Решение по дело №29/2021 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 30 март 2021 г. (в сила от 30 март 2021 г.)
Съдия: Светла Петкова Робева
Дело: 20217190700029
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 41

гр. Разград, 30.03.2021 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в открито съдебно заседание на двадесет и трети март две хиляди двадесет и първа година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА РОБЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ИВА КОВАЛАКОВА – СТОЕВА

МАРИН МАРИНОВ

с участието на секретаря Пламена Михайлова и прокурора ЕМИЛ ЕНЧЕВ като разгледа докладваното от съдия Робева КАНД № 29 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, пр. 2 ЗАНН във вр. с чл. 208 и сл. АПК.

Постъпила е касационна жалба от И. Ю. И. от гр. З. против Решение № 260023 от 22.12.2020 г., постановено по АНД № 222/2020 г. по описа на Районен съд – Кубрат, с което е потвърдено наказателно постановление № 290-03-5 от 08.10.2020 г., издадено от началника на РУ на МВР – Кубрат. С потвърденото наказателно постановление на жалбоподателя е била наложена глоба в размер на 500 лв. на основание чл. 193, ал. 1 от Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия /ЗОБВВПИ/ за извършено нарушение на чл. 98, ал. 1 от същия закон. В жалбата се твърди, че решението е неправилно и незаконосъобразно, като постановено при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и в нарушение на материалния закон. Иска се решението да бъде отменено, като бъде отменено и наказателното постановление.

Ответникът не ангажира становище по жалбата.

Окръжна

 

 

 

 прокуратура – Разград дава заключение, че жалбата е неоснователна и предлага оспореното решение да бъде оставено в сила.

 

 

 

 

Разградският административен съд, като прецени събраните по делото доказателства, констатира следното:

Касационната жалба е допустима. Подадена е от надлежна страна съгласно чл. 210, ал. 1 АПК, в срока по чл. 211, ал. 1 АПК и срещу съдебно решение, подлежащо на касационен контрол.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Установените от въззивния съд факти са следните: На 23.09.2020 г. около 07,30 ч. била извършена полицейска проверка в дома на жалбоподателя в гр. Завет. В една от стаите на жилището било открито  поставено в калъф огнестрелно оръжие – пушка „Армсан“, калибър 12 с № 15Н1897. Жалбоподателят обяснил, че на 22.09.2020 г. бил на лов и не прибрал оръжието, тъй като имал намерение да го почисти на следващия ден. При последваща справка било установено, че И. има разрешително за носене, съхранение и употреба на оръжието. На жалбоподателя е  съставен Акт № 5-КОС от 23.09.2020 г. за установяване на административно нарушение по чл. 98, ал. 1 ЗОБВВПИ, въз основа на който е издадено обжалваното пред районния съд наказателно постановление.

С оспореното решение въззивният съд е констатирал, че при съставяне на АУАН и издаване на наказателното постановление не са допуснати съществени процесуални нарушения. Приел е, че деянието на жалбоподателя е съставомерно по чл. 98, ал. 1 ЗОБВВПИ, случаят не е маловажен и административното наказание е наложено законосъобразно. Поради това е потвърдил наказателното постановление.

Решението е валидно, допустимо и правилно.

Не са налице посочените в жалбата касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 НПК.

Въззивният съд е установил правилно фактическата обстановка по делото, събрал е относимите доказателства, подложил ги е на задълбочен анализ и е извел обосновани правни изводи.

В чл. 98, ал. 1 ЗОБВВПИ е установено изискване физическите лица да съхраняват огнестрелните оръжия и боеприпасите за тях в метални каси, неподвижно закрепени, снабдени със секретно заключващи се устройства. Доказано е по делото, че жалбоподателят не е съхранявал ловното си оръжие по предписания начин. В деня на проверката пушката му не се е намирала в неподвижно закрепена и секретно заключваща се метална каса. Нарушението по чл. 98, ал. 1 ЗОБВВПИ е основание за налагане на наказанието по чл. 193, ал. 1 ЗОБВВПИ глоба в размер от 500 лв. до 1500 лв. Като е потвърдил наказателното постановление, въззивният съд е приложил правилно материалния закон.

Касационната инстанция не споделя съображенията на жалбоподателя, че разпоредбата на чл. 98, ал. 1 ЗОБВВПИ съдържа две хипотези и наказващият орган не е посочил коя форма на изпълнителното деяние е осъществена от нарушителя. Изпълнителното деяние по чл. 98, ал. 1 ЗОБВВПИ е само едно и то се изразява в ненадлежно съхранение на огнестрелното оръжие. В АУАН и НП е описано именно такова деяние, при което не е нарушено правото на жалбоподателя да се защити.

Непосочването на ЕГН на свидетеля по акта и липсата на неговия подпис са процесуални нарушения, но не са от категорията на съществените, тъй като не се отразяват на правото на защита на нарушителя. Нарушението е описано точно и ясно, АУАН е връчен на жалбоподателя, той се е запознал със съдържанието му, направил е възраженията си и е могъл да ангажира съответни доказателства.

Голословно е твърдението по касационната жалба, че в АУАН, връчен на нарушителя, и в приложения по преписката акт били посочени различни дати и норми. По делото не е представен друг екземпляр от акта.

Преценката за маловажност на случая и за прилагане на чл. 28 ЗАНН е правна възможност, а не задължение на административнонаказващия орган, поради което необсъждането на тази възможност в наказателното постановление не е процесуален порок. Доколкото такова искане е било направено пред въззивния съд, той го е обсъдил и аргументирано го е отхвърлил.

Неоснователен е и доводът за несъставомерност на деянието предвид твърдяната от жалбоподателя липса на законови ограничения за носене и държане на оръжието от собственика му в неговия дом, извън касата. Разрешението за придобиване, съхранение, носене и употреба на огнестрелно оръжие легитимира собственика му да държи оръжието, като всяка една от разрешените дейности следва да се осъществява по правилата на ЗОБВВПИ. Ако оръжието не се пренася и употребява за ловни цели, то следва да се съхранява в съответствие с изискването по чл. 98, ал. 1 ЗОБВВПИ. Фактът, че жалбоподателят е имал разрешително за лов за срок от 1 месец не го освобождава от задължението да държи пушката в секретно заключена неподвижна метална каса през времето, когато не я почиства и не се придвижва за участие в лов.

По изложените съображения и на основание чл. 63, ал. 1, пр. посл. ЗАНН във вр. с чл. 221, ал. 2 АПК Разградският административен съд

 

                                    Р   Е   Ш   И   :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260023 от 22.12.2020 г., постановено по АНД № 222/2020 г. по описа на Районен съд – Кубрат.

Решението е окончателно.

 

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

                                                 ЧЛЕНОВЕ:1./п/

                                                                      2./п/