Решение по дело №134/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 328
Дата: 27 февруари 2020 г.
Съдия: Веселина Тенчева Чолакова
Дело: 20207050700134
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ …………../………………2020 година,

гр. Варна.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВАРНА, Първи касационен състав в публично съдебно заседание на тринадесети февруари през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ЯНАКИЕВА

          ЧЛЕНОВЕ: ВЕСЕЛИНА ЧОЛАКОВА

ИСКРЕНА ДИМИТРОВА

 

при участието на секретаря Галина Владимирова и прокурора Силвиян И., като разгледа докладваното от съдия Чолакова КНАХД № 134/2020 година по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 208 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл. 63, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Производството по делото е образувано по касационна жалба от Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна подадена чрез юрисконсулт Николов против решение № 2204/03.12.2019 г. постановено по НАХД № 4382/2019 г. по описа на Районен съд-Варна, с което е отменено наказателно постановление № 03-011489/31.07.2019 г. издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна, с което на „Гризли 75“ ЕООД е наложена имуществена санкция в размер на 2000,00 лева на основание чл.416,ал.5, във вр. с чл.413,ал.2 от Кодекса на труда за нарушение на чл.165,ал.1 от Наредба № 7/23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване, вр. чл.73, ал.1 и чл.74 от Наредба за устройството, безопасната експлоатация и техническия надзор на газовите съоръжения и инсталации за втечнени въглеводородни газове. Решението на Районен съд Варна  се оспорва като постановено при нарушения на материалния закон, представляващо касационно основание по чл.348, ал.1, т.1  от НПК, във вр. с чл.63,ал.1 от ЗАНН. Сочи се че в наказателното постановление нарушението е описано в степен, която е достатъчна за санкционираното лице да разбере конкретното обвинение. Сочи се, че в хода на АНП не са допуснати съществени процесуални нарушения. В АУАН и наказателното постановление се съдържат всички съставомерни признаци на вмененото нарушение. Счита, че санкционираното лице не е било лишено от право на защита. Счита, че събраните доказателства установяват обективната и субективната съставомерност на санкционираното деяние. Поради изложените съображения моли съда да отмени решението на Районен съд-Варна и да  потвърди наказателното постановление. В съдебно заседание не изпраща представител.

Ответната страна – „Гризли 75“ ЕООД оспорва касационната жалба в представен писмен отговор. Счита, че в АУАН и наказателното постановление липсва описание на нарушението и обстоятелствата при които е извършено и правните изводи на Районен съд-Варна са правилни. Сочи се , че правото му на защита е било нарушено, както и липсва възможност съда да извърши преценка относно съответствието на наказателното постановление с материалния закон. Моли решението на Районен съд-Варна да се остави в сила.

Представителят на Окръжна прокуратура Варна пледира за оставяне в сила на въззивното решение.

Касационната жалба е подадена от надлежна страна, в законоустановения срок поради което е ДОПУСТИМА. Разгледана по същество, жалбата е ОСНОВАТЕЛНА.

С оспореното решение Районен съд-Варна се е произнесъл по жалба на „Гризли 75“ ЕООД против наказателно постановление № 03-011489/31.07.2019 г. издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна, с което на дружеството  е наложена имуществена санкция в размер на 2000,00 лева на основание чл.416,ал.5, във вр. с чл.413,ал.2 от Кодекса на труда за нарушение на чл.165,ал.1 от Наредба № 7/23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване, вр. чл.73, ал.1 и чл.74 от Наредба за устройството, безопасната експлоатация и техническия надзор на газовите съоръжения и инсталации за втечнени въглеводородни газове.

Въззивният съд е приел за установено от фактическа страна , че при извършена проверка от контролни органи на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна на 09.07.2019 г. в обект стопанисван от дружеството, било установено, че газовата бутилка, която захранва котлоните, които се намират в кухненското помещение не е поставена в шкаф, който е изработен от негоривни материални и заключващ се, за да предотврати достъпа на неоторизирани лица до бутилката на открито или в самостоятелна едноетажна сграда, подът на която не трябва де е разположен по-ниско от нивото на околния терен. Бутилката била разположена на по-малко на метър от барбекюто, в което имало разпалени въглища и открит огън. Прието е, че дружеството е извършило нарушение на чл.165,ал.1 от Наредба № 7/23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване, вр. чл.73, ал.1 и чл.74 от Наредба за устройството, безопасната експлоатация и техническия надзор на газовите съоръжения и инсталации за втечнени въглеводородни газове, за което е съставен АУАН. Въз основа на АУАН е издадено наказателното постановление от директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна. Посочената фактическа обстановка е възприета от Районен съд-Варна въз основа на събраните писмени доказателства и показанията на свид. Н.И.И., който е  извършил проверката в обекта на дружеството.

От правна страна Районен съд-Варна е приел, че АУАН и наказателното постановление са издадени от компетентни органи , но при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Приел е, че в актовете липсва ясно описание на нарушението, обстоятелствата при които е извършено, включително и датата и мястото на извършването му. Приел е, че поради това правото на защита на санкционираното дружество е било нарушено, тъй като е поставено в невъзможност да разбере конкретното обвинение. Приел е, че посочените нарушения поставят в невъзможност съда да извърши проверка относно спазването на материалния закон. Според въззивния съд в АУАН  и наказателното постановление е следвало да се посочи конкретното местоположение на газовата бутилка, , за да се извърши проверка дали се експлоатира в нарушение на посочените подзаконови нормативни актове.

Решението на Районен съд Варна е неправилно.

Приетата от съда фактическа обстановка, изложена в мотивите на решението, съответства на събраните по делото доказателства и се споделя изцяло от касационния съд. Неправилни са  правните изводи на Районен съд Варна.

Изложените в жалбата доводи  се споделят от настоящия съдебен състав.

Дружеството е санкционирано поради неизпълнение на задълженията регламентирани с  чл.165,ал.1 от Наредба № 7/23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване, вр. чл.73, ал.1 и чл.74 от Наредба за устройството, безопасната експлоатация и техническия надзор на газовите съоръжения и инсталации за втечнени въглеводородни газове. С посочените подзаконови нормативни актове се въвежда задължение при създаване на организация на работа, избор на технологични процеси и на работно оборудване и при неговото адаптиране и използване да се осигурява спазването на установените норми и изисквания по безопасност и опазване на здравето при работа и пожарна безопасност. Конкретно относно бутилките, които захранват бутилковите инсталации с газ е въведено изискване да се монтират в заключващи се шкафове на открито или в самостоятелни едноетажни сгради, подът на които не трябва да е разположен по-ниско от нивото на околния терен. Шкафовете за бутилки трябва да са изработени от негорими материали и да се осигурят по подходящ начин срещу достъп на неоторизирани лица.

Съдът намира, че производството е проведено без нарушаване на процесуалните правила визирани в ЗАНН, от категорията на абсолютните такива, даващи основание за отмяна на наказателното постановление. АУАН е съставен от длъжностно лице със съответната компетентност, съдържа необходимите реквизити, лимитирано изброени в чл. 42 от ЗАНН и е надлежно предявен. НП е издадено от компетентен орган, отговаря на изискванията на чл. 57 от ЗАНН и е надлежно връчено.

Не се споделя и извода на Районен съд-Варна за нарушение на чл. 57, ал.1, т.5 ЗАНН при издаване на НП- липса на дата на нарушението. Както в АУАН, така и в НП е посочена датата на нарушението 09.07.2019  г. Това е датата, когато е извършена проверката от контролния орган на обекта на дружеството и е констатирано и установено съответното нарушение, с оглед на което не е налице нарушение и на чл. 42, т.3 и чл. 57, ал.1, т.5 ЗАНН. С оглед датата на нарушението 09.07.2019 г. и датата на съставяне на АУАН 22.07.2019  г. същият се явява и съставен в предвидения срок по чл. 34, ал.1 ЗАНН.

Настоящата инстанция намира,  че при съставяне на АУАН и издаване на НП не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да налагат отмяна на последното на това основание, както е приел Районен съд-Варна. От описаната в АУАН и впоследствие в наказателното постановление фактическа обстановка е видно, че същите съдържат изискуемите реквизити по чл. 42 и чл. 57 ЗАНН. Констатираното от проверяващия орган административно нарушение е надлежно индивидуализирано, като са посочени дата и място на извършване, съдържа се кратко описание на нарушението от фактическа страна, посочени са конкретните законови разпоредби, които са нарушени с това деяние и съответните норми, въз основа на които следва да се ангажира административно-наказателната отговорност на нарушителя. Посочени са всички необходими елементи, които определят и индивидуализират административното нарушение, вменено във вина на нарушителя.

От събраните по делото доказателства безспорно се установява, че при извършена проверка от контролния орган в обект , в който дружеството извършва дейност , експлоатира газова бутилка в нарушение на установените в чл.165,ал.1 от Наредба № 7/23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване, вр. чл.73, ал.1 и чл.74 от Наредба за устройството, безопасната експлоатация и техническия надзор на газовите съоръжения и инсталации за втечнени въглеводородни газове, нормативни изисквания. Обстоятелството, че не е посочено точното местоположение на газовата бутилка не означава липса на съставомерни елементи на нарушението. Дружеството не е ангажирало доказателства за експлоатиране на газовата бутилка в съответствие с нормативните изисквания. Видно и от възприетата от Районен съд-Варна фактическа обстановка, газовата бутилка била разположена на по-малко от метър от барбекю, в което имало разпалени дървени въглища. Не е допустимо газова бутилка да се разполага по начин нарушаващ правилата за безопасни условия на труд, тъй като създава пряка опасност за здравето и живота на лицата, които работят в обекта. В тази насока изводите на въззивния съд за допуснати нарушения на процесуалния закон са неправилни и не се споделят от настоящият състав.

С разпоредбата на чл.275,ал.1 от Кодекса на труда е въведено задължение за работодателя да осигури здравословни и безопасни условия на труд, така че опасностите за живота и здравето на работника или служителя да бъдат отстранени, ограничени или намалени. Като не е спазил изискванията за експлоатация на използваната в обекта газова бутилка, санкционираното лице е нарушило изискването на посочените по-горе подзаконови нормативни актове и правилно е ангажирана административно-наказателната му отговорност на основание чл.413,ал.2 от Кодекса на труда. Наложената имуществена санкция от 2000,00 лева е към минимума определен в посочената разпоредба от 1500 до 15 000 лв. и изпълнява целите на наказанието съгласно чл.12 от ЗАНН. Изключва се и приложението на чл.28 от ЗАНН с оглед високата степен на обществена опасност на санкционираното деяние.

Като е отменил  оспореното наказателно постановление, Районен съд-Варна е постановил незаконосъобразен съдебен акт, който следва да бъде отменен и на основание чл.222, ал.1 от АПК във вр. с чл.221,ал.2, предл.2 от АПК и чл. 63, ал. 1, изр. 2-ро от ЗАНН делото да се реши по същество , като се потвърди наказателното постановление.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 221, ал. 2, предл.2, вр. чл.22,ал.1 от АПК , във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2-ро от ЗАНН, Административен съд-Варна, І-ви касационен състав

 

РЕШИ :

 

 

ОТМЕНЯ решение № 2204/03.12.2019 г. постановено по НАХД № 4382/2019 г. по описа на Районен съд-Варна, с което е отменено наказателно постановление № 03-011489/31.07.2019 г. издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна, с което на „Гризли 75“ ЕООД е наложена имуществена санкция в размер на 2000,00 лева на основание чл.416,ал.5, във вр. с чл.413,ал.2 от Кодекса на труда за нарушение на чл.165,ал.1 от Наредба № 7/23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване, вр. чл.73, ал.1 и чл.74 от Наредба за устройството, безопасната експлоатация и техническия надзор на газовите съоръжения и инсталации за втечнени въглеводородни газове и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 03-011489/31.07.2019 г. издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна, с което на „Гризли 75“ ЕООД е наложена имуществена санкция в размер на 2000,00 лева на основание чл.416,ал.5, във вр. с чл.413,ал.2 от Кодекса на труда за нарушение на чл.165,ал.1 от Наредба № 7/23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване, вр. чл.73, ал.1 и чл.74 от Наредба за устройството, безопасната експлоатация и техническия надзор на газовите съоръжения и инсталации за втечнени въглеводородни газове

 

 

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

Председател:

 

 

Членове:       1.                            2.