Решение по дело №2513/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 166
Дата: 11 февруари 2021 г.
Съдия: Елена Атанасова Янакиева
Дело: 20207050702513
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

         №     /……………2021 година, гр. Варна

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД-ВАРНА, ПЪРВИ КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ, в публично заседание на четиринадесети януари през две хиляди  двадесет и първа година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЕЛЕНА ЯНАКИЕВА

   ЧЛЕНОВЕ: ВЕСЕЛИНА ЧОЛАКОВА                                        ИСКРЕНА Д.

 

при секретаря Анна Д. и при участието на прокурора Силвиян Иванов, като разгледа докладваното от съдия ЕЛЕНА ЯНАКИЕВА к.адм.д.№ 2513 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Б.Д.Б. ЕГН ********** от гр.Варна ,  против Решение № 260203/06.10.2020г., постановено по АНД № 484/2020г. по описа на Районен съд-Варна,  с което е потвърдено Наказателно постановление № 19-0442-001610/16.01.2020 год. на Началника на 04 РУП към ОД МВР - Варна, сектор „ПП“ с което на касатора е наложено административно наказание „глоба” в размер на 200 лв. за нарушение на разпоредбата на чл. 25, ал.2 ЗДвП и наказание „глоба“ в размер на 50 лева и „лишаване от право да управлява МПС” за срок от 1 месец за нарушение на чл. 123, ал.1, т.1 ЗДвП.

В касационната жалба е релевирано твърдение, че решението на ВРС е необосновано, постановено в нарушение на съдопроизводствените правила  и приложимия материален закон. Оспорена е описаната в НП и възприета от съда фактическа обстановка. Районен съд не обсъдил в цялост неговите възражения и неправилно възприел видеорегистратора, находящ се в автомобила на св.С., без да коментира данните от него и свидетелските му обяснения в съвкупност с тези на свидетеля Д.. Съдът не се мотивирал и защо е кредитирал изцяло обясненията на актосъставителя. Твърди, че не е допуснал нарушение, не е навлизал в лявата лента за движение и не е отнемал предимство. Като не е установил фактите по този начин, съдът при ВРС постановил неправилно решение, поради неизяснена фактическа обстановка. На изложените основания  сезира касационната инстанция с искане за отмяна на обжалваното съдебно решение, поради неговата незаконосъобразност и  постановяване на решение, с което да се отмени издаденото наказателно  постановление.

В съдебно заседание касаторът редовно призован  не се явява, представлява се от адв.В.С., който поддържа касационната жалба. Не претендира разноски.

Ответникът по касационната жалба не се представлява. Представя писмени бележки, в които на подробно изложени мотиви оспорва касационната жалба. Претендира възнаграждение за юрисконсулт.

Представителят на Окръжна прокуратура - Варна изразява становище за неоснователност на жалбата.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и наведените касационни основания, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок от легитимирана страна и пред надлежния съд, поради което е допустима. Разгледана по същество същата е неоснователна, по следните съображения:

  Производството пред районния съд е образувано по жалбата на Б.Д.Б. против гореописаното НП. За да се произнесе, въззивният съд е приел от фактическа страна, че на 02.12.2019 г. около 09:30 часа в гр.Варнана ул. без име, на ЮПВ Аспарухов мост до Жандармерията, в посока ул. Христо Ботев, касаторът  управлявал лек автомобил „Шевролет Нубира“, с ДК № *******, собственост на П.П.,  с който извършвал таксиметров превоз на пътници. В автомобила пътувал и клиент -К.Г.Д.. Съдът приел, че при извършване на маневра  за навлизане частично в съседна лява пътна лента за движение от аварийна лента Б.Б. не пропуснал движещият се по нея водач на лек автомобил Рено Лагуна с ДК № ****** с водач Д. С., в резултат на което настъпило съприкосновение между двата автомобила в областта на страничните огледала, като водачът на таксиметровия автомобил  не спрял за да установи последиците от ПТП, а напуснал произшествието. Д. С.  сигнализирал, съответно след проверката е съставен  на водача на таксиметровия автомобил АУАН, а впоследствие НП за допуснати нарушения по чл. 25, ал.2 и по чл.123, ал.1, т.1 ЗДвП. Актът бил връчен на Б.Б. и подписан с възражения, като впоследствие водачът посочил, че св. С. не пожелал да го пусне в лентата, като се държал грубо с него. В съдебно заседание районният съд  възпроизвел видеозапис от видео- регистратор, находящ се в лекия автомобил Рено Лагуна с ДК № ******, възоснова на което констатирал, че въпреки че водачът на Реното не спира, за да пропусне таксиметровия автомобил същият навлиза в лява пътна лента за движение, в резултат на което настъпва и процесното съприкосновение. Гореописаната фактическа обстановка съдът  установил чрез събраните по делото гласни и писмени доказателства. Съответно , като непротиворечиви, конкретни и логични, съдът кредитирал изцяло показанията на свидетелите А. и С., а показанията на св. Д. кредитирал в частта, в която посочва целта на пътуването, както и обстоятелството, че таксито е навлизало от аварийната лента в лява пътна лента очевидно без да пропусне движещите се по нея автомобили.

За да потвърди санкцията, въззивният съд приел, че Наказателното постановление е издадено от компетентен орган- Началника на 04 РУП към ОД МВР - Варна , съгласно заповед на Министъра на вътрешните работи и в шестмесечния преклузивен срок. Констатирал, че в хода на административно -наказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения. Наказателното постановление било издадено в шестмесечния преклузивен срок, като същото e съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН. Съдът приел, че вмененото във вина на въззивника нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава, съответно е  съотнесъл фактите към хипотезата на правната норма и констатирал, че  касаторът  е допуснал вменените нарушения.

 

Съдът при касационната инстанция, като обсъди доводите в касационната жалба и възраженията на ответника по касация формира извод, че оспореното решение е валидно, постановено в  съответствие с приложимия материален закон. ВРС е извършил цялостна проверка на обжалваното НП, съгласно задължението по чл.313 и чл.314 от НПК, приложим по препращане от чл.84 от ЗАНН. Съдът не е нарушил процесуалните правила и относно събирането на допустимите и относими към спора доказателства, като изрично е посочил кои не кредитира и защо. Подробно е обсъдил доводите на страните. В мотивите към решението е направено подробно изложение на установените от събраните по делото фактически обстоятелства и на следващите от тях правни изводи, възприети и от настоящия съдебен състав, като съобразени с приложимите материално-правни разпоредби. Изложените от ВРС мотиви изцяло се споделят и от настоящия състав, поради което не е необходимо тяхното повтаряне, по арг. разпоредбата на чл.221 ал.1 изр.2 от АПК.

Наведените в касационната жалба възражения, съдът намира за неоснователни. Като несъстоятелно съдът в този състав възприема твърдението, изложено в касационната жалба за неизяснена в цялост фактическа обстановка, поради непровеждането на автотехническа експертиза. В подкрепа на това свое твърдение, жалбоподателят не е ангажирал доказателства пред въззивния съд, а нови фактически установявания пред касационната инстанция са недопустими – арг.чл.220 АПК. Районният съд е допуснал всички негови доказателствени искания, включително и възпроизвеждането на видеозаписа, приложен по делото. Последния не е изготвен по реда на НПК и не представлява веществено доказателствено средство по смисъла на  чл. 125, ал. 1 от НПК. Съдебната практика обаче приема, че случайно създадените фотоснимки, видеозаписи и т. н., които отразяват или съдържат информация за обстоятелствата, включени в предмета на доказване по чл. 102 от НПК, следва да се третират като веществени доказателства по смисъла на чл. 109, ал. 1 от НПК, тъй като представляват предмети, върху които има следи от престъплението (в този смисъл изрично е Решение № 390/02.10.2009 г. по н. д. № 393/09 г., ІІ н. о. на ВКС).  Съдът е изложил ясни мотиви, че кредитира изцяло възпроизведения в с.з. видеозапис, като го възприема за взаимодопълващ и непротиворечащ със съставения протокол за ПТП. Изложил е също така и мотиви в достатъчна степен обосноваващи чии свидетелски обяснения възприема изцяло и кои частично като годни да послужат при формиране на окончателната му воля.  Следва да се отбележи, че от свидетелските показания на св.Д., за които касаторът твърди, че ВРС не е изложил мотиви защо на ги възприема, не се установяват различни от възприетите от съда мотиви. Така, защото този свидетел също обяснява, че ПТП е настъпило и то безспорно е възприето както от водача на таксито, така и от нея, като пътник в него.

Гореизложените доводи обуславят извода на касационния съд, че въззивното решение е постановено и при спазване на материалния закон. Правилно ВРС е ценил доказателствата в тяхната съвкупност и е формирал кореспондиращ с доказателствата по делото извод. Мотивиран от изложените съображения, настоящият касационен състав намира, че не се установяват наведените с жалбата касационни основания.

При този изход на спора и предвид своевременно заявената претенция на основание чл.63, ал.3 и ал.5 от ЗАНН, вр.чл.37, ал.1 от ЗПП и чл.27е от Наредба за заплащането на правната помощ, в полза на ответната страна следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 /осемдесет/ лева.

 

Водим от горното, Административен съд - Варна, І-ви касационен състав, на основание чл. 221, ал. 2 от АПК

 

                        Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260203/06.10.2020г., постановено по АНД № 484/2020г. по описа на Районен съд-Варна,  с което е потвърдено Наказателно постановление № 19-0442-001610/16.01.2020 год. на Началника на 04 РУП към ОД МВР - Варна, сектор „ПП“ с което на Б.Д.Б. ЕГН ********** от гр.Варна е наложено административно наказание „глоба” в размер на 200 лв. за нарушение на разпоредбата на чл. 25, ал.2 ЗДвП и наказание „глоба“ в размер на 50 лева и „лишаване от право да управлява МПС” за срок от 1 месец за нарушение на чл. 123, ал.1, т.1 ЗДвП.

ОСЪЖДА Б.Д.Б. ЕГН **********, да заплати на Областна дирекция на МВР гр.Варна юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 /осемдесет/ лв.

 

Решението е окончателно.

    

 

 

     ПРЕДСЕДАТЕЛ:             ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                                           2.