Решение по дело №567/2018 на Районен съд - Нови пазар

Номер на акта: 219
Дата: 5 юли 2018 г. (в сила от 27 юли 2018 г.)
Съдия: Галина Николова
Дело: 20183620100567
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 май 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

  219

 

гр. Нови пазар, 05.07.2018г.

 

В  ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

Районен съд Нови пазар, в публичното си заседание на четвърти юли две хиляди и осемнадесета година, в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ГАЛИНА  НИКОЛОВА

СЕКРЕТАР : Диана Славова

като разгледа докладваното от съдия Николова гр.д. № 567 по описа на НПРС за 2018 г.,  за да се произнесе взе предвид следното: 

 

Постъпила е искова молба съдържаща обективно кумулативно съединени искове с правно основание чл.127, ал.2 от СК и искове по чл. 143 от СК. Обективното съединяване е поради различните по предмет искове – за родителски права и за издръжка.

Ищецът, в качеството си на баща и законен представител на малолетното дете П.С.М., родена на *** г. е предявил искове за определяне упражняването на родителските права, личните отношения с детето, неговата издръжка, както и даването на заместващо съгласие за задграничните пътувания на детето, заедно с бащата в страни, членки на ЕС и В. за период от 1 година.

Ищецът сочи, че майката на детето му е напуснала семейството след навършване на 10 месечна възраст на детето и от тогава той се грижи за неговото отглеждане и възпитание.

От 10.12.20136 г. ответницата заминала за Г. и се върнала единствено за втория рожден ден на детето, на който стояла един час и си тръгнала.

През тази година ответницата се обадила на ищеца да й помогне с пари за да се прибере от Г. и той и изпратил необходимата сума, но въпреки това тя не се появила при детето си.

Ищецът сочи, че само той с помощта на своята майка и баба се грижи за отглеждането на детето, като ответницата не се интересува от него и не дава никаква издръжка за отглеждането му.

Ищецът сочи, че след раздялата му с ответницата заживял на семейни начала с друга жена, от която няма деца, както и тя няма собствени деца, в резултата на което между нея и детето му се изградила близка връзка на доверителност и подкрепа. Ищецът сочи, че може да задоволява потребностите на детето и да се грижи пълноценно за отглеждането му.

Ищецът сочи, че в момента живее с детето си в дома на съжителката си в с. Н., където има всичко необходимо за пълноценното отглеждане и възпитание на детето.

Ищецът сочи, че т.к има транспортна фирма и сам той пътува често зад граница, желае да заведе детето си в чужбина на екскурзия, поради което желае съдът да даде заместващо съгласие относно задрграничните пътувания на детето, заедно с бащата в страни, членки на ЕС и Великобритания за период от 1 година.

Ищецът сочи, че майката работи и получава доходи, с които може да заплаща ежемесечна издръжка в размер на 200лв.

Предвид на горното ищецът моли съда да постанови решение, с което да предостави родителските права спрямо детето на него, а на ответницата да определи режим на лични контакти в посочен в исковата молба ред, да я осъди да заплаща ежемесечна издръжка за детето в размер от 200лв. за всяко дете, както и да даде разрешение за задрграничнните пътувания на детето и издаването на международен паспорт, за пътуване, заедно с бащата в страни, членки на ЕС и В. за период от 1 година от постановяване на решението.

 

Ответницата не е представила в срока по чл. 131 от ГПК отговор на исковата молба. Същата е запозната с неблагоприятните последици от неподаването на отговор, доколкото лично е получила съобщението, с което са й връчени препис от разпореждането на съда и препис от исковата молба и доказателствата към нея.

В съдебно заседание ответницата не явява и не изпраща представител.

 

Съдът като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност прие за безспорно и категорично установено от фактическа и правна страна следното:

Страните са родители на едно дете П.С.М., родена на *** г. сега на 05., видно от приложеното по делото удостоверение за раждане на дете, издадено въз основа на Акт за раждане № *** г. на Община В..

Ищецът живее понастоящем в с. Н. в дома на своята съжителка М.Т. И.. По делото се установява от показанията на разпитаните свидетели, че след раждането на детето майката, ответница по делото го е изоставила на грижите на ищеца и е напуснала страната.

Детето и неговия баща първоначално са живели при родителите на ищеца в с. Ц., но след установяването на трайна връзка между ищеца и съжителката му  М.Т. И., те се установили в нейното жилище в с. Н.. От самото начало на съжителството между ищеца и М. И., която няма деца от предишни бракове и връзки, е установена и силна доверителна връзка между нея и детето, което я припознава като своя майка. Това се установява от показанията на бабата по майчина линия. Всички разпитани свидетели сочат еднозначно, че бащата полага пълноценни и всеотдайни грижи за отглеждането и възпитанието на детето си, не е прекъсвал връзката на детето с роднините му по майчина линия, независимо, че самата майка- ответница по делото не се интересува и не участва по никакъв начин в отглеждането и възпитанието на детето. Установи се по делото, че бащата има собствени доходи и постоянна работа, с които издържа детето си и е в състояние да задоволи всички негови потребности – физически, здравословни, образователни и социални. Всичко казано от свидетели се потвърждава и от изготвения социален доклад, както и от представените по делото доказателства за доходите, материалното положение, както на ищеца, така и на неговата съжителка.

Относно доходите на ответницата не се събраха доказателства.

Съдът намери, че предявените искове са основателни и доказани в целия си размер, поради което родителските права спрямо детето следва да се предоставят на бащата, а на майката да се определи режим на лични отношения, както следва:

До навършване на 7-годишна възраст на детето  всяка втора и четвърта неделя от месеца от 10,00ч. до 12,00ч. в присъствието на бащата;

След навършване на 7–годишна и до 14- годишна възраст на детето, всяка втора и четвърта събота и неделя от 10,00ч. до 14,00ч. без приспиване;

Всяка четна Коледа (25.12) от 10,00 до 14,00ч.;

През пролетната ваканция – 2 дни с приспиване от 10,00ч. на първия ден и до 16,00ч. на втория ден, от пролетната ваканция;

През лятната ваканция -5дни, които не съвпадат с отпуска на бащата;

След навършване на 14 годишна възраст на детето: всяка втора и четвърта събота и неделя от 10,00ч. в събота до 14,00ч. в неделя с приспиване;

Всяка четна Коледа от 19,00 на 24.12 до 12,00ч. на 25.12 с приспиване;

Всяка нечетна Нова година от 10,00ч. на 31.12 до 14,00ч. на 01.01;

През пролетната ваканция – 5 дни с приспиване от 10,00ч. на първия ден и до 16,00ч. на петия ден, ако детето не е на лагер;

През лятната ваканция - 10дни, които не съвпадат с отпуска на бащата и ако детето не е на лагер.

Местоживеенето на детето следва да се определи при бащата на неговия адрес в с. П., ул. „***” № 4.

Съдът намира, че претендираната от ищеца издръжката на детето от 200лв.  отговаря на растящите нужди на детето, но предвид на обстоятелството, че по делото не се събраха никакви доказателства за доходите на ответницата и нейните възможности за даване на издръжка в този размер, съдът намира, че следва да се съобрази и с разпоредбата на чл. 142, ал.2 от СК, съгласно който минималната издръжка на едно дете е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата, която считано от 01.01.2016 г. вече е 420лв., съгл. ПМС № 375 на МС от 28.12.2015г. Съдът намира, че исканата издръжка в размер на 200лв. отговаря на потребностите на детето и доколкото от показанията на свидетелката С. М. се установи, че тя работи в чужбина, в страна от европейският съюз, то претендираната издръжка се явява и адекватна на нейните възможности и неотменими задължения да я дава.

 

По иска по чл. 127а от СК.

По делото се установи по категоричен начин, че ищецът има фирма, с предмет на дейност осъществяване на международен превоз и често пътува извън страната. Характера на неговата дейност позволява той да пътува в чужбина заедно с детето и съжителката си Милена И.. От показанията на свидетелите се установява, че възможността за пътуване в чужбина е в интерес на детето, което в присъствието на най – близките си хора ще може да опознава различни държави и  култури.

С оглед на така установеното, съдът намира, че в интерес на детето е то да пътува в чужбина, заедно с баща си, но това трябва да става в неучебно време, когато детето не е на училище, а не за сметка на учебното време, поради това искането следва да се допусне само за времето, което не съвпада с учебното време на детето в училище. Установи се по делото, че детето посещава към момента ДГ „Зорница“ в с. Н. от 01.02.2017 г., но очевидно през настоящата нова учебна година, то ще бъде в група за предучилищно образование съгл. чл. 8, ал.1 от Закона за  предучилищното и училищното образование, което е задължително. Съгласно чл. 64, ал.1 от ЗПУО, учебната година е в периода от 15 септември до 31 май на следващата календарна година, поради което пътуванията следва да се разрешат в периода от 01 юни до 15 септември.

Съдът намира, че за искането за задрграничните пътувания на детето следва да се допусне предварително изпълнение на съдебното решение, съгл. чл. 242, ал.2, т.3 от ГПК вр. чл. 127а, ал.4 от СК,  

с оглед на обстоятелството, че е лятна ваканция и има възможност за организиране на задгранично пътуване с неговия баща, а ако следва да се изчака окончателното влизане в сила на решението, това ще доведе до значително забавяне и възможно изтичане на лятната ваканция и започване на новата учебна година, което няма да бъде възможно. Поради това, че за осъществяване на задрграничните пътувания, които бащата желае да осъществи заедно с детето си се налага издаването на международен паспорт, следва да се даде разрешение и за издаване на такъв, съгл. чл. 76, т.9 от ЗБЛД вр. чл. 38, ал.1, т.3 от ЗБЛД.

 

Относно разноските по делото, съгл. чл. 81 от ГПК.

Относно приложението на чл. 78, ал.1 от ГПК за претендирани от ищеца разноски.

По делото ищецът е направил разноски в размер на 55лв. за държавни такси и 600лв. за адвокатски хонорар. Съгласно разпоредбата на чл. 78, ал.1 от ГПК, заплатените от ищеца такси, разноски по производството и възнаграждение за един адвокат, ако е имал такъв, се заплащат от ответника съразмерно с уважената част от иска. С оглед цялостният изход по всички предявени от ищеца искове, които се уважават, то ответницата следва да бъде осъдена да заплати на ищеца и всички направени от него разноски, които са в общ размер на 655лв.

Относно приложението на чл. 78, ал.6 от ГПК за дължимите на съда разноски.

Поради това, че делото е решено в полза на лице, освободено от държавна такса и от разноски по производството, относно претенцията за издръжка по силата на закона – чл. 83, ал.1, т. 2 от ГПК, то осъденото лице е длъжно да заплати дължащата се такса в полза на съда.

По исковете за издръжка се дължи държавна такса, съгл.чл. 69, ал.1, т.7 от ГПК върху сборът на платежите за три години, като конкретният размер на таксата е 4 % върху тази сума, но не по – малко от 50лв., съгл. чл. 1 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по Гражданския процесуален кодекс. Поради това, че определената от съда издръжка е в размер на 200лв., то сумата на тригодишните платежи е равна на 7200лв. Дължимата такса, в полза на съда по иска за издръжка на детето е в размер на 288лв.

 

Водим от горното и съобразно чл.235 от ГПК, съдът 

 

Р  Е  Ш  И  :

           

ПРЕДОСТАВЯ УПРАЖНЯВАНЕТО НА РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА спрямо детето П.С.М. с ЕГН ********** на неговия баща и законен представител С.Д.М. с ЕГН **********, живущ ***.

Определя местоживеенето на детето П.С.М. с ЕГН ********** при неговия баща и законен представител баща и законен представител С.Д.М. с ЕГН **********, живущ ***.

 

ОПРЕДЕЛЯ НА майката В.Д.И. с ЕГН ********** ***, РЕЖИМ НА ЛИЧНИ ОТНОШЕНИЯ с детето П.С.М. с ЕГН **********, както следва:

До навършване на 7-годишна възраст на детето всяка втора и четвърта неделя от месеца от 10,00ч. до 12,00ч. в присъствието на бащата;

След навършване на 7–годишна и до 14- годишна възраст на детето, всяка втора и четвърта събота и неделя от 10,00ч. до 14,00ч. без приспиване;

Всяка четна Коледа (25.12) от 10,00 до 14,00ч.;

През пролетната ваканция – 2 дни с приспиване от 10,00ч. на първия ден и до 16,00ч. на втория ден, от пролетната ваканция;

През лятната ваканция -5дни, които не съвпадат с отпуска на бащата;

След навършване на 14 годишна възраст на детето: всяка втора и четвърта събота и неделя от 10,00ч. в събота до 14,00ч. в неделя с приспиване;

Всяка четна Коледа от 19,00 на 24.12 до 12,00ч. на 25.12 с приспиване;

Всяка нечетна Нова година от 10,00ч. на 31.12 до 14,00ч. на 01.01;

През пролетната ваканция – 5 дни с приспиване от 10,00ч. на първия ден и до 16,00ч. на петия ден, ако детето не е на лагер;

През лятната ваканция - 10дни, които не съвпадат с отпуска на бащата и ако детето не е на лагер.

 

ОСЪЖДА В.Д.И. с ЕГН ********** ***, ДА ЗАПЛАЩА на П.С.М. с ЕГН **********, чрез нейният баща и законен представител С.Д.М. с ЕГН **********, живущ ***, ежемесечна издръжка, в размер на 200 лв.(двеста лева), платима до 5-то (пето) число на месеца, за който се дължи, считано от влизане в сила на съдебното решение, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска до настъпването на законна причина за нейното изменяне или прекратяване.

 

РАЗРЕШАВА на основание чл. 127а, ал.3 вр. ал.1 от СК на детето П.С.М. с ЕГН ********** да пътува с баща си С.Д.М. с ЕГН **********, живущ ***, извън границите на Република България, в неучебно време, в периода от 01 юни до 15 септември, както и да му се издаде задграничен паспорт, съгл. чл. 76, т.9 от ЗБЛД вр. чл. 38, ал.1, т.3 от ЗБЛД.

ДОПУСКА ПРЕДВАРИТЕЛНО ИЗПЪЛНЕНИЕ на основание чл. 242, ал.2, т.3 от ГПК вр. чл. 127а, ал.4 от СК на решението по чл. 127а, ал.3 вр. ал.1 от СК.

 

ОСЪЖДА на основание чл. 78, ал.1 от ГПК, В.Д.И. с ЕГН ********** ***, ДА  ЗАПЛАТИ на С.Д.М. с ЕГН **********, живущ ***, направените по делото разноски в размер на 655лв. (шестстотин петдесет и пет лева).

 

ОСЪЖДА на основание чл. 78, ал.6 от ГПК, В.Д.И. с ЕГН ********** ***, ДА  ЗАПЛАТИ на РС Нови пазар, по сметка на бюджета на  съдебната власт, държавни такси върху в размер общо на 288лв. (двеста осемдесет и осем лева).

 

Решението, в частта на присъдената издръжка подлежи на предварително изпълнение, съгласно чл. 242, ал.1  от ГПК.        

 

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд Шумен, в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

Районен съдия: ........................................

                                                                                              Галина  Николова