Решение по дело №428/2018 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1030
Дата: 14 май 2018 г. (в сила от 3 април 2019 г.)
Съдия: Мария Любомирова Желязкова
Дело: 20187050700428
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 6 февруари 2018 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

   №..............................................2018г., гр.Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХVІІІ състав                   

в публично заседание на втори май 2018г., в състав:

 

                                      АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: МАРИЯ ЙОТОВА

                                                                   

С участието на секретаря Христиана Тонева,

като разгледа докладваното от съдията адм. дело № 428/2018г.

по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.145 и сл. от АПК вр. чл.10 ал.6 вр. чл.8д от ЗСПД.

Образувано е по жалба на В.Д.И., ЕГН **********,***, против Заповед № СЗПД/Д-В/152/15.01.2018г. на Директора на Дирекция “Социално подпомагане” - Варна в частта, в която е разпоредено месечната помощ по чл.8д ал.1 и ал.7 от ЗСПД, в размер 350 лв. за детето Д.Т.Г. да се изплаща от 01.01.2018г., съгласно уточняваща молба с.д. № 3316/16.02.2018г. /л.9/.

Жалбоподателката твърди, че в оспорената част заповедта е незаконосъобразна и неправилна, тъй като е полагала грижи за детето и преди издаването й - през периода от спиране на помощта до издаване на оспорения акт. Моли за отмяна на последния в посочената част, като се постанови плащане за минал период. В съдебно заседание, чрез назначения от съда адв.Х., твърди и неправилно приложение на материалния закон. Счита за необосновани изводите на органа, че е пропуснат тримесечният срок, в който да се подаде заявлението-декларация, като твърди че такава е подадена в срок, макар и пред друг орган. По съществото на спора моли жалбата да се уважи предвид обстоятелството, че срокът е пропуснат за много кратко време и това се дължи на обстоятелството, че жалбоподателката е направила опит да подаде декларацията, но не й е дадена такава възможност.

ОтветникътДиректор Дирекция “Социално подпомагане” – Варна, чрез процесуален представител – ст.ю.к.С, оспорва жалбата. Счита, че заповедта е правилна и законосъобразна, тъй като е издадена от компетентен орган, в изискуемата от закона писмена форма и при спазване на процесуалните правила. Твърди, че е постановена и при правилно приложение на материалния закон, доколкото жалбоподателката е пропуснала тримесечният срок за подаване на изискуемата от закона декларация. Счита, че е без значение с колко е пропуснат този срок, тъй като същият е преклузивен. На изложените основания моли жалбата да се отхвърли като неоснователна.

Съдът след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства, становищата на страните и нормативните актове, регламентиращи процесуалните отношения, приема за установено от фактическа и правна следното:

По допустимостта: Видно от отбелязването върху самата заповед, същата е била съобщена на В.И. на 26.01.18г., а жалбата против нея е подадена на 06.02.18г. От изложеното следва, че жалбата е подадена от лице с правен интерес, в законоустановения срок и пред надлежния съд, поради което се явява процесуално допустима за разглеждане.

По основателността:

Представените по делото писмени доказателства обуславят следната фактическа обстановка: Жалбоподателката е майка на детето Д.Т.Г., ЕГН **********, което е с поставена диагноза: „умерена умствена изостаналост“ . След преосвидетелсване, с Експертно решение /ЕР/ № 1346/052/29.03.3017г. на ТЕЛК при МБАЛ „Св.Марина“ ЕАД гр.Варна на Даниел е определена степен на увреждане /СУ/ 60 % без чужда помощ. След оспорване на същото по администативен ред, с ЕР № 657/103/09.10.2017г. на специализиран състав по психични болестни при НЕЛК е определил същия % СУ. Въз основа на тази медицинска експертиза, И. е подала до Директора на Д-я „СП“-Варна Заявление-декларация вх.№ ЗСПД/Д-В/152/10.01.2018г. за отпускане на месечна помощ за отглеждане на дете с трайно увреждане. С оспорената в настоящото производство Заповед № ЗСПД/Д-В/152/15.01.2018г. Директорът на Д-я “СП“ на основание чл.10 ал.4 от ЗСПД и чл.4 от ППЗСПД вр. чл.8д ал.1 и ал.7 от ЗСПД е отпуснал на жалбоподателката месечна помощ за отглеждане на дете с увреждане, в размер на 350 лв., считано от 01.01.2018г. до 31.03.2020г.

С оглед твърденията на жалбоподателката за подадено в срок, но пред друг орган заявление-декларация, въз основа издадено съдебно удостоверение по делото е постъпило друго такова изх.№ 0302-УД-0295-1/19.04.2018г. от Д-я „СП“-Вълчи дол, съгласно което в Дирекцията не е депозирано заявление-декларация по реда на чл.8д ал.1 от ЗСПД за детето Даниел, в периода 01.10.2017г.-10.01.2018г. от В.И.. През м.11.2017г. същата е посетила Д-я „СП“-Вълчи дол, ИРМ гр.Суворово, при което е била консултирана да посети Д-я „СП“-Варна, тъй като е с променен настоящ адрес и в съответствие с изискваният на чл.2 ал.2 от ППЗСПД.

При така установената фактическа обстановка, съдът достигна до следните правни изводи:

По валидността на акта: Заповедта е издадена от компетентен орган, съобразно разпоредбата на чл.10 ал.4 от ЗСПД и в изискуемата от закона форма, поради което не страда от пороци водещи до нейната нищожност.

По процесуалната законосъобразност: Не се твърдят и при извършената служебна проверка, съдът не констатира допуснати в хода на административното производство съществени процесуални нарушения, които да обосноват неправилност на оспорената заповед на това основание.

По материалната законосъобразност: Съгласно чл.2 от ЗСПД семейните помощи за деца са еднократни и месечни, като ал.3 посочва, че месечните помощи са: месечни помощи за отглеждане на дете до навършване на една година; месечни помощи за отглеждане на дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст; месечни помощи за отглеждане на дете с трайно увреждане. По смисъла на закона дете с трайни увреждания е дете/лице до 20-годишна възраст с определени 50 и над 50 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност - § 1, т. 6 от ДР на ЗСПД.

Чл.8д ал.1 от ЗСПД разпорежда, че месечни помощи за отглеждане на дете с трайно увреждане до 18-годишна възраст и до завършване на средното образование, но не по-късно от 20-годишна възраст, се предоставят на родители (осиновители), когато отглеждат деца с трайни увреждания, независимо от доходите на семейството, при условие че детето живее постоянно в страната и не е настанено за отглеждане извън семейството по реда на чл.26 от Закона за закрила на детето. Съгласно чл.8д ал.7 от ЗСПД месечните помощи по ал.1 и 2 се отпускат от началото на месеца, през който е подадено заявлението-декларация, до изтичането на срока, определен в експертното решение на ТЕЛК/НЕЛК. Нормата на чл.7 ал.8 гласи, че месечната помощ по ал.1 се отпуска от 1-во число на месеца, през който е определена датата на инвалидността в експертното решение на ТЕЛК/НЕЛК, но не повече от една година назад, считано от месеца на подаване на заявлението-декларация, ако то е подадено в тримесечен срок от датата на решението, като размерът на помощта за периода преди подаването на заявлението-декларация е 50 на сто от размера на помощта, определен по реда на ал.3 за съответната година.

Съгласно чл.24а ал.4 от ППЗСПД месечните помощи за отглеждане на дете с трайно увреждане се отпускат от първо число на месеца, през който е подадено заявлението-декларация с необходимите документи и са налице условията по чл.8д от ЗСПД, с изключение на случаите за деца, реинтегрирани в биологичните си семейства или настанени в семейство на роднини, близки или в приемно семейство по реда на чл.26 от Закона за закрила на детето, в които отпускането на помощта е от първо число на месеца, следващ месеца на настъпване на събитието.

Същевременно, доколкото в случая се касае за преосвидетелстване на детето Даниел, приложима е нормата на чл.24б ал.4 от ППЗСПД, съгласно която в случаите на преосвидетелстване на дете с трайно увреждане месечните помощи се отпускат от първо число на месеца, през който е отпаднало основанието за отпускането им, но не повече от една година назад, считано от месеца на подаване на заявлението- декларация, при условие че няма промяна във вида и степента на трайното увреждане или в степента на трайно намалената работоспособност, които да водят до отпадане на правото, когато заявлението декларация е подадено в тримесечен срок от датата на издаване на новото експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК.

В случая, с ЕР на НЕЛК № 0657 от 09.10.2017г., във връзка с обжалване ЕР на ТЕЛК за преосвидетелстване на детето Д.Т.Г., е определено състояние с 60 % степен на увреждане без чужда помощ и дата на инвалидизиране -12.11.2007г. Т.е. за жалбоподателката В.И. е налице правото за социално подпомагане с месечна помощ по чл.8д от ЗСПД за отглеждане на дете с трайно увреждане, като е осъществен фактическият състав при подадено заявление-декларация по чл.8д от ЗСПД и чл.24б от ППЗСПД.

Спорен между страните е въпросът относно началния момент, от който следва да се отпусне помощта по чл.8д от ЗСПД.

Както беше посочено по-горе, ЕР на НЕЛК е от 09.10.2017г., като за жалбоподателката е бил налице тримесечен срок, изтичащ на 09.01.2018г., в който е следвало да подаде своето заявление за семейна помощ по чл.8д от ЗСПД, за да бъде определена за начална дата на помощта една година назад от подаване на заявлението. Недоказано остана възражението й, че е подала заявлението си в рамките на този срок, но пред друг орган. Напротив, съгласно информацията предоставена от Д-я „СП“ – Вълчи дол, през посочения период същата не е депозирала такова заявление, като обаче още м.11.2017г. й е било разяснено да подаде същото по местонахождение на променения си настоящ адрес ***. От доказателствата по делото се установява, че това е сторено, но след изтичане на срока – на 10.01.2018г. неоснователно жалбоподателката счита, че след като се касае само за 1 ден закъснение, същото е незначително и следва помощта да й се отпусне от дата на ЕР. Регламентираният в закона тримесечен срок е преклузивен и е достатъчно дълъг за да се реализира правото на социална помощ. При неупражняване на същото в рамките на регламентирания срок, следва началната дата на отпускане на семейната помощ да е тази по чл.8д ал.7 от ЗСПД, а именно - началото на месеца, през който е подадено заявлението-декларация, до изтичането на срока, определен в експертното решение на ТЕЛК/НЕЛК. В подкрепа на извода е съдебната практика на ВАС – Решение № 15662 от 19.12.2017 г. на ВАС по адм. д. № 7233/2017 г., VI о.

Изложеното налага извода, че началната дата на помощта правилно е определена от административния орган като дължима от 01.01.2018г., а претенцията на жалбоподателката за отпускането й от по-ранен момент е неоснователна.

От горното следва и изводът, че оспорената заповед е постановена и в съответнстие с материалния закон.

Предвид гореизложеното, съдът намира, че жалбата против Заповед № СЗПД/Д-В/152/15.01.2018г. на Директора на Д-я “СП” – Варна, се явява неоснователна и като такава следва да се отхвърли.

Воден от горното, съдът

 

                                       Р   Е   Ш   И :

 

ОХВЪРЛЯ жалбата на В.Д.И., ЕГН **********,***, против Заповед № СЗПД/Д-В/152/15.01.2018г. на Директора на Дирекция “Социално подпомагане” - Варна в частта, в която е разпоредено месечната помощ по чл.8д ал.1 и ал.7 от ЗСПД, в размер 350 лв. за детето Д.Т.Г. да се изплаща от 01.01.2018г.

 

Решението може да се обжалва с касационна жалба пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                                                АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: