Решение по дело №830/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 260269
Дата: 6 октомври 2020 г.
Съдия: Галина Чавдарова
Дело: 20203101000830
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 22 юни 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

  №………../.…..10.2020г.

  гр.Варна

 

  В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в открито съдебно заседание, проведено на петнадесети септември през две хиляди и двадесета година, в състав:

                              

                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ТОМОВА

                                ЧЛЕНОВЕ: ГАЛИНА ЧАВДАРОВА

                                                              РАЛИЦА КОСТАДИНОВА  

 

при секретар Мария Манолова,

като разгледа докладваното от съдията Чавдарова

въззивно търг.дело №830 по описа за 2020г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

Образувано е по постъпила въззивна жалба, подадена от ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ-ВАРНА ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Варна, ул.Прилеп №33, срещу решение №1153/05.03.20г., постановено по гр.д. № 12033/19г. на ВРС, с което е прието за установено в отношенията между страните, че Д.Т.В. ***, не дължи на ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ-ВАРНА ООД, ЕИК *********, сумата 6319,26лв. за ВиК услуга по партида с аб.№1740707 по фактура №********** от 18.03.19г. за периода 02.05.18г.-08.03.19г. за консумация на 2074 куб.м.вода за обект с адрес в гр.Варна, ул.Ропотамо №15а, на осн. чл.124 ГПК.

 В жалбата въззивникът е навел твърденията, че решението е неправилно и необосновано, постановено при нарушение на материалния и процесуален закон. Счита за неоснователен извода на ВРС за недоказаност на начина, по който е определено ползваното количество вода, тъй като от писмените доказателства се установявали липсата на пломба на измерв.уред и показанието на водомера при демонтажа му, като съставения в тази връзка конст.протокол носел подписа на лице от домакинството на ищеца. Счита, че не били съобразени разпоредбите на чл.11, ал.4 и 5 от Наредба №4/2004г. и чл.5, ал.2, т.5 и т.8 от ОУ. Не било отчетено и обстоятелството, че ищецът не оспорил начисленото количество в КП , нито е заявил искане за експертиза  или подал възражение по чл.34 от ОУ. Моли да бъде отменено решението, като бъде отхвърлен иска.

В  срока за отговор на депозираната въззивна жалба от възз.страна Д.Т.В. ***, е постъпил отговор, с който счита жалбата за неоснователна и моли обжалваното решение да бъде потвърдено.

За да се произнесе по спора Варненски Окръжен съд съобрази следното:

Производството пред ВРС е образувано по предявен от Д.Т.В. против ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ - ВАРНА ООД, ЕИК *********, иск с правно основание чл.124, ал.1 ГПК за приемане за установено, че Д.Т.В. не дължи на ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ - ВАРНА ООД сумата в размер на 6319,26лв, представляваща задължение за ВиК услуги по фактура №**********/18.03.19г., начислени за периода 02.05.18г.-08.03.19г. за обект с адрес в гр.Варна, ул.Ропотамо №15а.

В исковата молба поддържа, че между страните съществува правоотношение по доставка на ВиК услуги за  имот, находящ се в гр.Варна, ул.Ропотамо №15а с аб.№1740707. Твърди, че с покана за добр.плащане е уведомена да заплати задължения за ползвани ВиК услуги от 2074 куб.м. по кл.№1740707 в размер на 6319,26лв. Твърди, че издадената фактура не отразява действително потребените количества вода, тъй като жилището се обитавало рядко и водоснабдяването било прекъсвано по съгласие на страните. Счита, че монтирания водомер е нередовен и несертифициран, като нямало данни да е проверяван. Оспорва начина и методиката, по която е начислена сумата по фактурата, като счита за дължима само стойността на доставена, потребена и измерена с правилно монтиран и сертифициран водомер вода.

Ответникът ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ - ВАРНА ООД, е депозирал в срока по чл.131 ГПК отговор на исковата молба, с който оспорва същата. Не оспорва наличието на облиг.правоотношение между страните, както и факта на уведомяване на ищцата за съществуващо задължение. Счита, че съгласно чл.11, ал.4 и 5 от Наредба №4/04г. проверката, поддържането и ремонта на водомери са задължение на потребителите. Твърди, че с КП №********** от 08.03.19г. е установена липсата на пломба на измерв.уред, като към момента на демонтажа показанието на водомера било 3860, като полагането на подпис на лицето, присъствало на проверката в КП, предпоставяло, че ищцата е запозната с него и се е съгласила с отразеното в него. Счита, че съгласно чл.5, ал.2, т.5 и 8 от ОУ ищецът бил длъжен да съхранява целостта на пломбите на водомера и холендерите към него, както и всички водопроводни части на сградните инсталации. Твърди, че ищецът не е подал и възражение по чл.34 от ОУ.

Съдът, след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства и като съобрази предметните предели на въззивното производство, очертани в жалбата и отговора, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Въззивната жалба е подадена в срока по чл.259, ал.2 от ГПК, от надлежно легитимирана страна, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима и следва да бъде разгледана по същество.

Съгласно разпоредбата на чл.269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта - в обжалваната му част, като по останалите въпроси той е ограничен от посоченото в жалбата. В рамките на тази проверка настоящият състав намира предявения иск с правно основание чл.124, ал.1 ГПК за процесуално допустим, поради което и дължи произнасяне по същество на спора.

По делото между страните няма спор, че ищецът е потребител на ВиК услуги по смисъла на чл.2 от Общите условия за предоставяне на ВиК услуги на потребителите от ВиК оператор „Водоснабдяване и канализация” ООД – Варна за имота, находящ се в гр.Варна, ул.Ропотамо №15а, както и че имотът е присъединен към водопроводната и канализационната система и за него e определен съответен абонатен номер. Предвид това съдът приема, че ищецът  като потребител се явява задължено лице за плащането на задълженията за консумираната в имота вода и доставени ВиК услуги.

Съгласно разпоредбите на чл.17, ал.3 и ал.4 от приложимите ОУ, при сгради - етажна собственост, както и при водоснабдявани обекти с повече от един потребител, всеки потребител поставя индивидуални водомери, които са елементи на сградната водопроводна инсталация или на вътрешната водопроводна мрежа на потребителите като В и К операторът пломбира холендъра на индивидуалните водомери към водопроводната тръба за сметка на потребителите. Доставката, монтажът, проверката, поддържането и ремонтът на индивидуалните водомери се извършва от и за сметка на потребителите. В разпоредбата на чл.34, ал.2 от Наредба №4/14.09.2014г. за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи е предвидено на водомерите да се извършват следните проверки: периодично, след ремонт, при нарушаване на пломбата и по искане на оператора или потребителя, като периодичните проверки на индивидуалните водомери се извършват от и за сметка на потребителите през 10 години, считано от датата на последната метрологична проверка (чл.16, ал.4 от ОУ).

При съобразяване на така установената уредба на отношенията по повод и във връзка с монтажа и поддържането на индивидуалните водомери, е очевидно, че е в задължение на потребителя, а не на ВиК оператора, да следи за техническата изправност на монтирания в имота му водомер (който е негова, а не на ВиК оператора собственост) и да инициира своевременно периодична проверка на същия. Доколкото ищецът не твърди да е изпълнил задълженията си по чл.16, ал.4 от ОУ, то твърденията му за негодно СТИ се явяват необосновани.

С оглед предмета на предявения отрицателен установителен иск, то в тежест на ответника по делото е да докаже факта на реално доставеното количество В и К услуги и тяхната стойност.

Видно от приложената по делото справка за облога и плащанията на частен абонат по кл.№1740707 е отбелязано задължение по фактура ********** от 18.03.19г. за 2074 куб.м. за периода 02.05.18г.-08.03.19г. за сумата от 6319,26лв.

Съгласно чл.32 от ОУ заплащането на услугите от абонатите се извършва въз основа на измереното количество изразходвана вода от водоснабдителната мрежа, като редът и начина на измерване, отчитане и разпределение на количествата питейна вода и на количествата отведени и пречистени отпадни води е уреден в разпоредбите на глава ІІІ на ОУ и на глава VІ от Наредба № 4 от 14.09.2004г. Ответникът, чиято е доказ.тежест, не е посочил и представил доказателства за доставените в имота на ищеца количества вода, съответно за реалното потребление, отчетено съобразно установения за това в Общите условия ред.

От констативен протокол от 08.03.19г. се установява факта на извършен демонтаж на водомер №04755 с липсваща пломба и показания 3860 и монтажа на нов такъв №041100. Представен е още и констативен протокол от 20.09.18г., удостоверяващ факта на извършен в процесния имот демонтаж и затапване на водомер №04755 и пломбиране с пл.№3072775 и 3072797 с показания 3859, поради неплащане на дължими суми.

Действително от посочените констативни протоколи е видно, че още към 20.09.18г. е установено показание на водомера от 3859куб.м., но липсват доказателства, от които да става ясно за какъв период от време са отчетени тези данни и по кой ред от ОУ / т.е. дали се касае за редовен отчет и/или начислена служебно консумация/. Приложената справка за облога съставляват частен документ, издаден от ответника с цел установяване на изгодни за него факти, и не обвързва съда с материална доказателствена сила, още повече, че е оспорена и от ищеца. Конст.протокол от 08.03.19г. удостоверява почти идентично показание на демонтирания водомер /3860куб.м./, като отново липсват доказателства, от които да става ясно какъв период от време касаят тези данни и по кой ред от ОУ са начислени, предвид и удостоверените вече такива с предходния конст.протокол.

Предвид така изложеното, съобразявайки и правилата за доказателствената тежест в гражданския процес, съдът намира, че ответното  дружество – оператор на ВиК услуги не е доказало потребеното от ищеца - потребител през процесния период количество питейна вода и редовността на нейното отчитане. Ето защо предявеният отрицателен установ.иск се явява основателен и следва да бъде уважен.

Като е достигнал до същия краен извод ВРС е постановил законосъобразен и правилен съдебен акт, който следва да бъде потвърден изцяло.

Предвид изхода на спора и направеното своевременно искане за присъждане на разноски в полза на възз.страна следва да бъдат присъдени направените по делото разноски за въззивната инстанция в размер на 1000лв–адв.възнаграждение, на основание чл.78, ал.1 ГПК.

Воден от горното, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение1153/05.03.20г., постановено по гр.д. № 12033/19г. по описа на Варненски районен съд.

ОСЪЖДА ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ-ВАРНА ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Варна, ул.Прилеп №33, ДА ЗАПЛАТИ на Д.Т.В., ЕГН **********, с адрес ***, сумата от 1000лв (хиляда лева), представляваща сторените за въззивното производство разноски, на основание чл.78, ал. ГПК. 

РЕШЕНИЕТО не подлежи на касационно обжалване съгл. чл.280, ал.3 ГПК.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

         ЧЛЕНОВЕ: