Решение по дело №14268/2015 на Софийски градски съд

Номер на акта: 928
Дата: 13 февруари 2018 г. (в сила от 19 ноември 2019 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20151100114268
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 9 ноември 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

13.02.18г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 18.01.18г. /с участието на секретаря М. Димитрова/ гражданско дело № 14268/15г. и констатира следното:

Предявен е иск от Е. Л. против СО с правно основание чл. 49 от ЗЗД за сумата 40 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди/ и чл. 86 от ЗЗД за присъждане на законна лихва върху посочената сума, считано от 09.01.15г.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

На 09.01.15г. ищцата е претърпяла физически увреждания /травми/ при падане на улица в София. „м.“ на инцидента е установен /конкретно/ от показанията на разпитаната по делото свидетелка /тези показания не са опровергани в процеса от други доказателства/. Свидетелката удостоверява, че мястото на злополуката не е било почистено от сняг /лед/, че в зоната на инцидента не са били изградени тротоари, че през процесната пътна отсечка ежедневно се е придвижвал голям поток от минувачи. Свидетелските показания кореспондират със /се подкрепят от/ съдържанието на писмото на НИМХ от 14.03.17г. и от показанията на приетата по делото техническа експертиза /извършила оглед на мястото на инцидента, като към заключението е приложен и снимков материал/.

Главният иск е частично основателен – до размера на сумата от 5 000 лева:

Изложените по-горе обстоятелства /преценени в съвкупност и в контекста на правилото по чл. 45, ал. 2 от ЗЗД, което не бе опровергано от ответника в процеса/ дава основание да се направи извод, че процесният инцидент се явява следствие от бездействието /по смисъла на чл. 49 от ЗЗД/ на общината да поддържа пътната настилка в състояние – годно за преминаване на пешеходци /именно в тежест на ответника е възложено нормативно това задължение/. Този извод се налага в контекста /преди всичко/ на фактите, че: инцидентът е настъпил на място, където не са били изградени тротоари /т.е. на място, където пешеходците са имали единствената възможност да се движат по пътното платно/, особено като се има предвид и /в каквато насока са свидетелските показания/, че процесната пътна отсечка е била използвана ежедневно за преминаване от голям брой пешеходци. От друга страна – възражението на ответника /обосновано с разпоредбите на чл. 7, ал. 1 във връзка с чл. 6 от Наредбата на СОС/ не беше подкрепено в процеса с никакви доказателства /доказателствената тежест в тази връзка е за общината – съобразно правилото на чл. 154 от ГПК/. В същата връзка – фактът /който е удостоверен по делото със свидетелски показания и техническа експертиза/, че на мястото на инцидента не са били изградени тротоари – сам по себе си изключва приложението на правилото по чл. 7, ал. 1 от Наредбата.

Досежно размера на претенцията:

Председателят на настоящия съдебен състав намира, че във всички случаи, когато е налице физическо увреждане на дадено лице наличието на неимуществени вреди следва да се презумира, т.е. обезщетение принципно се следва във всички случаи на причинено телесно увреждане. От друга страна - по делото е приета и медицинска експертиза, която очертава конкретното измерение на процесните неимуществени вреди /преценени в контекста на - здравословното състояние на пострадалата към момента на инцидента и след това, в контекста на – вида и естеството на претърпените от ищцата физически увреждания, травми/.

Процесното обезщетение се определя в контекста на правилото по чл. 52 от ЗЗД като председателят на състава от една страна – съобразява горните принципни съображения, а от друга страна отчита и конкретните събрани по делото доказателства досежно претърпените неимуществени вреди /медицинска експертиза/. Председателят на състава съобразява и факта /който също следва да се презумира в хипотези като процесната/, че в момента на инцидента ищцата е претърпяла и психически стрес. Съдът отчита също и възрастта на пострадалата и преди всичко обстоятелството /което именно в случая обосновава редуциране на процесното обезщетение в хипотезата на чл. 51, ал. 2 от ЗЗД/, че: конкретната метеорологична обстановка е предполагала /налагала/ – и самата ищца да съобрази своето поведение /придвижване/ на мястото на инцидента.

Основателен е и акцесорният иск:

На ищцата следва да бъде присъдена и законната лихва върху горната главница за периода след 09.01.15г. /датата на произшествието/ доколкото във всяка хипотеза на деликт - лихва се дължи при условията на чл. 84, ал. 3 от ЗЗД.

Искане за присъждане на съдебни разноски от ответника – не е заявено.

Съдът,

 

 

Р Е Ш И :

 

 

 

ОСЪЖДА С.О.да плати на Е.С.Л. ЕГН ********** сумата 5 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди/ - на основание чл. 49 от ЗЗД; законната лихва върху тази сума от 09.01.15г. до цялостното й изплащане и 51 лева – съдебни разноски /съразмерно на уважените искове/.

ОТХВЪРЛЯ главният иск за сумата над 5 000 лева.

ОСЪЖДА С.О.да плати на адвокат Н. 580 лева - адвокатски хонорар на основание чл. 38 от ЗА.

ОСЪЖДА С.О.да плати на СГС – 200 лева държавна такса на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

Председател: