзможно, тъй като към него момент не е било обявено все още извънредното положение и не е било наложително да се постановяват противоепидемични мерки.  Ето защо преценката е, че се касае по скоро за техническа грешка, която няма как да е създала неясното у административно обвиненото лице, предвид словесното описание съдържанието на въведената от Министъра на здравеопазването забрана. Преценката е, че допусната от АНО грешка не е ограничила правата на жалбоподателя.

АНО е наложил санкция на нарушителя в минималния размер, което налага извода, че съобразили всички онези обстоятелства очертани от чл.12, чл.27, дори и чл.28 от ЗАНН. Няма как нарушенията по ЗЗ извършено в периода на извънредното положение да се окачествят като маловажни, предвид обществените отношения които защитават.

 

Предвид изложеното съда намери НП на Директор ОД на МВР гр.Силистра за правилно и законосъобразно.

 

Мотивиран от гореизложените съображения и на основание чл.63 ал.І от ЗАНН, съдът

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление (НП) № 56/30.04.2020 г. на Директора на ОД МВР гр.Силистра

 

Решението подлежи на обжалване пред Силистренския административен съд в 14-дневен срок от съобщаването.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: