Определение по дело №3096/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 4258
Дата: 16 август 2018 г.
Съдия: Петър Богомилов Теодосиев
Дело: 20171100903096
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 10 ноември 2017 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

гр. София, 16.08.2018г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VІ-15 с-в в закрито заседание на шестнадесети август две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

СЪДИЯ: ПЕТЪР ТЕОДОСИЕВ

 

разгледа търговско дело № 3096 по описа за 2017г. и взе предвид следното:

Производството е образувано по искова молба на „Н.е.к.“ ЕАД срещу „К.У.П.“ АД, с която при условията на обективно кумулативно съединяване са предявени: 1) осъдителен иск за сумата 3 558 841,51 лв. – главница, дължима от ответника за балансираща енергия на производителите, включени в специалната балансираща група на ищеца за периода м. 10.2014г. – м. 07.2015г.; 2) осъдителен иск за сумата 943 599,22 лв. – лихви за забава, изтекли върху главните вземания на ищеца за балансираща енергия в периода 31.10.2014г. – 10.11.2017г.

С отговора срещу исковата молба ответникът заявява възражение за неподведомственост на делото пред съда поради наличието на арбитражна клауза, предвидена в чл. 53 от договор за изкупуване на електрическа енергия №ЕП-1903/2007г., сключен между ответника в качеството му производител на електрическа енергия от възобновяеми източници и ищеца в качеството му на обществен доставчик на електрическа енергия.

С допълнителната искова молба ищецът оспорва възражението при съображения, че правоотношенията между страните по цитирания договор за изкупуване на електрическа енергия и правоотношенията им по повод участието на ответника в балансиращата група на ищеца имат различен предмет, но и са възникнали на различно основание.

За да се произнесе по възражението на ответника за арбитражна клауза, съдът взе предвид следното:

С исковата молба са предявени искове за присъждане на вземания на ищеца срещу ответника, произтичащи от правоотношения между страните по повод участие на ответника в балансираща група на ищеца, които според твърденията в исковата молба относно фактите, от които са възникнали тези правоотношения, но и според приложимите към тези факти законови и подзаконови нормативни правила, обуславят съществуването и размера на вземанията на ищеца по предявените искове от възникването и съдържанието на правоотношенията между страните, учредени с договора за изкупуване на електрическа енергия №ЕП-1903/2007г.

Изводът безусловно следва от цитираните и от ищеца разпоредби на чл. 56, ал. 5 и чл. 63, ал. 2 от Правилата за търговия с електрическа енергия (ПТЕЕ), според които в хипотезите, при които производителите на електрическа енергия от възобноявеми източници не са сключили договор с координатор на балансираща група, производителите се включват в балансиращите групи с координатори обществения доставчик или крайните снабдители в зависимост от сключените договори за изкупуване на електрическа енергия.

Именно съдържанието на цитираните подзаконови правила на ПТЕЕ, приети в изпълнение на законовата делегация по чл. 91, ал. 2 и 3 ЗЕ, обусловя и извода, че възникването и съществуването на правоотношенията между ищеца и ответника, поставени в основанието на предявените искове, е пряко обусловено от възникването и съществуването на договор за изкупуване на електрическа енергия между ищеца и ответника с действие към периода, за който ищецът претендира суми за балансираща енергия, от което пък следва, че валидното сключване и действието на договора за изкупуване на електрическа енергия между ищеца и ответника също представляват част от основанието на предявените в настоящото производство искове.

С клаузата на чл. 53, ал. 2 от процесния договор за изкупуване на електрическа енергия №ЕП-1903/2007г., чието съдържание не е предмет на спор между страните по делото, но се и установява от самия договор (представен като писмено доказателство с отговора на ответника, но и с исковата молба на ищеца), е предвидено, че всички спорове по тълкуването, недействителността, изпълнението или прекратяването на договора, но и споровете по въпроси, които не са изрично уговорени в договора или предполагат приспособяването на договора към нововъзникнали обстоятелства, ще бъдат отнесени и разрешени от арбитраж ad hoc (правилата относно учредяването на арбитража са регламентирани в останалите алинеи на чл. 53 от договора и са достатъчни да обусловят валидност на арбитражната клаузи при съобразяване на правилата на ЗМТА).

Цитираната арбитражна клауза регулира и правоотношенията между страните по разрешаване на правния спор, повдигнат с предявяването на исковете по настоящото дело, тъй като:

1) както се посочи по-горе, част от основанието на предявените искове включва валидно сключен и действащ в процесния период договор за изкупуване от ищеца на електрическата енергия, произведена от ответника, а съгласно изричния текст на цитираната клауза на чл. 53 от договора между страните споровете им относно валидността, действието и последиците от този договор са възложени именно на арбитраж, учреден по правилата на клаузата;

2) нормативните правила на ЗЕ и ПТЕЕ, в чието приложение ищецът твърди възникнали правоотношения с ответника по администриране и разпределяне на балансираща енергия, респективно възникнали вземания срещу ответника за участието му в балансираща група на ищеца, регламентират тези правоотношения именно като обусловени от правоотношенията по сключен договор за изкупуване на електрическа енергия (съгласно чл. 56, ал. 5 и чл. 63, ал. 2 ПТЕЕ в хипотезите, при които производител не електрическа енергия не е сключил договор с координатор на балансираща група, правоотношенията му по повод участие в балансираща група възникват с крайния снабдител или с обществения доставчик съобразно сключения договор за изкупуване на енергия);

3) правоотношенията между производител на електрическа енергия и обществения доставчик на енергията и правоотношенията между производител на електрическа енергия и координатор на балансиращата група, в която участва производителят (включително в хипотезите като твърдяната в исковата молба, при които координатор е общественият доставчик), действително имат различен предмет, тъй като дори и само при съобразяване на нормативната им уредба предпоставят различни права и задължения на страните по тях, но доколкото съществуването на втората група правоотношения е правно, но и икономически обусловено от съществуването на първата група правоотношения, следва неизбежният извод, че в случаи като процесния, при които основното правоотношение между страните е възникнало като последица от сключен договор между страните, а второто правоотношение между същите страни е възникнало като последица от цитираните по-горе нормативни правила, правата и задълженията на страните по второто правоотношение възникват и съществуват като част от нормативното съдържание на договора между страните, с който е учредено първото (и основно) правоотношение, а именно вече цитирания договор за изкупуване на електрическа енергия №ЕП-1903/2007г., което пък означава, че предвиденият в този договор ред за решаване на възникнали спорове между страните е приложим и по отношение на спора, повдигнат с исковата молба по настоящото дело (различна би била хипотезата при сключен втори договор между страните, но както се посочи по-горе в основанието на предявените в производството искове е поставена именно липсата на сключен такъв договор);

4) обстоятелството, че към датата на сключване на процесния договор №ЕП-1903/2007г.№ЕП-1903/2007г. нормативната уредба на правоотношенията им по договора въобще не предвижда правила относно координирането на балансираща енергия (правилата относно балансиращата енергия са в действие от 2014г.), не обусловя изводи за неприложимост на арбитражната клауза в договора по отношение на настоящия спор, тъй като с клаузата на чл. 53 от договора изрично е предвидено и приложението й към спорове между страните по договора по въпроси, които касаят приложението на договора към обстоятелства, възникнали след сключването му, а съдържанието на клаузата при изясненото по-горе съдържание на правилата чл. 56, ал. 5 и чл. 63, ал. 2 ПТЕЕ, на които ищецът основава предявените искове, включително при тълкуване на клаузата по правилата на чл. 20 ЗЗД, предпоставя единствения възможен извод, че волята на страните при сключването й е да предвидят ред за решаване на всички спорове, възникнали при и по повод на правоотношенията им по договора №ЕП-1903/2007г.№ЕП-1903/2007г., в това число и споровете по правата и задълженията им, които са предвидени от законодателя след сключване на договора, но именно като част от съдържанието на правоотношенията по този договор.

По изложените съображения и като последица от възражението на ответника за неподведомственост на делото, заявено с отговора срещу исковата молба, образуваното исково производство се явява недопустимо и подлежи на прекратяване, а спорът между страните, повдигнат с предявените с исковата молба искове, съгласно чл. 53 от договора №ЕП-1903/2007г.№ЕП-1903/2007г. подлежи на разрешаване от арбитраж, учреден по правилата на цитираната договорна клауза.

Така мотивиран и на основание чл. 19, ал. 1, вр. чл. 15, ал. 1 ГПК, вр. чл. 8, ал. 1 ЗМТА, Софийски градски съд

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПРЕКРАТЯВА производството по т.д. №3096/2017г. на СГС, ТО, VІ-15 с-в.

Определението може да се обжалва с частна жалба пред Софийски апелативен съд в едноседмичен срок от връчването му.

Препис от определението да се изпрати на страните.

                                                                                   

           

                                                           

                                                                                     СЪДИЯ: