Разпореждане по дело №359/2018 на Районен съд - Елена

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 януари 2019 г.
Съдия: Искра Стоянова Вараджакова
Дело: 20184130100359
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

 

гр. Елена, 23.01.2019 год.

 

Еленският районен съд в разпоредително заседание на двадесет и трети януари две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                       Съдия-докладчик: Искра Вараджакова

като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 359 по описа за 2018 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Постъпила е искова молба от юрисконсулт Краси Ангелов, действащ в качеството на пълномощник на „Профи Кредит България“ ЕООД гр. София, против Г.Й.И. и Д.Г.Й.,***. Със същата е предявен иск с правно основание чл. 422 във вр. с чл. 415, ал. 1, т. 2 от ГПК.  

В изпълнение на правомощията си по чл. 129 и 130 от ГПК съдът извърши проверка на исковата молба, при която намира, че същата отговаря на изискванията на чл. 127 и 128 от ГПК и предявеният иск е допустим.

С оглед на изложеното и на осн. чл. 131 от ГПК, съдът

 

Р А З П О Р Е Д И:

 

ДА СЕ ИЗПРАТИ на осн. чл. 131, ал. 1 от ГПК препис от исковата молба с приложенията на ответниците.

УКАЗВА И ПРЕДОСТАВЯ ВЪЗМОЖНОСТ на осн. чл. 131, ал. 1 от ГПК на ответниците, да подадат писмен отговор на подадената искова молба с приложенията в едномесечен срок от получаването им с настоящото разпореждане.

УКАЗВА на осн. чл. 131, ал. 2 от ГПК на ответниците, че писменият отговор трябва да съдържа:

1.     посочване на съда и номера на делото;

2.     името и адреса на ответника, както и на неговия законен представител или пълномощник, ако има такива;

3.     становище по допустимостта и основателността на иска;

4.     становище по обстоятелствата, на които се основава искът;

5.     възраженията срещу иска и обстоятелствата, на които те се основават;

6.     подпис на лицето, което подава молбата;

УКАЗВА на осн. чл. 131, ал. 3 от ГПК на ответниците, че в отговора на исковата молба са длъжни да посочат доказателствата и конкретните обстоятелства, които ще доказват с тях, и да представят всички писмени доказателства, с които разполагат.

УКАЗВА на осн. чл. 132 от ГПК на ответниците, че към отговора на исковата молба се представят:

1.     пълномощно, когато отговорът се подава от пълномощник;

2.     преписи от отговора и приложенията към него според броя на ищците;

ПРЕДУПРЕЖДАВА на осн. чл. 133 от ГПК ответниците, че ако в установения срок не подадат писмен отговор, не вземат становище, не направят възражения, не посочат доказателства, не представят писмени доказателства или не упражнят правата си по чл. 211, ал. 1, чл. 212 и чл. 219, ал. 1, губят възможността да направят това по-късно, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства.

ПРЕДУПРЕЖДАВА ответниците, за последиците по чл. 238, ал. 1 от ГПК, касаещи възможността на ищеца да поиска постановяване на неприсъствено решение при наличието на предпоставките, визирани в чл. 239, ал. 1 от ГПК, ако ответникът не представи в срок отговор на исковата молба и не се яви в първото заседание по делото, без да е направил искане за разглеждането му в негово отсъствие.

На осн. чл. 239, ал. 1 от ГПК съдът постановява неприсъствено решение, когато:

1. на страните са указани последиците от неспазването на сроковете за размяна на книжа и от неявяването им в съдебно заседание;

2. искът вероятно е основателен с оглед на посочените в исковата молба обстоятелства и представените доказателства или вероятно е неоснователен с оглед на направените възражения и подкрепящите ги доказателства.

Ответниците следва да имат предвид разпоредбата на чл. 40 от ГПК, съгласно която страната, която живее или замине за повече от един месец в чужбина, е длъжна да посочи лице в седалището на съда, на което да се връчват съобщенията – съдебен адресат, ако няма пълномощник по делото в Република България. Същото задължение имат законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. В случай, че се посочат съдебен адресат, всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени.

Ответниците следва да имат предвид разпоредбата на чл. 41 от ГПК, съгласно която страната, която отсъства повече от един месец от адреса, който е съобщила по делото или на който веднъж й е връчено съобщение, е длъжна да уведоми съда за новия си адрес. Същото задължение имат и законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. При неизпълнение на посоченото задължение, всички съобщения се прилагат към делото и се смята за връчени.

Препис от настоящото разпореждане и исковата молба с приложенията да се изпратят на ответниците.    

Разпореждането не подлежи на обжалване.

 

 

 

                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: