Р Е Ш Е Н И Е
гр. Пазарджик, 22.11.2019 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
РАЙОНЕН СЪД ПАЗАРДЖИК, Наказателна колегия, ХХ състав в публично заседание на десети октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР ЛЕСЕНСКИ
при секретаря Ива Чавдарова, като разгледа докладваното от съдия Лесенски НАХД № 1465 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.
С наказателно постановление № 15-1006-002984 от 24.11.2015 г. на Началник сектор Пътна полиция към ОД МВР Пазарджик е наложена глоба в размер на 400 лв. на основание чл.53 ЗАНН, вр. чл.315, ал.1 КЗ на П.А.Д. с ЕГН: ********** *** за нарушение на чл.315, ал.1 КЗ.
Срещу наказателното постановление е подадена в срок жалба от П.А.Д., в която се навеждат доводи за незаконосъобразност на постановлението. Твърди, че отговорността е погасена по давност и се моли да бъде отменено.
В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не се явява.
Ответникът по жалбата, редовно призован, не изпраща представител. В писмено становище сочи, че жалбата е неоснователна.
Съдът, като съобрази доводите на страните и събраните по делото писмени доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено следното:
Жалбоподателят е наказан за това, че на 03.11.2015 г. на път III-3704, км.1+200 м. в посока гр. Пазарджик е управлявал лек автомобил „П.“ с рег. № … без сключен и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“, с което е нарушил чл.315, ал.1 КЗ.
Горната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на събраните по делото гласни - показанията на актосъставителя Е.Т. и писмени доказателства, които са абсолютно непротиворечиви.
При така установеното е видно, че жалбата против атакуваното НП е процесуално допустима, подадена е в срок. Разгледана по същество, жалбата е основателна поради следното:
Съгласно т.2 от Тълкувателно постановление № 1 от 27.02.2015 г. на ОСС НК на ВКС и ОСС на II колегия на ВАС разпоредбата на чл.11 ЗАНН препраща към уредбата относно погасяване на наказателното преследване по давност в НК. Съгласно чл.82, ал.1, т.5 НК наложеното наказание глоба не се изпълнява, когато са изтекли две години, а съгласно чл.82, ал.4 НК независимо от спирането или прекъсването на давността наказанието не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в ал. 1, т.е., когато наказанието е глоба, този срок е три години. В тази насока са и разпоредбите на ЗАНН. Съгласно чл.82, ал.1, б. „а“ ЗАНН административното наказание не се изпълнява, ако са изминали две години, ако наложеното наказание е глоба, като с оглед разпоредбата на ал.3 на същия член независимо от спирането или прекъсването на давността административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока по ал.1, освен ако в този срок не е образувано изпълнително производство (каквото в случая не е). По конкретния казус към момента са минали повече от четири години и наложеното наказание глоба е погасено по давност и не следва да се изпълнява.
По изложените съображения въззивният съд счита, че обжалваното наказателно постановление е незаконосъобразно, поради което ще следва да бъде отменено.
Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН Районен съд Пазарджик
Р Е Ш И :
ОТМЕНЯ като незаконосъобразно наказателно постановление № 15-1006-002984 от 24.11.2015 г. на Началник сектор Пътна полиция към ОД МВР Пазарджик, с което е наложена глоба в размер на 400 лв. на основание чл.53 ЗАНН, вр. чл.315, ал.1 КЗ на П.А.Д. с ЕГН: ********** *** за нарушение на чл.315, ал.1 КЗ.
Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд Пазарджик.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: