Решение по дело №4998/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 262107
Дата: 29 декември 2020 г. (в сила от 23 ноември 2021 г.)
Съдия: Таня Калоянова Орешарова
Дело: 20201100504998
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 11 юни 2020 г.

Съдържание на акта

                                                                                                                                                                                              Р   Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.София, 29.12.2020 г.

 

В   ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, Гражданска колегия, Въззивно отделение, ІV- Г състав в публичното заседание на двадесет и девети септември две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: АЛБЕНА А.

                                                 ЧЛЕНОВЕ:ТАНЯ ОРЕШАРОВА

                                                                   ИРИНА СТОЕВА

 

при участието на секретаря Вероника Димитрова, като разгледа докладваното от  съдия Орешарова гр.д.N4998 по описа за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

                          Производството е по реда на чл.258 и сл. от ГПК.

                          С решение№33745 от 05.02.2020г., постановено по гр.д.№57291 по описа за 2019г., Софийският районен съд, 58-ми състав е признал за незаконно и е отменил на основание чл. 344, ал. 1, т. 1 вр. чл. 188, т. 3 КТ, дисциплинарно наказание „уволнение”, наложено на Е.Б.А. с ЕГН ********** със Заповед №185/17.09.2019 г. на „О.Б.“ АД. Възстановил е Е.Б.А.  на основание чл. 344, ал. 1, т. 2 КТ, на заеманата преди уволнението длъжност „Главен експерт“ в отдел „Клиентска картотека и запори“ към дирекция „Операции“ на „О.Б.“ АД. Осъдена е „О.Б.“ АД с ЕИК ******да заплати на Е.Б.А. на основание чл. 78, ал.1 ГПК сумата 500 лв. — разноски за адвокатско възнаграждение и да заплати в полза на СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД сумата 100 лв. - държавни такси.

          Срещу така постановеното решение е постъпила въззивна жалба от ответника «О.Б. АД, в която посочва, че обжалваното решение е неправилно, необосновано и постановено при нарушаване на материалния закон, и моли да се отмени и постанови друго, с което се отхвърлят предявените искове. Сочи, че първоинстанционният съд е следвало да разгледа нарушението  от 28.11.2018год. самостоятелно, във формата на бездействие, като не е осъществена проверка за акт на запопиращия орган, като в следствие на това е вдигнат запора без правно основание при нарушение на т.5 и т.7 от длъжностната характеристика и във вр.с пар.І,т.2 от писмото относно централизиране на дейността по приемане, обработка и изготвяне на запорни съобщения и което е извършено при неполагане на дължимата грижа от ищцата, още повече, че писмените й обяснения съдържат извънсъдебно признание за извършеното нарушение. Посочва също така, че неправилно е прието, че в т.10 от длъжностната характеристика за длъжността главен експерт не е установено задължение за контрол за съответствие върху съдържанието на писма-отговор по чл.508 ГПК. Смята, че нарушенията са тежки като разкриват висок интензитет и с оглед на рисковия характер на дейността по администриране на запорни съобщения и голямата вероятност работодателят да претърпи имуществени вреди.   В съдебно заседание пред въззивния съд, пълномощникът юрк.Романска поддържа въззивната жалба и претендира за присъждане на разноски по делото и представяя списък на разноските за въззивна инстанция.

Въззиваемата страна, ишец Е.Б.А., чрез своя пълномощник по делото адв.Н. оспорва въззивната жалба и излага подробни съображения в отговор на същата.  В съдебно заседание пред въззивния съд пълномощникът на въззиваемата страна ищец адв. Стоицева оспорва жалбата и поддържа становището изразено в отговора.  

            Софийският градски съд, като взе предвид становищата на страните и след като обсъди събраните по делото доказателства в рамките на въззивната жалба, намира за установено от фактическа страна следното:

             Първоинстанционният съд е сезиран от Е.Б.А.  с обективно кумулативно съединени искове  срещу „О.Б.“ АД, както следва:  иск с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1 от КТ за признаване за незаконно и отмяна на уволнението на ищцата, извършено със Заповед № РД04-185/17.09.2019г. и  иск с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 2 от КТ- за възстановяване на ищцата на заеманата преди уволнението длъжност „Главен експерт“ в отдел „Клиентска картотека и запори“ към дирекция „Операции“ на „О.Б.“ АД.

В исковата молба ищцата Е.Б.А.  твърди, че е незаконно извършеното със заповед № РД04- 185/17.09.2019г. уволнение на ищцата, като  изтъква, че не  са искани обяснения по нарушенията, описани в т.4 от заповедта; не са посочени дати на откриване на нарушенията, като и в заповедта не е посочена дата на връчването й, което препятства проверката за спазване на срока за налагане на наказанието, в мотивите на заповедта не е посочен начин на извършване на нарушенията; оспорва да са извършени посочените нарушения, но също така изтъква, че няма данни за произтекли вреди; липсват норми, които да задължават ищеца да осъществява контрол за съответствие на фактите; смята, че описаните нарушения не са тежки и наложеното наказание не съответства на описаните нарушения на трудовата дисциплина и е прекалено тежко.

            Ответникът О.Б. АД, чрез своя представител по делото юрк.Романска  е оспорил исковете. Посочва, че както заповед №185/17.09.2029год. за налагане на дисциплинарното наказание уволнение, така и заповед №226/18.09.2019год. за прекратяване на трудовото правоотношение, която има констативен характер са връчени на ищцата срещу подпис, като преди това е изискано писмено обяснение от ищцата и такова е дадено от нея и в което е признала извършеното на 28.11.2018год. нарушение, като се сочат две нарушения на трудовата дисциплина: от дата 28.11.2018 г., което се състои в неизвършена проверка дали е наличен акт на запориращ орган за отмяна на обезпечение, както и нарушение от дата 09.01.2019 г., което се състои в неосъществен ефективен контрол върху фактите изложени в писмо-отговор по чл.508 ГПК изпратено до ЧСИ М.Ц..

            За да уважи предявените искове, първоинстанционният съд е приел, че не се установява виновно неизпълнение  на трудовите задължения-чл. 186 КТ и след като в т. 4 и т. 5 от писмените обяснения на ищеца е посочено, че причина за вдигане на запора е допусната грешка след като запорното съобщение е било получено след края на работния ден и в бързината като краен срок на запора, вместо 14.07.2019г., ищцата е посочила 14.07.2018г., поради което впоследствие на 28.11.2018 г. е вдигнала запора поради по-рано допуснатата грешка след края на работния ден при добросъвестно изпълнение на задълженията с оглед на чл.8 КТ. По отношение на нарушението на 09.01. 2019год., за което се сочи, че ищцата не е осъществила ефективен контрол за съответствие на фактите

описани в писмо - отговор до ЧСИ М.Ц., в което писмо е записано, че по сметките с титуляр „И.К.“ ЕООА не са налични суми за изпълнение на запора, а в действителност е имало разполагаема свободна сума в размер на 998,20лв., за също е прието, че не е налице установено         от работодателя задължение, което ищцата           А. да не е изпълнила, независимо от даденото от нея обяснение,  след като с оглед на т.10 от длъжностната характеристика на ищцата не се предвижда контрол за достоверност на съдържанието на изходящата кореспонденция, а предвижда да  „контролира, организира и отговаря за подготовката и изпращането  на        пощата до органите и лицата, наложили запора, а писмото е изготвено от друг служител, който следва да отговаря.

             При извършената служебна проверка по реда на чл. 269, изр. 1 ГПК, настоящият съдебен състав намира, че обжалваното първоинстанционно решение е валидно и допустимо, поради което същият дължи произнасяне по съществото на правния спор, в рамките на заявените с въззивната жалба доводи, съобразно нормата на чл. 269, изр. 2 ГПК. Настоящия състав на въззивния съд намира, че обжалваното решение, като краен извод е  правилно за  основателност на предявените искове и излага следните доводи:

            Между страните по делото не е спорен фактът, че са се намирали в безсрочно трудово правоотношение по силата на което ищцата е изпълнявала при ответника  длъжността „Главен експерт“ в отдел „Клиентска картотека и запори“ към дирекция „Операции“ на „О.Б.“ АД от  01.08.2018год., като  преди това и от 26.11.2004год. е работила на длъжност  счетоводител, отдел Счетоводна отчетност при банката, като този релевантен за спора факт се установява и от представените по делото: трудов договор №9/26.11.2004год. и допълнително споразумение №315/08.08.2028год.

            Приложена е длъжностна характеристика за длъжността „Главен експерт“ в отдел „Клиентска картотека и запори“ към дирекция „Операции“ на „О.Б.“ АД, утвърдена от изпълнителния директор и  връчена на ищцата срещу подпис на 01.08.2018год.  В  длъжностната характеристика е посочено, че  основната цел на длъжността е да отговаря за цялостната дейност по поддържане и актуализиране на основната база от статични данни и параметри в информационната система на банката в частта клиентска картотека, като в т.5 е посочено, че изпълнява всички процедури по приемане и обработка на запорни съобщения и искания за предоставяне на информация, регламентирани с вътрешните правила на банката, в т.7-входира и въвежда запорни съобщения и искания за предоставяне на информация в деловодна система, а в т.10 е посочено, че контролира, организира и отговаря за подготовката и изпращането на пощата до органите и лицата,  наложили запорите.

            Приложено е писмо от 05.07.2018год., издадено от  директор Дирекция Операции, съгласувано с директор Дирекция „Управление на клонова мрежа“ относно централизиране на дейността по приемане, обработка и изготвяне на запорни съобщения, като в т. І.2 е посочено, че налагането на запор се извършва от служител от отдела, който блокира банковите сметки на клиента в приложната информационна система до размера на сумата, посочена в ЗС, а вдигането за запора се извършва от служител на отдела на основание получено уведомление за вдигането му от органа, който го е наложил и в т.І.3 е посочено, че всички писма с отговор до запориращия орган се изготвя само от служител на отдела. Не се оспорва от ищцата, че е била запозната със съдържанието на посоченото писмо.

                        С оспорената заповед №РД04-185/17.09.2019год., която е връчена на  18.092017г. на ищцата, работодателят  е прекратил трудовото правоотношение с нея, поради налагането на  дисциплинарно наказание „уволнение”. В мотивите на заповедта е посочено, че дисциплинарното уволнение на ищцата се налага  на основание чл.188, т.3, вр. с чл.190, ал.1,т.7  и чл.187, т.3 КТ—неизпълнение на възложената работа и неизпълнение на други трудови задължения и затова, че чрез бездействие  на 28.11.2018г.  е вдигнала запор, наложен по сметка IB AN BG 07 SOMB 9130 10 509 60602 c титуляр „И.К.“ ЕООД, без да е налице акт постановяващ отмяна на обезпечителната мярка, като не е извършила проверка дали е получен такъв акт от запориращия орган, като е нарушила т.5, във вр. с т.7 от длъжностната характеристика и също така  на 09.01.2019г. не е осъществила ефективен контрол за съответствие на фактите, описани в писмо - отговор до ЧСИ М.Ц. и в което е записано, че по сметките с титуляр „И.К.“ ЕООД не са налични суми за изпълнение на запора, а в действителност е имало разполагаема свободна сума в размер на 998.20 лв. и е нарушила т.10 от длъжностната характеристика, във вр. с пар.І.3 от писмо от 05.07.2018год. Посочено е, че с бездействието си е довела до уронване на престижа на банката и е допринесла за евентуалното реализиране на отговорността на банката като трето задължено лице, нарушила е установените принципи на етично поведение. Коментирани са обясненията на ищцата дадени на 12.08.2019год. и които  е посочено, че не оборват констатираното нарушение.

Приложен е препис извлечение от  протокол №25/25.07.2019год. от заседание на управителния съвет на банката, на който са присъствали двамата изпълнителни директори на банката и е обсъзенн доклад «Одит на реда и организация на работа със запорните съобщения и предоставяне на информация на клиенти на ОБ АД в дирекция Операции-ЦУ на ОБ АД и в тази връзка конкретно казуса «И.К.»ЕООД и  е възложено  на отдел ЧР да стартира дисциплинарно производство относно служителите в доклада.

Приложени са писмени обяснения от ищцата от 12.08.2019год. след като  й е връчено писмо от изпълнителните директори на ответното дружество-работодател, че следва да даде обяснения за допуснати нарушения на трудовата дисциплина и във връзка с това, че на 28.11.2018год. е  отменила активна блокировка по сметка на клиент и на 09.01.2019год. не е извършила ефективен контрол за коректност на съдържанието на писмо отговор до запориращия орган. В обясненията ищцата е посочила, че запорно съобщение касаещо посочената сметка с титуляр «И.К.»ЕООД е получила по факс след края на работния ден и в бързината вместо 14.07.2029год. е описала, че запорът е със срок до 14.07.2028год. В тази връзка на 28.11.2018год. е отменила блокировката на сметката, като грещката била установена при получаване на запитване от друга дирекция и блокировката била възстановена на 09.05.2019год. За случая на 09.01.2019год. е посочено, че не е възлагала на посочения служител Иванова, изготвяне на писмо отговор, но практиката е била след изготвяне на писмото отговор да се проверява от нея или от началник отдела за съответствие и в случия била извършила проверка за коректност на съдържанието след като имало наложени предходни обезпечителни запори от друг ЧСИ и не е забелязала, че по една от сметките салдото е по-голямо от размера на обезпечителния запор, а преводът е следвало да се направи от обслужващия филиал.

Приложено е писмо от 09.01.2019год. до ЧСИ М.Ц. относно «И.К.»ЕООД и изпратено запорно съобщение от ЧСИ, в което е посочено, че посочените сметки на длъжника са блокирани в изпълнение на запорното съобщение, по сметките няма средства за изпълнение и има наложени предходни запори и при постъпване на средства, същите ще бъдат преведени. Писмото е изготвено от експерт Елеонора Иванова, за проверил е подписано от ищцата и е подписано и от директор и зам. директор дирекция  Операции- ОБ АД.

                        При така установената фактическа обстановка Софийският градски съд достигна до следните правни изводи:

Между страните в производството е съществувало валидно трудово правоотношение, като ищцата е заемала длъжността главен експерт в отдел „Клиентска картотека и запори“ към дирекция „Операции“ на „О.Б.“ АД  и с атакуваната заповед работодателят е упражнил дисциплинарната си власт, като е наложил на ищцата дисциплинарно наказание „уволнение” и е прекратил трудовото й  правоотношение на това основание.

Съгласно разпоредбата на чл.195 от КТ дисциплинарното наказание се налага с мотивирана писмена заповед, в която се посочват нарушителят, нарушението и кога е извършено, наказанието и законовия текст, въз основа на който се налага. Това са задължителни реквизити на заповедта за налагане на дисциплинарно наказание, тъй като тази правна норма има императивен характер, съдът е длъжен във всеки конкретен случай да се произнесе по съответствието й с формата установена в закона, преди да разгледа спора по същество. Мотивирането на заповедта не е самоцелно упражнение, нито формалистично изискване, а е продиктувано от конституционното право на защита на работника или служителя и неговото предназначение е уволнения работник или служител да знае за какво конкретно нарушение, извършено от него или приписването му е уволнен, защото тогава ще може да се защити. Като то определя и предмета на защита и в спора за незаконното уволнение, проверка спазването на преклузивните срокове по чл.194, ал.1 от КТ за които съдът следи служебно. Посочването на нарушението в случая означава неговото конкретно описание, посочване на обективните и субективните признаци на деянието, как, с какви действия или бездействия е извършено нарушението, в каква последователност, какъв е резултата от него, ако има резултат. В случая атакуваната заповед на работодателя е мотивирана, в частта в която работодателят е посочил, че дисциплинарното уволнение на ищцата се налага  на основание чл.188, т.3, вр. с чл.190, ал.1,т.7  и чл.187, т.3 КТ—неизпълнение на възложената работа и неизпълнение на други трудови задължения и затова, че чрез бездействие  на 28.11.2018г.  е вдигнала запор, наложен по сметка c титуляр „И.К.“ ЕООД, без да е налице акт постановяващ отмяна на обезпечителната мярка, като не е извършила проверка дали е получен такъв акт от запориращия орган, като е нарушила т.5, във вр. с т.7 от длъжностната характеристика и също така  на 09.01.2019г. не е осъществила ефективен контрол за съответствие на фактите, описани в писмо - отговор до ЧСИ М.Ц. и в което е записано, че по сметките с титуляр „И.К.“ ЕООД не са налични суми за изпълнение на запора, а в действителност е имало разполагаема свободна сума в размер на 998.20 лв. и е нарушила т.10 от длъжностната характеристика, във вр. с пар.І.3 от писмо от 05.07.2018год., като е посочено, че с бездействието си е довела до уронване на престижа на банката и е допринесла за евентуалното реализиране на отговорността на банката като трето задължено лице.

По отношение на срока за налагане на дисциплинарното наказание с оглед на чл.194, ал.1 КТ, който  предвижда, че дисциплинарното наказание се налага не по-късно от две месеца от откриване на нарушението и не по-късно от една година от извършването му, настоящия състав на въззивния съд намира, че с оглед на приложения препис извлечение от протокол от заседание на 25.07.2019год. на УС на ОБ АД, в присъствието на изпълнителните директори на банката и от който е видно, че е разгледан  доклад за одит на реда и организацията на работа със запорни съобщения и предоставяне на информация за клиенти на ОБ АД  дирекция Операции-ЦУ на ОБ АД, в който е работила ищцата и във връзка и с конкретния казус в тази връзка с „И.К.“ ЕООД по отношение на който е посочено поведението на ищцата в уволнителната заповед, към тази дата с оглед обсъждането резултата от одитен доклад,  до работодателя, чрез изпълнителните директори, като субект на дисциплинарна власт е  обективирано откриване на нарушенията, за които е издадена атакуваната заповед от 17.09.2019год. Поради което е спазен срока за налагане на дисциплинарното наказание.  Изискани са, съответно на 12.08.2010год. са дадени писмени обяснения от служителя преди налагане на дисциплинарното наказание с което е изпълнено и изискването на чл.193, ал.1 КТ.  

Изцяло в доказателствената тежест на ответника работодател е да проведе пълно и главно доказване относно фактите и обстоятелствата на които се позовава, за да посочи, че са налице нарушения на трудовата дисциплина от ищеца и които са основание за налагане на най-тежкото дисциплинарно наказание- уволнение.  В случая при съвкупната преценка на доказателствата по делото, настоящия състав на въззивния съд намира, че не е доказано по делото такова поведение на ищцата, което да се квалифицира в случая като тежко нарушение на трудовата дисциплина. Също така съгласно  съдебната практика на ВКС в решение №48/14.05.2012год. по гр.дело №447/2011год., ІV ГО при спор за законност на дисциплинарно уволнение в тежест на работодателят е да докаже извършването на всички дисциплинарни нарушения, които да са дали основание за налагане на най-тежкото дисциплинарно наказание. Когато работодателят не е доказал извършването на  дисциплинарните нарушения, дисциплинарното наказание уволнение следва да се приеме, че е незаконосъобразно. В случай, че част от нарушенията са доказани, а друга част не са, то заповедта следва да се приеме, че е законосъобразно издадена само за онези нарушения, които са доказани. В настоящия случай, въззивният съд намира за  доказано нарушение на задълженията на ищцата на 28.11.2018г., когато е отменила активната блокировка по сметка  c титуляр „И.К.“ ЕООД, наложена във връзка с получено запорно съобщение без да е налице акт постановяващ отмяна на обезпечителната мярка, като в случая не е извършила проверка дали е получен такъв акт от запориращия орган, с което са нарушени задълженията по т.5, във вр. с т.7 от длъжностната характеристика на ищцата, но и което е осъществено след като преди това по признание на самата ищца, същата е въвела с техническа грешка запорното съобщение, което е било със срок до 14.07.2019год., вместо 14.07.2018год.-грешната дата и което се дължи на късното му получаване по факт в края на работния ден. Независимо от това ищцата е следвало към 28.11.2018год. да провери наличието на  уведомление за вдигането на запора, от органа който го е наложил, а такова не е имало и се е доверила на грешно въведена вече информация от самата нея за крайния срок на запора, а в последствие при постъпил сигнал от друга дирекция е възстановила блокировката, като за този период не се твърди и няма установени вреди от това й поведение и наличие на суми, които да са били изтеглени от длъжника, въпреки наложен запор.

Във връзка с второто нарушение от 09.01.2019год. на ищцата, че не е осъществила ефективен контрол за съответствие на фактите, описани в писмо - отговор до ЧСИ М.Ц. и в което е записано, че по сметките с титуляр „И.К.“ ЕООД не са налични суми за изпълнение на запора, а в действителност е имало разполагаема свободна сума в размер на 998,20 лв. и за което се сочи, че е нарушила т.10 от длъжностната характеристика, във вр. с пар.І.3 от писмо от 05.07.2018год. настоящия състав на въззивния съд намира, че независимо, че няма спор, че ищцата е подписала писмото отговор от 09.01.2019год. като проверил, като и фактически признава, че е осъществила проверка, която е наложена от практиката в банката, но с оглед на предхождащ запор не е съобразила, че по една от сметките салдото е по-голямо от размера на обезпечителния запор, същото писмо е изготвено от друг служител- експерт Иванова, на която е било възложено изготвянето му и който е имал задължения съгласно т.8 от длъжността характеристика на експерт да изготвя такива отговори, но оглед на текста на т.10 от длъжностната характеристика на ищцата не се установява да е имала задължение да проверява съдържанието на вече изготвеното писмо отговор.  В т.10 от длъжностната характеристика на ищцата като главен експерт и която се цитира, като нарушена, същата следва да контролира, организира и отговаря за подготовката и изпращането на пощата  до лицата наложили запора и в тази връзка не са й възложени задължения да възлага  и съответно да контролира дейността на експерта, изготвил писмото отговор. Независимо от това в обясненията си ищцата излага коректно обстоятелствата, че практиката е да се проверяват отговорите за съответствие, проверила е информацията в писмото с признание, че не е забелязала, че салдо по една от сметките е по-голямо от обезпечителния запор, но и превода е следвало да се извърши от обслужващия филиал.

                        Съгласно разпоредбата на чл.189, ал.1 КТ при определяне на дисциплинарното наказание следва да се вземат в предвид тежестта на нарушението, обстоятелствата при които е извършено, както и поведението на работника или служителя. Касае се до императивна законова разпоредба, която предвижда задължение за работодателя да извърши посочената в нея преценка при определяне на вида на дисциплинарното наказание преди неговото налагане. Осъществяването на тази процедура е предпоставка за налагане на дисциплинарно наказание и е условие за неговата законосъобразност. В тази връзка и  съдебна практика на ВКС в решение №461/17.06.2010год. по гр.дело №626/2009год., ІІІ ГО, решение №236/19.09.2012год. по гр.дело №34/2012год., ІІІ ГО и решение№372/01.07.2010год., по гр.дело №1040/2009год.  при спор за законност на  наложеното дисциплинарно наказание, съдът е длъжен да извърши съдебен контрол за съответствие между наложеното дисциплинарно наказание и извършеното нарушение, респективно относно това дали работодателят преди налагане на дисциплинарното наказание е извършил преценка по чл.189, ал.1 КТ, като е взел в предвид критериите-тежест на нарушението, обстоятелствата при които е извършено, както и поведението на работника или служителя. В случая настоящият състав на въззивния съд намира, че  при конкретните  обстоятелства в случая  при които е извършено нарушението на 28.11.2018год. на задълженията на ищцата по т.5, вр. с чл.7 от длъжностната й  характеристика и при липса на задължение за упражняване на контрол за съответствие при отговор на писмо от 09.01.2019год., но дори и да се приеме, че е имала и задължение за контрол върху съдържанието на писмото, изготвено от друг служител, извършеното нарушение  от ищцата не следва да се квалифицира като тежко такова по смисъла на чл.190 КТ и не оправдава налагане на дисциплинарно наказание уволнение. Ищцата няма наложени други наказания, дългогодишен служител е на банката, коректно признава извършеното от нея, съдейства за отстраняване на допуснатите пропуски,  не се установяват, а не се и твърдят вреди за работодателя от действията на ищцата. Поради което процесното уволнение е незаконно и следва да бъде отменено.

С оглед основателността на главния иск, основателен се явява и следва да се уважи  обословения иск с правно основание чл.344, ал.1,т.2 от КТ с предмет възстановяване на ищцата на заеманата преди незаконното уволнение длъжност.

Поради изложените съображения и поради съвпадението на крайните правни изводи на двете съдебни инстанции, решението на първоинстанционният съд  следва да бъде потвърдено.

При този изход на делото не се дължат разноски на въззивника/ответник по исковете/   и на основание чл.78, ал.2 ГПК се дължат разноски по делото на въззиваемата страна/ищец/, но не следва да се присъждат след като няма доказателства да са направени такива пред въззивна инстанция.

Воден от гореизложеното, Софийският градски съд

 

Р      Е     Ш     И     :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА  решение №33745 от 05.02.2020год.  на СРС, 58-ми състав, постановено по гр.д. №57291/2019год. по описа на СРС.

            Решението може да бъде обжалвано с касационна жалба пред ВКС в едномесечен срок от връчване препис от същото, при условията на чл. 280, ал. 1 и ал. 2 ГПК.

          

                                                     

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ :   

 

 

                                                                        ЧЛЕНОВЕ:1.  

 

 

 

                                                                                              2.