Определение по дело №121/2021 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260122
Дата: 2 март 2021 г. (в сила от 24 март 2021 г.)
Съдия: Лидия Крумова Кътова
Дело: 20211400200121
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 22 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №...

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно заседание на втори март, две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

   Председател: ЛИДИЯ КРУМОВА

 

                 

с участието на секретаря Мария Ценова и прокурора Ивайло Хайтов, като разгледа докладваното от съдията ЧНД N 121 по описа за  2021г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от л.св. Т.В.П., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че молителят е придобил право за УПО, отговаря на изискванията на чл. 70, ал.1 НК и на чл. 439а НПК, поради което прави искане молбата му да бъде уважена.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от  И.Ф. Началник на Затвора гр. Враца със справка за изтърпяното наказание и неизтърпения остатък, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на л.св.Т.П..

На основание чл. 439, ал.3 НПК, по искане на осъденото лице,    по отношение на него е допусната правна помощ и в съдебното производство като служебен защитник му е назначен определеният адвокат – М.М..

В съдебно заседание осъдения участва чрез видеоконферентна връзка, като поддържа молбата с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание. Защитникът му също поддържа молбата и направените с нея искания, като излага съображения, че по отношение на осъдения са налице и двете законовоизискуеми предпоставки.

Затвора гр. Враца се представлява от Инспектор РД А. М., който изразява становище за неоснователност на молбата по съображения, че макар и осъдения да е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание, същият с поведението си не е дал достатъчно  доказателства за своето поправяне и не отговаря на изискванията на чл. 439а НПК. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за неоснователност на молбата за УПО и прави искане за оставянето й без уважение.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

Това е трето производство по чл. 70 НК. На първите две молби за УПО съдът е оставил без уважение молбата на осъденото лице.

Т.В.П. е осъден с присъда по НОХД № 90/2010год. на ОС-Монтана за престъпление по чл. 116, ал.1, т.6 НК на тринадесет години и шест месеца лишаване от свобода. Преди това същият не е осъждан.

Л.св. Т.П. е започнал да търпи наложеното му наказание от 13 години и 6 месеца лишаване от свобода на 02.02.2010год., като до момента е изтърпял фактически 11 години  и 1 месец, от работа 2 година, и 1 ден, или общо изтърпяно 13 години, 1 месец и 1 ден. Неизтърпяната част от наказанието е в размер на  4 месеца и 29 дни.

При това положение, осъденият П. към момента е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание, така както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК. 

От приложения доклад за оценка на риска от рецидив и вреди, изискуем съгласно чл. 155 ЗИНЗС е видно, че първоначалната оценка на риска от рецидив е със средни стойности от 75 точки. Рискът от вреди за обществото след освобождаване от затвора е с високи стойности и се обуславя от характера на извършеното престъпление. Рискът от вреди за останалите лишени от свобода и персонала в затвора е нисък. В първоначално изготвения план на присъдата, като цели и задачи са заложени корекции в: отношение към правонарушението; обучение и образование; умение за мислене; междуличностно поведение и умение за общуване. Проявява апатия към културни мероприятия, не участва в спортни турнири.

Ревизии на оценката на риска от рецидив и вреди е правена 6 пъти в интервала 2011-2019год. При тези междинни оценки рискът от рецидив показва намаление в стойностно отношение – от 75точки на 52 точки, като се запазва среден.

Положителни промени показва в зоните отношение към правонарушението, обучение и образование, начин на мислене. Л.св. П. е склонен донякъде да поеме отговорност за деянието и да съжалява за стореното; отношението му към образованието се променя – в продължение на осем години посещава учебни занятия, като завършва 12 клас. Не успява да придобие средно образование поради неуспешно положени зрелостни изпити.  Донякъде е склонен да приема вижданията и на другите и да се съобразява с тях.

Рискът от вреди за обществото се променя от висок на среден. За служителите на затвора и за останалите лишени от свобода се запазва нисък.

През 2011год. е наказван пет пъти. Наказван е и през февруари 2019год. В периода от 2014год. до 2019год е награден общо 7 пъти Наградите са за показани добри резултати  в образователно-възпитателния процес, за примерно поведение и редовно посещение на учебните занятия.

През 2015год. се включва в компютърен курс "Начална компютърна грамотност", а през 2014год. в религиозен курс "Евангелска подкрепа и песнопения", в който не е редовен в посещенията си.

При извършената оценка на риска от рецидив през ноември 2020год. е констатиран среден риск от рецидив с 54 точки. Проблемни зони си остават "Отношение към правонарушението" и "Умение за мислене". Л.св. П. не приема вината си, смята, че е осъден несправедливо. Отчасти осъзнава факторите, довели до криминалното поведение. Отчитат се нагласи в подкрепа на криминално поведение и несъобразяване с установените норми и правила. Не признава правото на лична неприкосновеност. Не разпознава проблемите си, не мисли за последствията. Среща затруднения при формиране на алтернативни законосъобразни решения и действия.

Като ресурси на л.св. могат да се ползват възстановените контакти с близките и липсата на зависимости.

Рискът от вреди за обществото е среден. Обуславя се от характера на извършеното правонарушение. Отключващ фактор за бъдещо рисково поведение може да бъде влиянието на криминално обкръжение, съчетано с безработицата и липса на финансови средства.  Рискът от вреди спрямо останалите лишени от свобода е с ниски стойности. Изпълнява разпорежданията на пенитенциарните служители.

През 2019год. има една награда и едно условно наказание – наказанието е заличено.

През изминалите години основната промяна, настъпила при него е по отношение на образованието. През последната година, паралелно с училище започва да полага доброволен труд като хигиенист в училище. Изявява желание да работи като чистач в училище и след завършване на образованието, но има периоди на несправяне със задълженията и трудности в общуването с него.

На 5.11.2019год. е преместен от затвора-Враца в ЗОЗТ "Бойчиновци", като за престоя си до момента спазва установените правила. Към служителите се отнася с необходимото уважение, а с останалите лишени от свобода се стреми да избягва конфликти, като извършва възмездни услуги.

През 2020год. има две награди за участие в организираните културни мероприятия – рецитали, посветени на бележити годишнини.

Независимо от постигнатите положителни промени, л.св. има огромни дефицити в уменията за мислене и в нагласите да води законосъобразен начин на живот. Не приема отговорността за действията си. Не осъзнава факторите, довели до криминалното поведение. Отчитат се нагласи в подкрепа на криминално поведение и несъобразяване с установените норми и правила.

Приема плана на присъдата и формално показва положително отношение към договорените дейности.  Не проявява интерес към провежданите културно-масови мероприятия, но се включва в спортните дейности. След настаняването му в ЗОЗТ започва да се интересува от включването му в религиозен курс, защото на този етап това е единствения  източник за получаване на работни дни, съответно за намаляване на наказанието.

Въпреки дефицитите му по отношение нивото на грамотност и уменията за четене, същият  е проявил интерес и взел участие в няколко рецитала. От началото на м. декември 2020год. посещава религиозен курс " Тълкуване на новия завет" до 31.12.2020год. От 28.01.2020год. до 30.04.2020год. участва в "Тълкуване на Стария завет". През 2020год. участва и в курс по "Английски език за начинаещи", но трудно се справя с овладяване на езика. През м. юни 2020год. е включен в образователен курс "Опознай родината", а през юли в "Компютърна текстообработка". През февруари 2021год. е включен в клуб по интереси "Забавен шахмат". Изразява желание и се включва в горепосочените дейности воден не от желание  да получи нови знания, а ръководен от желанието да намали размера на наказанието. От 01.04.2020год. полага доброволен труд по чл. 80 от ЗИНЗС като хигиенист в битова стая.

Заложените в плана на присъдата цели и задачи не се изпълняват в пълен обем. Л. св. Т.П. не е склонен да анализира досегашния си начин на живот, омаловажава деянието си и оправдава поведението си с външни фактори и лица. Не поема отговорност за постъпките си. Не зачита собствеността и правата на другите хора и границите на лична свобода. Не разпознава и не осъзнава проблемите си, което на този етап води да невъзможност и способност за разрешаването им.

Към настоящият етап от изтърпяване на присъдата, л.св. П. все още не е дал достатъчно категорични доказателства за промяна в нагласите за водене на законосъобразен начин на живот.

В обобщение на горното следва да се посочи, че към настоящия момент  по отношение на л.св. Т.П. е налице само една от двете законови предпоставки за УПО, а именно същият е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание. Не е налице обаче втората предпоставка, тъй като с поведението си осъдения все още не е дал достатъчно доказателства за своето поправяне и не отговаря на изискванията на чл. 439а НПК. Всичко това дава основание на съда да приеме, че следва да бъде постановен отказ на молбата му за условно предсрочно освобождаване от неизтърпяната част от наложеното му наказание, в размер на 4 месеца и 29 дни.

На основание чл. 441 НПК нова молба за УПО от л.св. П. е допустима след изтичане на 6 месечен срок от влизане в сила на настоящето определение.

При горните съображения и на основание чл. 70, ал.1, т.1 НК и чл. 441 НПК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на л.св. Т.В.П., роден на ***год. в гр. Монтана, с постоянен адрес ***, български гражданин, с основно образование, неженен, осъждан, с ЕГН **********, да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на неизтърпяната част от наложеното му по НОХД № 90/2010год. на ОС-Монтана наказание лишаване от свобода в размер на 13 години и 6 месеца, с остатък  4 месеца и 29 дни.

    ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

 

 

 

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: