Присъда по дело №101/2017 на Районен съд - Дулово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 юли 2017 г. (в сила от 29 юли 2017 г.)
Съдия: Емил Василев Николаев
Дело: 20173410200101
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 21 юни 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

П   Р   И   С   Ъ   Д   А

17

гр. Дулово, 13.07.2017 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Районен съд - Дулово, в открито заседание на  тринадесети юли две хиляди и седемнадесета година

 в състав:

           ПРЕДСЕДАТЕЛ: Емил Николаев

 

при секретаря Р.Р.и в с участието на

прокурора П. П., след като разгледа докладваното от районния съдия  НОХД № 101 по опи** на съда за 2017 г.

 

П  Р  И  С  Ъ  Д  И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия В.А.П., род. на *** ***, ******, адрес ***, ЕГН **********,

 

за ВИНОВЕН в това, че на 20.05.2016 г. в гр. Дулово, като купувач по договор за прехвърляне на дружествен дял от 18.05.2016 год., съзнателно се е разпоредил със запорирани вещи - 7 броя моторни превозни средства, а именно:

-  1 бр. л. а. „Форд Транзит“, с рег. № ****, пътнически 8+1

-  1 бр. л. а. „Форд Транзит“, с рег. № ****, товарен 2+1

-  1 бр. л. а. „Форд Транзит“, с рег. № ****, товарен 2+1

-  1 бр. л. а. „Форд Транзит“, с рег. № ****, товарен 2+1

-  1 бр. л. а. „Форд Транзит 120“, с рег. № ****, товарен 2+1

-  1 бр. л. а. „Форд Транзит“, с рег. № ****, товарен 5+1

- 1 бр. л. а. „Фолксваген Па**т“, с рег. № ******,

оставени му да ги пази с приемо-предавателен протокол от 20.05.2016 год. - престъпление по чл. 217, ал.3, вр. с ал.1 НК, поради което и на основание чл.36, чл.54 и чл.55, ал.1, т.2, б. „б“ НК го ОСЪЖДА НА на “ПРОБАЦИЯ” с пробационни мерки както следва:

- По чл.42а, ал.2, т.1 от НК - задължителна регистрация по настоящ адрес ***, за срок от ДВЕ ГОДИНИ, с явяване и подписване пред пробационен служител два пъти седмично;

- По чл.42а, ал.2, т.2 от НК  - задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от ДВЕ ГОДИНИ;

- По чл.42а ал.2 т.6 от НК - безвъзмезден труд в полза на обществото за срок от ДВЕ ГОДИНИ по 100 ч. всяка година.

 

Присъдата подлежи на обжалване пред Силистренски окръжен съд в 15-дневен срок.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. Дулово, 13.07.2017 год.

 

Районен съд - Дулово, в открито заседание на  тринадесети юли две хиляди и седемнадесета година  в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Емил Николаев

 

при секретаря  Р.Р.с участието на

прокурора П. П., след като разгледа докладваното от районния съдия  НОХД № 101 по опи** на съда за 2017 г., НАМЕРИ за установено следното:

 

Спрямо В.А.П., род. на *** ***, ******, адрес ***, ЕГН **********.

Спрямо него в хода на досъдебното производство е взета мярка за неотклонение „Подписка”.

Съдебното производство пред първата инстанция е приключило с прочитане на присъдата. Наложеното на подсъдимата В.А.П. наказание е по-леко от лишаване от свобода. Следва мярката за неотклонение спрямо нея да се отмени.

 Ето защо на основание чл.309, ал.4 от НПК съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОТМЕНЯ мярката за неотклонение “Подписка”, по отношение на осъдения В.А.П., род. на *** ***, ******, адрес ***, ЕГН **********.

Определението може да се обжалва пред Силистренския окръжен съд в 7-дневен срок с частна жалба или частен протест отделно от присъдата.

 

 

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

Мотиви към присъда № 17 от 13.07.2017 год.

постановена по НОХД № 101/2017 г. на ДРС

 

РП - Дулово е повдигнала обвинение срещу В.А.П., род. на *** ***, ******, адрес за призоваване: гр. Силистра, обл. Силистра, ул. „*****“ № 3, ЕГН **********, за престъпление по чл. 217, ал.3, вр. с ал.1 НК.

 

В хода на съдебното производство подсъдимият В.А.П. и неговият защитник отправят искане за провеждане на съкратено съдебно следствие пред първата инстанция при условията и по реда на делото да бъде разгледано по реда на глава XXVII от НПК – съкратено съдебно следствие при условията на чл. 371, т. 2 от НПК.

 

Предвид така заявеното и съобразявайки разпоредбата на чл.370, ал.2 НПК, беше извършено предварително изслушване на страните. На подсъдимия В.А.П. бяха разяснени правата по чл.371 НПК и беше уведомен, че съответните доказателства от досъдебното производство и направеното **мопризнание по чл.371, т.2 от НПК ще се ползват при постановяване на присъдата. Същият призна вината си и заяви, че признава фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт, като се съгласи да не се събират доказателства за тези факти.

 

Съобразявайки, че направеното от подсъдимия **мопризнание се подкрепя от събраните в хода на досъдебното производство доказателства и доказателствени средства, Съдът обяви, че при постановяване на присъдата ще ползва **мопризнанието, без да събира доказателства за фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт.

 

Представителят на РП - Дулово поддържа обвинението така, както е повдигнато - за извършено престъпление по смисъла на чл. 217, ал.3, вр. с ал.1 НК. Счита същото за доказано по несъмнен начин. Относно параметрите на наказателната отговорност счита, че наказанието, което би способствало за постигане целите по чл. 36 НК, е пробация при приложението на чл. 55 от НК, с налагане на пробационни мерки по преценка на съда.

 

Защитникът на подсъдимия пледира, че ** налице условията за приложението на чл. 55 от НК. Относно параметрите на наказателната отговорност счита, че справедливият размер на наказанието пробация би бил шест месеца.

 

Подсъдимият В.А.П. признава вината си и моли за налагането на наказание пробация.

 

От направеното **мопризнание на подсъдимия, както и от събраните в хода на досъдебното производство доказателства и доказателствени средства, които ги подкрепят, Съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

 

На 18.05.2016 г., в качеството си на собственик на „Ейнджъл“ ЕООД, гр. Дулово, с ЕИК *********, св. М.Г.С. е прехвърлила дружествените си дялове на фирмата на подс. В.А.П. ***. Сделката се е осъществила при нотариус, като веднага след това ** подадени необходимите документи и заявления за вписване на промените в Агенцията по вписвания в търговския регистър. Към договора за прехвърляне на дружествения дял и всички съпътстващи документи е съставен и приемо-предавателен протокол от 20.06.2016 г., с който св. М.Г.С. е предала владението на опи**ните в протокола движими вещи на новия собственик и управител на дружеството подс. В.А.П.. В приемо-предавателния протокол фигурират 7 бр. МПС, които ** били оставени на паркинг срещу бивша тютюнева фабрика, находяща се в промишлена зона „Север“ гр. Дулово: 1 бр. л. а. „Форд Транзит“, с рег. № ****, пътнически 8+1;  1 бр. л. а. „Форд Транзит“, с рег. № ****, товарен 2+1;  1 бр. л. а. „Форд Транзит“, с рег. № ****, товарен 2+1;  1 бр. л. а. „Форд Транзит“, с рег. № ****, товарен 2+1;  1 бр. л. а. „Форд Транзит 120“, с рег. № ****, товарен 2+1;  1 бр. л. а. „Форд Транзит“, с рег. № ****, товарен 5+1; 1 бр. л. а. „Фолксваген Па**т“, с рег. № ******. На 20.05.2016 г. подс. В.А.П. лично е приел всички опи**ни в протокола вещи на място. Св. М.Г.С. заявява, че не знае къде се намират вещите, тъй като тя ги е предала на подс. В.А.П., за което има приемо-предавателен протокол, съставен между тях двамата.

По делото е приложена експертна справка № 6/09.03.2017 г., видно от която положеният подпис в приемо-предавателния протокол на реда „приел“ подписът е изпълнен от подс. В.А.П.. Видно и от експертната справка № 5/09.03.2017 г. се установява, че подписът положен на реда „купувач“ е изпълнен също от подс. В.А.П..

 

Горната фактическа обстановка съдът прие за безспорно установена въз основа на събраните по делото гласни и писмени доказателства, взети в тяхната съвкупност и поотделно.

 

Съдът кредитира показанията на разпитаните по делото св. М.Г.С. и св. В.А.Г., експертната справка № 5/09.03.2017 г. и експертната справка № 5/09.03.2017 г., които ** в унисон с направените **мопризнания на подс. В.А.П. и в своята съвкупност и вътрешна непротиворечивост, обрисуват фактическа обстановка, идентична с изложената в обвинителния акт на РП - Дулово.

 

Въз основа на приетото за установено от фактическа страна, съдът направи следните правни изводи:

 

Съдът счита, че подс. В.А.П. е осъществил от обективна и субективна страна състава на чл. 217, ал.3, вр. с ал.1 НК, тъй като по делото бяха събрани безспорни и категорични доказателства, от които е видно, че подсъдимият на 20.05.2016 г. в гр. Дулово, като купувач по договор за прехвърляне на дружествен дял от 18.05.2016 год., съзнателно се е разпоредил със запорирани вещи - 7 броя моторни превозни средства, а именно:  1 бр. л. а. „Форд Транзит“, с рег. № ****, пътнически 8+1;  1 бр. л. а. „Форд Транзит“, с рег. № ****, товарен 2+1;  1 бр. л. а. „Форд Транзит“, с рег. № ****, товарен 2+1;  1 бр. л. а. „Форд Транзит“, с рег. № ****, товарен 2+1;  1 бр. л. а. „Форд Транзит 120“, с рег. № ****, товарен 2+1;  1 бр. л. а. „Форд Транзит“, с рег. № ****, товарен 5+1; 1 бр. л. а. „Фолксваген Па**т“, с рег. № ******, оставени му да ги пази с приемо-предавателен протокол от 20.05.2016 год.

 

Установеното фактическо положение сочи да има разпоредителни действия от страна на подс. В.А.П. по чл. 217, ал. 3 от НК. Това е така, защото от обективна страна престъплението злоупотреба със запорирана вещ се отнася до неговия предмет, който може да бъде **мо запорирана вещ. Запорът се отнася единствено до движими вещи. Запорирана е вещта, по отношение на която има разпореждане на съдия-изпълнител, с което тя се предназначава за принудително удовлетворяване на едно вземане. С него се установява забрана за разпореждане с поставената под запор вещ, като тя се поверява на длъжника или на трето лице, за да я пази до нейната продажба. Следователно пазачът на такава вещ няма разпоредителна власт, той може правомерно **мо да пази веща. Независимо от това с какво е обременен предмета на престъплението, изпълнителното деяние на злоупотребата със запорирана вещ се осъществява **мо чрез действие, което представлява акт на имуществено разпореждане с веща. В практиката най често се ка**е до юридическо разпореждане с предмета на престъплението чрез различни възмездни или безвъзмездни сделки с веща, които водят до нейното преминаване от фактическата власт на дееца в тази на друг правен субект. Фактическо разпореждане с предмета на престъплението също е възможна форма на изпълнителното деяние, като това най-често е възможно под формата на неправомерно преработване на веща. В хода на съдебното следствие се установи по безспорен и категоричен начин факта на разпореждане от страна на подсъдимия. Видно от доказателствения материал, налице е признание от страна на подсъдимия за тяхното отчуждаване.

 

От субективна страна злоупотребата със запорирана вещ е осъществена с пряк умисъл. Подсъдимият знаел, че вещта е обременена със запор и е съзнавал, че няма разпоредителна власт над нея. Предвиждал е, че след разпореждането няма да бъде възможно тя да бъде продадена от съдия-изпълнител.

 

Въз основа на изложеното дотук Съдът намери обвинението, повдигнато спрямо подс. В.А.П. за доказано по несъмнен начин и призна същия за виновен в извършването на престъпление по смисъла на чл. 217, ал. 3 от НК.

 

При решаване на въпросите за индивидуализацията на наказанието, Съдът взе предвид степента на обществената опасност на деянието и личната обществена опасност на подсъдимия, оцени смекчаващите и отегчаващите отговорността обстоятелства.

 

Обществената опасност на деянието, следваща от предвидената в закона наказуемост, е умерено висока: за престъплението по чл. 217, ал.3 НК е предвидено наказание лишаване от свобода в размер до три години или глоба от сто до триста лева.

 

Като смекчаващи отговорността обстоятелства следва да се имат предвид, че с поведението си подсъдимият е съдействал активно на органите на властта при разкриване на престъплението. В хода на досъдебното производство същият е дал обяснения по обвинението, за което е привлечен към наказателна отговорност. А също и чрез направеното в рамките на съкратеното съдебно следствие пред първата инстанция **мопризнание. Отегчаващо отговорността обстоятелство се явява наличие на осъждане след настъпила реабилитация по право.

 

Предвид горното при превес на смекчаващите отговорността обстоятелства, изброени по-горе, съдът прецени, че следва да приложи чл.55, ал.1, т.2, б. „б“ НК, тъй като и най-лекото, предвиденото в закона наказание се оказва несъразмерно тежко. Съдът определи на подсъдимия, на основание чл. 217, ал.3 НК при условията на чл. 58а, ал.4 и чл.55, ал.1, т.2, б. „б“ НК наказание пробация, с пробационни мерки както следва: по чл.42а, ал.2, т.1 от НК - задължителна регистрация по настоящ адрес ***, за срок от ДВЕ ГОДИНИ, с явяване и подписване пред пробационен служител два пъти седмично; по чл.42а, ал.2, т.2 от НК  - задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от ДВЕ ГОДИНИ; по чл.42а ал.2 т.6 от НК - безвъзмезден труд в полза на обществото за срок от ДВЕ ГОДИНИ по 100 ч. всяка година. Съдът намира, че така определеното наказание по вид и размер е справедливо и изпълнява целите на наказанието – да се поправи и превъзпита подсъдимия, да му окаже необходимото сплашващо въздействие и да се въздейства предупредително и върху останалите членове на обществото.

 

На основание чл.309, ал.4 от НПК, съдът счете за необходимо да отмени взетата на досъдебното производство мярка за неотклонение, а именно „Подписка”.

 

Ръководен от изложените съображения, съдът постанови присъдата си.

 

 

 

Районен съдия: