Решение по дело №655/2021 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 616
Дата: 1 декември 2021 г. (в сила от 22 декември 2021 г.)
Съдия: Елка Ангелова Братоева
Дело: 20217170700655
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 19 август 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р       Е       Ш     Е       Н      И      Е

 

  616/  01. Декември 2021г., гр. Плевен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛЕВЕН, трети състав

На двадесет и четвърти ноември 2021г. в публично съдебно заседание в състав:

Председател: съдия Елка Братоева

Съдебен секретар: Милена Кръстева

 

Като разгледа докладваното от съдия БРАТОЕВА Административно дело № 655/2021г. по описа на съда и на основание доказателствата по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

Образувано е по жалба на Т.Д.Т. и А.Т. ***, чрез адв. П. *** срещу Разпореждане на полицейски орган от 03.08.2021г., издадено на осн. чл. 64 от ЗМВР от мл.полицейски инспектор Емил Иванов при РУ – Д. Митрополия във вр. с ДП № ЗМ161/2021г.

Жалбата е препратена по компетентност до АдмС – Плевен с постановление на Окръжна прокуратура – Плевен.

 Жалбоподателите оспорват разпореждането като незаконосъобразно, тъй като е немотивирано и не съответства на влязло в сила съдебно решение, с което считат, че спорът за достъпа до общите части на сградата е разрешен и не подлежи на пререшаване, като всеки от собствениците има достъп до етажа си и до тавана чрез отделен вход на сградата и стълбище до таванския етаж.

Ответникът – полицейски инспектор при РУ – Д.Митрополия е представил административната преписка. Изразява становище за неоснователност на жалбата. Посочва, че полицейското разпореждане е издадено в изпълнение на задължителните указания, дадени от разследващия полицай.

Като съобрази приетите по делото доказателства, становищата на страните и приложимия закон и след служебна проверка на оспорения индивидуален административен акт за валидност и законосъобразност на всички основания по чл. 146 от АПК, съдът намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Производството е по чл. 145 и следващите от АПК вр. чл. 64 ал.7 от Закона за МВР.

Вторият жалбоподател А.Т.Т. не е внесъл дължимата д.т., поради което по отношение на него съдебното производство срещу полицейското разпореждане е прекратено на осн. чл. 158 ал.3 АПК с влязло в сила определение.

Жалбоподателят Т.Д.Т. е внесъл държавна такса за производството.

Разпореждането е връчено на жалбоподателя Т.Д.Т. на 03.08.2021г. Жалбата е подадена на 09.08.2021г., в рамките на законния 14-дневен срок за съдебно обжалване, от активно легитимирана страна и срещу подлежащ на оспорване индивидуален административен акт, поради което е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество жалбата е ОСНОВАТЕЛНА.

С оспореното Разпореждане на полицейски орган от 03.08.2021г., издадено от Е. И. – младши полицейски инспектор при РУ – Долна Митрополия на осн. чл. 64 от Закона за МВР и в изпълнение на възложените функции по териториално обслужване на граждани и опазване на обществения ред, във връзка с ДП № ЗМ 161/2021г. по описа на РП – Плевен  е разпоредено на Т.Д.Т. *** в срок до 10.08.2021г. да възстанови първоначалното фактическо положение, което е било преди ограничаване на достъпа на В.Д.Т. до общите части на сградата, находяща се в с. Комарево, общ. Долна Митрополия, ул. „Искър“ № 2.

Съгласно чл. 64 ал.1 ЗМВР полицейските органи могат да издават разпореждания до граждани, когато това е необходимо за изпълнение на възложените им функции. Разпорежданията се издават писмено. В ал.5 са посочени задължителните реквизити на писменото разпореждане, то следва да съдържа: 1. наименованието на органа, който го издава; 2. адресат на разпореждането; 3. фактически и правни основания за издаване; 4. разпоредителна част, с която се определят правата или задълженията, начинът и срокът за изпълнението; 5. пред кой орган и в какъв срок може да се обжалва; 6. дата на издаване и подпис на лицето, издало разпорежданео, с означаване на длъжността му. Разпореждането се връчва на лицето срещу подпис и подлежи на обжалване по реда на АПК.

Разпореждането е издадено от компетентен орган и в рамките на предоставените му от закона правомощия. Издадено е от полицейски инспектор от РУ – Долна Митрополия, отговарящ за с. Комарево в рамките на обслужваната от РУ на МВР – Долна Митрополия територия във връзка с изпълнение на функции по опазване на обществения ред и в частност във връзка с ДП № ЗМ 161/2021г. по описа на РП – Плевен.

С Постановление от 19.07.2021г. на разследващия полицай И. Т. при РУ – Долна Митрополия по образувано досъдебно производство № 2127/2021г. по описа на РП – Плевен / Д-ЗМ161/2021г. по описа на РУ – Д.Митрополия/ е разпоредено на полицейски орган / отговарящ за с. Комарево/, определен от Началника на РУ – Долна Митрополия да извърши възложените от наблюдаващия прокурор задължителни действия с постановлението за образуване на досъдебното производство. В постановлението на разследващия полицай е посочено, че досъдебното производство е образувано, затова че на неустановена дата през периода 01.01.2021г. до 14.04.2021г. в с. Комарево, обл. Плевен, самоволно не по установения от закона ред визиран в чл. 38 от Закона за собствеността, регламентиращ, че при сгради, в които етажи или части от етажи принадлежат на различни собственици, общи на всички собственици са „стълбите, площадките, покривите, стените между таванските и избените помещения на отделните собственици, комините, външните входни врати на сградата и вратите към общи и тавански избени помещения“, като в немаловажен случай, чрез смяна на заключващия механизъм и заключване на същия на врата, водеща към общите части, било осъществено едно оспорвано от В.Д.Т. свое действително право за ползване на тези общи части – престъпление по чл. 323 ал.1 НК.

На осн. чл. 194 ал.4 пр.2 и чл. 199 НПК разследващия полицай е възложил на полицейския орган да изпълни дадените задължителни указания от наблюдаващия прокурор като извърши следните действия по разследването: с изрично писмено разпореждане полицейския орган да разпореди на Т.Д.Т.  да възстанови първоначалното фактическо положение, което е било преди ограничаване на достъпа на В.Д.Т. до общите части в сградата, като му бъде разяснен привилегирования състав на чл. 323 ал.3 НК, а именно – деецът не се наказва, ако след предупреждение от съответния държавен орган незабавно възстанови първоначалното фактическо положение. Определен е и срок за изпълнение на възложените действия по разследването – до 30.07.2021г.

В издаденото полицейско разпореждане е посочена дословно дадената от разследващия полицай, респективно от наблюдаващия прокурор формулировка: в срок до 10.08.2021г. да възстанови първоначалното фактическо положение, което е било преди ограничаване на достъпа на В.Д.Т. до общите части на сградата, находяща се в с. Комарево общ. Д. Митрополия, ул. „Искър“ № 2.

Разпореждането е издадено в изискуемата писмена форма и съдържа реквизитите по чл. 64 ал.5 т.1, т.2 и т.6 ЗМВР - наименованието на органа, който го издава; адресата на разпореждането; дата на издаване и подпис на лицето, издало разпореждането с означаване на длъжността му.

Но не изпълнява напълно изискванията за съдържание по чл. 64 ал.5 т.3, 4 и т.5 ЗМВР. Посочено е правното основание – чл. 64 ЗМВР.

Като фактическо основание е посочено лаконично общата компетентност на полицейските органи, произтичаща от ЗМВР по опазване на обществения ред, както и че същото е във връзка с ДП № ЗМ 161/2021г. по описа на РП – Плевен, което е недостатъчно.

Неясно и недостатъчно е и посоченото в разпоредителната част задължение, което следва да изпълни лицето и начинът за изпълнението му, тъй като е формулирано твърде общо и бланкетно, като е дословно цитирано от постановлението на разследващия полицай/ респективно така както е указано от наблюдаващия прокурор/, без да е конкретно описано кое първоначално фактическо положение следва да възстанови и по-точно по какъв начин, така че от съдържанието на разпореждането да бъде ясно и недвусмислено за лицето какво конкретно действие се иска от него да извърши и как точно. От съдържанието на постановлението става ясно, че е сменен заключващия механизъм и е заключена врата, водеща до общите части, с което от дееца срещу когото се води разследването, е било осъществено едно оспорвано от В.Д.Т. свое действително право за ползване на общите части на сградата в нарушение на чл. 38 от Закона за собствеността, според който, при сгради, в които етажи или части от етажи принадлежат на различни собственици, общи части са: стълбите, площадките, покривите, стените между таванските и избените помещения на отделните собственици, комините, външните входни врати на сградата и вратите към общи и тавански избени помещения“.

В разпореждането на полицейския орган обаче липсва конкретното задължение и начинът, по който то да бъде изпълнено от лицето, което е особено съществена непълнота и може да се приравни на пълна липса на разпоредителна част. Не става ясно какво е било фактическото положение, което следва да се възстанови, по какъв начин е ограничен достъпа на В.Т. до общите части на сградата и до кои общи части. Това трябва ясно и точно да бъде посочено в разпореждането.

Следвало е също така да се разясни и привилегирования състав на престъплението на чл. 323 ал.3 НК, в който случай деецът не се наказва, ако след предупреждението незабавно възстанови първоначалното фактическо положение, както е указано в постановлението. За целта това разяснение и предупреждение следва да се удостовери писмено в разпореждането, за да произведе целения правен ефект и да мотивира лицето към изпълнение на съответните действия. Това също е сериозен порок, засягащ разпоредителна част на акта.

Най-общо е посочено, че разпореждането може да се обжалва по реда на АПК, но не е упоменато пред кой орган и в какъв срок, което не изпълнява изискванията на чл. 64 ал.5 т.5 ЗМВР. В случая обаче, жалбата е подадена до ОП – Плевен и впоследствие изпратена по компетентност на настоящия съд, с което правото на обжалване е било своевременно упражнено, затова това нарушение не е съществено.

От приобщените по делото от страна на жалбоподателя писмени доказателства се установява, че В.Д.Т. и Т.Д.Т. са братя и са постигнали съдебна спогодба за делба на съсобствения си наследствен имот в с. Комарево / Протокол от 12.01.1994г. на РС – Плевен по  гр.д. № 94/1994г./, като всеки от тях е получил в дял ½ ид.ч. от дворното место, от лятната кухня и стопанската сграда, построени в него, като В.Д.Т. е получил целия първи самостоятелен етаж от двуетажната жилищна сграда, построена в това место, който етаж има самостоятелен вход, заедно с ½ ид.ч. от мазата и тавана на жилищната сграда, а Т.Д.Т. е получил целия втори самостоятелен етаж от двуетажната жилищна сграда, който етаж също има самостоятелен вход, заедно с ½ ид.ч. от мазата и тавана.

Въз основа на постигнатата съдебна спогодба всеки от двамата братя се е снабдил с констативен нотариален акт за собственост по давност, наследство и делба за своя си дял от имота.

Впоследствие възникналият спор между двамата относно ползването на съответния етаж и достъпа до него и до общите части е разрешен с Решение № 353/22.02.2019г. на Районен съд – Плевен по гр.д. № 7477/2018г. по описа на съда и Решение № 336/25.07.2019г. на Окръжен съд – Плевен по гр.д. № 233/2019г. по описа на съда като на осн. чл. 109 от Закона за собствеността В.Д.Т. е осъден:

1. Да не пречи на Т.Д.Т. да ползва самостоятелния вход / да не ползва антрето след входната врата за баня и да не поставя движими вещи по стълбището към втория етаж на къщата в с. Комарево;

2. Да не пречи на Т.Д.Т. да ползва самостоятелния вход откъм северозападната фасада на сградата и стълбището към втория етаж на двуетажната сграда, находяща се в с. Комарево, като възстанови съществуващия обособен вход за собствения си първи етаж от двуетажната сграда, чрез отваряне на зазидания вход от югоизточната фасада на сградата, към главната улица/ в момента метална входна врата/.  

А искът на Т.Д.Т.  да бъде задължен брат му В.Д.Т. да преустанови ползването на сегашния вход на сградата откъм северозападната й фасада е отхвърлен от РС – Плевен и решението му в тази част е потвърдено от ОС – Плевен, тъй като се касае за обща част по естеството си. Според мотивите на съда през този единствен в момента вход се осигурява достъп както до първи и втори етаж на сградата, така и до общото стълбище, а чрез него и до тавана/подпокривното пространство.

В мотивите на решението на Окръжен съд – Плевен, с което е отменено частично решението на Районен съд – Плевен е прието, че и в двата констативни нотариални акта за собственост на всеки от двамата братя е посочено, че всеки от двата етажа на жилищната сграда, които са индивидуална собственост на всеки от тях, е със самостоятелен вход.

Окръжен съд – Плевен е уважил иска по чл. 109 ЗС като основателен в частта, в която се претендира В.Т. да бъде задължен да възстанови съществуващото положение към момента на делбата и издадените нотариални актове, при което е имало два обособени входа за всеки от етажите. Приел е, че действията на В.Т., с които е затворил входа към собствения си първи етаж са в нарушение на постигнатото от страните споразумение по делбата от 1994г. От друга страна тези действия създават пречки и неудобства за Т.Т. да упражнява правата си на собственик на втория етаж от сградата в пълен обем. От заключението на в.л. по делото, ОС – Плевен е установил, че зазиданата към улицата врата е възможно да бъде отворена, без някакви съществени преустройства.

От постановяване на съдебното решение – т.е. от 19.02.2019г. е изминала повече от година до издаване на разпореждането и не е ясно какво е актуалното фактическо положение – дали В.Т. е изпълнил съдебното решение да отвори входа към собствения си първи етаж, чрез който има достъп и до общите части на жилищната сграда – стълбище и подпокривното пространство съобразно съществувалото фактическо положение по време на доброволната делба или достъпът до първи и втори етаж фактически продължава да се осъществява през северозападния вход и може ли всеки от собствениците безпрепятствено да ползва своята част от имота и общите части на сградата.

Ето защо отговорът на въпроса кое първоначално фактическо положение следва да възстанови Т.Т. преди ограничаване достъпа на В.Д.Т. до общите части според издаденото разпореждане, в какво се изразява ограничаването на достъпа на В.Т. до общите части, както и какво конкретно действие следва да извърши Т.Т. е особено съществен, достатъчно сложен и не може да се изведе по подразбиране от така дадената обща и бланкетна формулировка в разпореждането, затова остава неясен за лицето, за което се отнася. Още повече, че то не е запознато с останалите материали по досъдебното производство и не е наясно с предмета на разследването и за какво деяние е образувано.

Това е особено съществено нарушение относно задължителното съдържание на разпоредителната част, защото прави разпореждането невъзможно за изпълнение и налага отмяната му като незаконосъобразно.

При този изход на делото на осн. чл. 143 ал.1 АПК в полза на жалбоподателя следва да се присъдят направените деловодни разноски общо в размер на 410 лв., от които – 400 лв. – адвокатско възнаграждение и 10 лв. – д.т.

         Водим от горното и на осн. чл. 172 ал.2 от АПК съдът

 

 

Р    Е    Ш    И :

 

ОТМЕНЯ  Разпореждането на полицейски орган от 03.08.2021г., издадено на осн. чл. 64 от ЗМВР от мл.полицейски инспектор Е. И. при РУ – Д. Митрополия във вр. с ДП № ЗМ161/2021г., с което Т.Д.Т. *** е задължен в срок до 10.08.2021г. да възстанови първоначалното фактическо положение, което е било преди ограничаване на достъпа на В.Д.Т. до общите части на сградата, находяща се в с. Комарево, общ. Д. Митрополия, ул. „Искър“ № 2.

ОСЪЖДА Областна дирекция на МВР – Плевен да заплати на Т.Д.Т. *** деловодни разноски общо в размер на 410 лв., от които адвокатско възнаграждение – 400 лв. и д.т. – 10 лв.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва с касационна жалба пред Върховен Административен съд, подадена чрез Административен съд - Плевен в 14-дневен срок от съобщението.

ПРЕПИС от решението да се изпрати на страните. 

 

 

                                                        С Ъ Д И Я : /П/