Определение по дело №343/2020 на Районен съд - Троян

Номер на акта: 260076
Дата: 14 декември 2020 г. (в сила от 28 януари 2021 г.)
Съдия: Петя Николова Гатева
Дело: 20204340200343
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 16 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕ   

гр. Троян,14.12.2020г.

 

Троянски районен съд, трети състав, в   закрито   заседание на  14.12.2020

/ четиринадесети декември, две хиляди и двадесета година/ в състав:

                                                            

Председател: ПЕТЯ ГАТЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията ЧНД№343/2020г.  по описа на  Троянски районен съд , за да се произнесе съобрази:

 

 

Производство с правно основание чл.243 ал.5 от НПК.

            С Постановление   изх.№ 275/19 от 06.10.2020г. на Троянска районна прокуратура  е прекратено наказателно производство по Досъдебно производство № 83/2019г. по описа на РУ Троян към ОДМВР Ловеч, водено за престъпление по чл.311ал.1   от НК.Посоченото постановление е обжалвано от  «ВИНПРОМ - ТРОЯН» АД със седалище и адрес на управление ***, представлявано от изпълнителния директор М.К.. Жалбата  е   подадена  в законоустановения срок до Троянски районен съд,като жалбоподателя  моли   съда да се произнесе, като  върне делото  на прокурора със задължителни указания.Подробни съображения  са изложени в жалбата.

            От  жалбата, обжалваното  постановление и  приложеното Досъдебно производство № 83/2019г. по описа на РУ Троян към ОДМВР Ловеч, образувано  и водено за  престъпление по чл.311 ал.1   от НК  и от събраните по него доказателства се установява от фактическа и правна страна, следното:

          Жалбата е  подадена от надлежна страна  и в изискуемия  съгласно разпоредбата на чл.243 ал.4 от НК срок и е   процесуално допустима. Разгледана по същество,  жалбата  е  неоснователна поради следните съображения:

            По описа на РУ Троян при ОДМВР Ловеч  е образувано и водено  Досъдебно производство № 83/2019г. за престъпление по чл.311 ал.1 от НК. Предмет на разследването е заявеното като осъществено  през  лятото  и есента на 2018г. в гр.Троян, във «ВИНПРОМ – ТРОЯН»АД, от   длъжностно лице и в кръга на службата му съставяне на официални документи, кантарни бележки, в които  след измерване на електронна везна марка «БИМКО», тип В 60000 М, осъществено  на производствената площадка на дружеството в гр.Троян, на плодове, доставени с пригодени за това платформи, монтирани на товарни автомобили и използвани от продавача «Интер Груп»ЕООД със седалище и адрес на управление ****, са удостоверени неверни обстоятелства относно действително постъпилите  количества плод, с цел да бъдат използвани като доказателство за тези обстоятелства.

            «ВИНПРОМ – ТРОЯН» АД със седалище и адрес на управление ***, представлявано от изпълнителния директор М.К., е дружество, което произвежда  натурални плодови дестилати и ракии. Всяка година  фирмата изкупува над 5 000тона  плодове, които се преработват  по специална  традиционна технология, съхраняваща  вкусът и аромата на троянската сливова ракия.Сливовият дестилат   е около 90% от общото производство на фирмата, като в дружеството се  произвежда и кайсиев, ябълков,  крушов и черешов дестилат.Троянската сливова ракия е вписана в Европейския регистър за защитени  географски  означения,като марката е носител на множество  отличия, награди и медали от престижни национални и международни  форуми и дегустации.

Установено е по делото, че на 19.07.2018г. между „ВИНПРОМ – ТРОЯН”АД, представлявано от Я.Б.и „ИНТЕРГРУП”ЕООД, представлявано от Ж.Г., е сключен договор за покупка на пресни сливи, по силата на който продавачът се задължил  да достави на  купувача 1 500тона пресни сливи през 2018г.На 03.12.2018г. посочените дружества сключили нов Договор за покупка на пресни сливи, по силата на който  продавачът се задължил да достави на купувача до 1 200тона пресни сливи годишно през 2019г., 2020г., 2021г., 2022г. и 2023г.

            Плодовете от синя слива били добивани  от частни овощни градини в с.Зърнево, община Тервел, с.Вазово, област Разград, с.Николаево, област Плевен, с.Професор Иширково, област Силистра, с.Карапелит,  област Добрич, с.Безмер, област Ямбол, гр.Тервел,гр.Карнобат, гр.Сливен, с.Манолич, област Бургас, с.Самуилово, област Сливен, с.Паничери, област Пловдив и с.Гергевец, област Сливен.Свидетелят Е.К.П., специалист  изкупуване  на плодове във «ВИНПРОМ - ТРОЯН»АД, отговарял за доставката и осигурявал необходимите количества плодове.

Доставката   на продукцията до «ВИНПРОМ - ТРОЯН»АД  ставала след натоварване на плодовете от производствените бази, където съответните количества се измервали на изходящи кантари  и се правил запис в кантарните бележки или предварителни протоколи.Впоследствие  така описаните количества се транспортирали със специално оборудвани за това камиони.Когато  пристигали в гр.Троян,  преди разтоварване на стоката, се правело окончателно замерване на сертифициран кантар, чийто автоматични показания се нанасяли в  съответните документи.Пътуването от базите до гр.Троян  бил непрекъснат процес, без предвидено междинно складиране, обработка или допълнително товарене и разтоварване. Камионите се разтоварвали във «ВИНПРОМ - ТРОЯН» АД и напускали града. Продукцията от плодове се фактурирала  по договорени цени, след което ставало плащането - по банков път.  

Свидетелят  Р.Р.Р., който заемал длъжността  асистент на изпълнителния директор на «ВИНПРОМ - ТРОЯН»АД, по време на кампанията за изкупуване на плодове през 2017г. установил, че свидетеля Г.И.Г., технолог в дружеството, извършва измерване на камионите, натоварени с продукция на кантара, като работел на ръчен режим, въпреки, че имало възможност да работи на автоматичен режим.Направило  му впечатление, че камиони, натоварени с продукция от «ИНТЕРГРУП»ЕООД били измервани винаги  по време когато на смяна е работил Г.И.Г..По време на кампанията през  2018г./ месеците август и септември/ подозренията на Р.се затвърдили и той уведомил изпълнителния директор  Я.Б.. Според твърденията им, двамата  установили престъпна схема, при която записаните количества  на съответните товари надвишавали с тонове количествата продукция, които били натоварени в производствените бази, като вместо реалните показатели на кантара се вписвали много по-големи  числа от действително  премерените като количества продукция. Установили също, че разликата в количествата била значителна. Тази продукция се фактурирала и  заплащала от «ВИНПРОМ -ТРОЯН»АД на «ИНТЕРГРУП»ЕООД и  по този начин, според  Я.Б., на управляваното от него дружество е  нанесена щета в размер на 189.981лева.Б.подал Сигнал до Специализирана прокуратура, по повод на който е инициирано настоящото  наказателно производство.

По  досъдебното производство   са събрани многобройни писмени доказателства, извършени са разпити на  множество свидетели, изготвени са съдебно- икономически експертизи с оглед разкриване на обективната истина.  В крайна сметка Районна прокуратура Троян е направила извода, че по делото не са налице  преки   доказателства, от които да се направи  категоричен извод  за извършено престъпление от общ характер, включително и за престъпление по чл.311 ал.1 от НК. Съгласно посочената разпоредба  наказателна отговорност носи длъжностно лице, което в кръга на службата си състави официален документ, в който удостовери неверни обстоятелства или изявления, с цел да бъде използван този документ като доказателство за тия обстоятелства или изявления. Изпълнителното деяние на престъплението по чл. 311 ал. 1 от НК се състои в съставяне на официален документ, в чието съдържание са отразени неверни факти. Неверни факти са онези, които не отговарят на действителността.

Едно от твърденията, изложени в жалбата, е установеното от свидетеля Р.Р.Р., който заемал длъжността  асистент на изпълнителния директор на «ВИНПРОМ - ТРОЯН»АД, че свидетеля Г.И.Г., технолог в дружеството, извършвал измерване на камионите, натоварени с продукция на кантара, като работел на ръчен режим, въпреки, че имало възможност да работи на автоматичен режим.Твърди се, че това е правено системно. Необяснимо в случая е защо след като измерването на ръчен режим е  позволено като изключение/според твърденията на Рачев/, не е била преустановена тази практика. Свидетелят Р.е работил също на процесния кантар и  му е било известно какъв е начина на работа на Георгиев.Освен това няма доказателства, от които да е видно, че  работата на ръчен режим е била нарушение, както и специални указания ръчният режим да бъде въвеждан само при наличието  на технически проблем. Действително този режим на работа позволявал да се въведат  различни показания и то по различно време, още повече, че към периода на твърдяното престъпление везната нямала фискална памет. Не са налице и твърдения, че  измерването с процесната везна в  ръчен режим  не е по-точно  от измерването в автоматичен режим.Както и по-горе е посочено, съществувала е възможност  везната да работи и на двата режима , като няма представени доказателства, от които да е видно, че измерванията не са били отразявани точно в кантарните бележки, издавани при претегляне на плодовете, както и че са отразени в тях неверни данни умишлено от конкретно лице.Съдът споделя заявеното от прокурора в обжалбваното постановление, че на ръководството на дружеството са били известни данните, отразени в кантарните бележки, издадени от овощните градини, където първоначално е измерена продукцията и тези кантарни бележки, съставени  след измерването от собствената им електронна везна.Това са документи, които са обработвани в счетоводния отдел на дружеството  и за един  продължителен период от време ръководството не е предприело мерки за изясняване на  доказаните несъответствия.

По делото е допусната съдебно- икономическа експертиза  с вещо лице Даниела Петрова – Нешева, която  се е запознала с всички документи, представени от «ВИНПРОМ – ТРОЯН»АД и «ИНТЕРГРУП»ЕООД и с товарителниците, представени от транспортните фирми, осъществявали  транспорта на продукцията.От заключението на същата се установява,  че  е налице разлика между количествата  плодове, изкупени от земеделските производители през 2018г. и количествата плодове, постъпили  във «ВИНПРОМ- ТРОЯН»АД,като постъпилите са с 99 960кг   повече.

От показанията на  разпитани свидетели се установява, че при транспортиране на плодовете  се е  губило част от теглото им, тъй като  плодовете са узрели и при превоза им отделяли сок, който изтичал  от бокс – палетите на камионите.Установява се също, че  при разтоварване на плодовете след измерването им във «ВИНПРОМ- ТРОЯН» АД  е ползвана стара техника за разтоварване, която се  чупела постоянно.Много пъти е имало случаи да се късат вериги и голяма част от плодовете/сливи/  през тръбите отивали в реката.

По досъдебното производство  като свидетели  са разпитани  шофьорите на камионите, транспортирали продукцията.От показанията им се установява, че при пристигането в гр.Троян винаги са представяли кантарните бележки, издавани в овощните градини при претегляне на плодовете, че при товаренето им в овощните градини винаги е имало и представител на «ВИНПРОМ – ТРОЯН»АД /Е.К.П./, че са правили престой рядко при пристигането в гр.Троян – за кафе или за задължителната 45- минутна почивка, че никога не са имали указания да чакат точно определен човек и камионите са били разтоварвани от различни хора, че възнаграждения за извършен престой не са получавали.Свидетелите обясняват, че никога не са имали случаи, при които   при претегляне на плодовете във «ВИНПРОМ – ТРОЯН»АД да са се получили по-големи количества от натоварените в овощните градини.Излагат, че напротив, имали са разлики от 20 – 40кг, които според тях се дължат на излетия плодов сок по време на пътуването поради  пропукването на бокс палетите на камионите.

Както и по-горе е посочено, от така  изложената фактическа обстановка и от анализа на събраните по делото доказателства Районна прокуратура Троян е приела,че не може да се направи обосновано  заключение  за извършено престъпление от общ характер, включително  за престъпление по чл.311 ал.1 от  НК,  поради което  е  прекратила наказателно производство по  Досъдебно производство № 83/2019г. по описа на РУ Троян при ОДМВР Ловеч. Според настоящата инстанция, изводите на Районна прокуратура Троян са правилни.При тези данни, за решаването на въпросите за вината и отговорността на дееца, предвид инкриминирания престъпен състав по чл.311 ал.1   от НК, е необходимо да е доказано, че деецът  в качеството си на длъжностно лице, в кръга на службата си  е съставил официален документ, в който е удостоверил неверни обстоятелства или изявления, с цел да бъде използван този документ като доказателство за тия обстоятелства или изявления. От многобройните доказателства не може да се направи категоричен извод, че отразените количества плодове в кантарните бележки, издадени при претеглянето им на режим «ръчен» на процесната везна, не отговарят на действителното количество.Няма доказателства, че измерването с тази везна на режим «автоматичен» е по –точно и коректно от измерването на режим «ръчен». Както и по-горе е посочено, съществувала е възможност  везната да работи и на двата режима, като няма представени доказателства, от които да е видно, че измерванията не са били отразявани точно в кантарните бележки, издавани при претегляне на плодовете, както и че са отразени умишлено от конкретно лице.От показанията на свидетелите, които са превозвали продукцията, се установява , че при превоза и разтоварването на плодовете е имало значителна загуба в теглото, които са в резултат  на технически неизправности.При транспортирането е изтичало значително количество плодов сок поради пропукването на бокс палетите на камионите.Освен това значително количество плодове  при разтоварването поради технически неизправности в техниката при разтоварването им са отивали в реката.Разликите  в количествата приети и изкупени плодове се дължат  и на естеството на измерваната стока – плодове, които се развалят бързо и дават големи отклонения в теглото в зависимост от тяхната зрялост.

        Съгласно гореизложеното съдът намира  за неоснователна  и недоказана жалбата, подадена от «ВИНПРОМ - ТРОЯН» АД против Постановление изх.№ 275/19 от 06.10.2020г. на Троянска районна прокуратура, с което е прекратено наказателно производство по Досъдебно производство № 83/2019г. по описа на РУ Троян при ОДМВР Ловеч, водено за престъпление по чл.311ал.1   от НК.

Поради  изложеното и на основание чл.243 ал.6 т.1 от НПК съдът

                                              

О   П    Р   Е   Д   Е   Л   И   :

 

            Потвърждава Постановление изх.№ 275/19 от 06.10.2020г. на Троянска районна прокуратура, с което е прекратено наказателно производство по Досъдебно производство № 83/2019г. по описа на РУ Троян при ОДМВР Ловеч, водено за престъпление по чл.311ал.1 от НК, като правилно, обосновано  и законосъобразно .

Определението може да се обжалва и протестира пред Ловешки окръжен съд в  седмодневен срок от съобщението на страните.

 

                                                                                  Районен съдия: