Определение по дело №686/2021 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 май 2022 г.
Съдия: Спас Костов Спасов
Дело: 20217200700686
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 23 ноември 2021 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

                                                   №

гр.Русе, ……………….. г.

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

Административен съд-Русе, II-ри състав, в закрито заседание на 17 май през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

                                                              

  СЪДИЯ: Спас Спасов

 

като разгледа докладваното от съдията адм. д. № 686 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 248, ал. 1 от Гражданския процесуален кодекс.

Образувано е по искане на директора на ТД Митница – Русе към Агенция „Митници“ за изменение на определение от 14.03.2022 г., постановено по адм. д. № 686/2021 г. по описа на Административен съд – Русе, в частта му за разноските.

Твърди се, че съдът неправилно е определил правното основание за прекратяване на производството – чл. 159, т. 3 от АПК - оттегляне на оспорения акт, което е довело до неправилно присъждане на разноските в полза на насрещната страна. Сочи се, че след отмяната на обжалвания административен акт след подаване на жалбата до съда е отпаднал правният интерес на жалбоподателя от водене на делото, поради което е следвало производството да се прекрати на осн. чл. 159, т. 4 от АПК. Сочи се, че изначално е липсвал правен интерес при подаване на жалбата, което обстоятелство е било заявено в отговора на жалбата, респ. с издаването на вътрешноведомствен акт не е провокирано подаването на жалба от страна на жалбоподателя и образуването на съдебно производство. Твърди се, че между същите страни по аналогичен случай друг съдебен състав е отхвърлил искането за присъждане на разноски за адвокатско възнаграждение. Иска се постановяването на нов съдебен акт, с който да се отменят постановените в полза на жалбоподателя разноски, определени неправилно в резултат на неправилно определено основание за прекратяване на съдебното производство. Алтернативно се иска намаляване на присъденото възнаграждение като прекомерно.

Ответникът по искането, в срока по чл. 248, ал. 2 от ГПК изразява становище за неговата неоснователност.

Производството по адм. д. № 686/2021 на АС – Русе е било образувано по жалба на В.П.Г. от 16.11.2021 г. срещу заповед № ЗТД-4000-351/32-346086 от 01.11.2021 г. на директора на ТД Митница Русе.

В съдебно заседание на 10.03.2022 г. процесуалният представител на ответника е направил изявление, че оспореният административен акт е бил отменен с последваща заповед № ЗТД-4000-57/32-76523 от 08.03.2022 г. на директора на ТД Митница Русе. С оглед тези обстоятелства съдът, на осн. чл. 159, т. 3 от АПК е прекратил производството по делото поради оттеглянето на административния акт-предмет на обжалването. По отношение на претендираните от страните разноски съдът е обявил на страните, че ще се произнесе с допълнителен акт. С определение от 14.03.2022 г. по същото дело съдът е присъдил разноски в полза на жалбоподателя като е преценил, че е налице хипотезата на чл. 143, ал. 2 от АПК. С оглед направено възражение за прекомерност възнаграждението е редуцирано до сумата 600 лв., присъдена в полза на жалбоподателя.

При тези данни по спора съдът намира искането за изменение на съдебния акт, в частта му за разноските, за неоснователно.

Производството по делото е било образувано на 23.11.2021 г. В първото по ред съдебно заседание на 10.03.2022 г. е предявена заповед, издадена 2 дни по-рано - заповед № ЗТД-4000-57/32-76523 от 08.03.2022 г. на директора на ТД Митница Русе, с която оспореният административен акт е бил отменен. Хипотезите на чл. 159 от АПК не визират изрично прекратяване на производството поради отмяна на обжалвания акт. По тази причина в трайната и непротиворечива практика по съдебноадминистративни дела е прието, че отмяната на административния акт, който се обжалва, отменен с последващ акт, е приравнена на хипотезата на чл. 159, т. 3, вр. чл. 156, т. 1 от АПК – оттегляне на обжалвания акт. При наличието на тази хипотеза разноски в полза на подателя на жалбата се дължат недвусмислено на осн. чл. 143, ал. 2 от АПК. С оглед представяне на доказателството за оттегляне на обжалваната заповед в рамките на откритото съдебно заседание за съда не остава друга възможност, освен да прекрати производството.

Следва да се посочи, че ако съдът бе прекратил производството на осн. чл. 159, т. 4 от АПК – поради отпадане на правния интерес, тогава разноски също се дължат в полза на жалбоподателя. Това е така, защото съобразно чл. 143, ал. 3 от АПК ответникът има право на разноски, освен ако с поведението си е дал повод за завеждане на делото какъвто е и процесният случай. Т.е. тъй като е станал причина за завеждане на делото разноски при този изход на спора също следва да се присъдят в полза на жалбоподателя, защото издаването на обжалваната заповед е станала причина за завеждане на делото пред административния съд, а същата е била отменена едва в хода на процеса.

В този смисъл цитираното от искателя адм. д. № 658/2021 г. по описа на АС – Русе, макар и със сходен предмет и със същите страни, не е идентично с настоящия спор, тъй като към момента на подаване на жалбата административният акт, срещу който е насочена тя, вече е бил отменен и по тази причина за жалбоподателя изначално не е съществувал правен интерес от нейното обжалване.

По отношение на довода за липса на правен интерес от иницииране на спора, поради вътрешноведомствения характер на обжалваната заповед, съдът не дължи незабавно произнасяне, а може да се произнесе по допустимостта на жалбата на соченото основание и с крайния си акт. В процесния случай тази преценка е била възпрепятствана поради настъпило друго основание по чл. 159 от АПК, което е станало причина за прекратяване на делото, а не за неговото отлагане или произнасяне по съществото на спора.

На последно място, но не по значение, съдът следва да посочи, че при присъждане на разноските той е обвързан от правното основание, послужило за прекратяване на производството. Протоколното определение от 10.03.2022 г., с което производството е прекратено на осн. чл. 159, т. 3 от АПК не представлява съдебен акт от категорията на посочените в чл. 253 от ГПК, поради което по арг. от противното съдът не разполага с възможност да го измени. В случай, че ответникът е целял изменение на правното основание, послужило за прекратяване на производството, е следвало да обжалва именно прекратителното протоколно определение.

Алтернативното искане за намаляване на присъдената на жалбоподателя сума е недопустимо, тъй като с определението, чието изменение се иска, съдът вече е намалил претендираното обезщетение по искане на ответника и не разполага с повторна такава възможност.

По изложените съображения Административен съд – Русе, II-ри състав

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искане на директора на ТД Митница – Русе към Агенция „Митници“ за изменение на определение от 14.03.2022 г., постановено по адм. д. № 686/2021 г. по описа на Административен съд – Русе, в частта му за разноските, чрез отмяна на постановените такива в полза на жалбоподателя

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искане на директора на ТД Митница – Русе към Агенция „Митници“ за изменение на определение от 14.03.2022 г., постановено по адм. д. № 686/2021 г. по описа на Административен съд – Русе, в частта му за разноските, чрез намаляване на присъдените такива в полза на жалбоподателя като прекомерни.

Определението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

СЪДИЯ: